Şimdi Ara

SAP'nin Türkçe Açılımı Tam Olarak Nedir?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
2
Favori
48.425
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • SAP'nin yani system, application and products teriminin türkçeye çevrimi nedir? Kast ettiğim kelime kelime çevirmek değil terim olarak çevrimi(ERP: kurumsal kaynak planlaması gibi). Kaç yere baktıysam tam olarak bahsetmemiş bundan.

Şimdiden teşekkürler

Bu arada elinde sap uygulamalarının faydaları ve handikaplarını içeren döküman olan varmı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metulen -- 19 Kasım 2009; 21:48:04 >

• Sistem, Uygulama ve Ürünler
  • şu program çok karışık ya staj yaptığım yerde var. fazla öğrenemedim bu programı bazı bölümleri çok zor. ama en güzeli metni seçtiğinde otomatik kopyalıyo ve sağ tıkla direk yapıştırıyor
  • Bir nevi kelime kelime çevirsek oluyor yani

Bunu birkaç yerde daha görmüştüm ama tam çevirisi olduğuna kanaat getirememiştim. Bu çevrimi nerden biliyorsun dostum
  • Sistemi uygulama ve ürünler

Kelime kelime çevrilişi zaten açılımını gösteriyo
  • sen stajda görmüşsün ben tezde uygulamaya dahil ediyorum. Kısacası tezde uygulama methodu olarak bunu seçtim ama hala türkçe karşılığını bilmiyorum
  • yalnız varya dehşet program he bunu bi kapsak iş başvurusunda falan baya işimize yarar bu bprogram.
  • ben okulda endüstri müh. bölümünde sap lab. gördüm ama ne işe yarar bir fikrim yok
  • yazilim dunyanin en iyi ucuncu yazilimidir.
    bir cok sirket kullaniyor. staj yaptigimda goz atmistim biraz. bu yazilimi bilmek is hayatinda oldukca fazla arti saglicak eminim
    ogrenmek istiyorum bunun kursu filan var mi? varsa ne kadar bilen varsa yardimci olsun ltf
  • yanlış bilmiyorsam açılımı SAP (Systems, Applications and Products in Data Processing) olmalı :)) ama kullanımı bazen kolay bazen zor olan bir program tipi :p
  • Açılımını Akp'ye sormak lazım, en iyi o bilir.
  • edit: konu dışı post silindi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metulen -- 19 Ocak 2015; 19:12:02 >
  • Alman menşeli bir şirkette SAP Portal kısmında yeni işe başladım. Bildiklerimden bir kaç paylaşım yapmak istiyorum. Eksik yada yanlış bilgim var ise lütfen düzeltiniz.

SAP, ERP (Enterprise Resource Planning) yani Kurumsal Kaynak Planlama yazılımıdır. Ayrıca Alman bir şirketin de ismi olan SAP, Almanca "Systeme Anwendungen Produkte", İngilizce "System Application and Product" tır.

1970' lerde 5 Alman IBM çalışanı tarafından kurulan şirket, Gartner'in 2008'de 100 büyük ölçekli kurumsal şirkette yaptığı araştırma sonucunda 70%, 500 şirket içinde de 50% kullanım başarısı sağlamıştır.

En yeni "gerçek zaman"lı versiyonu olan R/3 ( ya da ECC) FICO, SD, MM, PP, QM, WM, LE, HR, PS, EHS, PLM gibi modüller içermektedir. Yeni bir boyut olan MySAP' de ise CRM, SRM, APO, BI, SEM, BPC, FSCM, PI bulunmaktadır. Endüstri alanında çözümlerde ise IS-AFS (Nike, Adidas, Reebok), IS-OIL (ExonMobile, ConocoPhillips, Chevron), IS-MEDIA (ThomsonReuters, OxfordUniversityPress), IS-UTIL, IS-RETAIL, IS-AUTOMOTIVE, MEDIA... gibi modüller bulunmaktadır ve gün geçtikçe de artmaktadır.

Abap dili kullanıldığı gibi ( ki COBAL'e benzer), Java da çok sık kullanılır. Netweaver (Eclipse'den ilham alan ve bu uygulamaya çok benzeyen, ihtiyaç olan hemen hemen her aracı içeren bir uygulama) bilmek işinizi çok kolaylaştırır. Hatta Web Dynpro' yu öğrendikçe daha da zevk alabilirsiniz ama biraz efor gerektirir.
  • structure analyzer program
  • SAP, şirketlerin stratejik planlamalarının uygulanması, yüksek sistem performansını oluşturma, hızlı ve etkili karar alma ve önemli iş hedeflerini karşılamaları konularında şirketleri destekleyen iş çözümleri yazılımıdır. SAP’nin çeşitli ürünleri bulunmaktadır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi okanturkmen1988 -- 21 Mayıs 2015; 17:33:55 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.