Şimdi Ara

ŞANZIMANI BİR KERE DEĞİŞMİŞ AMA YİNE SORUN ÇIKARMIŞ ARAÇLA İLGİLİ GÖRÜŞ ALMAM LAZIM

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
500
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bir arkadaşımın aracı, kendisinin account yok benden rica etti. Garanti süresi içinde şanzıman dağıldığı için yetkili servis yeni şanzıman takıyor. Bu işlemin yüzde 70 masrafını kendileri, geri kalanını arkadaşım ödüyor. ( sormayın bana bunu teklif etseler üstlerine uçardım, sonradan söyledi bunu) Garanti 1 yıl evvel bitiyor ancak araç yine şanzıman arızası verip yolun ortasında kala kalıyor. Yine aynı yetkili servis tamir edeceklerini söylemiş.

Bu iki arıza esnasında da ikmae araç vermeye bile tenezzül etmemişler.

Araç satın alındığı bayi dışında servis görmeyen bir araç. Garanti bitmesine rağmen aynı serviste bakıma gidiyor.

Servis kayıtları elinde.

Bu şartlar dahilinde, ayıplı malın tespiti garanti süresi aşımını durdurur diyebilir miyiz ? Hukukçular vardır diye aramızda fikir almak istedim şimdiden teşekkürler

Şanzımanı komple değişmiş aracın ikinci el değeri ortalama ne kadar düşer bir fikriniz var mı ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Amon_Amarth -- 15 Aralık 2017; 2:2:16 >

• Sanırım araç şanzımanı DGS ve 2012-2013 model, rocco, golf gti, polo gti vb. bir araç
  • Şanzıman takılalı 2 yıl oldu mu? Eğer olmadıysa faturalar duruyorsa takılan malzemenin 2 yıl garantisi olur. Yok 2 yılı geçtiyse yapacak birşey yok.
  • Dsg

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Şanzıman acep ne buldum DSG mi almayın please

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Garanti kapsamindaki aracin sanzumani gidiyor ve arizanin bi kismini arkadasiniz karsiliyor ise izlenmesi gereken yol assagidaki gibidir

Bir adet assagidakinden temin edin

ŞANZIMANI BİR KERE DEĞİŞMİŞ AMA YİNE SORUN ÇIKARMIŞ ARAÇLA İLGİLİ GÖRÜŞ ALMAM LAZIM

Arkadasinizin agzinin tam ortasina

• Bu kadar yazıp bir cümle ile aracın marka modelini belirtmemek ayrı bir olay, ne bilelim müneccimmiyiz, onlarca çeşit şanzıman var.

Model marka km bilgisi lazım. Dsg nin de bir sürü çeşidi var dn200 kuru, dl350 yağlı, dl501 yağlı 700 torka kadar dayanıklı onlarca çeşidi var.

Ayrıca dsg nin hangi tip olduğunu bilmeden almayın diyenlerde, ne kadar engin bilgiye sahip olduklarını gösteriyor.

• Araçla ilgili spekülasyon olmasın diye marka model yazmamıştım. Ancak durduk yere başka bir markaya da atıp tutulmasın diye yazıyorum. Araç opel corsa otomatik.
  • Genel olarak süre bakımından inceleyeceğim Tüketiciyi Korunma Hakkında Kanun daha lehe hükümler koyuyor bur kanunda hüküm yoksa Türk Borçlar kanuna bakılıyor;

Ayıba karşı tekeffülden doğan haklara göre zamanaşımı bu bir tüketici işlemi olduğu için TKHK 12 ye göre ayıp daha sonra ortaya çıkmış olsa bile malın tüketiciye teslim tarihi itibariyle 2 yıllık zamanaşımı var

TBK 231 e bakarsak satılanı ayıplı olarak devretmekte ağır kusurlu ise zamanaşımı süresinden yaralarnanmaz (bu hüküm zamanaşımını bir anlamda yok saydığı için TBK146 ya göre 10 yıllık süre işliyor)

Sıkıntı devirde ağır kusurlu olduğunu iddia edince bunu ispatlamak baya zor muhtemelende ispat edemez bunu kenara koyarsak,

TBK 231 ayrıca 2 yıl içinde bildirilmiş ayıptan bu süre geçmiş olsa bile kullanılacak bir defi hakkı var. Ama ayıp bildiriminin içeriği ayıbın çeşidi (maddi ayıp şanzıman sorunu) , satılanın kabul edilmediğini içeren bir bildirim bu durumda böyle bir bildirim yapıp yapmadığı önem taşıyor.

Şu anki durumu biraz sıkıntılı biraz kaynak karıştırmak lazım sabah görsem bu konuyu hocama danışıp fikir alırdım. Şimdilik elimden gelen bu...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Storm Raider -- 15 Aralık 2017; 19:7:11 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Kısa ve net. Alınmaz

• Storm Raider kullanıcısına yanıt
    Eksik olmayın. Şimdi bir de dava masraflarıyla uğraşmamak için sonu belli olmayan bir yola girmek istemedi arkadaş, o yüzden ön bilgi rica ettim. Teşekkürler
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.