Şimdi Ara

Sanırım işlemcimi bozdum :S

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
860
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

İşlemcim AMD FX8350 4.0 ghz

Birkaç ay önce harici bir fan ve bunu takmak için stock fan ı çıkardım. Ama termal macun öyle bir yapışmış ki çektiğimde işlemcide üzerinde geldi. O gün bugündür işlemci çok ısınıyor. Artık ağır oyunlarda kapanmaya başladı.

Oyunlara girerken fan ı %100 e getirmem gerekiyor. ve hatta kasanın tepesinde 2 tane işlemci fan girişlerine taktığım 2 tane extra fan var amaçok gürültülü çalışıyor ve sadece cs:go yükünde oyunlarda iş görüyor. Bu fanları %100 e almama rağmen "The Division" ın kapalı betasında daha 2. dakikada bilgisayarım kapandı.

Fandandır diye stock fan ı geri taktım ama nafile.

İşlemcinin pinleri aşınmış gibi gözüküyor. Bu işlemcinin kurtulma şansı var mıdır?

• Yapışmış termal macuna karşı işlemciyi çıkarırken çekerek değilde sağa sola hafif hareketlerle çıkarmaya çalışmak sağlıklıdır işlemciyi yuvadan söküp fanla birlikte eline geldiyse çalıştığına şükret pinlerden bir kaçı kırılmış yada yamulmuş olabilir kısacası o işelmciden hayır gelmez artık
  • quote:

Orijinalden alıntı: Maul*

Yapışmış termal macuna karşı işlemciyi çıkarırken çekerek değilde sağa sola hafif hareketlerle çıkarmaya çalışmak sağlıklıdır işlemciyi yuvadan söküp fanla birlikte eline geldiyse çalıştığına şükret pinlerden bir kaçı kırılmış yada yamulmuş olabilir kısacası o işelmciden hayır gelmez artık
    ben çalışmaz diyordum da çalıştı. Pinler yamulmadı, kırıkta yok, hepsi tam. Gayet rahat oturuyor yerine. Sadece ısınma sorunu var. Belki birinin daha önce başına gelmiştir ve bi şekilde çözüme ulaşmıştır diye bu konuyu açmak istedim. Yeni işlemci alacak param yok, o yüzden :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: LemonEnergy

ben çalışmaz diyordum da çalıştı. Pinler yamulmadı, kırıkta yok, hepsi tam. Gayet rahat oturuyor yerine. Sadece ısınma sorunu var. Belki birinin daha önce başına gelmiştir ve bi şekilde çözüme ulaşmıştır diye bu konuyu açmak istedim. Yeni işlemci alacak param yok, o yüzden :)

Alıntıları Göster
    biostan işlemcinin kaç voltta çalıştığını kontrol edin, ısınmanın nedenleri genellikle dengeli oturmamış soğutucu ve yüksek voltajdır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ynahit

biostan işlemcinin kaç voltta çalıştığını kontrol edin, ısınmanın nedenleri genellikle dengeli oturmamış soğutucu ve yüksek voltajdır.

daha önce hiç ellememiştim, diyelim ki olduda bi şekilde değişti. Bios u sıfırlayınca voltaj değeri varsayılan a dönmüyor mu acaba? çünkü bunu daha önce denedim.
  • Fanının tam oturduguna, surdugun macunun mıktarını, bı kontrol et bakalım. Stok fanı tak bıde oyle dene.

Benım fan calısıyo zannedıyordm lakın bazen donuyor bazen duruyormus :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: herolay

Fanının tam oturduguna, surdugun macunun mıktarını, bı kontrol et bakalım. Stok fanı tak bıde oyle dene.

İşlemciden kaynaklandığından kesin eminim. Çünkü kardeşimin amd sistemli bilgisayarı var, ona takıp denedim ondada kapandı. Macun u tam dozajın da sürdüm çünkü çıkarırken bariz belli oluyor ve yine zorladı ama ilk seferki hataya düşmedm, çevire çevire çıkardım.

Kardeşimin işlemciyi macun yenilemeden koymama rağmen hiç bir sorun olmadı.
  • Uzerindeki koruyucu metal zarar gormus olmali senin yapabilecegin birsey oldugunu dusunmuyorum ama cozumu var tabiki

Jilet yardimi ile islemciden uzerindeki koruyucu metali sokeceksin islemci ile arasindaki o metaldeli termal macunu temizleyip yenisini surup duzgun bir bicimde guclu bir yapistirici ile geri yerine yapistiracaksin bu islem oldukca riskli ama baskada bir cozumu yok gibi
  • quote:

Orijinalden alıntı: cinayet13

Uzerindeki koruyucu metal zarar gormus olmali senin yapabilecegin birsey oldugunu dusunmuyorum ama cozumu var tabiki

Jilet yardimi ile islemciden uzerindeki koruyucu metali sokeceksin islemci ile arasindaki o metaldeli termal macunu temizleyip yenisini surup duzgun bir bicimde guclu bir yapistirici ile geri yerine yapistiracaksin bu islem oldukca riskli ama baskada bir cozumu yok gibi

Aslında pinler arasında thermal macun bulaşmış, onunla alakalı olabilir mi ki?

Eğer alakalıysa nasıl temizleyebilirim bu macunu, neyle çıkar ibnlere zarar vermeden?
  • Alakasi yok onunla sicakliga sebep olmaz pinlerin uclarinda kalmasin yeter aralarda kalmis olmasi sorun yaratmaz :) tabi temizleyebilirsin yinede peceteyi igne ile araya sokup dikkatlice silebilirsin :)
  • cinayet13 kullanıcısına yanıt
    Amd islemcilerde delid islemi o kadar kolay degil diye biliyorum...
  • quote:

Orijinalden alıntı: hapocod

Evet yapmasinida tavsiye etmem sadece anlattim basitce fakat sorunu yapiya zarar vermis olmasi gibi gorunuyor daha once basima geldi cunku :)
  • quote:

quote:

Evet yapmasinida tavsiye etmem sadece anlattim basitce fakat sorunu yapiya zarar vermis olmasi gibi gorunuyor daha once basima geldi cunku :)

Buyuk ihtimalle... Bu amd de bayagi tirasmis.
  • quote:

quote:

quote:

Zen ile vazgecerler umarim su pin sevdasindan

• quote:

quote:

quote:

quote:

Zen ile vazgecerler umarim su pin sevdasindan

Alıntıları Göster
    yok ya daha amd işlemci almam. aklım başıma geldi

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: herolay

Fanının tam oturduguna, surdugun macunun mıktarını, bı kontrol et bakalım. Stok fanı tak bıde oyle dene.

İşlemciden kaynaklandığından kesin eminim. Çünkü kardeşimin amd sistemli bilgisayarı var, ona takıp denedim ondada kapandı. Macun u tam dozajın da sürdüm çünkü çıkarırken bariz belli oluyor ve yine zorladı ama ilk seferki hataya düşmedm, çevire çevire çıkardım.

Kardeşimin işlemciyi macun yenilemeden koymama rağmen hiç bir sorun olmadı.

Hocam dolabına bır bardak su koy bır saat sonra cıkar ıc..

Bu arada cenaze masrafları muessemızden

• quote:

yok ya daha amd işlemci almam. aklım başıma geldi

Yalnız düğilsin kardeş. Millet isyan ediyor fanı sökerken işlemci elimde kaldı diye. O konuları da mı görmedin yani?
  • 8350 sonuçta insan görünce dayanamıyor ben vakti zamanında o işlemciyle stabil 4.8ghz ye çıkmıştım multicore benchlerde 3770k larla kapışırdım keşke bilen birine yaptırsaydın termal macun temizleyip yenileme işini 20-30 lira vermekten kaçtın şimdi 250 liralık işlemciden oldun. :(
  • Aslında daha önce defalarca yaptım. Hiç böyle birşey başıma gelmemişti
  • LemonEnergy L kullanıcısına yanıt
    Aslında AMD'ninde İntel gibi anakartlarında işlemciyi tutan kafesi olmalı çektinmi işlemciyle birlikte gelmemeli umarım am4 de yapmak akıllarına gelir neyse geçmiş olsun o işlemciden pek hayır gelmez daha ne yazık ki
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.