Şimdi Ara

Sandy Bridge Vs Coffe Lake - 2600K'dan 8700K'ya

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
1
Favori
1.488
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İkinci nesil Core serisi birlikte hayatımıza giren işlemcileri uzun süre kullandık, bazılarımız hala kullanıyor. Computerbase sekizinci nesil 8700K'yı 2600K ile karşılaştırılmış ve altı nesil sonra ne kadar yol katedilmiş cevabı testlerde. 2600K VE 8700K standart saat hızlarında test edilmiş bir de ilave olarak 2600K 4.6 GHZ'de test edilmiş. IPC performansı açısından net karşılaştırmak pek mümkün değil çünkü 8700K 6C12T. Ama iki işlemcide kendi mimarisinde tepe noktada olduğu için karşılaştırılabilirler.
    https://www.computerbase.de/2017-11/cpu-aufruesten-benchmarks-test/2/#diagramm-leistungsrating-spiele-2160p

Cinebench - Blender - Handbrake

72OP 1K 4K Oyun performansı. Tetslerde dört oyun kullanılmış. Grafikte yer alan bigiler bu dört oyunun ortalaması

Güç Tüketimi

Sonuç: işlemci öneminin giderek azaldığı 4K oyun hariç diğer yerlerde fark net olarak ortada. Neredeyse iki katına yakın fark var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OneTreeHill -- 29 Kasım 2017; 14:37:0 >

• i7 2700k'yı 4.6 GHZ'de kullanıyorum. 1080p'de çoğu oyunda Rx 480 ile 60 fps alıyorum. Yeni nesil işlemcilerin performansı ve parası ortada.. İlla da oyun oynamak için o kadar fark vermemize gerek yok bence.. Ne zaman ki 2700k ile artık dökülmeye oynamamaya başlarım, o zaman değişim düşünebilirim.. Ama 2700k ile 60 fps alıp, 8700k ile 100 fps alacaksam gerek yok o değişime.. Ben her daim oyunlarda minimum fps'e bakarım. Minimumda eğer oynayamıyorsam değişirim.. Sonuç olarak arada 6 nesil fark olmasına ve fiyatının yaklaşık 2 bin tl olmasına bakılırsa, 2600k-2700k gibi işlemciler hala oyunlarda gayet iyi iş çıkarmaktadır..
    Bence maksat oyunsa i7 2700k/i7 3770k/i7 4790k vs sahipleri işlemcilerini o.c edip beklemeye devam etmeliler hala ortada işlemci değişimini gerektirecek bir performans farkı yok. (Özellikle 60hz monitörler için neredeyse %99 geçerli genelleme) Bu şekilde ortalama 2 yıl daha rahat devam eder diye düşünüyorum.

Ama oyun harici işlerde fark yükselmeye başlamış artık değişime değer.
  • güzel konu olmuş

demekki 2600k böyleyse

3770k yada 4790k da fark dahada azalıcaktır
  • Konu için teşekkürler.

Her zaman olduğu gibi burada önemli olan kullanıcı incelemeleri ve deneyimleri. Başlığa tıklamadan önce ''Emre yine yapmış yapacağını'' diye tıkladım.
  • 2600k efsanedir ama gözümde 4790k nın ayrı yeri vardır.4790k kullanan bir kişi maddi olarak sıkıntısı yoksa anca üst serilere geçebilir.
  • Oyunlarda daha fazla fark olmasini beklerdim.

Zamaninda 2600k alan insanlarin ne kadar guzel bir yatirim yaptiginin gostergesi.

Ayrica ben intelden entegre grafik islemcisi olmayan ama tek cekirdek performansi yuksek bir kart uretmesini istiyorum, verdigim paranin tam hakkini almak icin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 3770K ve 1070 var 2K'da BF1 - AC origins - Witcher 3 gibi Cpu gereksinimi duyan oyunlarda cpu bottleneck oluyor. Cpu kullanımı %99 Seviyesinde olurken Gpu kullanımı ani olarak %70 %80 civarında oluyor. Haliyle bu durumda Gsync olsa bile hissettiriyor kasıntıyı.

İşlemci öneminin azaldığı falan yok kafa karıştırmayın, aksine open world oyunlarda ve denuvo gibi korsan koruma sistemleri yaygınlaşırsa cpu'nun önemi daha da artıyor. Benim sistemimde 3770K bana yetmiyor kısacası. Youtube bakın görürsünüz neyin ne olduğunu
  • i7 2600k var bende 7.yıl oldu. gayet yeterli
  • @REDSTONE

Test ekipmanlarından donanıma para kalmadığı için 2500K ile akıyoruz hala.

@Jakoß
    Bahsettiğiniz AC Origins 720P vs 4K karşılaştırması.

Düşük çözünürlükte esas farkın gözükmesinin nedeni işlenecek kare sayısı arttığı için işlemciye daha fazla yük düşmesi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OneTreeHill -- 29 Kasım 2017; 14:32:48 >

• OneTreeHill kullanıcısına yanıt
    Bende de birtakım bütçe sıkıntıları olduğu için i5 3570K ile akıyoruz sorma.

Kısmet olursa sistem değiştirirken haberleşelim. Beraber geçeriz artık bu saatten sonra.
  • 2600'e çak overclocku geç hiç masraf yapma.
  • 2600k 10 ghz de olsa takılamilcek max gpu gtx 1070 onada 1 miktar darmoğaz yapıyor %8 kadar

ama i7 8700 k serisi olamayan 65 w hemde gtx 1080ti dahil takılır geleceğin işlemcisi i7 8700 dür
  • dün youtube'da benzer videoya denk gelmiştim i5 750 vs 8600k şeklindeydi alt çözürünlükte fark varken 4k'da fark ortalamda 3-5 fps neredeyse

• 4790k kullanıcısı olarak ilerisi için çok umutluyum bi 3 yıl daha işlemci değişmem sanırım.. Sistemden diyelim en doğrusu. Intel pahalıdır şudur budur derler ama uzun yıllar hakkını verir parasının...

• İşlemci testinde düşük çözünürlüğe bakılır ki fark ortada. Hali hazırda 2600K'dan 8700K'ya geçme aşamasındayım. 2600K'lı sistemi(işlemci anakart ram) satabilirsem daha da güzel olacak, özellikle bütçe açısından. Şimdi 1070 var. Ha, ben sırf oyun oynamayacağım o yüzden benim için oldukça cazip bir tercih, doğrudan işlemci gücüne bakan programlarda 2 katı bile geçen farklar var. Oynanacak oyunlara göre de fark değişir. CSGO oynayan için 2600K bile fazla gelirken EU4 oynayana ThreadRipper, i9 bile az gelir yavaşlama olmaması için. Tabi bir de ekran kartı olayı var ki 1070'i rahat rahat kaldırıyor 2600K. 4.8GHz'de 830-840 puan alıyor cinebench r15'te, i7 7700 ile denk. Sadece oyun oynayacak birisinin 2600K yerine 3 kat para verip 8700K almasını gerektirecek pek bir sebep bulamıyorum. Oyun yanında başka işler de varsa (sanal makine üzerinden uygulama geliştirme vs) ve salt kas gücü gerekiyorsa 8700K geçiş mantıklı olabiliyor.

• 4790K CANDIR CAN. HELE BIDE 35 YASINDA SINGLE OYNUYOSAN...
  • 2600k 10 ghz olsa 1080ti rahat beslerdi. Uçmayın. 1080ti 1070 in 2 kati bile degil. Siz 2 katindan daha guclu bir islemciden bahsediyorsunuz.

• eskiye rağbet olsa bit pazarına nur yağardı...
    i7 2xxx 3xxx 4xxx artık çöp =)
    hadi yol alın
  • quote:

Orijinalden alıntı: KingAhmet1911

eskiye rağbet olsa bit pazarına nur yağardı...
    i7 2xxx 3xxx 4xxx artık çöp =)
    hadi yol alın

Yol verdiler, geldi mi?
  • Aliexpress ten aldığım Skylake i7 im var, 3.6 ghz de overclocklu olarak kullanıyorum. Farkettim ki BF! oynarken Amiens haritasında GTX 1060 gibi bir kartla %90 civarı cpu kullanımı görüyorum.

Artık adamlar ne yaptıysa uzun yıllar yeter dediğimiz i7 leri bile tıkamaya başladılar.

Tek fark şu çekirdek desteği 12 ye kadar rahat gidiyor BF1 de. Bugün 1366 lga xeon alıp 12 çekirdekli bir işlemci takıldığında cpu kullanımları tüm çekirdeklere yayılmış görünüyor videolarda.
  • Bf1 de cpu kullanimina inanmayin. Cok yuksek gosteriyor ama aslinda o kadar kullanmiyor. Fps limitleyin mesela yine ayni kullanimi gorursunuz.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.