Şimdi Ara

Sandy Bridge Sorunu Hakkında

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
1.929
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar, çok kısa net bir soru soracağım net bir cevap istiyorum sadece tartışmaya girmeden hiç, mümkünse ingilizce veya türkçe adam gibi bir linkle destekleyerek.

Intel'in yaptığı açıklamayı hepimiz okuduk. Şimdi, kimisi sata 3'te sorun yok sata 2'de sorun var diyor, kimileri de fark etmez hepsi etkilenecek diyor. Bu yeni i7 notebooklardan alırsam ben, milletin sata 2 dediği kısma bir şey bağlamazsam ayrıca, sorun yaşayacak mıyım? Yoksa herkesin yine default olarak sata 3'e bağlı geliyor dediği harddisk ve optik sürücü de bu hatadan etkilenecek mi uzun vadede?

Beklemek mi lazım yani Nisan'ı yeni nesil i7 işlemcili bir notebook almak için?

• Bu soruya paralel benim de sorum olacak aslında ben de yeni notebook aldım bu işlemcili. Aletimdeki HDD ve Optik sürücünün SATA2'ye mi yoksa 3'e mi bağlı olduğunu nasıl öğrenebilirim ?
  • kimse emin değil sanırım...
  • quote:

Orijinalden alıntı: neverdom

kimse emin değil sanırım...

2. nesil core i7 - i5 - i3 işlemcili notebooklardan uzak durmanı öneririm. Toshiba 2. nesil core işlemcili laptoplarını toplattığına göre ve intelde geri istediğine göre sorun öyle sata portu değiştirmekle çözülecek bir durum değil. Sonuçta " Intel, Sandy Bridge yongasetlerinin tümünde hata olduğunu duyurdu."

http://www.donanimhaber.com/notebook/haberleri/Toshiba-Sandy-Bridge-islemcili-dizustu-bilgisayarlarini-geri-cagiriyor.htm
  • DELL veya SONY bu Sandy Bridge i modellerinde kullanıyor mu yoksa sadece Toshiba mı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi krocker09 -- 4 Şubat 2011; 0:05:27 >
  • Açıklamalarda net bir şekilde sorunun sadece Sata 2 denilen bölümü etkileyeceği söyleniyor. Yani sen o kısmı kullanmazsan hiçbir sorun yaşamazsın. Kullanırsan da 2-3 yıl sonra belki o bölümün performansı hissedilecek seviyede düşer. Bunlar benim düşüncelerim değil. Bu konuyla ilgili yabancı basında yapılmış resmi açıklamalardan çıkan sonuç.

Ben Asus N53SV kullanıyorum, 31 Ocakta aldım, açıklamadan 1-2 saat önce.. HDD 0, DVD-RAM 1 nolu portlarda, yani SATA 3 kullanılıyor (zaten yeni nesil işlemcili laptoplarda bu şekilde oluyormuş).
  • Asus ve Toshiba da mı var peki sadece bu çipset?
  • quote:

Orijinalden alıntı: krocker09

DELL veya SONY bu Sandy Bridge i modellerinde kullanıyor mu yoksa sadece Toshiba mı

selam eğer benim önerdiğim modellerden dolayı bu soruyu arkadaşlara soruyorsan merak etme onların hepsi 1.nesil işlemciler
  • quote:

Orijinalden alıntı: aragorn20

quote:

Orijinalden alıntı: krocker09

DELL veya SONY bu Sandy Bridge i modellerinde kullanıyor mu yoksa sadece Toshiba mı

selam eğer benim önerdiğim modellerden dolayı bu soruyu arkadaşlara soruyorsan merak etme onların hepsi 1.nesil işlemciler

En son bu işi T4500 'lerde bırakınca yeni nesillere yabancı kaldık biraz tabi
    Tamamdır sağolasın
  • quote:

Orijinalden alıntı: air_jersey15

Açıklamalarda net bir şekilde sorunun sadece Sata 2 denilen bölümü etkileyeceği söyleniyor. Yani sen o kısmı kullanmazsan hiçbir sorun yaşamazsın. Kullanırsan da 2-3 yıl sonra belki o bölümün performansı hissedilecek seviyede düşer. Bunlar benim düşüncelerim değil. Bu konuyla ilgili yabancı basında yapılmış resmi açıklamalardan çıkan sonuç.

Ben Asus N53SV kullanıyorum, 31 Ocakta aldım, açıklamadan 1-2 saat önce.. HDD 0, DVD-RAM 1 nolu portlarda, yani SATA 3 kullanılıyor (zaten yeni nesil işlemcili laptoplarda bu şekilde oluyormuş).

O portlar olduğuna nereden baktın? Aygıt yöneticisinden HDD ve sürücüye bakınca Yer Bilgisinde 0 ve 1 yazıyor? Onlar mı oluyor sata portları?
  • quote:

Orijinalden alıntı: DriLL3R

quote:

Orijinalden alıntı: air_jersey15

Açıklamalarda net bir şekilde sorunun sadece Sata 2 denilen bölümü etkileyeceği söyleniyor. Yani sen o kısmı kullanmazsan hiçbir sorun yaşamazsın. Kullanırsan da 2-3 yıl sonra belki o bölümün performansı hissedilecek seviyede düşer. Bunlar benim düşüncelerim değil. Bu konuyla ilgili yabancı basında yapılmış resmi açıklamalardan çıkan sonuç.

O portlar olduğuna nereden baktın? Aygıt yöneticisinden HDD ve sürücüye bakınca Yer Bilgisinde 0 ve 1 yazıyor? Onlar mı oluyor sata portları?

Evet onlar oluyor
  • Beni toshiba a665'de de portlar 0 ve 1 olarak gözüküyor. Ancak benim anlamadığım sorun SATA 2 portlarını etkiliyorsa ve bizim aygıtlar Sata 3'e bağlıysa neden geri çağrılma yapılıyor. Asus da Toshiba da bu modellerin hepsini çağırıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DriLL3R -- 4 Şubat 2011; 1:52:14 >
  • quote:

Beni toshiba a665'de de portlar 0 ve 1 olarak gözüküyor. Ancak benim anlamadığım sorun SATA 2 portlarını etkiliyorsa ve bizim aygıtlar Sata 3'e bağlıysa neden geri çağrılma yapılıyor. Asus da Toshiba da bu modellerin hepsini çağırıyor.

Çünkü ortada bir sorun var ve bu sorun kullanıcıların çoğunu pek etkilemese de firmalar ürünleri geri çağırmak durumundalar. "Siz ne de olsa büyük ihtimalle kullanmayacaksınız o portları, idare edin" demeleri saçma olur sonuçta. Kesinlik kazanmış en ufak bir sorunda (bu sorun ufaktır demiyorum) bile toplama yapmaları "bize asla kimseyi mağdur etmeyiz" mesajı vermektir bir anlamda. Sonuçta performans kaybı yaşanacak olan portları da kullananlar var ve bu kişilerin çoğunun bu bilgisayarları 4-5 yıl kullanmak için aldığını düşünürsek, 3 yıl sonra oluşabilecek performans kaybını istemeyeceklerdir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi air_jersey15 -- 4 Şubat 2011; 3:35:16 >
  • Toshiba bölümüne de yazdım. Kısa bir gelişme yayılmasını umut ediyorum.

quote:

Ben bugün Vatan ile konuştum notebooklar ile ilgili henüz ellerine geri çağırma bilgisinin olmadığını söylediler. Ancak TNB Bilgisayar ile "BUGÜN" yaptığım mailleşme sonucunda elimdeki modelin (A665-168) toplatıldığını ve modeli İstanbul'a yollamamı söyledir. Ancak ben Ankara'da olduğum için öyle birşey pek mümkün değil. TNB şu toplama işini tüm satış firmalarına bildirse de adam gibi iademi yapsam...
  • bende bu işlemcili bir leptop alacaktım ama artık erteledim bakalım
  • ya açıkçası eğer default olarak hdd ve optik sürücünün olduğu kısım bu sorundan etkilenmiyorsa benim sata 2 çok da umrumda değil, numpad gibi bir şey benim için sata 2 açıkçası, olsa iyi olur, olmasa da olur...o yüzden eğer illa geri çağırma talebi gelmeyecekse firmadan ben bir tane sandy bridge kullanan notebook alırım ama geri çağırıyorlar gibi tek can sıkıcı taraf o..

nisan benim için çok uzun bir süre, o kadar bekleme lüksüm yok ne yazık ki...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi neverdom -- 5 Şubat 2011; 4:48:01 >
  • quote:

ya açıkçası eğer default olarak hdd ve optik sürücünün olduğu kısım bu sorundan etkilenmiyorsa benim sata 2 çok da umrumda değil, numpad gibi bir şey benim için sata 2 açıkçası, olsa iyi olur, olmasa da olur...o yüzden eğer illa geri çağırma talebi gelmeyecekse firmadan ben bir tane sandy bridge kullanan notebook alırım ama geri çağırıyorlar gibi tek can sıkıcı taraf o..

o zaman başka işlemciyi kullanan notebook al ben intel'e pek güvenmiyorum bence sorun sadece sata portları değil daha büyük bir sorunvar ve ortaya çıkmadan hemen sorunlu cihazları toplayıp karizmayı kurtarmaya çalışıyor yani bana öyle gibi geldi
  • levono 2. nesil işlemcili laptoplarını ücretsiz değiştirme kararı aldı...ayrıca daha 1 hafta önce alienwarein 2. nesil işlemcili laptopları kendi resmi sitesinde satılırken suanda satışdan çekilmiş durumda...bunlar ve bunun gibi örnekler bence işin biraz daha ciddi olduğunu gösteriyor o yüzden suanda beklemek en mantıklısı gibi...
  • nisandan önce laptop alınmaz bana kalırsa.
  • quote:

Orijinalden alıntı: marine-gear

quote:

ya açıkçası eğer default olarak hdd ve optik sürücünün olduğu kısım bu sorundan etkilenmiyorsa benim sata 2 çok da umrumda değil, numpad gibi bir şey benim için sata 2 açıkçası, olsa iyi olur, olmasa da olur...o yüzden eğer illa geri çağırma talebi gelmeyecekse firmadan ben bir tane sandy bridge kullanan notebook alırım ama geri çağırıyorlar gibi tek can sıkıcı taraf o..

o zaman başka işlemciyi kullanan notebook al ben intel'e pek güvenmiyorum bence sorun sadece sata portları değil daha büyük bir sorunvar ve ortaya çıkmadan hemen sorunlu cihazları toplayıp karizmayı kurtarmaya çalışıyor yani bana öyle gibi geldi

Kesinlikle
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.