Şimdi Ara

SanDisk ULTRA PLUS 256GB SSD [inceleme] | SanDisk SSD [ANA KONU] (37. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
870
Cevap
8
Favori
43.702
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3536373839
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    İyi ki almışım diyorum şu fiyatları görünce

8 ay önce 200 tl ye 240 gb ssd plus u almıştım şuan 319 tl

ssd yaşam kalitesini üst düzeye taşıyor tartışmasız en gerekli donanımlardan biri bence
  • Yazılımcı Online kullanıcısına yanıt
    Ben de 28.11.2013 tarihinde siparişini geçmişim. 3.5 yıl civarı kullanımı söz konusu şu an için. Bu süreçte ömürden %5'lik bir kayıp söz konusu ve performans noktasında bir kayıp yok gibi. Ama herkes benim kadar yoğun kullanmıyordur tabii.

SanDisk ULTRA PLUS 256GB SSD [inceleme] | SanDisk SSD [ANA KONU]
    SanDisk ULTRA PLUS 256GB SSD [inceleme] | SanDisk SSD [ANA KONU]
    _________

SSD piyasasında fiyatlar bir süre önce gayet güzel düşme eğilimine girmişti. Ama sonradan yine artışlar yaşandı ve döviz kuru da maalesef ki malum. Şu an için 3.5 sene öncesi ile benzer fiyatlar görülmekte, aradaki dolar kuru farkından kaynaklı.

• quote:

Orijinalden alıntı: emsalsszz

İyi ki almışım diyorum şu fiyatları görünce

8 ay önce 200 tl ye 240 gb ssd plus u almıştım şuan 319 tl

ssd yaşam kalitesini üst düzeye taşıyor tartışmasız en gerekli donanımlardan biri bence

Günümüz PC'leri için hız kaybı yaşamamak için kesinlikle en gerekli bileşenlerden. Bir PC'nin özellikleri ne olursa olsun HDD gibi bir unsurun hızına kaldığı zaman hiçbir şey ifade etmiyor. SSD'ler ile beraber günümüz donanımlarını da tam hızlarıyla kullanabilme olanağı buluyoruz aslında.

Döviz kuru fiyatları bu duruma getiriyor maalesef.
  • Vallahi insanın yaşamını sürdürebilmesi için bazı zaruri ihtiyaçları vardır ya işte onlardan biri de SSD bana göre. Hayatım SSD'den önce ve SSD'den sonra olarak çağ atladı resmen. 1,5 senedir ne pc nin açılma süresini bekliyorum ne masada rezonansa kapılıp uğultu yapan bir disk sesi var. 5400 neyse de 7200 2,5" vardı bende bir ara laptopun altına köpük falan koymuştum ses kesilsin diye. sonra çıkarttım onu harici olarak kullandım. Çekilecek çile değildi o ses.

Şu anda HP den sonra lenovoya geçtim. SATA2 ve SATA3 arasındaki fark gördüm bu sayede. Açılma hızı biraz daha artmıştı. 6 aydır lenovo laptop kullanıyorum. Fan sesi de çok az bu aletin hp gibi değil. SSD de malum sessiz. Fan falan durduğunda bir ara tablet kullanır gibi gecenin sessizliğinde mis gibi oluyor

SSD almayı düşünüp kararsız kalanlar varsa tek tavsiyem paraya acımayın ve alın. İnanın o para ile rahatlık satın alıyorsunuz :D Ben en uygun model olan ssd plus ile bu kadar memnuniyet yaşadıysam kim bilir üst seviye SSD'lerde durum nedir :D

• quote:

Orijinalden alıntı: Yazılımcı Online

Vallahi insanın yaşamını sürdürebilmesi için bazı zaruri ihtiyaçları vardır ya işte onlardan biri de SSD bana göre. Hayatım SSD'den önce ve SSD'den sonra olarak çağ atladı resmen. 1,5 senedir ne pc nin açılma süresini bekliyorum ne masada rezonansa kapılıp uğultu yapan bir disk sesi var. 5400 neyse de 7200 2,5" vardı bende bir ara laptopun altına köpük falan koymuştum ses kesilsin diye. sonra çıkarttım onu harici olarak kullandım. Çekilecek çile değildi o ses.

Şu anda HP den sonra lenovoya geçtim. SATA2 ve SATA3 arasındaki fark gördüm bu sayede. Açılma hızı biraz daha artmıştı. 6 aydır lenovo laptop kullanıyorum. Fan sesi de çok az bu aletin hp gibi değil. SSD de malum sessiz. Fan falan durduğunda bir ara tablet kullanır gibi gecenin sessizliğinde mis gibi oluyor

SSD almayı düşünüp kararsız kalanlar varsa tek tavsiyem paraya acımayın ve alın. İnanın o para ile rahatlık satın alıyorsunuz :D Ben en uygun model olan ssd plus ile bu kadar memnuniyet yaşadıysam kim bilir üst seviye SSD'lerde durum nedir :D

Ben de garantinin bitmesini bekliyorum. Yoksa alıp takacağım Benim laptopda da SSHD var. HDD'ye nazaran çok hızlı açılıyor fakat SSD kesinlikle daha farklı. 240GB yeterli olur umarım. 240GB SSD + 2 TB da harici alıp yola çıkmak mantıklı gibi

• 1tb ssdhd vardı lenovoda da. Gerçekten fark vardı onda da 8gb ssd kısmına sanırım uefi kurulum ile açılış dosyaları mı atılıyor tampon bellek mi yapılıyor artık işin içini bilmiyorum ama açılış iyiydi ama diğer iişlemlerde ssd kadar olmuyordu. Kardeşime okuldan başka pc gelince abi lenovoya da sen geç dedi hayır demedim tabi bende kendime aldığım SSD yi taktım direkt garanti falan dinlemeden. Zaten garantilik durum olmuyor diye biliyorum disk ve ram değişiminde. Lenovonun kapağı alt kısmı tamamen açılıyor fan temizliği disk değişimi ram değişimi upgrade edilebilecek parçalar hep görünürde. Ama servise sormak lazm tabi :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: Yazılımcı Online

Vallahi insanın yaşamını sürdürebilmesi için bazı zaruri ihtiyaçları vardır ya işte onlardan biri de SSD bana göre. Hayatım SSD'den önce ve SSD'den sonra olarak çağ atladı resmen. 1,5 senedir ne pc nin açılma süresini bekliyorum ne masada rezonansa kapılıp uğultu yapan bir disk sesi var. 5400 neyse de 7200 2,5" vardı bende bir ara laptopun altına köpük falan koymuştum ses kesilsin diye. sonra çıkarttım onu harici olarak kullandım. Çekilecek çile değildi o ses.

Dediklerinize katılmamak elde değil.

İnşallah sıkıntısız bir şekilde kullanmaya devam edersiniz. Keza hepimiz öyle.

• REDSTONE kullanıcısına yanıt
    ultra II 240 gb vatanda 326ya inmiş.
    inecek gibi yine bu ssd fiyatları.

• http://www.mediamarkt.com.tr/tr/product/_sandısk-sdssdhıı-240g-g25-240-gb-550-mb-s-okuma-500-mb-s-yazma-ultra-ıı-sata-3-0-ssd-sabit-disk-1144062.html

bugün sipariş geçtik kuzenim için keşke daha önceden alsaydık diyorum

şuanda en uygunu bu sanırım
  • quote:

http://www.mediamarkt.com.tr/tr/product/_sandısk-sdssdhıı-240g-g25-240-gb-550-mb-s-okuma-500-mb-s-yazma-ultra-ıı-sata-3-0-ssd-sabit-disk-1144062.html

Hayırlı olsun.

Vatan'da da aynı fiyattı, stok bitmiş.

• quote:

Orijinalden alıntı: REDSTONE

quote:

http://www.mediamarkt.com.tr/tr/product/_sandısk-sdssdhıı-240g-g25-240-gb-550-mb-s-okuma-500-mb-s-yazma-ultra-ıı-sata-3-0-ssd-sabit-disk-1144062.html

Hayırlı olsun.

Vatan'da da aynı fiyattı, stok bitmiş.

eyvallah usta

vatana yetişemedik yoksa aklımdaydı orası :)

• MediaMarkt'da da çok farklı olacağını düşünmüyorum. Vatan'dan neden almadım diye bir pişmanlık durumunuz olmayacaktır zannımca. İnşallah sorunsuz bir şekilde kullanır kuzeniniz. Zaten ürün öyle çok sıkıntı çıkaran bir model değil.
  • Belirli bi dosya boyutundan sonra hız düşüyomu ? mesela 50 gb dan sonra kopyalama hızı 180 e düşüyo gibi.. her zaman 500 küsür almasanda kopmalar yavaşlamalar kasılmalar yaşıyomusunuz ? 50 tl fark verip samsungmu almalı yoksa bu fiyata bu iş görürmü
  • quote:

Orijinalden alıntı: vforfreedom

Belirli bi dosya boyutundan sonra hız düşüyomu ? mesela 50 gb dan sonra kopyalama hızı 180 e düşüyo gibi.. her zaman 500 küsür almasanda kopmalar yavaşlamalar kasılmalar yaşıyomusunuz ? 50 tl fark verip samsungmu almalı yoksa bu fiyata bu iş görürmü

Merhaba,

Hangi model için ?
    Selam üstad.

Hangisi ile istediğimi elde ederim ? hızlı açılıyo ama 80 ile dosya kopyalıyo yazandan tutda 30 gb sonrasında kopyalama hızı 150 mb ye düştü diyene kadar yorum gördüm ultra ssd için

ben sıkıntı yaşamayacağım ssd arıyorum o kadar parayı bunun için veriyoruz zaten donma kasma geç yazma vs vs yaşayacaksak anlamı yok
  • quote:

Orijinalden alıntı: vforfreedom

Selam üstad.

Hangisi ile istediğimi elde ederim ? hızlı açılıyo ama 80 ile dosya kopyalıyo yazandan tutda 30 gb sonrasında kopyalama hızı 150 mb ye düştü diyene kadar yorum gördüm ultra ssd için

ben sıkıntı yaşamayacağım ssd arıyorum o kadar parayı bunun için veriyoruz zaten donma kasma geç yazma vs vs yaşayacaksak anlamı yok

Öncelikle kopyalama hızı mevzusu çok göreceli ve kopyalanan dosya türleri ile direkt ilişkili bir durumdur. Yazacaklarım öncesi ufak bir bilgilendirme yaparsak; atıyorum 550 MB/sn okuma-yazma hızı gibi değerler sunan bir SSD modelimiz olsun. Bunların teorik değerler olduğunu ve benchmarklar harici görülmesinin çok çok zor olduğunu unutmayalım.

SSD'den SSD'ye kopyalamak, SSD'den HDD'ye kopyalamak/HDD'den SSD'ye kopyalamak vb. varyasyonlar ve bu olaylarda kullanılan sata arayüz sürümleri (1-2-3) önemlidir. Keza kullanılan sistem tabanının AMD/INTEL chipset tabanlı olması, kullanılan anakart chipset güncelliği vb. durumlar da etki etmektedir.

Velev ki; her şey güncel (güncel chipset, sata 3 arayüz gibi), INTEL chipset tabanlı bir sistem kullanıyoruz diyelim. Bu durumda ilk yazdığım etkenler seçici olacaktır. Eğer; tek parça bir dosya kopyalıyorsak (bir film dosyası veya ISO dosyası vb.) ve kopyalama işlemi iki SSD arasında gerçekleşiyorsa; bir SSD'nin okuma hızı, diğer SSD'nin de yazma hızı bu noktada belirleyici olacaktır. İki aynı SSD kullandığımızı düşünürsek (550-500 MB/sn değere sahipler diyelim), dosya kopyalanırken ortalama 300-350 MB/sn değer ve üzeri görülebilir. Yazımın en başında da dediğim gibi teorik tepe hızlarını görmek çok çok zordur. Bu durumun bir tarafında SSD diğer tarafında HDD kullandığımız senaryosunu düşündüğümüz zaman; SSD'den HDD'ye kopyalama yaparken (güncel SSD'lerin HDD'lerden her şekilde hız değeri bakımından yüksek olduğunu düşünürsek), SSD'nin okuma HDD'nin de yazma hızı baz alınacaktır. Ortalama bir sata 3 (USB 3.0 arayüzü de olur) HDD'nin okuma hızının 120-150 MB/sn civarı, yazma hızının da 70-90 MB/sn civarı olduğunu göz önünde bulunduralım (bunları önceden defalarca test ettim ama sizin için arka planda (mesajı yazarken) tekrar test ediyorum). Yine örnek verdiğimiz tek parça dosyayı baz aldığımızda burada durum HDD'nin yazma hızına takılacaktır. Yani dosya; 70-90 MB/sn gibi değerler ile kopyalanmaya başlayacaktır, hatta kopyalama sonlarına doğru (tek parça büyük boyutlu bir dosya olmasına rağmen) 50 MB/sn gibi değerler de görülebilir. Buradan anladığımız; SSD'nin okuma hızı ne kadar fazla olursa olsun, olayın HDD'nin yazma hızına bağlı olduğudur. Keza işlemin tersi yapıldığı takdirde de; HDD'nin okuma hızı, SSD'nin yazma hızından her halükarda yavaş olacağı için bu sefer de HDD'nin okuma hızına takılıp kalınacaktır. Velhasıl kelam; benchmarklardaki değerler bu tarz varyasyonlarda havada kalmış olacaklardır.

Bu durumların birde bahsettiğim tek parça büyük boyutlu dosyalar gibi değil de; içinde irili-ufaklı dosyaların olduğu (MB-KB vb. ne ararsanız) varyasyonları mevcuttur. Böyle durumlarda da maalesef ki daha astronomik vakalar görülebilir. Yine en iyi hız değerleri SSD'den SSD'ye yapılan işlemlerde alınabilecektir.

İstenirse dahada konuyu açmaya devam edebilirim veya aklınıza takılan yerler olursa yazın lütfen.

Sizin bütçeniz tam olarak nedir, kullanım amacınız ne olacaktır (oyun, günlük kullanım, render vs.) ? Gibi soruların cevapları eşliğinde devam edelim.

Müthiş donanımlı ve bilgi yüklü bir açıklama.

O zaman her zamanki gibi tipik donanımhaber üye şovmenliği görüyoruz yani ssd alınır programla ölçüm yapılır ss alınıp foruma atılır ve ardından ;

''Beyler bu ssd süper yeaa bakın çok hızlı 530 verdi testde '' denir.

Şimdi açıklamalarınız ve benim çizdiğim tabloyu birleştirirsek ( bu arada hızların teorik firma açıklaması olduğunu biliyorum ) eğerki bu kağıt üstündeki hızları hiç bir zaman alamayacaksak ssd ye bu kadar para verip tapınmanın manası nedir diye düşünüyorum. Programla ölçüm yapıp foruma atıp egosal tatminasyon sağlamakmı .. ?

Ama işin şu boyutu var. Ben windowsun hızlı açılmasını ve programların hızlı yüklenmesini ek olarak oynadığım bazı oyunların hızlı açılmasını istiyosam ssd mantıklımı geliyor.

E ama dosya kopyalayacağım ssd den hdd ye atacağım ve alacağım hızda max 100 olacaksa ne manası kaldı ? windowsun 20 sn daha erken açılmasımı ?

sorular sorular aklımdaki sorular..

Amacım ssd ye sistem yükleyip hdd yi depolama olarak kullanmak ama sizin açıklamalarınıza bakarsak windowsun hızlı açılmasından başka bana sağladığı bi yara yok değilmi ?

sadece sistemimi hızlandırıcak yani açılış ve kapanış e oyun yükleyim desem illaki dolacak zira alacağım maximum 250 gb çünkü bir sisteme 8 bin tl harcayıp forumda birileriyle DİDİK yarıştırcak durumum ve egomu tatmin edecek halim yok

hadi diyelim oyunlarıda yükledim kopyalama işini bıraktık hdd ye burdada 100 tb kopyaladıkdan sonra ssdnin ölme durumu giriyo sanırım devreye velhasıl kelam oyun oynamak ve oyun kurmak için ve tabi + olarak sistemimi yükleyip hızlı açılıp kapanması için ssd almak mantıklımıdır 2 sene sonra ölme durumu olurmu ?

bütçem max 400 tl.. samsung evo 850 düşünüyorum 5 sene garantiside var (tabi buda bence kağıt üstünde ) almalımıyım yada ne almalıyım.

Çok teşekkürler şimdiden

• vforfreedom kullanıcısına yanıt
    Rica ederim.

Geçenlerde Sandisk SSD modellerinden birisini kullanan (tam modeli hatırlayamadım) ve SSD'si bozulan bir arkadaşımız konu açmıştı. Sandisk'in 3 veya 5 yıl garantili olan bir modeli ve 6. yılında bozulmuş. Bu bana kalırsa bi' SSD için güzel bir süre (bazılarına göre kötü de olabilir, saygı duyarım). Ama şurada 6 yıl veya daha uzun süredir SSD kullanan kişi sayısını irdelesek, çok fazla bir sayı ile karşılaşmayacağımız kesin. Keza bende 4-5 yıl civarıdır SSD'ler ile haşır neşirim.

SSD'ler HDD'lere göre daha narindirler doğru. Bir anda uçup gitme durumları her markanın her modelinde görülebilir. Bunun hiçbir zaman garantisi yok. Lakin garanti süresinin uzun olması da güzel bir etken tabii ki. Sandisk tarafında Extreme II modelinde 5 yıl garanti var. Extreme PRO modelinde de 10 yıl garanti var. Herhangi bir TBW (toplam yazılan bayt) değeri sunulmamış. Samsung tarafında da; 850 EVO'da 120/250GB için ''5 yılda/75TB TBW''değeri denmiş. Zaten normal bir kullanıcının bu değerlere ulaşması zor. Keza 850 PRO modelleri de 10 yıl garantili (128/256GB - 10 yılda/150 TB TBW). Aşağıda linklerini paylaşacağım, oradan isteyenler detaylı bakabilirler. SSD depolama boyutlarına göre Samsung'ta TBW değerleri değişmekte. Sandisk de ise dediğim gibi TBW değeri belirtilmemiş.

Günümüzü düşünürsek; SSD kesinlikle vazgeçilmez bir bileşendir. Bir PC'nin özellikleri ne kadar iyi olursa olsun, tam hız için her zaman SSD ihtiyacı vardır. Bahsettiğiniz çoğu şeyin yanında; günlük kullanımda, örneğin herhangi bir internet tarayıcısında sürüsüne bereket açılan sekmeler olmasına rağmen sistemin kilitlenmemesi, SSD üzerinde işletim sistemi kuruluyken SSD'den başka disklere yapılan kopyalamaların sistemi etkilememesi veya SSD'den hariç 2 HDD arasındaki kopyalamaların sistemi etkilememesi vb. birçok örnek gösterilebilir. Siz de zaten önemli bir kısmını yazmışsınız. Bunların ışığında SSD gereksizdir gibi bir durum ortaya çıkmaz. Fiyatlarından ötürü şu an halen düşük boyutlu SSD'ler alınabiliyor ama yine de bir ihtiyaç durumundalar. Günlük kullanım ile alakalı her şey SSD üzerine kurulup, daha çok multiplayer ağırlıklı oyunlar da SSD'ye kurulursa aslında yer bakımından çok sıkıntı yaşanmaz. Yükleme ekranı uzun sürmeyen single player oyunlar HDD'ye kurulabilir. İnşallah zamanla fiyatlar oturdukça, daha büyük boyutlu SSD'leri herkes rahatça satın alabilecek.

Okuma-yazma hızı mevzularını bir nebze anladığımızı varsayarak; aslında SSD'ler için rastgele okuma değerleri (kısaca testlerde 4K başlığı ile geçen değerler) daha önemlidir denebilir. SSD'ler kb'lar bazındaki dosyaları HDD'lere göre çok daha hızlı okudukları için rastgele erişim oranları gayet iyidir. Bu da sistemin daha hızlı açılması, daha hızlı virüs taraması (SSD içinde, HDD'ye geçilince yavaşlar tabii), oyun yüklemesi, Windows kurulumu vb. etmenleri beraberinde getirir.

Velhasıl kelam; Samsung 850 EVO en uygun 400 TL civarına geliyor gibi ve 5 yıl garantisi var. ULTRA II'de 350 TL civarına geliyor ve 3 yıl garantisi var. 850 EVO 250GB iken, ULTRA II 240GB. Yani; +10GB daha fazla depolama kapasitesi ve +2 yıl daha fazla garanti süresi avantajı var 850 EVO'nun. Bu da arada 50 TL gibi bir fark doğuruyor. Sitesine göre 70-80 TL'yi de bulabilir. Bu noktada bütçeniz önemli. Eğer aradaki farkı verebilecek kapasitede iseniz EVO daha iyi bir seçim olacaktır. Yok veremem ve garanti süresi benim için sıkıntı deği derseniz; hız namına hissedebileceğiniz bir fark olmayacaktır. Bu arada 3-5 yıl veya 10 yıl gibi garanti süreleri gerçektir. Kağıt üstünde diye düşünüyorum demişsiniz ama; 2 yıl sonrası, ülkemizdeki herhangi bir olumsuz süreçte yurt dışı ile de direkt bağlantı sağlanabilir. Gerçi ülkemiz üzerinden de yardımcı olurlar diye düşünüyorum.

Garanti süreleri için linkler:

http://www.samsung.com/semiconductor/minisite/ssd/downloads/warranty/SAMSUNG_SSD_Limited_Warranty_Turkish.pdf

https://www.sandisk.com/about/legal/warranty/warranty-table

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi REDSTONE -- 6 Temmuz 2017; 1:27:29 >

Yine çok Donanımlı ve detaylı bilgiler. Bilale anlatır gibi anlatmışsınız... herşey oturdu bende tek oturmayan bişey var

Neden sandisk gömülüyor bu kadar ? ssd plus kötüyse ultradamı kötü ?

Samsung evo 250 gb fiyatıyla ssd ultra 480 gb alabiliyorum. sizce alıyımmı ? ssd ultra güzel cihazmıdır yoksa samsung çok daha iyidir kapasitesi düşükde olsa kesinlikle samsung almı deriz

Ssd plus alt segment ürün SSD ULTRA daha üst segment diyorlar tüm bu konuşmalarımız ışığında sistemi kurmak ve oyun ve programlarımı yüklemek için ssd ultra alsam işimi görürmü . sandisk korkuttu iyice beni :)
  • 
Sayfa: önceki 3536373839
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.