Şimdi Ara

SanDisk ULTRA PLUS 256GB SSD [inceleme] | SanDisk SSD [ANA KONU]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
870
Cevap
8
Favori
43.685
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • SanDisk ULTRA PLUS 256GB SSD [inceleme] | SanDisk SSD [ANA KONU]

SANDISK ULTRA PLUS SERİSİ (TÜM SERİ)

GİRİŞ:

Arkadaşlar öncelikle herkese merhabalar ve iyi forumlar.

Bugün incelememe konuk olan ürün; SANDISK firmasının SSD pazarında bizlere sunmuş olduğu ULTRA PLUS serisinin 256GB depolama kapasitesine sahip olan modeli.

Hepimizin bildiği gibi SSD günümüz şartlarında her bilgisayarda bulunması gereken bir donanım unsuru halini almış durumda.Ancak; piyasaya çıktığı ilk zamanlarda yüksek fiyatlarından ötürü pek çok bilgisayar kullanıcısının bilgisayarında kullanmaktan mahrum kaldığı bir ürün olarak anılıyordu.Tabiki bu fiyatlarda üretim maliyetinin etkisi çok büyüktü.HDD ile karşılaştırıldığında, SSD' leri depolama olarak kullanmak hayaldi ve bir süre daha öyle kalacak gibi görünüyor.Ancak; şu günlerde fiyatları yavaş yavaş makul seviyelere inme eğiliminde.Buna bağlı olarak bende geçen gün 256GB' lık incelememe konuk olan ürünü eskiye nazaran uygun bir fiyatla satın aldım.

Bu kısa ve sanki final tadı veren yazımızdan sonra isterseniz şimdi SSD' mizin teknik özellik tablosu ile incelememize giriş yapalım.

Tabloyu paylaşmadan önce elimdeki satın almış olduğum ürünün kodunu belirteyim ve yukarıdaki serinin içerisinde yerini görmüş olalım.

SDSSDHP-256G-G25 – 256 GB SSD

TEKNİK ÖZELLİK TABLOLARI:

İnceleme Tarihindeki Satış Fiyatı: 164,59 USD +KDV (399 TL)

Buradaki tablolardan görüleceği üzere; '' Marvell SS889175 '' kontrolcüsünü kullanan SANDISK ULTRA PLUS 256GB SSD, '' 19 nm Toggle Mode eX2 ABL MLC NAND '' flaş bellek kullanıyor.Ayrıca '' 128MB DDR2 800 SD RAM ve SLC Nand nCache cachle bellek '' sahibi olan SSD, Sata 3 (6Gbit/sn) arabirimini kullanıyor.Tablolara göre; sıralı okuma performansıyla saniyede 530MB değerine ulaşıyor ve sıralı yazma hızıyla da 445 MB/s' ye ulaşan SANDISK ULTRA PLUS 256GB SSD bakalım kendi yapmış olduğum performans testlerinde nasıl değerler alacak ?

Bunlara ek olarak; SANDISK ULTRA PLUS 256GB SSD 3 yıl garanti süresi ile gelmekte.

Teknik bilgiler ve detaylardan sonra yavaş yavaş SSD' mizin kutusunu açmaya başlayalım.

SanDisk ULTRA PLUS 256GB SSD [inceleme] | SanDisk SSD [ANA KONU] SanDisk ULTRA PLUS 256GB SSD [inceleme] | SanDisk SSD [ANA KONU]

KUTU İÇERİĞİ:

Şimdi ise SSD' mizin kutu içeriğine bir göz atalım, kutu içerisinde bizlere sunulmuş olanlar:

- SANDISK ULTRA PLUS 256GB SSD
    - 7 mm' den 9 mm' ye çevirici aparat
    - Kullanım kılavuzu ve garanti belgesi.

SanDisk ULTRA PLUS 256GB SSD [inceleme] | SanDisk SSD [ANA KONU] SanDisk ULTRA PLUS 256GB SSD [inceleme] | SanDisk SSD [ANA KONU]

Kutu içeriği kısmında gördüğümüz üzere; SSD' miz gayet korunaklı bir şekilde gelmekte.Plastik - naylon karışımı bir çerçeve içerisine oturtulmuş ve elektrostatik bir aygıt olduğu için buna uygun koruyucu bir poşet içerisine koyulmuş.Poşetin açma bandında da gerekli uyarılar belirtilmiş.Ancak; görüldüğü üzere benim satın aldığım ürün, sonu '' G25 '' kodlu olduğu için kutu içeriği yönünden oldukça zayıf kalmış durumda.

NOT: Almış olduğum ürün sonu '' G25 '' kodlu ürün olduğundan dolayı piyasada '' Notebook SSD' si '' tabiriyle geçmektedir. '' G26 '' kodlu olan diğer üründe yukarıdaki kutu içeriğine ek olarak; '' 2.5'' - 3.5'' dönüştürücü aparat ve SATA kablosu gelmektedir (bunu zaten incelemenin en başında ULTRA PLUS ailesini tanıtırken de tablo yardımıyla dile getirmiştim).

YAKINDAN BAKIŞ:

Yukarıda bahsettiklerimden sonra asıl konumuz olan SSD' mizi yakından inceliyoruz.

7 mm kalınlığı ve plastik dış yüzeyi ile gelen SANDISK ULTRA PLUS gerçekten fotoğraflarındaki halinden oldukça küçük durmakta.Akabininde 58 gr ağırlığı ile gerçekten çok hafif ve ek olarak HDD' lere göre ısınma durumuda oldukça az.Bugünlerde havanın soğuk olmasının etkiside var tabi ama; yük altında değilken 25 C , yük altındayken (yaptığım testlerde) 30 C gibi bir değere sahip.

(Bu fotoğrafwww.eteknix.com sitesinden alıntıdır.)

Plastik yüzeyi açtığımızda da çok çok daha ufak bir yapı ile karşılaşıyoruz.Gerçekten bu kadar küçük boyutlarda bir donanımın sistemlerimizin hızındaki en belirleyici unsur olduğuna inanmak güç.

SanDisk ULTRA PLUS 256GB SSD [inceleme] | SanDisk SSD [ANA KONU] SanDisk ULTRA PLUS 256GB SSD [inceleme] | SanDisk SSD [ANA KONU] SanDisk ULTRA PLUS 256GB SSD [inceleme] | SanDisk SSD [ANA KONU] SanDisk ULTRA PLUS 256GB SSD [inceleme] | SanDisk SSD [ANA KONU] SanDisk ULTRA PLUS 256GB SSD [inceleme] | SanDisk SSD [ANA KONU]

(Bu fotoğraflar (SSD' nin içi)www.hardcrop sitesinden alıntıdır.)

Teknik özellik tabloları, kutu içeriği ve yakından bakıştan sonrada herkesin merakla beklediği kısım olan performans testlerine geçelim.

PERFORMANS TESTLERİ:

TEST SİSTEMİ:

Anakart : MSI Z77A - GD55
    İşlemci : INTEL CORE i5 3570K 4.3 GHZ
    Ekran Kartı : INTEL HD 4000 GRAPHICS
    Bellek : CORSAIR 8GB (2*4GB) VENGEANCE DDR3 1600MHZ CL9
    Kasa : CORSAIR CARBIDE 400R
    Psu : CORSAIR HX 850W V2 80+ GOLD
    İşletim Sistemi : WINDOWS 7 ULTIMATE x64 SP1

WINDOWS Derecelendirme Puanı:

ATTO Disk Benchmark:

AS SSD Benchmark:

Crystal Disk Mark:

HD Tune Pro 5.50:

AIDA 64 Extreme Edition:

1) Read Test Suite , 2) Linear Read , 3) Random Read , 4) Buffered Read , 5) Average Read Access

SanDisk ULTRA PLUS 256GB SSD [inceleme] | SanDisk SSD [ANA KONU] SanDisk ULTRA PLUS 256GB SSD [inceleme] | SanDisk SSD [ANA KONU] SanDisk ULTRA PLUS 256GB SSD [inceleme] | SanDisk SSD [ANA KONU] SanDisk ULTRA PLUS 256GB SSD [inceleme] | SanDisk SSD [ANA KONU] SanDisk ULTRA PLUS 256GB SSD [inceleme] | SanDisk SSD [ANA KONU]

(Vakit bulduğumda; WINDOWS Açılıp Kapanma Süresi , Dosya Kopyalama Hızı - Süresi , başka testler vs. eklenebilir.Bu konuyla alakalı sorularınız olursa incelemenin altında yanıtlayabilirim.)

SONUÇ ve KAPANIŞ:

Performans testlerinden de gördüğümüz üzere; SANDISK ULTRA PLUS 256GB SSD, indirim zamanları 370 - 400 TL bandında bulunabildiği de düşünüldüğünde gerçekten fiyatı ile hakkını verdiğini gösteriyor.Piyasada yaygın olarak kullanılan '' MLC NAND '' flaş bellek kullanması da ömrünün ortalama bir düzeyde (normal bir kullanıcı için çok çok uzun bir süre) olduğu hakkında bize bilgi veriyor.Bilgisayarını hızlandırmak isteyen HDD' lerden bıkmış olan kullanıcıların ve akabininde 32 , 64 , 128 GB SSD kullanıcılarının da daha yüksek boyutlu bir SSD' ye terfi etmesi için piyasadaki güzel, mantıklı ve F/P oranı yüksek bir seçenek halini alıyor.

Alacak olan arkadaşlara gönül rahatlığı ile önerebileceğim bir SSD' dir.

Teşekkürler.

# İncelemeyi Yapan: REDSTONE

| SanDisk SSD [Kullananlar Kulübü] Üyeler |

REDSTONE - Sandisk UP 256GB - KURUCU
    Glorfindel1907 - Sandisk UP 256GB - CEO

| SANDISK Ultra Plus SSD Kullananlar |

cydonianknight - Sandisk UP 256GB+256GB@RAID
    theoden541 - Sandisk UP 128GB
    AğaBABA - Sandisk UP 256GB
    gibbon4071 - Sandisk UP 128GB
    karaoglan_61 - Sandisk UP 256GB
    hasantn - Sandisk UP 256GB
    Free User - Sandisk UP 256GB
    kerem0537 - Sandisk UP 128GB
    mertbenzerli - Sandisk UP 256GB
    440cdx - Sandisk UP 256GB
    onno92 - Sandisk UP 256GB
    osgal - Sandisk UP 256GB
    bilgi@sayar - Sandisk UP 256GB
    ssbrutality - Sandisk UP 256
    fatgm - Sandisk UP 256GB
    hmztly - Sandisk UP 256GB
    MilanRapajic - Sandisk UP 256GB
    soqo - Sandisk UP 256GB
    yalcines - Sandisk UP 256GB
    soniquakee - Sandisk UP 256GB
    MetalMania7x - Sandisk UP 256GB
    salihozdemir - Sandisk UP 256GB
    Jacey01 - Sandisk UP 256GB
    dockhanger - Sandisk UP 256GB
    AgentAlaikit - Sandisk UP 256GB
    Phantom7 - Sandisk UP 128GB
    Raskolnikov - Sandisk UP 128GB
    Skoc Pares - Sandisk UP 256GB
    Namevt88 - Sandisk UP 256GB
    Uwais - Sandisk UP 256GB
    muvee - Sandisk UP 256GB
    asus44 - Sandisk UP 256GB
    furlaka - Sandisk UP 128GB
    LAZOFLU - Sandisk UP 128GB
    hüşke - Sandisk UP 128GB
    rabitelli - Sandisk UP 256GB
    Scorpion28 - Sandisk UP 128GB
    arno.mdr - Sandisk UP 128GB
    we[AGRA] - Sandisk UP 128GB

| SanDisk Ultra M.2 NVMe 3D SSD Kullananlar |

ONY86 - SanDisk Ultra M.2 NVMe 3D SSD 500GB

| SANDISK Extreme PRO SSD Kullananlar |

kreat - Sandisk Extreme Pro 240GB

| SANDISK Extreme II SSD Kullananlar |

Friedrich Engels - Sandisk Extreme II 240GB
    cemcan1245 - Sandisk Extreme II 120GB
    TheRad67 - Sandisk Extreme II 120GB

| SANDISK Extreme SSD Kullananlar |

a103112 - Sandisk Extreme 120GB
    sniper23 - Sandisk Extreme 240GB

| SANDISK ULTRA 3D SSD Kullananlar |

myz1453 - Sandisk Ultra 3D 250GB
    -dehşet- - Sandisk Ultra 3D 500GB
    Hun Göktürk Uygur - Sandisk Ultra 3D 500GB

| SANDISK ULTRA II SSD Kullananlar |

AğaBABA - Sandisk Ultra II 240GB+240GB@RAID
    tekin224 - Sandisk Ultra II 240GB
    mr.nfyc - Sandisk Ultra II 240GB
    zagapos - Sandisk Ultra II 240GB
    salsakingss - Sandisk Ultra II 240GB
    oknsyl - Sandisk Ultra II 240GB
    cortextm - Sandisk Ultra II 240GB
    alimmm78 - Sandisk Ultra II 120GB
    turuncu55 - Sandisk Ultra II 120GB
    MMX 166 - Sandisk Ultra II 120GB
    mBenJi - Sandisk Ultra II 480GB
    Anabolic - Sandisk Ultra II 120GB
    keremec - Sandisk Ultra II 240GB
    modetr - Sandisk Ultra II 240GB
    JesWhite - Sandisk Ultra II 240GB
    AjayGhale - Sandisk Ultra II 120GB
    hapocod - Sandisk Ultra II 240GB
    EczErdoğan - Sandisk Ultra II 240GB
    erdm6 - Sandisk Ultra II 240GB

| SANDISK SSD Plus Kullananlar |

Yazılımcı Online - Sandisk SSD Plus 240GB
    xmxksk - Sandisk SSD Plus 120GB
    emsalsszz - Sandisk SSD Plus 240GB
    flegga34 - Sandisk SSD Plus 120GB
    gtx295 - Sandisk SSD Plus 480GB
    kosker60 - Sandisk SSD Plus 240GB
    Umutr37k - Sandisk SSD Plus 240GB
    TUFF GONG - Sandisk SSD Plus 120GB
    Nathan - Drake - Sandisk SSD Plus 240GB
    slayer_ducker - Sandisk SSD Plus 480GB

| SANDISK SSD Kullananlar |

AHMETY58 - Sandisk 128GB

| SANDISK Z400S SSD Kullananlar |

RancStone - Sandisk Z400S 128GB

| İMZALARIMIZ |

(ARKADAŞLAR İLK ETAPTA BİR TANE BASİT ÇALIŞMA EKLİYORUM. DÜZENLENEREK, YENİLERİ DE EKLENECEKTİR.)

| 1 |

[center][size=1][link=https://forum.donanimhaber.com/m_84862476/tm.htm][image]https://store.donanimhaber.com/d2/83/20/d28320a13cc30e0c8b4706bc07a8d029.png[/image]
    [color=black][b][color=#FF0000]SANDISK[/color] SSD Kullananlar Kulübü ©[/b][/color][/link][/size][/center]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi REDSTONE -- 15 Kasım 2020; 16:0:40 >

• İnceleme için teşekkürler, mümkün olduğunda diskin yarıdan fazlası dolduktan sonra verdiği performansı da paylaşırsanız sevinirim. Ek olarak sizce 840 Evo ile bunun arasında nasıl bir tercih yapılabilir fiyatları da indirim zamanlarında neredeyse aynı oluyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Behlül

İnceleme için teşekkürler, mümkün olduğunda diskin yarıdan fazlası dolduktan sonra verdiği performansı da paylaşırsanız sevinirim. Ek olarak sizce 840 Evo ile bunun arasında nasıl bir tercih yapılabilir fiyatları da indirim zamanlarında neredeyse aynı oluyor.

Rica ederim.

Tabiki dediğiniz şekildeki testleri de vakit bulduğumda gerçekleştireceğim.Belli bir oranda doluluk ile gerçekleştirilen testlerde önemli bir yer tutuyor.

Bende 840 EVO ve ULTRA PLUS arasında kaldım.SAMSUNG' u TLC flaş bellek kullandığı için eledim.Bildiğiniz üzere; MLC' ler TLC' lerden daha fazla kullanım ömrü sunuyor ve atıyorum bu SSD' yi 2 - 3 yıl sonra satma durumunu bile düşünürseniz; MLC flaş bellek kullanan bir SSD' nin durumu TLC' ye göre çok çok daha iyi oluyor.Samsung' u sırf bu yüzden eledim, MLC kullanmış olsaydı tercihim Samsung yönünde olurdu.Birde unutmadan SAMSUNG EVO' ların AMD sistemlerde sıkıntıları olduğu hakkında bir muhabbet de var.Bu durumda, malesef benim gözümde eksiye yol açtı (satma zamanını düşünürsek, AMD sistem kullanan bir kullanıcının benim SSD' mi (SAMSUNG EVO olsaydı) alması sıkıntı olacaktı).

Ben EVO' yu kesinlikle kötülemek istemiyorum ama; durumlar bu şekilde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi REDSTONE -- 7 Aralık 2013; 2:45:28 >
  • İnceleme için teşekkürler.Ssd'nin içini görünce şaşırdım.Bütün modeller mi böyle yoksa samsung'a özel bir durum mu?
  • İnceleme için teşekkürler.SSD nin içinde neredeyse hiç bir şey yok.mSATA modülü gibi görünüyor.Performansıda ideal seviyede.
  • İnceleme güzel olmuş elinize sağlık.
  • tşk ederim iceleme için güzel yazmış sunmuşsun ;)
  • çok güzel olmuş incelemen bakalım bende alabilirim belki
  • Aynı modelin 128 GB lık olanını sistem diski olarak kullanıyorum. %90'ına yakını dolu olduğu zamanlar oldu, günlük kullanımda ve 3ds max vb yazılımlarda gözle görülür bir yavaşlama hissetmedim fakat o dolulukta bir Benchmark yapmak daha kesin olur tabii.
  • @Gamer-Z

Rica ederim.

İnceleme yaptığım ürün '' SANDISK '' .Ufak bir karışıklık oldu sanırım. Bu kadar küçük boyutlarda bir yapıyı bu SSD' de gördüm ben şu ana kadar.

@mur88

Rica ederim dostum, seninde bu güzel yorum için teşekkürler.Gerçekten iç yapısı çok küçük SSD' nin, buna incelemede görüldüğü üzere ayrıca değindim.Fiyatına göre performansı; dediğin gibi ideal durumda.

@choiboungee

Teşekkürler.

@aspirin_00

Rica ederim.Elimden geleni ve fazlasını yapmaya çalışıyorum diyelim.

@tayfn1907

Teşekkür ederim.

İncelememde de belirttiğim gibi fiyatı ve bununla orantılı iyi durumdaki performansıyla öne çıkan bir ürün, 256GB kapasite sunması da bir SSD için (sistem diski olarak kullanılacağı düşünülürse) gayet iyi bir değer.Eğer SSD arayışı içindeyseniz ve fiyat aralığınızda bu seviye ise bence; 120 - 128 GB' lık modellere 300 - 330 TL civarı ödemektense bu SSD' yi alın ve geçin derim.Zaten şu an indirimli fiyatı bu şekilde, indirimsiz halde 475 - 500 TL civarı alınabiliyor.

• bende aynı görüşteyim 256 gb bu fiyatta iken ben 120-128 gb almam
  • encard ile 400 tl lik ürün 320 tl ye geliyor hesap ortada
  • ne encard mış arkadaş ya heryerde işe yarıyor galiba
  • quote:

Orijinalden alıntı: tayfn1907

ne encard mış arkadaş ya heryerde işe yarıyor galiba

bu ayın 31 ne kadar geçerli %20 indirim max 100 tl tabi netten alışveriş yapman gerekli
  • Çok güzel inceleme olmuş hocam, zevkle okudum. Elinize sağlık...
  • fiyat yine yükselmiş
  • @Pir

Rica ederim.

Bende bu güzel yorumunuz için teşekkür ederim.

@tayfn1907

Evet yükselmiş.
  • quote:

Orijinalden alıntı: El-Diablo

Hocam güzel inceleme
    Fakat center iptal edersen mobi-tablet-laptop kullanıcılarının ekranınada sığar. Çok zorluk çekiliyor.

Teşekkür ederim.

Forumumuzun genelinde 1080P ve üzeri çözünürlüklü monitör kullanıldığı için incelemelerimi ortalayarak sunmayı tercih ediyorum.Bundan öncekilerde bu şekildeydi.Zaten bu şekilde daha düzenli ve toplu duruyor.

Bu arada bende mobil platform üzerinden zaman zaman siteye giriş yaparak takip ediyorum.İnceleme sayfalarıma göz attığımda da gayet güzel bir görüntü ile karşılaşıyorum.Sadece resimlere bakmak için tıklıyoruz, herhalde zorluk olarak sırf bunu tarif edebiliriz.

Siz '' dh mobil '' den mi giriş yapıyorsunuz (telefon ve tabletten), yoksa sitenin tamamını mı açıyorsunuz ? Tamamını açıyorsanız zorluk bundan kaynaklı çıkıyor olabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: El-Diablo

Hocam 1366/768 ultrabook ile sayfalari kaydirmak zorunda kaliyorum.

Anladım.

Dediğim gibi, yukarıda belirttim ya '' 1080P ve üzerini düşündüm... '' diye.Artık düşük çözünürlük kullanan arkadaşlarımızın affına sığınacağız.
  • İnceleme için eline sağlık. Sade ve bilgilendirici bir inceleme olmuş. Sonuçlarda güzel çıkmış. SSD alacaklar için Sandisk te listeye alınası ürünlerden olduğunu kanıtlamış.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.