Şimdi Ara

Samsung'un amiral gemisi Galaxy S III resmi olarak tanıtıldı (80. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.951
Cevap
6
Favori
154.659
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7879808182
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Galaxy S 2 ile S 3 arasındaki farkları XDA üzerinde bir kullanıcı detaylı olarak çıkartmış; toplam 37 adet diyor. Detayına şuradan mutlaka bakın derim:http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1639560
  • Arkadaşlar bu S3'de kullanılan GPU, S2'dekinin çekirdek sayısının yükseltilmiş halimi yoksa sadece 400mhz'e hız aşırtma mı yapılmış?
  • quote:

Orijinalden alıntı: No Way Out

Arkadaşlar bu S3'de kullanılan GPU, S2'dekinin çekirdek sayısının yükseltilmiş halimi yoksa sadece 400mhz'e hız aşırtma mı yapılmış?

nanometrik kuculme ve 400 mhz o.c
  • Olmadı samsung.
  • quote:

Orijinalden alıntı: AIainPROST

quote:

Arkadaşlar bu S3'de kullanılan GPU, S2'dekinin çekirdek sayısının yükseltilmiş halimi yoksa sadece 400mhz'e hız aşırtma mı yapılmış?

nanometrik kuculme ve 400 mhz o.c

S2'yi overclock ile 400mhz'de 7/24 kullanabiliyorsun. (def. 267mh)

Ben S3'ün GPU'sunun çekirdek sayısıda fazla sanıyordum, aynı GPU'muş demekki. Aslında Samsung hatayı S2'yi zamanına göre çok güçlü çıkarmakla yaptı.

Neyse S2 kullananlar için iyi haber S3'ün GPU'sunun yetmediği uygulamalaya demek ki S2'ninde yetmeyecek. Başka bir açıdan bakarsak S3'ün açtığı tüm 3D uygulamaları S2'de açacak.

• quote:

Orijinalden alıntı: asaltek

burada samsung diyor ki;

sgs2 bitti, şimdi sgs3 var, hiç galaxy si olmayanlar sgs3 alsın, sgs2 si olanlar ise, bir zahmet iphone5(new iphone) 'in çıkışını beklesin, var bir bildiğimiz, bu sefer iphone'u ters köşeye yatıracaz, fişini çekecez, az sabredin, biz o kadar reklamı boşuna yapmadık diyor,
    kim diyor, samsung...

Şimdi bunu anlayamayıp, ben samsung dan soğudum diyen yanılabilir.
    Kimse galaxy 4 beklemesin, şimdiden alışadurun;

new galaxy, coming soon...
    8 çekirdek, 4gb ram, 1080 true full hd amoled, 4.8", ps-vita ya yakın kalitede ekran kartı.

kağıt gibi katlanabilir ekranlı bir cihaz bekliyorum ben samsungtan

• SIII ün ara model olduğu, Samsungun yıl sonuna kadar SIII ten daha iyi bir model çıkaracağı fikrine katılmıyorum.
    Galaxy Note 2 çıkarsa o da zaten ayrı bir segmentin cihazıdır. Zaten Note ile Galaxy serisini karşılaştıranları hiç anlayabilmiş değilim.

Iphone 5 isterse sahibini bir yerden başka bir yere ışınlasın. Iphone sevmeyen adam sevmiyor işte. Yine S3 alır beklemez Iphone 5'i.
  • quote:

Galaxy SIII ARM Mali-400 MP4 (Quad-Core) Kullanıyor. 400Mhz de çalışıyor.

Galaxy SII de 266mhzde çalışıyor.

Gpu Performans

Adı eski olsada en iyisi şuan için

http://www.anandtech.com/show/5810/samsung-galaxy-s-iii-performance-preview

Tegra 3 ve SGX 543MP2 i tokatlamış

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi C.Rodriguez -- 7 Mayıs 2012; 17:51:54 >

• quote:

Orijinalden alıntı: saxblue

android olmasaydı acaba samsung nasıl telefon yapacaktı??? sanki bütün hayatın anlamını bu telefonlara yüklediler. abuk subuk abartı reklamlar fln... s2 de bir şeye benzemiyor (ortalama 1700 tl verip telefon alacaksınız ama telefonun arka kapağı pazar malı olacak sıfır işçilik sadece donanım) birde s3 yapıyorlar. kafanızı kaldırın da az uyanın!

arkadaş iyi demişsin hoş demişsin de bu dediğin şeye benzemiş. windows olmasaydı dell, hp, sony vs laptop/bilgisayar mı yapacaktı. ne yapalım işletim sistemi yapmıyorlar diye macbook mu alalım ya da microsoftu bilgisayar üretmeye mi zorlayalım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: saxblue

android olmasaydı acaba samsung nasıl telefon yapacaktı??? sanki bütün hayatın anlamını bu telefonlara yüklediler. abuk subuk abartı reklamlar fln... s2 de bir şeye benzemiyor (ortalama 1700 tl verip telefon alacaksınız ama telefonun arka kapağı pazar malı olacak sıfır işçilik sadece donanım) birde s3 yapıyorlar. kafanızı kaldırın da az uyanın!

http://www.youtube.com/watch?v=elKxgsrJFhw

Pazar malı gerçekden...

• Bu videoyu da her yerde paylaşıyorlar fakat yanlış bir kıyaslama bu. Biri cam, biri plastik. Kırılmasından daha doğal ne olabilir ki?
  • quote:

Orijinalden alıntı: tanreall

Bu videoyu da her yerde paylaşıyorlar fakat yanlış bir kıyaslama bu. Biri cam, biri plastik. Kırılmasından daha doğal ne olabilir ki?

Yanlış bir kıyaslama mı? Dayanıklılık testini cihazlara aynı testler yaparak kıyaslayabiliriz, daha dayanıksız olan da böylece belli olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Espa

Yanlış bir kıyaslama mı? Dayanıklılık testini cihazlara aynı testler yaparak kıyaslayabiliriz, daha dayanıksız olan da böylece belli olur.

Demir ile ahşap karşılaştırması ne kadar saçma ise bu karşılaştırma da o derece saçma. iPhone'un malzemesinin kırılgan bir yapıda olduğu belli zaten, gülle gibi plastik bir ürünle karşılaştırılmasını tuhaf buluyorum. Birbirine yakın malzemeyi kullanan cihazları test etmeliler.
  • Bizler en üst seviyeyi istiyoruz.Ama her Firmanın bir satış politikası var.Şİmdi Samsung s3 te 2gb ram 4 çekirdekli 2ghz işlemci istedik samsung ta yaptı bir dahaki sene bu adamlar ne üretcek ne satcak. 8 çekirdekli işlmeci ile 4gb ram mi koyacaklar telefona.Bizler düşünmeden çok şey istiyoruz bence.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tanreall

quote:

Orijinalden alıntı: Espa

Demir ile ahşap karşılaştırması ne kadar saçma ise bu karşılaştırma da o derece saçma. iPhone'un malzemesinin kırılgan bir yapıda olduğu belli zaten, gülle gibi plastik bir ürünle karşılaştırılmasını tuhaf buluyorum. Birbirine yakın malzemeyi kullanan cihazları test etmeliler.

Sonuçta ikisi de aynı amaçla kullanılan benzer cihazlar.iki cihazın ekranı da cam ve cam zaten kırılgan bir yapı. arka kısımları üzerine düşürüldüğü bölümü geçelim. testi sonuna kadar izlemediniz sanırım. 2 cihazda aynı yüksekliklerden ekranları üzerine düşecek şekilde atılıyor ve 4s tuzla buz oluyor. gorilla glass, s2 ye dayanıklılık sağlıyor burada.

Bu testler s3 ile de yapılırsa farkı görmek isterim. s3 te gorilla glass 2 kullanılmış. 7 aydır ekran koruyucusuz kullandığım telefonumun ekranında çizik bile yok. s3 nasıl olacak merak ediyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: mrs303

Nedir bu 1800-2500 TL fiyat aralığı ve beklenti anlayamadım. Ne alıyoruz 102 ekran full HD TV mi? Piyasada mevcut hiç bir Telefon bence 1.000 TL nin üzerinde olmamalı ve olmaz da, tabi bizler gibi varımızı yoğumuzu bu tip bir alete yatırmadığımız sürece ve talep etmediğimiz sürece. Laptop, Kamera, TV, v.s. ürünlerde kullanılan teknoloji daha mı az ki bir telefon asgari ücretin 3 katı fiyat ile satılıyor. Hadi ABD ve Avrupada insanlar asgari ücretin 1/4 fiyatına alabiliyorlar, ya bizim gibi 3. Dünya ülkelerine ne demeli. Yazık beyler, paralarımıza yazık. Bu tip bir ürüne hiç talep etmezsek görün bak nasıl iniyor 1.000 TL nin altına. Böyleyken bile firmalar %300 kar ediyorlar emin olunuz. 1800-2100 TL fiyat eder diyen arkadaşlara şaşırıyorum, demek ki parayı çok kolay kazanıyorlar, yada baba parası yiyorlar.

Yazdıklarınızın çoğu doğru biri hariç "Bu tip bir ürüne hiç talep etmezsek görün bak nasıl iniyor 1.000 TL nin altına" aslında bu da doğru ama sadece bir hayal. Ülkemizde maalesef böyle "tanımlanamaz" bir kitle var. İşin ilginç yanı bu kitlenin içinde evet 3000 lirayı çıkartıp verdiğinde yalnızca 1-2 günlük eğlence parasını kaybeden üst seviye zenginler var ama benim gözlemim bu paraları verenlerin çoğu pek çok ciddi ihtiyacını kısıp telefona yatıran aylık geliri en fazla 2000 lira olan insanlar. Evet yüksek teknoloji bir ürünü kullanmak bir tutkudur insana güven verir ancak kendinizi ailenizi zorlayıp üstünüze başınıza ya da ne bileyim belki kız arkadaşınızla harcayacağınız parayı telefona yatırmak bence tatmin edilemeyen duyguların tatmininden başka bir şey değil.

Amerika'da Galaxy S3 1500 $'dan piyasaya çıksın kaç kişi alır çok merak ediyorum. Millet parasını nasıl isterse öyle harcar sana mı sorcak diyen varsa da ben de yorumumu bu şekilde yaparım sana mı sorcam derim şimdiden söylüyorum ki tartışma olmasın

• quote:

Orijinalden alıntı: DARTH_BLACK

Orijinalden alıntı: Chandler Bing
    quote:

"benim için kamerası 1080p çekimi ya da oyunlarda iyi performans vermesi önemli değil telefonun, önemli olan hızdır, kullanım kolaylığı ve stabilitedir." demişsin. sonra da iphone'a prim veriyorlar demişsin de arkadaş iphone androidli herhangi bir cihazdan daha stabil değil mi? ben daha görmedim iphone kadar stabil bir androidli telefon. s2'yi orda burda çok kullandım, galaxy nexus kullanıyorum, yok yani iphone her türlü daha stabil. kullanım kolaylığı olarak da tel elle her işini halledebiliyorsun telefonu sabit tutarak. nexus'ta ben bunu başaramıyorum. başardığımda da telefonu bi yukarı bi aşağı kaldırıyorum parmağım yetişsin diye ekranın üst köşesine... bir de nokia alanlara da laf etmişsiniz ama sizin mantığınız aynı nokia alanların mantığı, olanla yetinmek. ay ne var canım tasarım olmasa da alırım ben ne demek? kullanıcı olarak fazlasını istemek, hatta fiyatının karşılığını istemek gereksiz mi? sen kullanıcı olarak böyle koyveriyorsan, zamanında nokia'nın 1 özellik ekleyip fiyatı gazladığı telefonları alan kitleden ne farkın var?

Seninde tonla para isteyip gözün kapalı iphone cu olduğun belli..lafım yok,benim en son kullandığım nokia n73me idi.Onuda 3 yıl kullandım sonra s1 den devam ettim.İyikide etmişim..Sonuçda her yıl telefon değiştiren biri değildim ama bu değişdi artık,ancak laptop yada tablet alacağıma bu tlefonu alırım.İşimi görüyor,hız önemli ama sizin hızdan kastınız ney çözemedim?Nette sürekli işiniz yoksa zaten bu telefonlarlada işiniz yok demekdir.Ben bu tarz telefonları zaten 1200 tl üstüde almıyorum
    Sabırlı insanım,6 ay sonra alıyorum yeni çıkan modeli.S1 telefonumu evkurdan 1900 taksitle almışdım,elbette hepsini ödemedim,sene başında bir arkadaşıma 700 tlye sattım,o zamaan dek 1200 vermişdim telefona ve aldığım dönemde piyasa fiyatı 1500-1600 idi,malum evkur üstüne vadeyi çok koyar ama ben ödemedim,1200 tleye geldi s1 şimdi ise s2 aldım gene evkurdan 2100 tl ye ama o akdar para verecekde değilim tabi sene sonu 1200 civarına getirip 900-1000 civarı elden çıkarırım,alıcımda var zaten
    Sonuç itibari ile teknolojiyi ve piyasayı takip etmek önemli,ben telefonun her özelliğini kullanıyorum merak etme

Ayrıca stabilite konusunda bir şey tecrübe ettiğni düşünmüyorum iphone dışında,kalıplarından çıkmanı tavsiye ederim
    galaxy s serilerinde kaç kez costom rom kullandın? kaç farklı android sistemi test ettin? sadece fabrikasyon sistemler ile kullanmış ise zaten bir noktaya kadar kullanırsın telefonu.
    odin,3 dosya,pit vs terimlerini biliyormusun?biraz nette araştırma yap derim zira nexus dahil diğer tüm android sistemlerde galaxy s modelleri kadar costom rom yelpazesi geniş değil.

Kısaca aklını kullanan her şekilde verdiği paranın hakkını kullanır,tasarım mevzusuna takılanlar ise zaten galaxylere bulaşmasın gitsin 2500tlye iphone alsın,nede olsa o daha stabil telefon değilmi?

Kafan mi iyi anlamadim ama sen her telefonda 600-700 tl minimum zarar yapiyosun hesaplamalarini tekrar gozden gecir :D

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Galaxy S3 hakkındaki naçizane fikirlerimi paylaşacağım sizlerle. Forumda bileni, bilmeyeni, cahili, bilgilisi herkes kendine göre bir takım yorumlar yazıyor. Kimisi doğru, kimisi yanlış. Ama görüyorum ki çok fazla görüş ayrılığı ve yorum ayrılığı var. Özellikle insanlar sadece donanıma bakıyorlar, bir telefonu donanımdan çok yazılım belirler. S3 pek çok yazılımsal yenilikle geliyor ama insanlar bunun farkında değil, ve sadece donanıma veya tasarıma odaklanarak yorumlar yapıyorlar. Ben de kendi fikirlerimle ufak da olsa bir ön inceleme yapmak istedim. En azından bir fikir sahibi olmanız için. Unutmayın ki aşağıdakilerin tamamı teorik bilgilerle desteklenmiş olsa da, benim fikirlerimdir. Karşı çıkanı olacaktır, katılanı da.

Şunu da söylemeliyim ki iPhone 3G zamanından beri iPhone kullandım. Sayısız Symbian cihaz elimden geçti uzun bir süre 5800 kullandım. Aralık ayında iPhone 4’ü satıp Galaxy S2 satın aldım. Hala da kullanıyorum. Ve bir daha iPhone almamaya kararlıyım bunu da belirteyim. Neyse.

Galaxy S3 öncelikle benim için bazı açılardan hayal kırıklığı oldu (donanımsal olarak). Bazı açılardan da beni çok şaşırttı ( özellikle yazılımsal olarak ) . Maddeler halinde yazacağım.

Tasarım

Bu göreceli bir konu açıkçası. Ve telefonu elime almadan hiçbir şey söyleyemem ama resimlerden gördüğüm kadarıyla pek hoş bir tasarımı yok. Özellikle arkadaki kamera, flaş, hoparlör üçlüsü berbat olmuş maalesef. Ön yüzü yine güzel ama yumuşak hatlar hoşuma gitmiyor. S2'nin tasarımı şimdilik daha güzel duruyor keskin hatları nedeniyle.

Ekran

Ekran tahminimden de büyük çıktı. 4.65 inç'lik bir ekran beklerken 4.8 inç ile çıkageldi Samsung. Ekran boyutu açıkçası benim için problem değil. Dokunmatik ekranda ekranın her zaman büyük olması gerektiğini düşünüyorum. İnternet kullanımı, izlenecek filmler, oynanacak oyunlar, yazılacak mesajlar bunların hepsi büyük ekranda daha zevkli ve rahat bir şekilde yapılır. Galaxy Note bile kot cebe rahatça sığarken 4.8 inç benim için bir sorun oluşturmaz.

Öte yandan çoğu yerde gördüğüm saçma yorumlardan biri de şu.
    quote:

Ekran büyük ve çözünürlük 720p. PPI oranı iPhone'a göre hala düşük vs. vs.
    Öncelikle insan gözü 301 PPI'dan sonrasını algılayamaz. One X, iP4 ve S3, bunların üçü de 301 PPI'n üstünde. Bu yüzden PPI değerinin düşük olduğunu tartışmaya, bilip bilmeden yorumlar yapmaya gerek yok. Çözünürlük daha fazla olsa olur muydu, evet olurdu açıkçası. Ama gerek yok.

Peki Pentile ekran dizilimi nedir? Cidden soruyorum Samsung'a, ne gerek vardı Pentile'a. Pentile kısaca açıklamak gerekirse beyazları hafif mavimsi gösteren ve çözünürlüğü olduğundan daha yüksek gösteren ( sahte çözünürülük diyebiliriz ) bir ekran dizilimidir. Pentile kullanmasalardı daha iyi olurdu açıkçası ama sonuçta Note da Pentile ekran kullanıyor yalnız önünüzde harika bir görüntü var. İnsan daha çok gözüyle gördüğüne inanmalıdır. Note da mükemmel bir görüntü var ve S3'te bu görüntünün daha iyi olacağından eminim. Yani bu çok da büyük bir sorun teşkil etmiyor.

Corning Gorilla Glass 2 ise gerçekten iyi bir özellik. Bu ekranı kırmak, çizmek imkansız gibi birşey.

İşlemci

İşlemci tahmin ettiğim gibi çıktı. Ancak yine bilgisiz milletin gözünde telefonu büyütmek için çekirdek sayısını artırma hatasına düşen Samsung 4 çekirdekli Exynos 4212 kullandı.

Halbuki bunun yerine Cortex A-15 üzerine 2 çekirdekli bir işlemci kullansa daha iyi olurdu. Ama bunu yapamazlar tabi ki, rakipleri 4 çekirdekli telefonlarını çıkarmış zaten, Samsung aslında daha iyi olan Cortex A-15 CPU'lu bir S3 çıkarsaydı bilgisi olmayan tüketici " Bu telefon niye 2 çekirdekli, almıyorum bunu, One X alacağım ben. " diyip S3'ten vazgeçecekti. Rakamların gözü kör olsun yapacak bir şey yok.

E tabi bu işlemcinin güç tüketimi oldukça harika, One X gibi bir hayal kırıklığı değil, HTC güncellemeyle düzelteceğim diyor, güncellemelerle düzeltseler bile ne kadar düzelebilir Allah aşkına? Ancak 32 nm'lik Exynos 4212'nin güç tüketimi harika.

Ve bu CPU piyasadaki en güçlü CPU'ya sahip 2. telefon olma ünvanını kazandırıyor Samsung'a. İlki hangisi diye sormayın bilinmeyen bir markanın telefonu.

Ekran kartı ( GPU )

İşte hayal kırıklığı burada. Mali 400 GPU nedir Allah aşkına Samsung? Geçen yılın GPU'sunun bu telefonda ne işi var. One X oyunlarda GPU'su sayesinde çok daha iyi bir performans sergileyecek bu şimdiden belli. Mali 400'ün mantığını hala anlayabilmiş değilim. O güzelim CPU'nun yanına bu GPU yakışmamış açıkçası, çok daha iyi bir GPU kullanılabilirdi. Yazın Snapdragon Sony Xperia'lar geliyor, bakalım o zaman n'apacak S3?

Ancak S3 CPU'su sayesinde daha az ısınacak, daha az güç tüketecek, ve GPU açığını kapatacaktır.

RAM

RAM konusunda da ufak bir hayal kırıklığı var benim için. 2 GB koyulabilirdi. Gerekli mi? Kısmen evet. Çünkü ekran boyutu büyüdü, çözünürlük arttı ve RAM'in de artması gerekirdi. Galaxy Note'da ekran boyutu yüzünden ekran geçişlerinde ufak takılmalar söz konusu, bunun tek sebebi ise RAM. S2'de Note'dakinden daha yavaş bir işlemci olsa da ekran geçişlerinde Note kadar bir takılma söz konusu değil. Ha tabi yanlış anlaşılmasın Note'un da çok takıldığı falan yok, 10'da 2 veya 3 diyelim. S3'te de 4. inçlik bir ekran var, o RAM bazı durumlarda telefona yetmeyebilir.

PC'ler için yapılan ekran kartlarında da RAM'in tek önemi yüksek çözünürlüklerde kasmayı azaltmasıdır. Aynı mantık mobil GPU'lar için de geçerli.

Motorola Atrix 3, yıl sonuna doğru çıkacak 2 GB RAM'li LG'ler, ve Snapdragon+2 GB RAM'li Sony Xperia'lar S3'ü zorlayacak.

Kamera

Kamera konusunda hiçbir olumsuz yorumda bulunmayacağım. Olması gereken neyse var. LED flaşın daha da güçlendiği söyleniyor. Ve ön kamera HD çekim yapabiliyor. ( S2'de ki ön kamera 2 MP idi ama HD çekim yapamıyordu, S3'te 1.9 MP HD bir ön kamera var )

Kamera neden 12 MP değil diyen arkadaşlara da sesleniyorum buradan. MP herşey demek değildir. Hatta MP ilk bakılacak şeylerden bile değildir. Bundan önce mercek kalitesi, mercek açıklığı, mercek büyüklüğü vs. pek çok şey gelir. Bezelye tanesi kadar merceğe Allah aşkına 12 MP kamera koysanız n'olur, koymasanız n'olur? Sony Xperia S'te 12.1 MP'lik bir kamera var. Ama mercek boyutu olması gerektiği gibi değil. Mercek boyutu aynı kalırsa bir kameranın, ve MP değeri büyürse daha kötü sonuçlar bile ortaya çıkabilir.

3D ise şimdilik telefonlar için çok gereksiz birşey. Olmaması çok iyi olmuş. Çok istiyorlarsa Galaxy 3D diye ayrı bir model çıkarılabilir.

Galaxy S3'ün 0.01 saniyede odaklanıp 0.1 saniyede çekim yapabildiği söyleniyor. Öncelikle HTC One X'in olağanüstü bir çekim hızı var. Anında çekiyor fotoğrafı, abartmıyorum kullananlar bilir, gerçekten anında çekiyor. Bu konuda 10 satır yazarım ama siz çekim tuşuna basar basmaz fotoyu çekiyor ve bildiğim kadarıyla One X 0.1 saniyede çekim yapıyor. S3 de aynı hızı yakalamışa benziyor. Bu sadece yazılımsal değil, donanımsal olarak da düşünülebilir. S2'nin çekim hızı çok iyi değil, bunu biliyoruz ve bu sadece yazılımdan kaynaklanmıyor.

Ve S3 şöyle bir özellikle geliyor. Aynı anda 20 foto çekebiliyor ve en güzelini seçmenize olanak sağlıyor. Bu da harika bir özellik.

Ön ve arka kamera da arka aydınlatmaya sahip.

Bağlantı

Telefonun güçlü yanları burada ortaya çıkıyor. S2'de zaten bulunan Allshare özelliği daha da geliştirilmiş. Birden fazla ekrana kablosuz görüntü gönderebilme özelliği var ve S3'teki ekran görüntüsü direk olarak kablosuz bir şekilde TV'ye aktarılabiliyor. S2'de ekran görüntüsü TV'ye aktarılamıyordu, HDMI kablo gerekiyordu. S3'te ise artık HDMI kabloya gerek yok.

NFC ve BT 4.0 güzel gelişmeler. Her ne kadar şimdilik pek bir işe yaramayacak olsa da.

Pop Up Play : Ve geldik en bomba özelliğe !

İşte bu beni en çok etkileyen özellik oldu. Başta dediğim gibi telefonda beni etkileyen özellikler daha çok yazılımsal anlamdaydı. Onlardan biri de bu zaten.
    Mesela bir video izliyorsunuz ama mesaj geldi, videoyu durdurmanıza gerek yok, video ekranın köşesine gidiyor oynamaya devam ediyor siz mesajınızı okuyup cevaplamaya devam ediyorsunuz. Veya aynı anda video izleyip Web tarayıcıda dolaşmak harika birşey. Ve şimdiye kadar gelen tepkilere göre bu özellik harika bir şekilde çalışıyor. İşte bu harika bir özellik benim için. Telefon piyasaya sunulduğunda daha ayrıntılı bir şekilde görebilmek dileğiyle.

Samsung Smart Stay : Bir başka güzel özellik daha !

Bu da çok güzel düşünülmüş güzel bir özellik. Mesela bir yazı okuyorsunuz ama 30 sn sonra ekran kapanıyor veya kararıyor. İşte bu teknoloji bunu engelliyor. Ön kamera göz hareketlerinizi takip ediyor siz gözünüzü kapatmadığınız sürece ekran da kapanmıyor.

Smart Alert : Yok artık diyebiliriz !

Bu özelliği okuduğumda çok şaşırdım gerçekten. S3 mimiklerinizi ve gözleriniz kontrol ediyor sürekli, birine mesaj yazıyorsunuz ama mesaj çok uzadı, sıkıldınız, " Yeter lan, en iyisi şunu bi' arayım ! " diye düşündüğünüzde telefonu kulağınıza götürmeniz yeterli. Telefon kendi kendine o kişiyi arıyor !

Cevapsız aramalara bakmayı unuttuğunuzda bir süre sonra telefon bunu anlıyor ve titriyor.

Şimdilik bu özellik hakkında bu iki şeyi biliyoruz. Daha fazlası bilinmiyor ama gerçekten güzel bir şeye benziyor.

Samsung S Voice

iOS'un Siri'sine rakip. Siri kadar iyi çalıştığı söyleniyor hatta Siri'den daha iyi olmasına neden olan birkaç ek özellik barındırdığı söyleniyor ama bunların hepsi laftan ibaret. Bu konu hakkında konuşmak doğru olmaz. S Voice, telefonu konuşarak kontrol etmenize yarıyor. Alarm çaldığında Ertele demeniz yeterli mesela. Şimdilik Türkçe desteklemiyor.

Neden TouchWiz 4 ?

Herkes S3'ün yeni bir TouchWiz arayüzüyle geleceğini umuyordu. Ama aynı tas, aynı hamam. En azından TouchWiz sürümü değişseydi, S2'den S3'e geçecek olanlar " Ben farklı bir telefon kullanıyorum. " hissine kapılırlardı.

Batarya

Motorola incecik telefona 3300 MAH'lık bataryayı koydu ( Atrix 3 ) S3'te ise 2100 MAH'lık bir batarya var. Ekran boyutu büyüdüğünden S2 ile arasında pek bir fark olacağını sanmıyorum ama 32 nm teknolojisi sayesinde biraz daha uzun bir kullanım süresi sunabilir.

Kablosuz şarj

Telefon kablo olmadan şarj olabiliyor. Bu da sonuçta bir yeniliktir, güzelliktir, özelliktir. Bu özellik daha önce ilk defa Samsung D serisi TV'lerde görülmüştü.Kablo olmadan telefonu şarj edebilmek, belli bir özgürlük alanı oluşturacaktır. Rezonans özelliğiyle Wireless üzerinden S3 şarj olabiliyor.

LED bildirimi

Olması gereken bir özellikti. Muadillerinde, özellikle HTC modellerinde bu özelliği sıklıkla görüyoruz. Sonunda S3 de LED bildirim ışığıyla geliyor.

--------------

Sonuç olarak donanım yönünden beni biraz hayal kırıklığına uğratan ama yazılımsal anlamda sevindiren bir model var karşımda. Ve testlere göre One X'ten % 20 civarı daha hızlı. Öte yandan Samsung biraz erken davrandı. Yaza doğru LG'ler, Snapdragon'lu Sony'ler ve büyük ihtimal iPhone 5 piyasada olacak. Ve bu modellerin çoğu CPU, GPU ve RAM açısından daha güçlü olacağa benziyor. Kim bilir belki de Samsung, sonbahara doğru S4 çıkarır. Belki de S3 sadece bir nabız yoklamasıdır.

Peki ben S2'den S3'e geçecek miyim? Telefonu elime almadığımdan, kullanıcı yorumlarını görmediğimizden hiçbir şeye karar veremem. Ancak cep telefonlarına olan ilgi, merak, bilgi vs. den dolayı S3'e geçebilirim. Özellikle yazılımsal anlamda pek çok yenilik var. Ama tasarıma çok önem veren biri olarak S3 elime aldığımda hoşuma gitmezse asla geçmem, S2'de devam ederim. He şunu bilin, S3'e geçsem S2'ye desteği kesmem, SSS konusunu başıboş bırakmam, bunu da bilin.

Ancak S2'den S3'e geçilmesi taraftarı değilim. Çünkü donanımsal olarak daha büyük farklar bekliyordum. Bir bakımdan cihaz patladı denilebilir. Özellikle tasarımı beğenmeyenler ağırlıkta.

Sonuç olarak da karşımızda One X'den daha iyi bir cihaz duruyor. Piyasadaki en güçlü cihaz olmayı yine başardı Samsung. Ancak bu sefer S2 gibi olmayacak. S2 1 yıl boyunca en güçlü telefon olmayı başarabildi, buna rekor bile denebilir. Ama şu saatten sonra işler böyle yürümüyor, artık 6 ayda bir amiral gemileri yenileniyor. Özellikle biri HTC’yi durdursa iyi olacak. Sanki random tasarım üreten bir program yazdılar, habire telefon çıkartıyorlar. O kadar tasarımı kim çiziyor tebrik ediyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: NomadCRY

Galaxy S3 hakkındaki naçizane fikirlerimi paylaşacağım sizlerle. Forumda bileni, bilmeyeni, cahili, bilgilisi herkes kendine göre bir takım yorumlar yazıyor. Kimisi doğru, kimisi yanlış. Ama görüyorum ki çok fazla görüş ayrılığı ve yorum ayrılığı var. Özellikle insanlar sadece donanıma bakıyorlar, bir telefonu donanımdan çok yazılım belirler. S3 pek çok yazılımsal yenilikle geliyor ama insanlar bunun farkında değil, ve sadece donanıma veya tasarıma odaklanarak yorumlar yapıyorlar. Ben de kendi fikirlerimle ufak da olsa bir ön inceleme yapmak istedim. En azından bir fikir sahibi olmanız için. Unutmayın ki aşağıdakilerin tamamı teorik bilgilerle desteklenmiş olsa da, benim fikirlerimdir. Karşı çıkanı olacaktır, katılanı da.

Şunu da söylemeliyim ki iPhone 3G zamanından beri iPhone kullandım. Sayısız Symbian cihaz elimden geçti uzun bir süre 5800 kullandım. Aralık ayında iPhone 4’ü satıp Galaxy S2 satın aldım. Hala da kullanıyorum. Ve bir daha iPhone almamaya kararlıyım bunu da belirteyim. Neyse.

Galaxy S3 öncelikle benim için bazı açılardan hayal kırıklığı oldu (donanımsal olarak). Bazı açılardan da beni çok şaşırttı ( özellikle yazılımsal olarak ) . Maddeler halinde yazacağım.

Tasarım

Bu göreceli bir konu açıkçası. Ve telefonu elime almadan hiçbir şey söyleyemem ama resimlerden gördüğüm kadarıyla pek hoş bir tasarımı yok. Özellikle arkadaki kamera, flaş, hoparlör üçlüsü berbat olmuş maalesef. Ön yüzü yine güzel ama yumuşak hatlar hoşuma gitmiyor. S2'nin tasarımı şimdilik daha güzel duruyor keskin hatları nedeniyle.

Ekran

Ekran tahminimden de büyük çıktı. 4.65 inç'lik bir ekran beklerken 4.8 inç ile çıkageldi Samsung. Ekran boyutu açıkçası benim için problem değil. Dokunmatik ekranda ekranın her zaman büyük olması gerektiğini düşünüyorum. İnternet kullanımı, izlenecek filmler, oynanacak oyunlar, yazılacak mesajlar bunların hepsi büyük ekranda daha zevkli ve rahat bir şekilde yapılır. Galaxy Note bile kot cebe rahatça sığarken 4.8 inç benim için bir sorun oluşturmaz.

Öte yandan çoğu yerde gördüğüm saçma yorumlardan biri de şu.
    quote:

Ekran büyük ve çözünürlük 720p. PPI oranı iPhone'a göre hala düşük vs. vs.
    Öncelikle insan gözü 301 PPI'dan sonrasını algılayamaz. One X, iP4 ve S3, bunların üçü de 301 PPI'n üstünde. Bu yüzden PPI değerinin düşük olduğunu tartışmaya, bilip bilmeden yorumlar yapmaya gerek yok. Çözünürlük daha fazla olsa olur muydu, evet olurdu açıkçası. Ama gerek yok.

Peki Pentile ekran dizilimi nedir? Cidden soruyorum Samsung'a, ne gerek vardı Pentile'a. Pentile kısaca açıklamak gerekirse beyazları hafif mavimsi gösteren ve çözünürlüğü olduğundan daha yüksek gösteren ( sahte çözünürülük diyebiliriz ) bir ekran dizilimidir. Pentile kullanmasalardı daha iyi olurdu açıkçası ama sonuçta Note da Pentile ekran kullanıyor yalnız önünüzde harika bir görüntü var. İnsan daha çok gözüyle gördüğüne inanmalıdır. Note da mükemmel bir görüntü var ve S3'te bu görüntünün daha iyi olacağından eminim. Yani bu çok da büyük bir sorun teşkil etmiyor.

Corning Gorilla Glass 2 ise gerçekten iyi bir özellik. Bu ekranı kırmak, çizmek imkansız gibi birşey.

İşlemci

İşlemci tahmin ettiğim gibi çıktı. Ancak yine bilgisiz milletin gözünde telefonu büyütmek için çekirdek sayısını artırma hatasına düşen Samsung 4 çekirdekli Exynos 4212 kullandı.

Halbuki bunun yerine Cortex A-15 üzerine 2 çekirdekli bir işlemci kullansa daha iyi olurdu. Ama bunu yapamazlar tabi ki, rakipleri 4 çekirdekli telefonlarını çıkarmış zaten, Samsung aslında daha iyi olan Cortex A-15 CPU'lu bir S3 çıkarsaydı bilgisi olmayan tüketici " Bu telefon niye 2 çekirdekli, almıyorum bunu, One X alacağım ben. " diyip S3'ten vazgeçecekti. Rakamların gözü kör olsun yapacak bir şey yok.

E tabi bu işlemcinin güç tüketimi oldukça harika, One X gibi bir hayal kırıklığı değil, HTC güncellemeyle düzelteceğim diyor, güncellemelerle düzeltseler bile ne kadar düzelebilir Allah aşkına? Ancak 32 nm'lik Exynos 4212'nin güç tüketimi harika.

Ve bu CPU piyasadaki en güçlü CPU'ya sahip 2. telefon olma ünvanını kazandırıyor Samsung'a. İlki hangisi diye sormayın bilinmeyen bir markanın telefonu.

Ekran kartı ( GPU )

İşte hayal kırıklığı burada. Mali 400 GPU nedir Allah aşkına Samsung? Geçen yılın GPU'sunun bu telefonda ne işi var. One X oyunlarda GPU'su sayesinde çok daha iyi bir performans sergileyecek bu şimdiden belli. Mali 400'ün mantığını hala anlayabilmiş değilim. O güzelim CPU'nun yanına bu GPU yakışmamış açıkçası, çok daha iyi bir GPU kullanılabilirdi. Yazın Snapdragon Sony Xperia'lar geliyor, bakalım o zaman n'apacak S3?

Ancak S3 CPU'su sayesinde daha az ısınacak, daha az güç tüketecek, ve GPU açığını kapatacaktır.

RAM

RAM konusunda da ufak bir hayal kırıklığı var benim için. 2 GB koyulabilirdi. Gerekli mi? Kısmen evet. Çünkü ekran boyutu büyüdü, çözünürlük arttı ve RAM'in de artması gerekirdi. Galaxy Note'da ekran boyutu yüzünden ekran geçişlerinde ufak takılmalar söz konusu, bunun tek sebebi ise RAM. S2'de Note'dakinden daha yavaş bir işlemci olsa da ekran geçişlerinde Note kadar bir takılma söz konusu değil. Ha tabi yanlış anlaşılmasın Note'un da çok takıldığı falan yok, 10'da 2 veya 3 diyelim. S3'te de 4. inçlik bir ekran var, o RAM bazı durumlarda telefona yetmeyebilir.

PC'ler için yapılan ekran kartlarında da RAM'in tek önemi yüksek çözünürlüklerde kasmayı azaltmasıdır. Aynı mantık mobil GPU'lar için de geçerli.

Motorola Atrix 3, yıl sonuna doğru çıkacak 2 GB RAM'li LG'ler, ve Snapdragon+2 GB RAM'li Sony Xperia'lar S3'ü zorlayacak.

Kamera

Kamera konusunda hiçbir olumsuz yorumda bulunmayacağım. Olması gereken neyse var. LED flaşın daha da güçlendiği söyleniyor. Ve ön kamera HD çekim yapabiliyor. ( S2'de ki ön kamera 2 MP idi ama HD çekim yapamıyordu, S3'te 1.9 MP HD bir ön kamera var )

Kamera neden 12 MP değil diyen arkadaşlara da sesleniyorum buradan. MP herşey demek değildir. Hatta MP ilk bakılacak şeylerden bile değildir. Bundan önce mercek kalitesi, mercek açıklığı, mercek büyüklüğü vs. pek çok şey gelir. Bezelye tanesi kadar merceğe Allah aşkına 12 MP kamera koysanız n'olur, koymasanız n'olur? Sony Xperia S'te 12.1 MP'lik bir kamera var. Ama mercek boyutu olması gerektiği gibi değil. Mercek boyutu aynı kalırsa bir kameranın, ve MP değeri büyürse daha kötü sonuçlar bile ortaya çıkabilir.

3D ise şimdilik telefonlar için çok gereksiz birşey. Olmaması çok iyi olmuş. Çok istiyorlarsa Galaxy 3D diye ayrı bir model çıkarılabilir.

Galaxy S3'ün 0.01 saniyede odaklanıp 0.1 saniyede çekim yapabildiği söyleniyor. Öncelikle HTC One X'in olağanüstü bir çekim hızı var. Anında çekiyor fotoğrafı, abartmıyorum kullananlar bilir, gerçekten anında çekiyor. Bu konuda 10 satır yazarım ama siz çekim tuşuna basar basmaz fotoyu çekiyor ve bildiğim kadarıyla One X 0.1 saniyede çekim yapıyor. S3 de aynı hızı yakalamışa benziyor. Bu sadece yazılımsal değil, donanımsal olarak da düşünülebilir. S2'nin çekim hızı çok iyi değil, bunu biliyoruz ve bu sadece yazılımdan kaynaklanmıyor.

Ve S3 şöyle bir özellikle geliyor. Aynı anda 20 foto çekebiliyor ve en güzelini seçmenize olanak sağlıyor. Bu da harika bir özellik.

Ön ve arka kamera da arka aydınlatmaya sahip.

Bağlantı

Telefonun güçlü yanları burada ortaya çıkıyor. S2'de zaten bulunan Allshare özelliği daha da geliştirilmiş. Birden fazla ekrana kablosuz görüntü gönderebilme özelliği var ve S3'teki ekran görüntüsü direk olarak kablosuz bir şekilde TV'ye aktarılabiliyor. S2'de ekran görüntüsü TV'ye aktarılamıyordu, HDMI kablo gerekiyordu. S3'te ise artık HDMI kabloya gerek yok.

NFC ve BT 4.0 güzel gelişmeler. Her ne kadar şimdilik pek bir işe yaramayacak olsa da.

Pop Up Play : Ve geldik en bomba özelliğe !

İşte bu beni en çok etkileyen özellik oldu. Başta dediğim gibi telefonda beni etkileyen özellikler daha çok yazılımsal anlamdaydı. Onlardan biri de bu zaten.
    Mesela bir video izliyorsunuz ama mesaj geldi, videoyu durdurmanıza gerek yok, video ekranın köşesine gidiyor oynamaya devam ediyor siz mesajınızı okuyup cevaplamaya devam ediyorsunuz. Veya aynı anda video izleyip Web tarayıcıda dolaşmak harika birşey. Ve şimdiye kadar gelen tepkilere göre bu özellik harika bir şekilde çalışıyor. İşte bu harika bir özellik benim için. Telefon piyasaya sunulduğunda daha ayrıntılı bir şekilde görebilmek dileğiyle.

Samsung Smart Stay : Bir başka güzel özellik daha !

Bu da çok güzel düşünülmüş güzel bir özellik. Mesela bir yazı okuyorsunuz ama 30 sn sonra ekran kapanıyor veya kararıyor. İşte bu teknoloji bunu engelliyor. Ön kamera göz hareketlerinizi takip ediyor siz gözünüzü kapatmadığınız sürece ekran da kapanmıyor.

Smart Alert : Yok artık diyebiliriz !

Bu özelliği okuduğumda çok şaşırdım gerçekten. S3 mimiklerinizi ve gözleriniz kontrol ediyor sürekli, birine mesaj yazıyorsunuz ama mesaj çok uzadı, sıkıldınız, " Yeter lan, en iyisi şunu bi' arayım ! " diye düşündüğünüzde telefonu kulağınıza götürmeniz yeterli. Telefon kendi kendine o kişiyi arıyor !

Cevapsız aramalara bakmayı unuttuğunuzda bir süre sonra telefon bunu anlıyor ve titriyor.

Şimdilik bu özellik hakkında bu iki şeyi biliyoruz. Daha fazlası bilinmiyor ama gerçekten güzel bir şeye benziyor.

Samsung S Voice

iOS'un Siri'sine rakip. Siri kadar iyi çalıştığı söyleniyor hatta Siri'den daha iyi olmasına neden olan birkaç ek özellik barındırdığı söyleniyor ama bunların hepsi laftan ibaret. Bu konu hakkında konuşmak doğru olmaz. S Voice, telefonu konuşarak kontrol etmenize yarıyor. Alarm çaldığında Ertele demeniz yeterli mesela. Şimdilik Türkçe desteklemiyor.

Neden TouchWiz 4 ?

Herkes S3'ün yeni bir TouchWiz arayüzüyle geleceğini umuyordu. Ama aynı tas, aynı hamam. En azından TouchWiz sürümü değişseydi, S2'den S3'e geçecek olanlar " Ben farklı bir telefon kullanıyorum. " hissine kapılırlardı.

Batarya

Motorola incecik telefona 3300 MAH'lık bataryayı koydu ( Atrix 3 ) S3'te ise 2100 MAH'lık bir batarya var. Ekran boyutu büyüdüğünden S2 ile arasında pek bir fark olacağını sanmıyorum ama 32 nm teknolojisi sayesinde biraz daha uzun bir kullanım süresi sunabilir.

Kablosuz şarj

Telefon kablo olmadan şarj olabiliyor. Bu da sonuçta bir yeniliktir, güzelliktir, özelliktir. Bu özellik daha önce ilk defa Samsung D serisi TV'lerde görülmüştü.Kablo olmadan telefonu şarj edebilmek, belli bir özgürlük alanı oluşturacaktır. Rezonans özelliğiyle Wireless üzerinden S3 şarj olabiliyor.

LED bildirimi

Olması gereken bir özellikti. Muadillerinde, özellikle HTC modellerinde bu özelliği sıklıkla görüyoruz. Sonunda S3 de LED bildirim ışığıyla geliyor.

--------------

Sonuç olarak donanım yönünden beni biraz hayal kırıklığına uğratan ama yazılımsal anlamda sevindiren bir model var karşımda. Ve testlere göre One X'ten % 20 civarı daha hızlı. Öte yandan Samsung biraz erken davrandı. Yaza doğru LG'ler, Snapdragon'lu Sony'ler ve büyük ihtimal iPhone 5 piyasada olacak. Ve bu modellerin çoğu CPU, GPU ve RAM açısından daha güçlü olacağa benziyor. Kim bilir belki de Samsung, sonbahara doğru S4 çıkarır. Belki de S3 sadece bir nabız yoklamasıdır.

Peki ben S2'den S3'e geçecek miyim? Telefonu elime almadığımdan, kullanıcı yorumlarını görmediğimizden hiçbir şeye karar veremem. Ancak cep telefonlarına olan ilgi, merak, bilgi vs. den dolayı S3'e geçebilirim. Özellikle yazılımsal anlamda pek çok yenilik var. Ama tasarıma çok önem veren biri olarak S3 elime aldığımda hoşuma gitmezse asla geçmem, S2'de devam ederim. He şunu bilin, S3'e geçsem S2'ye desteği kesmem, SSS konusunu başıboş bırakmam, bunu da bilin.

Ancak S2'den S3'e geçilmesi taraftarı değilim. Çünkü donanımsal olarak daha büyük farklar bekliyordum. Bir bakımdan cihaz patladı denilebilir. Özellikle tasarımı beğenmeyenler ağırlıkta.

Sonuç olarak da karşımızda One X'den daha iyi bir cihaz duruyor. Piyasadaki en güçlü cihaz olmayı yine başardı Samsung. Ancak bu sefer S2 gibi olmayacak. S2 1 yıl boyunca en güçlü telefon olmayı başarabildi, buna rekor bile denebilir. Ama şu saatten sonra işler böyle yürümüyor, artık 6 ayda bir amiral gemileri yenileniyor. Özellikle biri HTC’yi durdursa iyi olacak. Sanki random tasarım üreten bir program yazdılar, habire telefon çıkartıyorlar. O kadar tasarımı kim çiziyor tebrik ediyorum.

harika yazmışsınız, hislerimize tercüman oldunuz..

• quote:

Orijinalden alıntı: 4Crumby

Kafan mi iyi anlamadim ama sen her telefonda 600-700 tl minimum zarar yapiyosun hesaplamalarini tekrar gozden gecir :D

Kafam yerinde Allaha çok şükür,ben dediğim gibi cebimden çıkan paraya bakarım,gerisi beni ilgilendirmiyor..zaten söylediğim gibi hesaplama yapmama filan gerek yok o hesap kitaplar kredi kartı olanlar için benim öyle bir şansım yok,sadece her yıl telefon değiştirme lüksüm olacak oda olsun artık ne yapalım..yıl sonu s2 telefonumu 1000tl ye elden çıkardığım zaman pek sorun yaşamam merak etmeyin

• 
Sayfa: önceki 7879808182
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.