Şimdi Ara

Samsung ve Oppo, Türkiye’ye fabrika kurmaya geliyor (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
149
Cevap
0
Favori
11.762
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
79 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Adamlar ülkeye yatırım yapıyor “çivi çakıyor” istihdam sağlıyor hala çıkıp laf ediyorlar. Bizde biliyoruz düşük işçilik nedeniyle geldiklerini. Üstelik ülkeye bir tane çivi çakmadan vergi ödemeden milyonlar kazananlar varken..

• Keşke vergi avantajı da olsaydı
  • Welcome to New ChinaTown Türkey Çinliler ucuz çalışırlardı artık onların yerine biz çalışacağız Reis ver mehteri

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ssbrutality

Bu mesaj silindi.

+ deli gibi üretimi unutmuşsunuz hocam. Dur durak yok çalışana.

• Ülkeye iş gelir laf yaparlar , ülkedeki üretim özelleştirilir laf edilir , ülkeye fabrika kurulacak haberi çıkar laf edilir. Allahınızı severseniz ne olsun istiyorsunuz. X bir partinin X bir sözcüsü "iktidarın yaptığı en iyi şey bile olsa alkış tutacak halimiz yok ya" demişti. Zihniyetlerinin ne olduğunu göstermişlerdi. Burada yorum yapan tayfanında çoğu bu kafada.

• Çin bizi kıskanıyor
  • Ülke yurtdışından yatırım almış gelen yorumlara bak. Samsung'un Teksas'ta fabrikası var, oraya fabrika kurunca kaç tane Amerikan vatandaşı "şu işe bak ucuz iş gücü olduk" demiştir acaba?

Ne yapalım? Elimizi kolumuzu bağlayıp oturup bekleyelim mi? Buraya bu firma gelecek, yüksek maaşlı çalışan mühendis de olacak, düşük maaşlı çalışan işçi de olacak. Buranın Türk müdürü de olacak Türk işçisi de olacak. Dolaylı yoldan birsürü insan iş bulacak, kamyon şoförü iş bulacak, personel servisi iş bulacak, inşaat firmaları ve işçiler iş bulacak.

Araç sanayisi için de aynı şeyi diyorlar ama o sanayinin ülkeye soktuğu dövizden haberi yok.

• Montaj mı? Yahu tamam yatırımın iyisi kötüsü olmaz ama bizim ihtiyaç duyduğumuz şey montaj sanayi mi? Montajı Vestel de yapıyor. Açsana şöyle adam gibi bir işlemci döküm fabrkası. Ya da bellek fabrikası. O da olmadı bari dijital kart basan bir üretim merkezi kur. Ülkenin ekonomisine teknolojisine direk faydası olsun. Ülkedeki ucuz işçilikten faydalan tamam ama biraz da teknolojik transfer olsun lütfen! Yoksa, vasıfsız işçi çalıştırıp istihdam sağladıkları için gelişme/ilerleme olmaz, sadece karnımız doyar.

Hükümetin yerinde olsam "Gel işlemci fabrikanı kur senden on yıl vergi almam, alt yapının da tamamını ben karşılarım" derim.Memlekete hiç bir ekonomik katkısı olmasa bile yetişen mühendisler katma değer sağlar, yan sanayi gelişir, ülke üretmeye alışır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi homebird -- 21 Aralık 2020; 19:7:58 >
  • Coğrafi konumundan dolayı Türkiye firmalara muntazam bir lojistik imkanı sağlıyor. Bu zamana kadar gelmemeleri tuhaf olandı zaten.

• homebird kullanıcısına yanıt

Ülkemizdeki hukuki alt yapının ve teknolojik durumunun; işlemci üretimi için yeterli olduğunu sanmıyorum. Keşke katma değeri yüksek olan işlemci gibi ürünler ülkemizde üretilebilseydi.

• Soyad dikkatimi çekti. Ak-baş. Malum partiden mi acaba? Böyle uydurma haberler hep onlardan geliyor da.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi borayeris -- 21 Aralık 2020; 19:15:27 >
  • Birşeyi de beğenin be kardeşim
  • dolar olmuş 8 lira istikrarlı bi şekilde de artıyor ucuz iş gücünü neden değerlendirmesinler ki

• Keşke yerli üretim kapsamına girse de fiyatları da ucuzlasa bu sayede. Türkiye pazarına da üretim yapsalar böylece.

• İşçiliğin günlüğü yaklaşık olarak 10$; ki dolar yükseldikçe maliyetler düşüyor. Haliyle maaşlar yerli para birimi ama tüketilen çoğu ürün ithal olunca işçilik sadece emeğin maddi değil manevi karşılığı olarakta hak ettiği parayı alamıyor. Kısacası adam nerede işine geliyor ise orada fabrika açar, sevinecek bir şey göremedim açıkçası. Umarım denetimsizlikten faydalanıp kuraklık sorununun ciddi ciddi hissedilmeye başladığı ülkemizde temiz kaynak sularının dibine açmazlar fabrikayı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-DBB76B0A9 -- 21 Aralık 2020; 21:38:56 >
  • vedkum kullanıcısına yanıt
    Biraz hak veriyorum ama o kadarda değil
  • Dışarıdan yatırım almak her zaman iyidir. Beni bilen bilir azılı bir muhalif olarak söylüyorum bunu.
  • Recaizade-i Nabizade kullanıcısına yanıt
    Yani? Anlamadım hocam ne demek istediğinizi.

• Appleye ek vergi yolda desenize
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.