Şimdi Ara

Samsung'un televizyonlarında neden parlaklık düşük ve renkler sönük?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
357
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Samsung LED TV alma aşamasındayım fakat parlaklığa önem veriyorum.Mağazada diğer markaların TVleri ile kıyasladığım zaman Samsunglar sönük kalıyor.Yani renkler sönük , karanlık , mat gibi.TV de en önemli özelliklerden biri parlaklıktır.Birde kontrasta mega kontrast , high kontrast yazıyorlar bunların neresi mega neresi high?

• sen hiç ES serilerine baktın mı ES7000 ve ES8000 bide tekno markettekilerin hepsi standart ayar ile cıkar onu ışına göre senin ayarlaman gerekmekte samsung tv lerin ülkemizde pazar payı en yüksek tv
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sorma Kalbim Sorma

Samsung LED TV alma aşamasındayım fakat parlaklığa önem veriyorum.Mağazada diğer markaların TVleri ile kıyasladığım zaman Samsunglar sönük kalıyor.Yani renkler sönük , karanlık , mat gibi.TV de en önemli özelliklerden biri parlaklıktır.Birde kontrasta mega kontrast , high kontrast yazıyorlar bunların neresi mega neresi high?

Kardeş zevkler ve renkler tartışılmaz ama senin bu yorumun doğru değil teknik olarak!

-Samy ler en yüksek baclit-LED şiddetini kullanır,hem de eskiden beri!!
    Bu onların ciddi bir satışı tetikleme stratejisidir ve de herifler bu işte çok iyidirler,aynı şekilde LGE ve Sony de yaklaşık böyledir
    ama en yüksek ışık gücü Samy lerdedir!

-Bahsettiğin "parlaklık";("Brightness" seviyesi ve bunun şiddeti ise şayet??)>>yine Samy lerin üzerindeki Modül ve kullanılan
    gerçek güç,en yüksek Samy lerdedir! (Hi-End/Mid-Level panellerinde)

-CR değerleri ise sallamadır(Contrast-ratio),bunu geç bir kalem!Mega/Milyon veya Ultra veya Milyar gibi saçma CR değerleri "YOKTUR"
    sadece oluşan ve ölçüm teknikleri hepsinde farklı olan,""Dynamic Contrast-ratio"" değerleri vardır ki bu da max.46/50lik bir panelde
    80bin/150bin ancak olur!!! Milyonlar nerde veya Yüzbinler nerde!!!

Native CR değeri ise en yüksek Samsung S_PVA ların üç tipin de olmaktadır!

A-CR 8.000;1(bunları daha çok 3D-SG li Hi-End panellerinde kullanıyor>örneğin 7/8 serileri gibi)

B-CR 5.000;1(bunları ise Mid-Level/Hi-End panellerinde kullanıyor

C-Yeni üretmeye başladığı PSA tip(2001 den itibaren) CR 5.000;1(S_PVA nın bir başka varyantıdır bu!!) ancak bu Modülün 5.000;1 olduğu
    henüz şüphelidir çünkü en palavracı ana üretici Samy dir (ben şahsen bu Modülün 2.500/3.000;1 olduğunu tahmin ediyorum
    5.000;1 pek olamaz!!)

Bunlar Native CR değerleridir;bu konuda en iyisi genel olarak "Samsung" dur

Not;Özel üretim Sharp Modüller ile yine AUO/Taiwan nın yeni nesil Modüllerinin bazıları 10bin/15bin;1 değerindedir!!ancak bunları siz panellerin
    üzerinde göremezsiniz(TV olarak bunlar yoktur henüz,olanlarıda çok aşırı pahalıdır!)

Bakın size gerçek ANSI(Native)bazı panellerin değerleri;

>Sharp-ELITE(bu şu anda dünyadaki en yüksek CR değerine sahip tek paneldir)>>> CR 3.483;1

Siz artık buna göre geriye düşerek olayı değerlendirin

Bir kaç tipik ve ilginç değerler daha

Sony HX95x>> 1.498,1
    Pany PDP VT50>> 13.900;1(ancak panel PDP olduğu için haliyle CR değeri de çok yüksektir!)

Tosh SV685>> 2.300;1(benim kullandığım panel)

Sony HX8x>>1.378;1

Samy 7/8>> 1.200/2.400;1 gibi

Genel olarak LGD nin Modüllerini kullanan LGE/Pany/Tosh/Phil de ise;Modül tipi S_IPS/AS_IPS/H_IPS olduğu için
    Native CR değerleri çok daha düşüktir ve panelin seviyesine göre de 700/750;1 ile 1.000/1.200;1 gibidir!!! ancak bunlar
    ortalama 900/1000;1 gibidir(Hi-End paneller)

Bu yukarıdaki tablo tam değerlerdir ama bir başka Native ölçümde ise bu yukarıdaki değerlerin yaklaşık iki katını alırsanız
    yine oldukça doğru CR değerlerini bulacaksınız!

-Parlaklık ise her panelde ya 400 ya da 450cd/m2 olur!!! ancak bunun teknik çalışması bazı kriterlere göre farklı olur
    ve iki aynı değerde panelden(X Marka ile Y marka diyelim bunlara)birisi daha parlak diğeri daha az parlak olacaktır!

Sonuç olarak Samy lerin,bahsettiğiniz gibi bir parlaklık sorunu hem üzerindeki HW olarak hemde sistem olarak mümkün değildir!!

-Ancak Samy lerin doğru renk üretimi konusunda ciddi bir sapması vardır ve panellerin aşırı vivid/sature+parlakıtır ve bu da doğru
    renk üretmiyor demektir;insanların canlı veya yüksek ışık şiddetli resim sevmesi ayrı,işin teknik olarak doğrusu ise çok çok ayrıdır!
    Siz sanırım bir çok konuyu burada karıştırmışsınız!

Renkler doğru değilse bunun sorunu parlaklık değildir(Samy den bahsediyorsanız şayet??) aslında parlaklık önemlidir ama bunun
    seviyesinin o sahnede doğru olup olmamasına bağlıdır!

Bir sahne vardır,normalinde(çekim olarak)bir ışık gücü vardır>>>ama sizin paneliniz çok büyük genelde o sahneyi çok daha parlak
    yani doğru olmayan bir aydınlanma ile izlersiniz,çünkü ben bakıyorum panellere,o sahnenin ışığı ile alakasız biçimde araba farı gibi
    parlıyor

++

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.