Şimdi Ara

Samsung SSD 950 Pro m2 SSD İNCELEME (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
267
Cevap
6
Favori
12.066
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hayırlı olsun. Sizde hızlarınızı belirtirseniz anakarttan karta ya da işletim sisteminden kaynaklı farklılıklar var mı görmüş oluruz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sir_recep

Hayırlı olsun. Sizde hızlarınızı belirtirseniz anakarttan karta ya da işletim sisteminden kaynaklı farklılıklar var mı görmüş oluruz.

Tabii ki.

Sistemim şu şekilde;

Monitör:
    LG 34UM65-P 34" Geniş Ekran Led Monitör Ultra Wide (IPS)

Kasa:
    Intel Core i7-5960X Extreme 3.70GHz 20MB Lga2011-v3 İşlemci
    Asus X99-DELUXE/U3.1 DDR4 3200MHz M.2 Wi-Fi ac BT 16x Lga2011-v3
    Kingston 32GB 4x8G HyperX D4 2400M HX424C15FBK4/32
    MSI GTX 980TI GAMING 6G GTX980 Ti GDDR5 384Bit HDMI DP 16x
    Samsung MZ-V5P512BW 512GB 950 PRO M.2 V-NAND SSD
    Corsair CC-9011011-WW Carbide Series 400R Mid Tower Siyah Psu'suz Kasa
    Corsair CP-9020099-EU Builder CX850M 850W 80+ Bronze Modüler 12cm Fanlı PSU
    Corsair CW-9060021-WW Hydro Serisi H100i GTX 240mm Yüksek Performanslı Cpu Sıvı Soğutucu
    Samsung SH-224DB 24x Sata Kutusuz Siyah DVD-RW

Perşembe günü bende olacak sistem, test yapar paylaşırım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Popular-Demand

quote:

Hayırlı olsun. Sizde hızlarınızı belirtirseniz anakarttan karta ya da işletim sisteminden kaynaklı farklılıklar var mı görmüş oluruz.

Tabii ki.

Sistemim şu şekilde;

Monitör:

Kasa:
    Corsair CW-9060021-WW Hydro Serisi H100i GTX 240mm Yüksek Performanslı Cpu Sıvı Soğutucu

test nolduuuuu

• ZeKeR kullanıcısına yanıt
    Yani illa bir test gormek istiyorsaniz buyrun.
    Http://i.hizliresim.com/VvjdXZ.jpg

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • tşkr...

i 7 4790k ve msi z94 gaming 5 ahakart aldım.

acaba bunuda alsammı ssd var zaten de akstrası varmı wendows için

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ZeKeR -- 7 Şubat 2016; 9:36:25 >
  • yazım yanlışlıkları için özür.

raid 0da ?ayrı probleb raid 1 olaydı iyiydi tehlikeli sulara giremem yaşlandım heheh
    Ustad, bu goreceli bir kavram.
    Soyle anlatayim; elinizdeki ssd den 1 tane daha alip 950 nin karsisina raid 0 yaptiginiz zaman gercek hizla karsilasiyorsunuz. Raid 0 in hatalari eskide kaldi. Raid ssd leri depo olarak kullanmak belki bugun icin luks gelebilir ama o hizi gorunce artik mekanik harddiskleri kasada gormek istemiyorsunuz.
    Raid duzeneginiz mbr oldugu icin anakart degistirseniz bile baska anakartta cok rahat sekilde calisabiliyor. Ssd leri depo olarak kullandiginiz icin omurleride cok uzun oluyor. Eger uzerinize kulfeti olmayacaksa, bir tane pci exp donusturucu ve 950 pro yu deneyin derim. Denedigimiz icin soyluyorum; pci exp kartla bu ssd yi kullanmak, normal m.2 slotu ile kullanmaktan daha fazla performans veriyor.

• Benim elimde z97 g-55 anakart var . İnternetten okuduğumda m2 sata ile ilgili kafam fena karıştı. Şimdi 840-850-950 serileri bu m2 slotundan çalışır mı? ( anakart sayfasında genel olarak eski ssdler gösterilmiş) Ek olarak çalışırsa boot yapabilir miyim? ( bazı kişilerde anakart bios ayarında m2 slotu pcı exp yerine elle m2 slotu olarak çevrilince ssd görülmüş ama boot atamamış üzerinden) bu konular hakkında bilgi verebilecek olan var mı? )

• araştırmalarım neticesinde ;

Samsung 950 nin en son verimlilikte çalışabilmesi için
    anakartınızın M2 portunun 32 gbps olması gerekiyor. eğer anakartınız 10gbps ile ssd diskiniz (6 dır) çok fark olmayacaktır bu yüzden değmez.

ancak anakartınızın M2 portu 32 gbps yi destekliyorsa uçarsınız.

Ben almaktan vazgeçtim ssd diski raid0 yaparım hız istiyosam...
  • quote:

Orijinalden alıntı: 0netw0

Benim elimde z97 g-55 anakart var . İnternetten okuduğumda m2 sata ile ilgili kafam fena karıştı. Şimdi 840-850-950 serileri bu m2 slotundan çalışır mı? ( anakart sayfasında genel olarak eski ssdler gösterilmiş) Ek olarak çalışırsa boot yapabilir miyim? ( bazı kişilerde anakart bios ayarında m2 slotu pcı exp yerine elle m2 slotu olarak çevrilince ssd görülmüş ama boot atamamış üzerinden) bu konular hakkında bilgi verebilecek olan var mı? )

Merhaba.
    Elinizdeki anakart m.2 destekliyor ama bir farkla. Bu anakart max 10 gbit hızı destekliyor. 950 pro aldıgınız zaman sizin 32gbit destekleyen m.2 slotuna ihtiyacınız var. Bu o kadar dert edilecek birsey degil. 20 dolar civarı fiyatı olan bir pci exp. m.2 donusturucu kart alıp 950 pro yu uzerine taktıgınız zaman verimli bir sekilde calısıyor hatta m.2 slotundan daha verimli calısıyor. ( bir ust mesajda yazdım).
    Boot problemine gelince; pci exp ten bagladıgınız icin hicbir sekilde sorun yasamadan boot edebilirsiniz cunku makina ekran kartını nasıl direk goruyorsa bunuda aynı sekilde gorup calıstırıyor.
    Buraya kadar 950 pro yu anlattım. Cunku 950 pro nvme teknolojisi ile calıstıgı icin diger disklerden ayrılıyor.

Eger 840,850 pro,evo gibi m2 disk alacaksanız sorunsuz bir sekilde kartınızın uzerindeki m.2 slotundan calıstırabilirsiniz. Boot etme olayıda buyutulecek birsey degil sadece legacy ayarlarını uefi olarak degiştiriyorsunuz o kadar. Fakat burada bahsedilen disklerin hızları normal ssd hızlarında olacaktır. M.2 slotu diski hızlandırmaz sadece uzerinde yazan hızı verir size. Buda sata 6 g nin destekledigi en yuksek hız olan 600mb/s hızıdır.

Hayırlı olsun diyeyim. Yukarıda dedigim gibi bu goreceli bir kavram. İllaki calıstırmak istiyorum diyen pci express kart takarak gene calıstırıyor bu diski. Raid icin soyleyecek sozum yok cunku uzun bir sure raidi işletim sistemimde kullandım. Kendine gore sorunları olsada hala daha cok alternatifi yok.

Edit ; imla.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xdeliruzgar -- 7 Şubat 2016; 14:17:57 >
  • xdeliruzgar kullanıcısına yanıt
    Ayrıntılı cevabınız için teşekkürler. CAD CAM uygulamaları için SSD düşünüyordum bu bilgiler doğrultusunda tekrar piyasaya bakıcam.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 0netw0

Ayrıntılı cevabınız için teşekkürler. CAD CAM uygulamaları için SSD düşünüyordum bu bilgiler doğrultusunda tekrar piyasaya bakıcam.

Rica ederim.
    Ozellikle solidworks ve autodesk programlarında farkı gorursunuz.
    Fakat, bildiginiz gibi cam da olay diger etkenlere (işlemci ram quadro) baglıdır. Yani disk sadece kendi uzerine dusen kısmı hızlandırır. İyi calışmalar
  • quote:

Orijinalden alıntı: ZeKeR

quote:

Orijinalden alıntı: Popular-Demand

quote:

Tabii ki.

Sistemim şu şekilde;

Monitör:

Kasa:

test nolduuuuu

Nasıl yapabilirim testi yönlendirme yapar mısınız?

• En basit olarak Crystal disk mark ile test yapabilirsiniz. Crystal Disk Mark indirme
    Ek olarak bir de AS SSD Benchmark
  • quote:

En basit olarak Crystal disk mark ile test yapabilirsiniz. Crystal Disk Mark indirme
    Ek olarak bir de AS SSD Benchmark

Neden 2500/1500 yazdığı halde bu değerleri alıyorum?
    Yukarıda da aynı sorunu yaşayanlar olmuş.
    Anakart Asus X99-Deluxe

Samsung SSD 950 Pro m2 SSD İNCELEME

Son program baya uzun sürünce o halinin görüntüsü yeter dedim.

Neden böyle ki bu

• Soruyu tesaduf eseri gordum. Soru sorarken nick eklemesi yaparsanız cevap veririm.
    Cevaba gelince;
    Once son guncel biosu yukleyiniz.
    Daha sonra
    http://www.samsung.com/global/business/semiconductor/minisite/SSD/global/html/support/downloads.html linkinden 950 pro driverini indirin.
    Sonra samsung magican ı yukleyin tekrar konusalım.
    Neredeki driveri indireceginizi resim atıyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: xdeliruzgar

Soruyu tesaduf eseri gordum. Soru sorarken nick eklemesi yaparsanız cevap veririm.
    Cevaba gelince;
    Once son guncel biosu yukleyiniz.
    Daha sonra
    http://www.samsung.com/global/business/semiconductor/minisite/SSD/global/html/support/downloads.html linkinden 950 pro driverini indirin.
    Sonra samsung magican ı yukleyin tekrar konusalım.
    Neredeki driveri indireceginizi resim atıyorum.

Merhaba hocam, haklısınız bundan sonra dikkat ederim haberdar etmeye.
    Sonuçlar maalesef yine aynı.

Sırasıyla önce BIOS güncellemesi yaptım ve başarılı oldu.
    Restart'tan sonra 950 Pro driver'ını (verdiğiniz linkteki doğru driver) indirip kurdum ve yine restart.
    Sonrasında hiçbir programın açık olmamasına dikkat ederek testleri başlattım.
    2 kez yaptım sonuçlar aynı malesef..

Yalan mı söylüyorlar 2500/1500 diye yoksa

• Acele etmeye gerek yok. Daha yapacak isimiz var. Samsung magician i indirip firmware guncellemesi yapin. Sonra magican uzerinden tekrar test yapin.

• quote:

Orijinalden alıntı: xdeliruzgar

Acele etmeye gerek yok. Daha yapacak isimiz var. Samsung magician i indirip firmware guncellemesi yapin. Sonra magican uzerinden tekrar test yapin.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.