Şimdi Ara

SAMSUNG NX SERİSİ ANA BAŞLIK (697. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14.610
Cevap
94
Favori
424.312
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 695696697698699
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Işığı çok güzel kullanmışsın.Harika olmuş hepsi.Eline sağlık hocam.

Metalik renkli araba güneşliklerini reflektör(ışığı yansıtan aparat) olarak kullanabilirsin. Ayna çok sert olur ışık kaynağı olarak. Araba güneşliklerinin metalik renk kısmı ayna gibi dümdüz olmadığı için ışığı ayna kadar sert yansıtmaz.

Kalın olmayan beyaz kumaş/bez/tül kullanarak difüzör(ışık yumuşatıcı diyeyim kısaca) olarak kullanabilirsin.
    Pratik difüzör yapımı videosu var aşağıda
    https://www.youtube.com/watch?v=Z7PPWtmbtjk
  • Nx1+60mm+raynox250dcr

SAMSUNG NX SERİSİ ANA BAŞLIK
    2018-10-29_11-21-58 by gurcan bozdag, on Flickr

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Fotoğrafçılıkla ilgilenen çoğu kimse pozlamayı kilitleme terimini duymuştur. Makinelerde genelde AEL (Auto Exposure Lock) denilen buton ile bu işlem yapılabilir. Ama NX300 de böyle bir buton yok. Eğer menüden değiştirmediyseniz çöp tenekesi simgeli tuş çekim yaparken AEL butonu vazifesi görüyor.

Peki AEL ne işe yarıyor. Mesala dışarıda manzara çekiyorsunuz, fotoğrafın bazı yerleri çok parlak bazı yerleri çok karanlık çıktı. İşte bu durumda çekimden önce makineyle ışığın dengeli olduğu bir noktadan kadraj alıp çöp teneke simgeli butona basıyorsunuz. Ekranda yeşil renkli AEL yazısı çıkıyor. Daha sonra biraz önce çekip de dengesiz ışığa maruz kalan karenizi yeniden çekiyorsunuz. Daha dengeli ışığı olan bir kareniz oluyor. Yalnız çekim yaptıktan sonra AEL özelliği kalkar. Yani bir çekime mahsus pozlama kilitlemesi yapar.

Pozlamayı çok parlak yere kitlerseniz fotoğraf karanlık, az ışığı olan yere kitlerseniz fotoğraf parlak çıkar.

Sizinle paylaşmak istedim. Umarım faydası olur.

Samsung NX1 12-24mm

Otağtepe Korusu, İstanbul by Mehmet Atacan, on Flickr

Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun.

• coldasice kullanıcısına yanıt
    Hocam paylaştığınız bu bilgi için teşekkürler, emin olun bana faydası olacak.

•  SAMSUNG NX SERİSİ ANA BAŞLIK  SAMSUNG NX SERİSİ ANA BAŞLIK  SAMSUNG NX SERİSİ ANA BAŞLIK

Sonra ufaktan doğum çekimleri başlar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _Krizalit_ -- 29 Ekim 2018; 23:59:12 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Nx1+60mm+raynox250dcr

2018-11-04_01-06-44 by gurcan bozdag, on Flickr

• 50-200 lens ile 18-200 lens arasında çok ciddi fark var mıdır hangisini tavsiye edersiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-1ED2E7222

50-200 lens ile 18-200 lens arasında çok ciddi fark var mıdır hangisini tavsiye edersiniz.
    18-200mm lens 50-200mm lensin yaklaşık 2 katı fiyatına satılıyor. 18-200mm lens odak aralığı nedeniyle tak gez türü bir lens. 50-200mm 50mm odaktan başladığı için dar alanlarda herşeyi kadraja alamadığınız için sıkıntı çıkarır. Odak aralığı arasında çok fark olan lenslerin(18-200mm lens gibi) pek kaliteli sonuç vermediği söylenir. İki lens arasında tavsiye istemenizden bu lenslerdeki zoom özelliğine baktığınızı tahmin ediyorum. 18-200mm lens kullanmadım ama 50-200mm gün ışığında harika sonuçlar veriyor. En çok kullandığım lenslerden. Eğer zoom amaçlı kullanacaksanız 50-200mm lensi tavsiye ederim.
  • coldasice kullanıcısına yanıt
    bilgilendirme için çok teşekkür ederim hocam
  • Merhaba,

Elinde 16mm f2.4 lens olup satmayı düşünen varmı?

• Nx1+60mm+raynox250dcr

2018-11-06_08-54-09 by gurcan bozdag, on Flickr

• güncel satılıklar,

nx300m body
    nx300 full kutu body
    nx1000 full kutu body
    nx1000 body
    nx2000 full kutu faturalı garantili body
    3adet 50-200
    18.55 beyaz ön arka kapak parasoley
    30mm f2 full kutu
  • Samsung NX300M 12-24mm

Otağtepe, İstanbul by Mehmet Atacan, on Flickr

• garuda kullanıcısına yanıt
    30 mm lik lensin fiyatı nedir aceba?
  • quote:

Orijinalden alıntı: antiseptikk

30 mm lik lensin fiyatı nedir aceba?
    550tl hocam
  • Arkadaslar Nx300 ile Nx2000 arasinda cok fark var mi acaba? 2.el Nx2000 alip 30mm lensle birlikte kullanmak istiyorum.

• Merhaba. İkinci el bir NX2000 alarak bu fotoğraf dünyasına giriş yapmış bulunmaktayım. Makine ikinci el bir makineye göre çok temiz 16-50 mm lensle birlikte 45 mm f:1.8 bir lens daha var yanında. Lensler ois değil ancak şimdilik yeterli olur diye düşünüyorum. İnternette filtre aradım ancak 40.5 mm ve 43 mm filtreler çok pahalı ve çeşitlilik az. Bu filtreleri nasıl temin ediyorsunuz yardımcı olursanız sevinirim.

• FaraziVKayra kullanıcısına yanıt
    Bazı özellik farkları var ama sensör kaliteleri arasında pek fark yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: fatihhhhharas

Merhaba. İkinci el bir NX2000 alarak bu fotoğraf dünyasına giriş yapmış bulunmaktayım. Makine ikinci el bir makineye göre çok temiz 16-50 mm lensle birlikte 45 mm f:1.8 bir lens daha var yanında. Lensler ois değil ancak şimdilik yeterli olur diye düşünüyorum. İnternette filtre aradım ancak 40.5 mm ve 43 mm filtreler çok pahalı ve çeşitlilik az. Bu filtreleri nasıl temin ediyorsunuz yardımcı olursanız sevinirim.
    16.50 de ois var hocam.
  • fatihhhhharas F kullanıcısına yanıt
    Makineniz hayırlı olsun. Objektif çapını değiştiren vidalı halkalar var (step up/down ring) Bu halkalar ile 52mm lik bir filtreyi 40.5mm objektife takabilirsiniz. ( Örneğin bu halka ) Küçük çaplı filtreyi büyük çaplı lenste kullanırsanız objektifin çapından küçük olan filtre kadraj etrafında karanlık bölge oluşturur. Bu yüzden tavsiyem elinizdeki en büyük çaplı objektife göre filtre almanız. Bu sayede diğer lenslerinizde de dönüştürücü halka yardımı ile filtreyi kullanabilirsiniz.

• 
Sayfa: önceki 695696697698699
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.