Şimdi Ara

SAMSUNG NX SERİSİ ANA BAŞLIK (25. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14.610
Cevap
94
Favori
424.173
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2324252627
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Yok zaten şakaydı. Ekipmanımı satmaya hiç niyetim yok. Daha yeni yeni olaya giriyorum. Oldukça da zevkli bir uğraş. Bakalım ödül alana kadar devam edeceğim.

Ekipmanım;

- Samsung NX300 body
    - 18mm*55mm objektif
    - 50mm*200mm objektif
    - Benro Mefoto tripod
    - Lowepro Hatchback 16L çanta

Bunların dışında ne eksikliklerim var? Ne almamı önerirsiniz?

Mesela biraz öğrendikten sonra 45 mm 2D/3D veya 10mm objektif almayı planlıyorum.
  • Yabancı yabancı diye abartmayın. Orada da ilk makinesini alıp "en iyisi bu" diye sallayan çok. 20-50mm iyi ama o kadar büyütmeye gerek yok. 18-55 iyi işte. Bir tane makro, bir tane telefoto alsan oldu bitti.
    Samsung sisteminde 16mm f2.4, 30mm f2.0, 85mm f1.4 ve 60mm makro en iyileri.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozturert

Yabancı yabancı diye abartmayın. Orada da ilk makinesini alıp "en iyisi bu" diye sallayan çok. 20-50mm iyi ama o kadar büyütmeye gerek yok. 18-55 iyi işte. Bir tane makro, bir tane telefoto alsan oldu bitti.

O zaman bir dakka. Bende şu anda satmak üzere olduğum bir NX1000 var, üzerinde 20-50mm kit lens ile birlikte. NX300 ile 18-55mm verdiklerinde ben daha iyi bir lens olduğunu düşünmüştüm. Kaldı ki 18-55mm'nin Optik Sabitleme (OIS) özelliği var. En basitinden sırf bu yüzden daha iyidir demiştim.

Şimdi kafam karıştı. Hangisi iyi? 20-50mm mi yoksa 18-55mm mi? Ona göre belki NX1000'i kendi kiti ile değil 18-55mm ile satarım, 20-50mm bende kalır.

Lensler ile ilgili de, ben 18-55mm ve 50-200mm yanına bir de geniş açı lens düşünüyordum satın almak. Yani bu durumda bana elimdekilerden daha geniş açı ile çekim yapmamı sağlayacak hangi lensi almalıyım. Biliyorsunuz 10mm var. 16mm var, 45mm var vs. Hangi lens benim ekipmanımı tamamlar? 45mm'nin avantajı 3D çekim yapabilmek. Ama ben bunun çok da elzem olduğunu sanmıyorum. Ne dersiniz?

Bu arada 500px'e yüklediğim resimlere arada bir like alıyorum. Çok mutlu oluyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi finansmen1 -- 17 Ekim 2013; 22:09:08 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozturert

Yabancı yabancı diye abartmayın. Orada da ilk makinesini alıp "en iyisi bu" diye sallayan çok. 20-50mm iyi ama o kadar büyütmeye gerek yok. 18-55 iyi işte. Bir tane makro, bir tane telefoto alsan oldu bitti.

Yorumunuz için çok teşekkür ederim.

Çünkü yorumunuz sayesinde sizi keşfetmiş oldum.

Emeğinize sağlık.
  • finansmen1 kullanıcısına yanıt
    10mm lens balıkgözü, kullanım alanı çok kısıtlı. Bende 12-24mm geniş açı zum lens var, genel kullanım için çok güzel bir lens tavsiye ederim 30mm de var o da inanılmaz keskin ve f2 değeriyle çok hızlı bir lens, karanlık mekanlarda çok işe yarıyor, hem de görüş açısı insan gözüne denk alışınca çok zevkli kullanımı var...

• finansmen1 kullanıcısına yanıt
    Ertan Bey'in Auto, P, A, S, M modları ile ilgili yazısını okuduktan sonra ilk denemelerim.

SAMSUNG NX SERİSİ ANA BAŞLIK SAMSUNG NX SERİSİ ANA BAŞLIK
  • ozturert kullanıcısına yanıt
    Yanlış hatırlamıyorsam ya Aristo ya da Eflatun ikisinden biri;

Oku
    Düşün
    Uygula
    Neticelendir

demişti. Biz şimdi Ertan Bey'in sayesinde henüz Oku safhasındayız. Sonuçlandıracağız inşallah.

• quote:

Orijinalden alıntı: the_rion80

10mm lens balıkgözü, kullanım alanı çok kısıtlı. Bende 12-24mm geniş açı zum lens var, genel kullanım için çok güzel bir lens tavsiye ederim 30mm de var o da inanılmaz keskin ve f2 değeriyle çok hızlı bir lens, karanlık mekanlarda çok işe yarıyor, hem de görüş açısı insan gözüne denk alışınca çok zevkli kullanımı var...

Görüş alanı insan gözüne denk dediğiniz 30mm lens benim elimdeki 18mm-55mm lensden daha geniş açı sağlamıyor değil mi? Yani 18mm lens 30mm lense göre daha geniş açı, yanılıyor muyum?

Benim daha geniş açı bir lens seçimim ancak dediğiniz gibi 12mm-24mm ile mümkün olacaktır, di mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: finansmen1

quote:

Görüş alanı insan gözüne denk dediğiniz 30mm lens benim elimdeki 18mm-55mm lensden daha geniş açı sağlamıyor değil mi? Yani 18mm lens 30mm lense göre daha geniş açı, yanılıyor muyum?

Benim daha geniş açı bir lens seçimim ancak dediğiniz gibi 12mm-24mm ile mümkün olacaktır, di mi?

18-55mm lenste 30mm görüş açısı var tabi ancak o lensi 30mmye ayarladığınızda diyafram ancak f 4.5 gibi olacak, 30mm objektifte f2 alıyorsun güzel tarafı bu bizim makinenin sensörü 1.5 crop çarpanlı, yani tüm bu mm değerlerini 1.5 ile çarpıyorsun, 30mm yaklaşık 45mm oluyor, insan gözü 50mm sayabilirsin yakın yani. NX sistemde balıkgözü olmayan en geniş açılı lens 12-24mm. Ben bir yerlere giderken 12-24mm+30mm alıyorum yanıma, yetiyor

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: finansmen1

quote:

18-55mm lenste 30mm görüş açısı var tabi ancak o lensi 30mmye ayarladığınızda diyafram ancak f 4.5 gibi olacak, 30mm objektifte f2 alıyorsun güzel tarafı bu bizim makinenin sensörü 1.5 crop çarpanlı, yani tüm bu mm değerlerini 1.5 ile çarpıyorsun, 30mm yaklaşık 45mm oluyor, insan gözü 50mm sayabilirsin yakın yani. NX sistemde balıkgözü olmayan en geniş açılı lens 12-24mm. Ben bir yerlere giderken 12-24mm+30mm alıyorum yanıma, yetiyor

Açıklama için teşekkür ederim. O zaman 3. bir lenste benim tercihim 45mm 2D/3D olacaktır. Yani böylelikle 18mm-55mm / 50mm-200mm / 45mm 2D-3D benim temel ekipmanım olacaktır.

Tabi biraz öğreneyim, pratiklik kazanayım, belki ileride fikrim değişecektir.

Bu arada epeydir dikkatimi çekiyor, imzanız çok güzel. Yazmışken bunu da belirteyim istedim.
  • Arkadaslar benim nx1000 bugun problem yaratti. Cekim sonrasi donuyor. Pili sok-tak yapinca normale donuyor. Fotografi cekiyor gorunuyor fakat oynat tusuna basinca hata veriyor dosya. Simdi pile mudahale yerine hafiza kartini cikarttim ve makina ac kapa olayini o zaman rahatlikla yapiyor. Hafiza karti 16gb samsung mikro. Acaba anormallik bu durumda kart yuvasindami! Aramizda bu islere gonul veripte tecrube kazanmis arkadaslardan fikir rica ediyorum. Sizce sorun nerede ve nasil cozerim?

• S.Togay kullanıcısına yanıt
    Aynı problemi bir kaç sefer ben de yaşadım. Sanırım uzun pozlamalarda veriyor bu hatayı. Ve pili söküp takmadan makineyi aç/kapa yapamıyorsun.

Büyük ihtimalle SD kartın hızı ile ilgili. Class10 kullanırsanız sorun kalmaz diye düşünüyorum.
  • soghan kullanıcısına yanıt
    Medeni cesaretimi sergilemeye devam ediyorum.

SAMSUNG NX SERİSİ ANA BAŞLIK SAMSUNG NX SERİSİ ANA BAŞLIK
  • Teşekkürler. Mesajı cep telefonundan alışveriş merkezinde yazmıştım. Darty mağazasından class10 yeni model SDHC UHS-I
    8gb yazma hızı 40 MB/S hafıza kartı aldım. denedim sorun ortadan kalktı. Mevcut samsung marka adptörlü 32gb micro kart
    malesef sıkıntı yaratanmış hızından dolayı.
  • S.Togay kullanıcısına yanıt
    Güzel. Olayı çözmüş olduğunuza sevindim.
  • Forum Mersin de polifonik koronun muzikal gosterisinde 32 adet resim cektim bugun 50-200 lens ile. Yine bu islere merakli bir ustadimda eos 700 vardi. Aradaki fiyat farkini resim kalitesi kapatamayinca nx1000'i bir kez daha sevdim

• Safranbolu'da karşılaştığım bi kedi Photoshop filan yok nx1000 20-50
     SAMSUNG NX SERİSİ ANA BAŞLIK

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sezgintr -- 20 Ekim 2013; 1:50:22 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Samsung NX sistemi lensleri ile ilgili kendim için yaptığım basit bir çalışmayı sizlerle paylaşmak istedim. Belki işine yarayan bir arkadaşımız çıkacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi finansmen1 -- 20 Ekim 2013; 19:29:28 >
  • 180 fotoğraf çektim gün batımı. Hiç biri işe yaramadı. Hepsinde güneş böyle patladı.

Sağdaki resim biraz daha iyi sayılır ama olmadı.

Ertan Bey'in yazılarını bir kaç kez daha okumalıyım herhalde.

Aslında ne yapmam gerektiğini sanırım şimdi anladım. Otomatik odak yerine manuel odak kullanmalıydım.

SAMSUNG NX SERİSİ ANA BAŞLIK SAMSUNG NX SERİSİ ANA BAŞLIK SAMSUNG NX SERİSİ ANA BAŞLIK
  • Yalnız tripod ile güzel bir panoramik fotoğraf yakaladım.

• 
Sayfa: önceki 2324252627
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.