Şimdi Ara

Samsung Neo G9 Özellikleri ve Teknik Detayları Resmi olarak Paylaşıldı (29 Temmuz çıkış tarihi)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
1.735
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Uzun süredir beklenen Samsung'un yeni 49'' oyuncu monitörü Samsung Neo G9 resmi olarak Samsung Türkiye'de birkaç gün önce paylaşıldı. 

Samsung daha sonra bu paylaşımı kaldırdı fakat Web Archive üzerinden siteye tekrar erişim sağladım ve buradan paylaşmak istedim.

Link uzantısını kopyalayıp arama çubuğuna yapıştırıp açabilirsiniz.

https://web.archive.org/web/20210627101152/https://www.samsung.com/tr/monitors/gaming/odyssey-neo-g9-g95na-49-inch-240hz-1ms-quantum-mini-led-ls49ag950nuxuf/

Samsung Neo G9 Özellikleri ve Teknik Detayları Resmi olarak Paylaşıldı (29 Temmuz çıkış tarihi)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Digital Reaction -- 16 Temmuz 2021; 13:2:36 >

• Fiyat ise astronomik olur, tahminen 50 bin TL.

• Gene kişe özel üretim geliyor, kaç kişiye hitap ediyorda böyle eşşekten bitme monitörler yapıyorlar acaba.

• quote:

Orijinalden alıntı: apollonx

Fiyat ise astronomik olur, tahminen 50 bin TL.

Amerikada bir teknoloji mağazasından sızan bilgiye göre, 2.700$ ve bu yılın eylül ayında satışa çıkacağı belirtilmiş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Digital Reaction -- 5 Temmuz 2021; 16:17:2 >

• Gene gereksiz gereksiz monitörler geliyor vallaSamsung Neo G9 Özellikleri ve Teknik Detayları Resmi olarak Paylaşıldı (29 Temmuz çıkış tarihi) 

Nasıl daha temiz görüntü sunabiliriz, mevcut monitörlerde görülen eksikleri nasıl giderebiliriz vs diye düşünmüyorlarda daha büyük, daha eğri nasıl yaparız diye düşünüyorlar.

Kızmıyorum aslında demek ki bilinç altlarında bir şeylerin eksikliği var ki bu şekilde kendilerini tatmin ediyorlar.Samsung Neo G9 Özellikleri ve Teknik Detayları Resmi olarak Paylaşıldı (29 Temmuz çıkış tarihi) 

Va panelde zirve Samsung G7 dir, eksik taraflarından birisi kavisli olduğu için ışık sızması kaçınılmaz olması. Buda o güzelim konstratın içine edilmesi demek oluyor. Güzel bir şey yaptılar, hem hızlı hemde yüksek konstratlı Va panel geliştirdiler, ona diyecek bir şey yok. Ama gidipte onu 1000R kavise boğdular, altı üstü disko topu gibi sırıtıyor.

Yapacakları şey:27 inçlik versiyonunu düz panel haline getirip, hızı 240'dan 165 düşürüp aradaki maliyet getirisini led teknolojisine harcamak olacak.Direct led döşeyip zone sayısını 16 yapmaya bakacaklar. Hali hazırda 6bin TL olan bu monitör gerekirse 8bin olsun ama adam akıllı bir VA diyince parmakla gösterilsin. Ama nerede halen led tv ile sidik yarıştırıp, bizimkisi daha büyük ve daha eğriye oynuyorlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: -SKYNET-

Gene gereksiz gereksiz monitörler geliyor valla 

Nasıl daha temiz görüntü sunabiliriz, mevcut monitörlerde görülen eksikleri nasıl giderebiliriz vs diye düşünmüyorlarda daha büyük, daha eğri nasıl yaparız diye düşünüyorlar.

Kızmıyorum aslında demek ki bilinç altlarında bir şeylerin eksikliği var ki bu şekilde kendilerini tatmin ediyorlar. 

Va panelde zirve Samsung G7 dir, eksik taraflarından birisi kavisli olduğu için ışık sızması kaçınılmaz olması. Buda o güzelim konstratın içine edilmesi demek oluyor. Güzel bir şey yaptılar, hem hızlı hemde yüksek konstratlı Va panel geliştirdiler, ona diyecek bir şey yok. Ama gidipte onu 1000R kavise boğdular, altı üstü disko topu gibi sırıtıyor.

Yapacakları şey:27 inçlik versiyonunu düz panel haline getirip, hızı 240'dan 165 düşürüp aradaki maliyet getirisini led teknolojisine harcamak olacak.Direct led döşeyip zone sayısını 16 yapmaya bakacaklar. Hali hazırda 6bin TL olan bu monitör gerekirse 8bin olsun ama adam akıllı bir VA diyince parmakla gösterilsin. Ama nerede halen led tv ile sidik yarıştırıp, bizimkisi daha büyük ve daha eğriye oynuyorlar.

Hocam kime göre gereksiz diye sormak lazım,

TN,IPS,VA üç panelde farklı boyutlarda kullandım,Benq TN 27'',Asus ultrawide IPS 34'' son olarakta Samsung Odyssey g9 kullanıyorum.

Burda birazda ne tür içerik tükettiğinize göre panel seçimi yapılmalı,çok hızlı panel mi,immersion etkisi mi,renk doğruluğu mu vs gibi.

Ben genelde AAA oyunlar ve yarış oyunları oynarım arada da Warzone girerim,saydığım türdeki içeriklerde 1000 radyan curve 49'' de başka seviyede bir oyun deneyimi sunuyor ama bi TN hızında da değil.

Radyan konusuna gelirsek 1000R curve 49'' de büyük bir fark getiriyor ama 27'' de o radyan farkı hissetmezsiniz çünkü panel fiziksel olarak yeterli büyüklükte değil.

Görüntü kalitesine gelirsek monitör tarafında teknoloji(miniled) ve kullanılan zone(2048) miktarı olarak bu zamana kadar çıkmış en iyi ultrawide monitör olacaktır.

Kusursuz panel hiçbir zaman olmayacak onu beklemekle ömür geçer.

Oled'de bile black crush,pink tint,yellow tint,bur in,banding,ABL vs diye sorunları var.

Panelin black uniformity' performansında bulutlanma veya ışık sızması görülür umarım Samsung kalite kontrolden geçirirken bizim kadar dikkat eder bunlara.

Panel'de LD açıkken ışık sızması veya bulutlanma görmeyiz en fazla çok parlak objelerin etrafında halo effect denilen durumlar oluşur oda zone miktarı ne kadar fazla ise okadar az oluşur.

Bu monitörü alacak kişide LD kapalı kullanacağını düşünmüyorum en azından oyunlarda.

• quote:

Orijinalden alıntı: Digital Reaction

Hocam kime göre gereksiz diye sormak lazım,

TN,IPS,VA üç panelde farklı boyutlarda kullandım,Benq TN 27'',Asus ultrawide IPS 34'' son olarakta Samsung Odyssey g9 kullanıyorum.

Burda birazda ne tür içerik tükettiğinize göre panel seçimi yapılmalı,çok hızlı panel mi,immersion etkisi mi,renk doğruluğu mu vs gibi.

Ben genelde AAA oyunlar ve yarış oyunları oynarım arada da Warzone girerim,saydığım türdeki içeriklerde 1000 radyan curve 49'' de başka seviyede bir oyun deneyimi sunuyor ama bi TN hızında da değil.

Radyan konusuna gelirsek 1000R curve 49'' de büyük bir fark getiriyor ama 27'' de o radyan farkı hissetmezsiniz çünkü panel fiziksel olarak yeterli büyüklükte değil.

Görüntü kalitesine gelirsek monitör tarafında teknoloji(miniled) ve kullanılan zone(2048) miktarı olarak bu zamana kadar çıkmış en iyi ultrawide monitör olacaktır.

Kusursuz panel hiçbir zaman olmayacak onu beklemekle ömür geçer.

Oled'de bile black crush,pink tint,yellow tint,bur in,banding,ABL vs diye sorunları var.

Panelin black uniformity' performansında bulutlanma veya ışık sızması görülür umarım Samsung kalite kontrolden geçirirken bizim kadar dikkat eder bunlara.

Panel'de LD açıkken ışık sızması veya bulutlanma görmeyiz en fazla çok parlak objelerin etrafında halo effect denilen durumlar oluşur oda zone miktarı ne kadar fazla ise okadar az oluşur.

Bu monitörü alacak kişide LD kapalı kullanacağını düşünmüyorum en azından oyunlarda.

Alıntıları Göster

Kime göre gereksiz? Tüketiciyi gruplara ayırırsak 24-27 inç kullananlar mı fazladır yoksa 34 inç ve üstünü kullananlar mı? Ben cevap hakkımı ilk parametreden yana kullanıyorum. Sen bu g9da sunacağın özellikleri hele standart geniş kitleye hitap eden boyutlarda bir yap, bir sun bakalım. Sonra böyle fantastik boyutlara çıkarak özel kullanım için ayrıyeten üretirsin. Üretilmesin demiyorum ama hep iyi şeyleri sınırlı kitlenin ulaşacağı modellere koyuyorlar, buna sinir oluyorum.Daha aydınlatma teknolojisini geliştirmeden kavismiş, boyutmuş, ışıkmış, bacakmış işlerine giriyorlar.

Edgenin çoktan rafa kaldırılması gerekirdi, minimum direct led ile başlayıp bunu mini ledlere, micro ledlere en sonda hepsini silerek oledlere çıkarmaları gerekirdi. Lakin halen bu aşamanın girişinde dönüp duruyorlar, sadece ambalajı süsleyip boyutunu arttıryorlar. Arada bir koklamalık sunuyorlar ama onuda koca koca monitörlerde 3 bin 5 bin dolara sunuyorlar.

G7'den konuşalım, ne gerek vardı 1000R, ne gerek vardı 240hzlere. Bunlar gelmesin mi? Gelsin ama kalite artışı değil bunlar, bunlar sadece sidik yarışı için yapılan adımlar. Kalite isteselerdi G7 düz panel yapıp, mini led ile oda mı olmadı direct led ile üretip verirlerdi. Şimdi ne oldu 2-3 tane G7 denedim hepsinde bir ışık sızması var. Hepside siyahlarda vaat ettiği etkiyi veremiyor, çünkü ışık sızıyor, sızdığı yerdeki siyah görüntüyü solduruyor. Ne anlamı kaldı o zaman bu kadar konstratın...

Işık sızması panelin, monitörün kasasıyla ilişkisinden kaynaklanır. Bunu düz panelde daha doğru düzgün çözememişken 1000R gibi abartı kavislerde deniyorlar. Hadi denediler diyelim, peki bunun hakkını edge mi verecek?Bunu yapıyorsan mini led ve yeterli zone altına düşemezsin, düşersen sağı solu boyalı bohça gibi siyahlara sahip olursun.Dersen ki siyah çok mu önemli? Evet, hatta bir çok renkten de önemli. Çünkü bunu her filmde, her oyunda, bir çok içerikte karşına çıkıyor. Gri siyahlar, soluk siyahlar, ışık sızmalı siyahlar harbiden berbat bir şey.Bunu oledle çözersin, olmadı mini led li fald ile çözersin. O da mı olmadı direct led ile olabildiği kadar zone ile düz panelle çözersin. Ama yapılıyor mu, hayır. Arada bir 3-5 binlik seçilmiş kişilere yönelik tattırmalık ürünler geliyor. Kalite bu değil...

• quote:

Orijinalden alıntı: -SKYNET-

Kime göre gereksiz? Tüketiciyi gruplara ayırırsak 24-27 inç kullananlar mı fazladır yoksa 34 inç ve üstünü kullananlar mı? Ben cevap hakkımı ilk parametreden yana kullanıyorum. Sen bu g9da sunacağın özellikleri hele standart geniş kitleye hitap eden boyutlarda bir yap, bir sun bakalım. Sonra böyle fantastik boyutlara çıkarak özel kullanım için ayrıyeten üretirsin. Üretilmesin demiyorum ama hep iyi şeyleri sınırlı kitlenin ulaşacağı modellere koyuyorlar, buna sinir oluyorum.Daha aydınlatma teknolojisini geliştirmeden kavismiş, boyutmuş, ışıkmış, bacakmış işlerine giriyorlar.

Edgenin çoktan rafa kaldırılması gerekirdi, minimum direct led ile başlayıp bunu mini ledlere, micro ledlere en sonda hepsini silerek oledlere çıkarmaları gerekirdi. Lakin halen bu aşamanın girişinde dönüp duruyorlar, sadece ambalajı süsleyip boyutunu arttıryorlar. Arada bir koklamalık sunuyorlar ama onuda koca koca monitörlerde 3 bin 5 bin dolara sunuyorlar.

G7'den konuşalım, ne gerek vardı 1000R, ne gerek vardı 240hzlere. Bunlar gelmesin mi? Gelsin ama kalite artışı değil bunlar, bunlar sadece sidik yarışı için yapılan adımlar. Kalite isteselerdi G7 düz panel yapıp, mini led ile oda mı olmadı direct led ile üretip verirlerdi. Şimdi ne oldu 2-3 tane G7 denedim hepsinde bir ışık sızması var. Hepside siyahlarda vaat ettiği etkiyi veremiyor, çünkü ışık sızıyor, sızdığı yerdeki siyah görüntüyü solduruyor. Ne anlamı kaldı o zaman bu kadar konstratın...

Işık sızması panelin, monitörün kasasıyla ilişkisinden kaynaklanır. Bunu düz panelde daha doğru düzgün çözememişken 1000R gibi abartı kavislerde deniyorlar. Hadi denediler diyelim, peki bunun hakkını edge mi verecek?Bunu yapıyorsan mini led ve yeterli zone altına düşemezsin, düşersen sağı solu boyalı bohça gibi siyahlara sahip olursun.Dersen ki siyah çok mu önemli? Evet, hatta bir çok renkten de önemli. Çünkü bunu her filmde, her oyunda, bir çok içerikte karşına çıkıyor. Gri siyahlar, soluk siyahlar, ışık sızmalı siyahlar harbiden berbat bir şey.Bunu oledle çözersin, olmadı mini led li fald ile çözersin. O da mı olmadı direct led ile olabildiği kadar zone ile düz panelle çözersin. Ama yapılıyor mu, hayır. Arada bir 3-5 binlik seçilmiş kişilere yönelik tattırmalık ürünler geliyor. Kalite bu değil...

Alıntıları Göster

Şimdi öyle bakarsak kullanıcı çoğunluğuna göre teknoloji üretirsek FHD 24'' den çıkamazdık.

Adamlar bişeyler deniyor tutar tutmaz o ayrı ama çoğunluk 24-27 kullanıyor ne gerek var yeni icatlara demekte biraz gelişime ters düşüyor.

Bir diğer konu üretim maliyeti,amiral gemisi olarak bu modeli seçmişler ve yatırımını ona yapmışlar keşke her modele ve boyuta miniled ile gelse bende isterim bunu.

Bence Samsung'un neo serisinde g7 modelide miniled ile gelecektir.

Curve konusunda bende küçük boyutlardaki monitörlerde gereksiz buluyorum sadece teoride isim olarak kalıyor pratikte pek bir işe yaramıyor.

Monitörler kaliteli görüntü sunma tarafında malesef televizyonlar kadar hızlı ilerlemiyor bu adamlar son 10 yıldır hz vs ms gecikmelere odaklanıp sunulanacak görüntü kalitesini umursamadılar 

IPS paneller en çok öne çıkanlardı onlarda çok yüksek gecikmelere sahip olduğu için oyuncular tarafından tercih edilmiyordu.

Monitör tarafına daha yeni yeni,kontrast değerleri,siyah derinliği,bölgesel aydınlatmalar girdi o sebepten kısa vade de mükemmel monitörler beklemek biraz zor duruyor.

Mükemmel siyah ışık sızması felan olmasın istiyorsanız en iyi çözüm OLED.

LG 48 C1 en iyi aternatif 20-120 hz VRR aralığı,mükemmel piksel tepkimesi,sonsuz kontrast,kusursuz siyahlar,alternatifler mevcut aslında.

• quote:

Şimdi öyle bakarsak kullanıcı çoğunluğuna göre teknoloji üretirsek FHD 24'' den çıkamazdık.

Adamlar bişeyler deniyor tutar tutmaz o ayrı ama çoğunluk 24-27 kullanıyor ne gerek var yeni icatlara demekte biraz gelişime ters düşüyor.

Bir diğer konu üretim maliyeti,amiral gemisi olarak bu modeli seçmişler ve yatırımını ona yapmışlar keşke her modele ve boyuta miniled ile gelse bende isterim bunu.

Curve konusunda bende küçük boyutlardaki monitörlerde gereksiz buluyorum sadece teoride isim olarak kalıyor pratikte pek bir işe yaramıyor.

Monitörler kaliteli görüntü sunma tarafında malesef televizyonlar kadar hızlı ilerlemiyor bu adamlar son 10 yıldır hz vs ms gecikmelere odaklanıp sunulanacak görüntü kalitesini umursamadılar 

IPS paneller en çok öne çıkanlardı onlarda çok yüksek gecikmelere sahip olduğu için oyuncular tarafından tercih edilmiyordu.

Monitör tarafına daha yeni yeni,kontrast değerleri,siyah derinliği,bölgesel aydınlatmalar girdi o sebepten kısa vade de mükemmel monitörler beklemek biraz zor duruyor.

LG 48 C1 en iyi aternatif 20-120 hz VRR aralığı,mükemmel piksel tepkimesi,sonsuz kontrast,kusursuz siyahlar,alternatifler mevcut aslında.

Alıntıları Göster

İyide amaç daha çok kişiye ürünü satmak değil mi, daha fazla müşteriyi kendine çekmek değil mi? 49 inçlik bir monitörü kaç kişi isteyecek, kaç kişi alabilecek?Bu olayda gördüğüm, en hızlısı, en büyüğü ilk bizde yarışı. Başka bir şey değil.

Yeni icatlara ters değilim ama mevcut icatları düzeltip oturtmadan yeni fantastik ürünlere yönelinmesine karşıyım diyelim. Ben dahil bir çok kişinin masası 32 inçlik bir monitörü bile desteklemiyor, kaldıki 49 inç kullansak. Kaldıki bu büyüklükteki bir monitör çok az bir kesime hitap edecek, buna yönelik kullanımı hedef alan bir kitleyi. Lakin aynı özellikteki bir monitörü sen 27 inç yap, o zaman bak kaç kişiye itaaf edeceğini.

Hocam yaklaşık 5-6 yıldır monitörleri takip ediyorum, ilerlemeleri büyüklük ve hız konusunda oldu. İkiside normal bir kullanıcı için gereksiz boyutlara çıktı. 34 inçler 48-49 inçler vs, 1500-1000R ler vs Hep bu alana yatırım yapıyorlar, hep böyle güzel teknolojileri fantastik ürünlere veriyorlar. Temel kalite kontrollerin çoğunuda görmezden geliyorlar. Buna kızıyorum ben. Ben G7 kurved serisinde hızlı Va da düz flat beklerken, farklı özellikle panel mesala. G7 27-32 inçlik modelleri düz olarak mini ledli gelse piyasadaki Vaları ezer geçer. Bunu bu adamlarda biliyordur. Lakin duvara bakan monitörün arka kapağına led ışık takmala cevap veriyorlar, dalga geçer gibi. :)

Benim aradığım ürün zaten belli Oledler, lakin onlarda fiyatların pahallını ve burning olayını geçtim yine büyük monitörler olarak çıkıyor karşımıza.ufak olanlarıda var ama oyuncuya yönelik değil 60hzlik. Oleden sonra gelebilecek olan teknoloji faldlar, onuda yaptılar 32 inçlere kadar indirdiler ama yaygın olmadığı için 3-5bin dolardan başlıyor. bunların sebebi bu aydınlatma teknolojisi bu sidik yarışından dolayı sürekli geri planda kaldı ve kalıyor. Eleştirdiğim nokta bu. :)

G7 mini ledli veya düz va paneli gelse yine iyi. En azından kurved kadar ışık sızması yapmaz.Ama hiçbir bilgi, işarette yok buna yönelik. Belirsiz bir süreliğine beklemekten başka..

• quote:

Alıntıları Göster

Dostum sen kendini yorma, arkadaş fazla üzülmüş ilacı OLED

Macera aramaya gerek yok arkadaşlar çözümü basit.

Tr de ilk G9 Neo izlenimlerini bekliyoruz sendenSamsung Neo G9 Özellikleri ve Teknik Detayları Resmi olarak Paylaşıldı (29 Temmuz çıkış tarihi) 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi StreamRolleR -- 16 Temmuz 2021; 19:25:18 >

• Aynen hocam alinca incelemesini yapar videolarini cekerim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Üzüldüm mü, evet. Ama G9 değil, insanların bazı şeyleri kabullenip teslim olmasına.

Işık sızmasına teslim olunmasına, biraz güzel özellikler için gereksiz büyük, eğri ve kullanmayacağı özellikleri dayattırılmasına maruz kalınmasına üzülüyorum. Bu durumu öyle bir şekilde kabullenenleri görüyorum ki sanırsın firmalar paralı adamı olarak tutmuş. Işık sızması, donanımsal bir hatadır. Üreticiler bunu kar oranlarını düşürüp daha iyi bir kalite kontrolden geçirerek zaten ciddi oranda azaltabilirler. Lakin bakıyorlar ki öyle ya da böyle satılıyor, ne mevcut düzenlerini bozuyorlar ne de karlarını indiriyorlar.

Siyah dağılımı yani uniformaty ise yine aydınlatma teknolojisine dayanan bir durumdur. Bunu direct led ile,fald ile mini led ile normalden daha iyi hale getirebilirler. Olede ulaşmak zor ve zor olacak, lakin bu en basitinden direct ledi bile bu süreçte kalite adında yaygınlaştırmıyorlar. Birkaç deneysel mini led çalışması, numunelik olarak binlerce dolardan veriyor geçiyorlar. İşleri güçleri daha hızlı, daha büyük, daha kavisli paneller üretmek. Ben buna üzülüyorum, ben buna kızıyorum.

Benim aradığım monitör evet OLED. Lakin oyunculara hitap eden birkaç tane modeli var. Onlarda yine büyük modeller. Üreticiler şunu anlamaları lazım, herkes büyük monitörden hoşlanmıyor. Bazı oyunlar hariç 48-49 inç avantajdan çok dez avantaj doğurur, odaklanması ekrana konsantre olması zorlaşır.

Her yenilikte, acaba artık 27 inçlere mini ledler yaygınlaşmaya başlayacak mı, üretim miktarı artmasıyla fiyatları düşecek mi, fald lı monitörler artık istenilen seviyelere gelebilecek mi diye bakarken, ne oluyor? Artık tekrarlamayım isterseniz.Samsung Neo G9 Özellikleri ve Teknik Detayları Resmi olarak Paylaşıldı (29 Temmuz çıkış tarihi) 

Bu monitör sektörü kadar kıl, yavaş ilerleyen, bir donanım sektörü daha yoktur.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.