Şimdi Ara

Samsung C27HG70 (LC27HG70QQMXUF) [ANA KONU] | 27', 2K, 144Hz, 1ms, HDR600 (5. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.025
Cevap
31
Favori
101.549
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bizim monitörü en iyi kavisli oyun monitörü seçmişler:
    https://www.rtings.com/monitor/reviews/best/curved-gaming-monitors

Bizim monitörü en iyi 1440p Freesync oyun monitörü seçmişler:
    https://www.rtings.com/monitor/reviews/best/1440p-gaming-monitors

Gerçekten de GIGABYTE AD27QD ayarında bir monitör olduğu ortaya çıkıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hitokiri_johndoesai -- 6 Eylül 2019; 8:51:11 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: hitokiri_johndoesai

Bizim monitörü en iyi kavisli oyun monitörü seçmişler:
    https://www.rtings.com/monitor/reviews/best/curved-gaming-monitors

Bizim monitörü en iyi 1440p Freesync oyun monitörü seçmişler:
    https://www.rtings.com/monitor/reviews/best/1440p-gaming-monitors

Gerçekten de GIGABYTE AD27QD ayarında bir monitör olduğu ortaya çıkıyor.
    Dostum bende aynı monitörü kullanıyorum çok memnunum ama colour banding var bende sende de var mı bu durum? ve ekran kartı marka modelini söyleyebilir misin?
  • Steelo S kullanıcısına yanıt
    Ekran kartı dışında her şeyi aldım, custom 5700 XT bekliyorum; Türkiye'ye gelen birkaç modelin fiyatları saçma sapan, satın almaya mantıklı bir sebep olabilmesi için 2800 TL civarlarına inmeleri lazım. Yeni sistemi kurmadığım için ekranı da test etmedim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Steelo

Dostum bende aynı monitörü kullanıyorum çok memnunum ama colour banding var bende sende de var mı bu durum? ve ekran kartı marka modelini söyleyebilir misin?

Alıntıları Göster
    Bu monitör sanırım 10 bit. 10 bit bir monitörde color banding olmaması gerekiyor diye biliyorum.
    Bence kaynağın kalitesi kötüdür. Va panellerde banding sorunu fazlaca görünen bir şey lakin bu 10 bit va panellerde olmuyor diye bliyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: HackAv

Bu monitör sanırım 10 bit. 10 bit bir monitörde color banding olmaması gerekiyor diye biliyorum.
    Bence kaynağın kalitesi kötüdür. Va panellerde banding sorunu fazlaca görünen bir şey lakin bu 10 bit va panellerde olmuyor diye bliyorum.

Alıntıları Göster
    Dostum dediğin doğru ama benim 6 bit bile olmayan laptopum var 720p onda bile colour banding olmuyor.Bu sorun ya monitör arızası ya da ekran kartı ile ilgili uyuşmazlık sebebiyle oluyor.Bende hani amd ekran kartı alıcaktım zaten dedim bi deneyim belki ekran kartı ile ilgilidir o yüzden sordum aynı sorun var mı diye.

Bu monitörü kullanan ve nvdia ekran kartı kullanan başka bir arkadaşda daha aynı sorun var.

@hitokiri_johndoesai
    Anladım hocam sağolasın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Steelo -- 6 Eylül 2019; 15:19:47 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Steelo

Dostum dediğin doğru ama benim 6 bit bile olmayan laptopum var 720p onda bile colour banding olmuyor.Bu sorun ya monitör arızası ya da ekran kartı ile ilgili uyuşmazlık sebebiyle oluyor.Bende hani amd ekran kartı alıcaktım zaten dedim bi deneyim belki ekran kartı ile ilgilidir o yüzden sordum aynı sorun var mı diye.

Bu monitörü kullanan ve nvdia ekran kartı kullanan başka bir arkadaşda daha aynı sorun var.

@hitokiri_johndoesai
    Anladım hocam sağolasın.

Alıntıları Göster
    Laptopun ekranı ufak,ufak olunca color banding göze batmıyor. Şuan 27 inchlik bir monitöre geçince color banding daha belirgin bir hale geliyor.
    Örneğin youtube'da tam ekranda color banding yaşadığınız bir videoyu küçük ekrana alınca çok fazla göremeyecek,hissedemeyeceksiniz. Aynı şey laptopun 15' innchlik ekranı için de geçerli diye düşünüyorum.
    Color banding testi için 2 link veriyorum. Burada sıkıntı yoksa,kafaya takmaya gerek yok.

Test 1:http://www.lagom.nl/lcd-test/gradient.php

Test 2:https://www.eizo.be/monitor-test/ --->Bu testte açılan sayfada Gradients seçilir,sağda renk ayarlarıyla banding testi yapılır. İki testte de dikkat etmen gereken şey,renk geçişlerinin yani koyudan açık renge doğru yumaşamaların,pürüzsüz ya da çok az hisedilir şekilde olması. Yani çok keskin dikey geçişler olmamalı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: HackAv

Laptopun ekranı ufak,ufak olunca color banding göze batmıyor. Şuan 27 inchlik bir monitöre geçince color banding daha belirgin bir hale geliyor.
    Örneğin youtube'da tam ekranda color banding yaşadığınız bir videoyu küçük ekrana alınca çok fazla göremeyecek,hissedemeyeceksiniz. Aynı şey laptopun 15' innchlik ekranı için de geçerli diye düşünüyorum.
    Color banding testi için 2 link veriyorum. Burada sıkıntı yoksa,kafaya takmaya gerek yok.

Test 1:http://www.lagom.nl/lcd-test/gradient.php

Test 2:https://www.eizo.be/monitor-test/ --->Bu testte açılan sayfada Gradients seçilir,sağda renk ayarlarıyla banding testi yapılır. İki testte de dikkat etmen gereken şey,renk geçişlerinin yani koyudan açık renge doğru yumaşamaların,pürüzsüz ya da çok az hisedilir şekilde olması. Yani çok keskin dikey geçişler olmamalı.

Alıntıları Göster
    Akşam bir deneyim hocam, ama bende biraz daha belirgin gibi geldi neyse bakalım.Bende bir örnek atarım akşama sonuç olarak.
  • bunu HDR PC Oyunculuğu - Ana Konu altında da paylaştım, burada da özellikle bulunsun istiyorum:

Windows 10 masaüstü ortamında HDR desteği açıldığında renklerin solup saçmalaması tamamen Microsoft'tan kaynaklanıyor, buna iyice emin oldum. zira HDR desteğini açıp Google Chrome üzerinden (diğer tarayıcılarda maalesef yine değişen bir şey olmuyor) şu aşağıdaki videoyu açtığınızda muazzam bir renk ve ışık zenginliği (mağara içinde yapılan çekimde arka ışıklandırmaların tamamen kapanıp siyah yerlerin gerçek siyah görünmesi de buna dahil) dahilinde cayır cayır HDR içeriğin tadını çıkarabiliyorsunuz.

https://www.youtube.com/watch?v=tO01J-M3g0U

ve bu da dün şans eseri rastgele bir şekilde tespit ettiğim bir durum. eğer HDR 10 desteği oyun içinden aktif edilmiş şekilde Far Cry 5 oynuyorsanız oyundan çıktığınızda Windows masaüstü ortamı tam olarak HDR 10 desteği altında nasıl düzgün şekilde görüntülenmesi gerekiyorsa o şekilde görüntüleniyor. çekim kalitesi için peşin peşin özür dilerim, fakat benim emektar telefon böyle biraz tost makinası kıvamlı bol gren içeren videolar çekiyor, lakin anafikri kavrayamayacağınız kadar kötü değil yine de. çıplak gözle gördüğüm şeyi ise şöyle söyleyeyim, o ortadaki ağaç görselinin üzerine düşen güneş ışıkları adeta god rays tadında görünüyorlardı, yeşilin tonlarının canlılığına girmeyeyim dahi, adeta elle uzanıp tutulabilecek gibiydiler. (2. saniyeden 7. saniyeye kadar)

https://www.youtube.com/watch?v=fXB_o8D0ysw

velhasılkelam buradan yapmamız gereken yegane çıkarım Microsoft'un bu işi 2 yıldan bu yana halen düzgün kotaramadığıdır. işin komiği Windows 10 temelli Xbox One ile böyle bir sorun yaşanmıyor, Playstation 4 ile zaten söz konusu dahi değil. bu sorun o kadar ortada ve bilinen bir şey ki "list of HDR games 2019" şeklinde aratıp HDR desteği olduğu bilgisini alabileceğiniz bir çok oyunun bu desteği sadece konsollar üzerinde sağlıyor olduklarını da yine o listede PC desteği geçtiği halde oyunların Steam sayfalarındaki tartışmalara göz attığınızda görebiliyorsunuz. yapımcılar Microsoft bu rezaleti düzeltene kadar -ki 2 yıl da düzeltilemeyenin düzeleceğine dair pek umudum yok- o topa girmemeye niyetliler belli ki.

edit: benim durumumda soruna neden olanın monitör donanımsal olarak desteklediği halde (hem üretici dökümantasyonlarında bu destek belirtiliyor hem de rtings.com'un yaptığı karşılaştırmalı testlerde bu desteğin de olduğu ön plana çıkarılıp monitör övgü alıyor) HDR beraberinde ilgili menüde eşzamanlı görüntülenmesi ve açılması icap eden WCG seçkisinin (Wide Color Gamut) Windows 10 tarafından algılanamayışı ve aktive edilenin sadece HDR oluşu bu soruna neden oluyor gibi görünüyor. şu an hali hazırda devam eden ve bekleyen işlerim nedeniyle öyle sıfırdan işletim sistemi kur, kaldır, en olmadı registry kurcala falan gibi mevzulara eğilemeyeceğim lakin bana öyle geliyor ki bir ihtimal bu sorunu (en azından Samsun C27HG70 için) aşmanın yolu ya temiz kurulumdan ya da registry kurcalayarak ilgili ayarı (WCG yani Wide Color Gamut) bir şekilde aktive edebilmekten geçiyor. en başta da söylediğim gibi bu sorunlar Xbox One X ve Playstation 4 Pro'da yaşanmazken (sanıyorum HDR destekli Apple TV 4K ve destekleyen Android TV cihazlarda da sorun yaşanmayacaktır) Windows 10 altında yaşanıyor olması cidden çok ama çok can sıkıcı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi UnicornKnight -- 9 Eylül 2019; 15:20:57 >
  • Monitör aslında displayport 1.4 destekliyormuş. Ben de displayport 1.2 ile HDR nasıl oluyor diyordum.
    quote:

https://www.displayspecifications.com/en/model/91d8c5f

yukarıdaki linkte "connectivity" kısmına bir göz atın.

https://www.rtings.com/monitor/reviews/samsung/chg70

yukarıdaki linkte ise "total inputs" kısmına bakmayı unutmayın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hitokiri_johndoesai -- 10 Eylül 2019; 11:37:31 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • hitokiri_johndoesai H kullanıcısına yanıt
    Hocam kutudan çıkan kablo DP 1.4 değil sanırım, siz aldığınız başka bir DP kablo ile mi monitörü kullanıyorsunuz?

HDR açıkken PC veya PS4 farketmiyor renkler soluk gözüküyor biraz. Bir kaç renk ayarıyla tok renkler yakalanabiliyor ama default olarak HDR ayarlı gelmesi lazım diye düşünüyorum.

Bu arada yukarıda yazanlar olmuş, bu monitör gerçek 10bit değil, 8bit+frc
  • Nathan - Drake kullanıcısına yanıt
    PC'yi toplamayı bitiremediğim için henüz monitörü deneme şansım olmadı. Türkiye'de ürünün kutusundan display port kablosu çıkmıyor diye biliyorum. Hepsiburada'dan Pauge marka display port 1.4 kablo aldım, onu kullanacağım. Sağlıklı bir değerlendirme yapabilmek için aygıtlarınızı en son firmware sürümüne güncelleyip öyle denemenizi tavsiye ederim. Belki de yeni firmware sürümünde HDR desteği daha iyidir. Windows'un HDR desteğinin sorunlu olduğu da epeydir biliniyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hitokiri_johndoesai -- 1 Ekim 2019; 20:14:46 >
  • hitokiri_johndoesai H kullanıcısına yanıt
    Bende display port kablosu var hocam, yurtdışından aldım. Fw en sonda şuan. Bir kaç trick gördüm onları deneyeceğim sanırım. Normal canlı bir kırmızı tonu hdr açıkken soluk kırmızıya dönüştüğü için fark çok belli oluyor. Hdr ana konusu varmış bir de oraya yazayım.
  • samsung samsung LC27HG70QQMXUF monitörü n11.com dan indirim kuponu gameextra ile beraber 2722 tl ye aldım bazı arkadaşlar n11 deki ucuz olanlar bozuk ölü pixel filan var demişler hepsi yalan ürünü almadan önce açıklamalarını okuyun öyle bişey varsa açıklamalarında belirtiyorlar.ölü piel ışık hüzmesi coolor bandig v.s gibi hiçbir sorunla karşılaşmadım monitör tertemiz geldi çok şükür.msı da kronik sorun çok olduğu için eledim.yıllardan beri asus kullanıcısı olarak şunu diyebilirimki samsung çok büyük bir iş başarmış gerçekten çok güzel bir oynanabilirlik ve görsel şölen sunuyor.şuan HDR oynanabilirlik en iyi görselliği bu monitör sunuyor.bu fiyata bu monitör kaçırmayın derim kesinlikle pişman olmayacaksınız tek eksi yanı ayaklarının büyük olması ufak masalarda yer bırakmıyor :)) aynısını burayada yazıyorum :))

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Parsalihan -- 4 Ekim 2019; 14:12:10 >
  • Parsalihan kullanıcısına yanıt
    Hocam HDR açınca "washed out" dediğimiz renklerde solma vs olmuyor mu? Bende tam tersine HDR kapalıyken renkler canlı duruyor.
  • Nathan - Drake kullanıcısına yanıt
    HDR oyunlarda daha test etmedim hocam

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Bilgisayarı kurma zamanım yaklaştı, alanlar memnun kaldı mı acaba? Freesync 2 ve HDR performansı nasıl?
  • quote:

Orijinalden alıntı: hitokiri_johndoesai

Bilgisayarı kurma zamanım yaklaştı, alanlar memnun kaldı mı acaba? Freesync 2 ve HDR performansı nasıl?
    45 FPS ve daha aşağısına düşmediği müddetçe yırtılma denen şeyi hayatınızdan tamamen çıkarıyorsunuz ve özellikle yüksek FPS'lere çıktığınızda görüntünün akıcılığı muazzam, şu ana değin deneyimlediğim sürüyle oyun içerisinde G-Sync Compatible modunda uyumsuzluk çıkaran daha bir tanesine dahi denk gelmedim. normalde 45 FPS altına indiğinde FreeSync 2'nin alamet-i farikası olan VRR'nin devreye gireceğini düşünürdüm, fakat öyle sanıyorum ki o sadece AMD/ATI ekran kartları ile oluyor, NVIDIA kartlarla G-Sync Compatible modundayken devreye girmiyor öyle görünüyor ki.

bunun haricinde HDR hala bildiğiniz gibi, Xbox One X, PS4 Pro ve Xiaomi Mi Box S ile HDMI 2.1 Premium kablo ile mükemmel HDR görüntü alırken ve SDR içeriğin görüntüsünde bir solma bir bozunum yaşamazken hem Club 3D hem de Paugge'ın DisplayPort 1.4 kablolarına rağmen HDR moda geçildiğinde hem Masaüstü öğelerin hem de SDR içeriklerin renklerinin soluk kalması (HDR içeriklerde sorun yok, onlar cayır cayır şahane görüntü sunuyorlar HDR modunda) sorunu devam ediyor. Windows 10'un normalde Ekim ayında yayınlanması gereken yılın 2. büyük güncellemesi sanırım birkaç güne ISO olarak düşer, indirip sıfırdan kurulum yapıp bir de öyle bakacağım. eğer yine de olmazsa yapacak bir şey yok, Windows 10'un HDR modunu sadece HDR içerik ihtiva eden oyun vs çalıştıracağım ya da eğer HDR film, dizi vs indirdiysem açıp ilgili içerikle ilgili tüketimimi yaptıktan sonra kapatıp öyle kullanmaya devam edeceğim. Samsung'un kendi tüketici portalı olsun, Reddit'te vs olsun sorunun çözüldüğünden bahsedenler var ama neye dayanarak bunu söylediklerini belirtmiyorlar. açıkçası doğruyu söylediklerine pek inanmıyorum bu nedenle.

son bir dipnot iliştirmiş olayım, HDR içeriklerde de ilginç bir şekilde bazıları sanki SDR içerikmiş gibi renkler soluk görüntüleniyor. gerçi sadece iki şeyde buna denk geldim, biri Windows 10 üzerinde Microsoft Store'dan indirdiğim Forza Horizon 4 diğeri ise GOG Galaxy üzerinden indirdiğim Shadow Warrior 2.

Windows 10 altında yaşattığı bu ikileme rağmen ben monitörümü çok seviyorum, hele ki geçenlerde Rtings.com'da yer alan renk kalibrasyon dosyasını indirip tanıttıktan ve NVIDIA kontrol panelden de 8 bit yerine 10 bit seçerek kullanmaya başladığımdan beri tıpkı ilk günkü gibi bir daha aşık olduğumu rahatlıkla söyleyebilirim. bana gelen ürünün birçoklarının canını yaktığı üzere ölü ya da sıkışmış piksel ve ışık sızması içermiyor oluşu nedeniyle de (monitör yerine piyango bileti alsaymışım keşke ahah) son yıllarda yapmış olduğum en iyi ve karlı (2700 küsüre indiği gün sipariş etmiştim) alışveriş olarak görüyorum. herhangi bir arıza yapıp beni yarı yolda bırakmadığı sürece uzun yıllar boyunca yeni bir monitör ihtiyacı duyacağımı sanmıyorum.

siz de şimdiden iyi günlerde mutlulukla ve bol bol eğlenerek kullanın dilerim ki.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi UnicornKnight -- 2 Kasım 2019; 20:55:52 >
  • UnicornKnight kullanıcısına yanıt
    Hocam colorbanding durumu nasıl? Ben monitörü almış ama dp kablosu olmadığından hdmi ile 8bit kullanmıştım ve colorbanding vardı o yüzden iade etmiştim. Dp 1.4 ile 10bit kullansam colorbanding durumu ne olurdu merak ediyorum.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • UnicornKnight kullanıcısına yanıt
    Renk kalibrasyonu dosyasının linkini verir misiniz? Bugün bilgisayarı kurmayı düşünüyorum da.

Edit: Şu mudur acaba? http://origin.rtings.com/images/reviews/monitor/samsung/chg70/chg70-rtings-icc-profil.icm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hitokiri_johndoesai -- 3 Kasım 2019; 7:16:50 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: karaniler

Hocam colorbanding durumu nasıl? Ben monitörü almış ama dp kablosu olmadığından hdmi ile 8bit kullanmıştım ve colorbanding vardı o yüzden iade etmiştim. Dp 1.4 ile 10bit kullansam colorbanding durumu ne olurdu merak ediyorum.
    belki benim yaşlı gözlerim seçemiyordur, fakat ben ne hdmi ne dp kullanımı esnasında öyle doğrudan göze çarpan, dikkat çeken bir colorbanding problemi ile karşılaşmadım. ancak elbette ki birçok rengin bir arada bulunduğu tablolarda renk geçişlerindeki ara renkleri 10 bit altında çok daha smooth şekilde görselleştiriyor.
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.