Şimdi Ara

Samsung C27HG70 (LC27HG70QQMXUF) [ANA KONU] | 27', 2K, 144Hz, 1ms, HDR600 (11. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: necropotance Daha Az
1 Kayıtlı Üye ve 1 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.025
Cevap
31
Favori
101.670
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Hocam yukarıda yazdığımi deneyebilir misiniz?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: karaniler

Hocam yukarıda yazdığımi deneyebilir misiniz?
    daha evvel kendiniz zaten farkına varırsınız diye umut ederek yazmaya gerek dahi duymadım, madem halen fark edememişsiniz şu halde söyleyeyim.

monitörden ya da kullandığı renk çıkış değerlerinden kaynaklanan bir şey değil. biz o verdiğiniz kaynağa halk arasında "düşük bitrateli video" diyoruz (üstelik bir de monitörün native çözünürlüğünden düşük çözünürlükte, 2K olsa yine bu kadar sırıtmazdı bile). ışık ve renk geçişlerine dair test yapmak istiyorsanız yine YouTube üzerinde bulunan ve sadece Samsung tarafından değil diğer markalar tarafından da yüklenmiş, bir kısmına burada bu başlık altında da yer verilmiş TV ve/veya monitör ünitesi test videolarına göz atınız. (HDR olup olmaması mühim değil, yeter ki native 2K çözünürlüğe de destek veriyor olsun)

dahası videoyu 0.25 akıcılığa alırsanız ne kadar kötü bir render işleminden geçirilmiş olduğunu öyle ışık patlamalarının olduğu arka planı karanlık sahnelere bile gerek kalmadan görebilirsiniz.

özet geçiyorum: video çöp, monitör sorunsuz.

• UnicornKnight kullanıcısına yanıt
    Hocam dediğiniz monitörü zaten ben kullandım tek bu video değil çeşit çeşit videolarda denedim ve farklı farklı monitör, tvlerde de. Video değil gittim en yeni çıkmış 3a oyunlarda en yüksek görüntü ayarlarında denedim ve aşırı derecede colorbanding vardı gökyüzü desen hep katman katman geçişleri oluyordu ve sonucunda dayanamayıp iade ettim kısaca dediğiniz gibi sorunsuz bir deneyimim olmadı. Ama ben yine de hemen karar vermemek için 8bit yerine 10bit olarak kullanan varsa bu sorun ne derece var yada yok bilgi almak istedim, saygılarımla.

• quote:

Hocam dediğiniz monitörü zaten ben kullandım tek bu video değil çeşit çeşit videolarda denedim ve farklı farklı monitör, tvlerde de. Video değil gittim en yeni çıkmış 3a oyunlarda en yüksek görüntü ayarlarında denedim ve aşırı derecede colorbanding vardı gökyüzü desen hep katman katman geçişleri oluyordu ve sonucunda dayanamayıp iade ettim kısaca dediğiniz gibi sorunsuz bir deneyimim olmadı. Ama ben yine de hemen karar vermemek için 8bit yerine 10bit olarak kullanan varsa bu sorun ne derece var yada yok bilgi almak istedim, saygılarımla.
    bir daha çeşit çeşit videoları denemezsiniz işte, TV ve Monitör üreticilerin yayınladıkları test videolarını kullanın (markaya bağımlı kalmadan, hepsi olur), videolarda bitrate değeri nedir ve neden önemlidir bilahare araştırıp öğrenin, özellikle karşılaştırmalı videolara göz atarsanız bu alakasız şekilde örnek verdiğiniz durumla karşılaşacaksınız sakın şaşırmayın. böylece kutsal altın kadehi arayışınız finale bağlanır tasalanmayın.

monitörde ne 8 bit ne 10 bit altında colorbanding yok, zaten colorbanding kare kare şeklinde (square) gerçekleşen bir durum da değildir, videodaki ışığın parladığı kısımdaki bozunum kare kare gerçekleşmekte. colorbanding testi yapmak istiyorsanız bunun için dehttp://www.lagom.nl/ altında LCD calibration altında yer alan gradient testi (renklisi için:https://www.eizo.be/monitor-test/ ) başta olmak üzere sürüyle mecrada testler mevcut, düşük bitrate ile upload edilmiş videolardan değil de oralardan bakarsınız. anahtar kelime "gradient" ok?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi UnicornKnight -- 29 Kasım 2019; 17:15:44 >

Hocam dediğiniz siteyi de biliyorum kontrolü yaptım, küçük bir bilgi vereyim siteyi chrome ve mozilla ile deneyin gördüğünüz resmin yumasakligi değişmektedir ve color banding sadece dalga dalga şeklinde olmamakta ve sadece siyahtan beyaza geçen renklerde de olmaktadır. Size oyunlardan da yaşadıklarımı örnek verdim. Rtings te bile colorbanding tamamen yok derken siz nasıl diyorsunuz bilemiyorum. Ben burada çözüm arayışındayım belki bana gelen monitörde sorun vardı ve diğer kullanıcılarda sorun yoktur diye soru sordum bunun sonunda belki tekrar alacağım monitörü.

Edit: fotoğraflari indirerek de inceleme yapmıştım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi karaniler -- 29 Kasım 2019; 17:22:44 >
  • quote:

Hocam dediğiniz siteyi de biliyorum kontrolü yaptım, küçük bir bilgi vereyim siteyi chrome ve mozilla ile deneyin gördüğünüz resmin yumasakligi değişmektedir ve color banding sadece dalga dalga şeklinde olmamakta ve sadece siyahtan beyaza geçen renklerde de olmaktadır. Size oyunlardan da yaşadıklarımı örnek verdim. Rtings te bile colorbanding tamamen yok derken siz nasıl diyorsunuz bilemiyorum. Ben burada çözüm arayışındayım belki bana gelen monitörde sorun vardı ve diğer kullanıcılarda sorun yoktur diye soru sordum bunun sonunda belki tekrar alacağım monitörü.

Edit: fotoğraflari indirerek de inceleme yapmıştım
    zaten Firefox (70.0.1) kullanıyorum, siz öyle dediğiniz için Chrome 78.0.3904.108 altında da denedim, sorun mevcut değil. ayrıca ikincil kaynakta renk gamutlarını deneyebileceğiniz testler de mevcut. başlık altında monitörü satın alıp kullandığını beyan eden sürüyle arkadaş var, onlar da linklediğim testleri denesinler hem akıllarında -varsa- oluşacak soru işaretleri giderilir hem sizin için de referans olur.

fakat yine söylüyorum, tekrar söylüyorum. belirttiğiniz kaynaktaki video düşük bitrate'li, kare kare oluşan şey videonun render işçiliğinin üstünkörü yapılmış oluşundan kaynaklanmakta. üstelik yine bahsi geçen video monitörün native çözünürlüğünden (2K) düşük çözünürlüklü (1080p) olduğundan hepten sırıtıyor.

dipnot: ayrıca -zaten biliyorsunuzdur fakat anımsatmış olalım- colorbanding sorunu doğrudan monitör değil ekran kartı nedeniyle de oluşabiliyor, bu da aklınızda olsun.

Hocam biliyorum sağolsun vaktinde konu açtığımda yardımcı olmuşlardı, eğer kartınız amd ise onun gradient durumu daha iyi diye biliyorum. Ben gtx1070 kullanmaktayim, mi box s bağlama sonucu da aynı sorun vardı. Aslında videolarda bitrate kötü olduğundan çok umursamayacaktım fakat oyunlarda da çekilmez olunca dayanamamıştım.

• quote:

Hocam biliyorum sağolsun vaktinde konu açtığımda yardımcı olmuşlardı, eğer kartınız amd ise onun gradient durumu daha iyi diye biliyorum. Ben gtx1070 kullanmaktayim, mi box s bağlama sonucu da aynı sorun vardı. Aslında videolarda bitrate kötü olduğundan çok umursamayacaktım fakat oyunlarda da çekilmez olunca dayanamamıştım.
    birkaç sürücü önce (ağustos ayındaydı sanırım) NVIDIA'nın renk çıkışlarıyla ilgili bilinen problemleri giderildi ve hatta daha önce sadece kurumsal sürücülerde olan (Studio Driver) 30 bit renk desteği oyuncu tarafındaki sürücülere (Game Ready) geldi. bununla birlikte Rtings'in colorbanding ile ilgili beyanı:

"The Samsung CHG70 does an amazing job of displaying our gradient test image. Only some minimal color banding was noted in the darker shades of color. Besides that, not many other issues could be noted, and no 8-bit banding was visible, as this monitor as a 10-bit color depth."

yani gradyen skalada başardığı muazzam işi övüyor, çok koyu tonlarda sadece bazı minimal (burada "bazı" ve "minimal" hususlarını tıpkı onlar gibi tekrar tekrar vurgulamış olalım) ayrıca renk derinliklerinde bir şeritlenme/banding problemi görünmediğini belirtmişler.

Rtings'in bahsettiğiniz yorumu/değerlendirmesi bu olmalı sanırım ha?

Mi Box S'in renk uzayı konusundaki başarımı bir PC kadar iyi değil bu arada, zaten olamaz da. The Mandalorian'ın HDR sürümlerini izlemeye çalışmak (izlemek değil bakın, daha mümkün olamadı o) Mi Box S altında pek mümkün değilken (zira çok karanlık oluyor) PC'de Daum Pot Player + LAV Filters + MadVR destekli şekilde eyegasm tadında bir göz ziyafetine dönüşmekte.

benim sistem bu bu arada, fakat sanmıyorum ki 20XX serisi ile alakalı bir durum olsun. zira bahsi geçen destek 9XX serisi kartlara dahi sunuldu yanılmıyorsam.

https://i.hizliresim.com/anbN6B.png

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi UnicornKnight -- 29 Kasım 2019; 17:56:53 >

Aslında videolar çok dert değildi ama oyunlarda banding olunca dayanamadım belki bana sıkıntılı panel denk gelmiştir, yada dediğiniz gibi önceki sürücüler yüzünden yaşamışımdır. HB tekrar indirim yaparsa almayı düşünüyorum kaçırdık güzelim indirimi.

• quote:

Aslında videolar çok dert değildi ama oyunlarda banding olunca dayanamadım belki bana sıkıntılı panel denk gelmiştir, yada dediğiniz gibi önceki sürücüler yüzünden yaşamışımdır. HB tekrar indirim yaparsa almayı düşünüyorum kaçırdık güzelim indirimi.
    Samsung ile görüşüp yakılarınızda bir mağazada teşhir ürünü olup olmadığını öğrenip gidip yerinde görün bence. al iade et vs sıkıntılı işler, en azından emin olursunuz.
    Haklısınız.

• quote:

Orijinalden alıntı: UnicornKnight

zaten Firefox (70.0.1) kullanıyorum, siz öyle dediğiniz için Chrome 78.0.3904.108 altında da denedim, sorun mevcut değil. ayrıca ikincil kaynakta renk gamutlarını deneyebileceğiniz testler de mevcut. başlık altında monitörü satın alıp kullandığını beyan eden sürüyle arkadaş var, onlar da linklediğim testleri denesinler hem akıllarında -varsa- oluşacak soru işaretleri giderilir hem sizin için de referans olur.

fakat yine söylüyorum, tekrar söylüyorum. belirttiğiniz kaynaktaki video düşük bitrate'li, kare kare oluşan şey videonun render işçiliğinin üstünkörü yapılmış oluşundan kaynaklanmakta. üstelik yine bahsi geçen video monitörün native çözünürlüğünden (2K) düşük çözünürlüklü (1080p) olduğundan hepten sırıtıyor.

dipnot: ayrıca -zaten biliyorsunuzdur fakat anımsatmış olalım- colorbanding sorunu doğrudan monitör değil ekran kartı nedeniyle de oluşabiliyor, bu da aklınızda olsun.

Alıntıları Göster
    Hocam 2k ekranda 1080p mi sırıtıyor anlamında söylediniz?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 1 haftadır monitörleri araştırıyordum bunda karar kıldım bende
    kampanya olunca trendyol dan aldım 2799 TL ye

Bakalım nasıl olacak
  • Bende de ilk monitörde ölü pixel çıkmıştı, iade ettim. 2799 a hb den tekrar aldım. Kargoda beklemedeyim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Crash_35

Bende de ilk monitörde ölü pixel çıkmıştı, iade ettim. 2799 a hb den tekrar aldım. Kargoda beklemedeyim.
    Bende halen paket hazırlama aşamasında. Diğer ürünüm ise daha vahim, sadece işleme alınmış.

"ürün tedarik edilemiyor" yazmasından korkuyorum..

• Dün saat 3 gibi sipariş verdim. Saat 6 gibi de kargoya verildi yazıyor. Trendyol bayağı hızlı çıktı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yaman21 -- 30 Kasım 2019; 10:23:39 >
  • game ekstra dışında indirimli satan bi yer yokmu bunu ?
  • Monitör geldi, kurdum piksel testi yaptım sorun yok. Ama sanki ekranın ortası yanlara göre daha kırmızı. Daha önce curved monitör kullanmadım. Sorun mu var bana mı öyle geliyor anlamadım. Bir de bu monitörün ayarlarını windows müzerinden yapabileceğimiz program yok mu. Her defasında arkasından mı ayar yapmamız gerekiyor.
  • yaman21 Y kullanıcısına yanıt
    Sorunlar hatta renk gösterimi bile panelden panele çok farkediyor ben ikinci cihazımda sorunsuz panele denk geldim. Hatta iki monitörü de yan yana deneme şansım olmuştu eskisinde hem ölü piksel hemde sarımsı bir görüntü vardı. 4k snowboard videosu açtım iki monitörü de yanyana koydum yeni gelen resmen bambaşka bir monitör gibi bembeyaz, eskisi ise sarımsı beyaz veriyordu. Koyu alanlarda da eskisi daha kötü renk veriyordu, hemen eskisini paketleyip iade etiketiyle iade ettim tabii ki, sorun çıkarmadılar çok şükür.

Eğer sizin sorun ekrana baktığınız açıyla düzeliyorsa muhtemelen monitörde bir sorun yoktur. Va panel olmasına rağmen görüş açısı maalesef ips in yanına bile yaklaşamıyor.

Şu sıralar 4k ya geçmeyi düşünüyorum aslında elimdeki 27chg70 i satıp ama bakalım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nathan - Drake -- 4 Aralık 2019; 12:14:12 >
  • 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.