Şimdi Ara

Samsung Galaxy Note 10 Lite [ANA KONU] | 2x Optik Zoom | OIS | S-pen

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
5.972
Cevap
92
Favori
335.392
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
18 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • GALAXY NOTE 10 LITE (ÇİFT SIM) ANA KONUSU

6.7 inç Flat Ekran | S Pen | 4500 mAh Batarya | 2 x Optik Zoom ve OIS Destekli Üçlü Kamera | 3.5mm Jak Girişi

Renk Seçenekleri
    Ay Tozu Grisi | Ateş Kırmızısı | Duman Siyahı

Ürün Resmi Sayfası: Samsung Note 10 Lite
    Türkiye Çıkış Fiyatı: 4999 TL
    Türkiye Dağıtıma Başlanma Tarihi: 2 Mart 2020 itibariyle

Model no: SM-N770FZKGTUR

Note 10 Lite Özellikleri
    - Super AMOLED 6.7 inç Sonsuz-O ekran | FHD+ 1080 x 2400 (~394 ppi) | HDR | 20:9 ekran oranı
    - Android 10 | One UI 2 arayüz
    - CPU: Exynos 9810 10nm işlemci (Galaxy Note 9 modelindeki işlemci ile aynı)
    - GPU: Mali-G72 MP18 (Antutu puanları aşağıda verilmiştir)
    - 128GB UFS 2.1 Depolama + 8GB RAM (Samsung Türkiye garantili cihazlar 8GB RAM ile satışa sunuldu)
    - 1TB'a kadar microSD kart desteği (Desteklediği kart hızlarını aşağıda bulabilirsiniz)
    - Arka 3'lü kamera: 12MP + OIS + F1.7 (geniş açı) | 12MP + OIS + 2x Optik Zoom + F2.4 (telefoto) | 12MP + F2.2 (ultra geniş açı)
    - Ön kamera: 32MP + F2.2
    - Video kayıt: UHD 4K 60FPS | FHD 240FPS (ağır çekim) | FHD 120FPS (ağır çekim)
    - 3.5 mm jak girişi
    - Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | Bluetooth v5.0 | GPS, Glonass, Beidou, Galileo destekli GPS | NFC | Type-C Port
    - Ekrandan parmak izi okuma (optik)
    - Bluetooth destekli S Pen
    - 4500 mAh 25W hızlı şarj desteği
    - SAR: 0.291 W/Kg (baş) | 1.077 W/Kg (vücut)

Boyutlar: 163.7 x 76.1 x 8.7 (mm) | Ağırlık: 199 gr

Note 10 Plus vs Note 10 Lite Boyut Karşılaştırması

AnTuTu: 258484 (v7), 341212 (v8)
    GeekBench: 6103 (v4.4), 2027 (v5.1)
    GFXBench: 25fps (ES 3.1 onscreen)
    (Skorlar GSMArena üzerinden alınmıştır)

Note 10 Lite vs Note 10 Plus Karşılaştırma Videosu

ONE UI 2.0 ile parmak hareketlerine dayalı menü geçişlerini aktif edebilirsiniz.
    Ayarlar -> Ana Ekran -> Navigasyon Çubuğu

İlk 4 codec desteği var:

Note 20 Ultra ile Karşılaştırma Videosu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi chengineer -- 1 Kasım 2020; 14:35:20 >

• note 10 lite ve s10 lite düşünen ve diğer telefonlar ile bu telefonlar arasında kalanlar için kendi değerlendirmelerim;

daha önce kullandığım telefonlar
    samsung galaxy note 4
    huawei mate s
    lg g6
    samsung galaxy note fe
    xiaomi mi8
    oneplus 6t
    oneplus 7t
    şuanda da note 10 lite

şunu açık yüreklilikle söyleyebilirim ki (oppo hariç kullanmadım bilmiyorum) android tarafında samsung arayüzünü çok geliştirmiş ve kullanıcı dostu yapmış çok beğendim. en çok beğendiğim bu oldu.

amiral gemisi diyebileceğimiz bir telefon alırken dikkat edilmesi gereken belli başlı kriterler var, nedir onlar?
    1. güncel android sürümü kullanması, böylece 2 yıl kafanız rahat olur
    2. kamerada oıs olması daha stabil daha güzel video ve fotoğraf cekersiniz
    3. bataryanin en az 4000 mah olması
    4. 4k 60 fps video çekebilmesi
    5. antutu testlerinde en az 350 bin puan alan güçlü bir işlemciye sahip olması

peki bir telefonda çok da elzem olmayan ve abartılan şeyler ne?
    1. kablosuz şarj ozelligi
    2. en üst seviye islemciye sahip olmak snapdragon 865 gibi
    bu açıkçası fetişlik artık. 4k 60 fps video çeken işlemci size hayli hayli yeter arkadaşlar, bu az bir kriter değil. girin bakın kaç telefon bunu yapabiliyor. o yüzden note 10 lite ın işlemcisi kotu değil. bunun yapamadığı, diğerlerinin yapabildiği (herhangi bir eylemi daha hızlı yapmak dışında) 3 tane özellik sayamazsiniz. firmaların en hızlı benim demek için gereksiz rekabete girdiği bir konu.
    3. kamerayı megapiksel ile ölçmek.
    acin youtube dan izleyin, iphone 11, 12 megapiksel kamerası ile 108 megapiksellik xiaomi mi note 10 pro yu nasıl tokatlıyor. megapiksel değil kullanılan lensin kalitesi önemli.
    4. ekran çözünürlüğü nün 2k gibi çok yüksek olması.
    bu şarj tüketimini arttıran, gözümüzle fark edemediğimiz gereksiz bir detay.

tüm bunları düşündüğümüzde, fiyatlara baktığımızda bakin 6 bin lira üstüne çıkamadığınız surece Türkiye garantili alabileceğiniz 2 cihaz var. note 10 lite ve s10 lite.

kalem kullananlar note 10 lite
    kalem önemli değil diyenler s10 lite rahatlıkla tercih edebilir.

fikir vermesi açısından
    farkları da
    note 10 lite kamera diyafram değerleri daha düşük ki bu gece fotoğrafında daha başarılı demek
    note 10 lite da telefoto, s10 lite da macro lens var extra olarak. telefoto yakınlaştırma (zoom) için, macro cisimleri yakından çekmek için kullanılıyor. bence telefoto daha gerekli bir lens.
    s10 lite işlemcisi daha güçlü, daha performanslı, pil yönetimi daha başarılı.
    s10 lite ekranı note 10 lite dan bir tık daha iyi.
    s10 lite ekranında kronik yeşil ekran sorunu var. düşük ekran parlaklığında gri renkler yeşilimsi gözüküyor. bu tüm amoled ekranların çoğunda bulunan bir sıkıntı. öyle abartıldığı kadar da büyük bir sıkıntı değil hatta samsung garanti kapsamında saymıyor bunu. note 10 lite da bu yok.

note 10 lite çıkış fiyatı 5000, şuana kadar en düşük mediamarkt da anneler günü hediyesi ile fırın + telefon 4350 idi. (fırın 500 tl değerinde) telefon 3850 ye geliyordu
    s10 lite çıkış fiyatı 5500 tl şuana kadar en düşük mediamarkt da anneler günü hediyesi ile fırın + telefon 4750 idi. (fırın 500 tl değerinde) telefon 4250 ye geliyordu

ben hepsiburada nın 400 tl üzeri küçük ev aleti alana 400 tl samsung telefon hediye çeki ile note 10 lite toplamda 4400'e aldım telefon 4bine geldi. bütün bu saydığım kampanyalar 2-3 gün önce bitti maalesef.
    Selam arkadaşlar. Telefonu 1 haftadır kullanıyorum. Kendimce kullanım detaylarını yazmak isterim. Sürç-ü lisan varsa affola. (Almayı düşünenlere faydası dokunur diye). Önceki telefonum note fan edition(note7) du. Ondan önce de note 5 kullandım. Ciddi kalem ihtiyacımdan dolayı note serisi olmazsa olmazım. Eğer sizde benim gibi kalem kullanıyor ve fiyat 4500 TL civarlarında olsun diyorsanız hemen alınız. Zira Note en ucuz note
    -ekran kavisli değil. Kavisli ekranlara 3 sene kullanmama rağmen alışamadım. Note serilerinin artık düz ekranlısı yok. Kavisli ekran kalem kullanımını da zorlaştırıyor . Ekran gün ışığında gayet yeterli. Herhangi sıkıntı yaşatmadı
    -işlemci olarak beni fazlasıyla tatmin etti. Uygulamalarda geçişlerde takılma donma söz konusu değil. Pubg de en üst ekran ayarlarında (1 oyun oynadım) çok rahat oynatıyor.
    - Batarya olarak sakın 4500 mah diye çok büyük şeyler beklemeyin ama benim ilk hafta sert kullanımlarımda bile 5 saat civarı ekran süresi aldım. Öyle sert dediğimde harbi sert . Mobil veri sürekli etkin ayrıca mobil erişim noktası açık. Sosyal medya ve oyun ağırlıklı. Ama benim beklentilerimi kesinlikle karşıladı. Sert kullanımda bile Günü rahat çıkartıyor.
    - En çok ama ençok eleştireceğim hatta bu telefonu kullandığım sürece sürekli söyleneceğim yanı parmak izi okuyucusu. Alacak arkadaşlar telefonun bir parmak izi okuyucusu olmadığını düşünerek alsınlar. Gerçekten yok desem abartmam. Sadece ışıksız ortamda çalışıyor. Hele gün ışığında hiç çalışmaz oluyor. 2 gün ısrarla kullandım hatta bu 2 günün çoğunda dışarıdaydım. Çıldırdım!!! Az daha kıracaktım😄. Yüz tanıma fena değil. Kullanılabilir.
    - Boyut olarak note 9 ve note 7 ile aynı sayılır. Helede boy aynı.
    - Arayüz zaten samsung'da aynı sayılır. Önceki telefonumdan çok farklı değil. Ama bu Android versiyonuyla alakalı olsa gerek bazı uygulamalar işlev olarak eklenmiş . Mesela daha önceden ekran video kaydetmek için , kare kod için Windows'a bağlanmak için ek program indirmek gerekti . Bu Android sürümünde bildirim çubuğundan erişebiliyorsun. Yani beğendim.
    -Kamera olarak üst düzey rakipleri gibi değil belki ama kesinlikle bana yetti. Note 9 ile yan yana kıyas yapma şansım oldu. Fotoğraflar Note 9dan daha iyi geldi bana. (Note 9 , bir buçuk yıllık onun etkiside olabilir)
    - Forumlarda ses için eleştiriler olmuş. Stereo değil falan yazmışlar. Ben bir eksiklik hissetmedim. Hele ses çıkışı bence gayet yüksek.
    - Önceki cihazlarımda kablosuz şarj özellikleri vardı ama hiç kullanmamıştım. Bunda yok eksikliğini hissedeceğimi hiç düşünmüyorum.
    - Eski telefonumda olan ip68 su geçirmezlik sertifikası olmasını çok ama çok isterdim ama yok.
    Bazı sitelerde suya karşı dayanıklı olduğu söylenmiş ama sertifikası yok.
    - En çok olmasını istediğim ve merak ettiğim özellik dex özelliği . Maalesef yok. Note 9 da var. İşlemci olarak aynı olduğu için aslında bu telefonda da olabilirdi ama koymamışlar. İşimde çok kullanışlı olurdu .
    - Kutudan fabrika çıkışlı ekranda jelatinle geliyor. Uzun süre kullanılabilir kalitede. Ama ben söktüm nano koruyucu taktım. Kutudan iki ucu type c olan kablo çıkıyor. Type c girişi olmayan bilgisayarda kullanamazsınız. Ya da dönüştürücü alacaksınız.
    - Kalem tuşu ile 10mt uzaktan fotoğraf çekebiliyorsunuz. Daha detaylı kurcalamadım ama farklı işlevler bu tuşa sanırım atanabiliyor. Şarkı değiştirmek için kullanılabiliyor. PowerPoint sunumlarında slayt geçişi için kullanabiliyorsunuz. Benim için işim gereği çok kullanışlı özellikler bunlar
    Benim genel görüşlerim bu şekilde . Telefon benim ihtiyaçlarımı karşıladı iyiki almışım. Tavsiye ederim
    Bu arada pil kullanımına bakarken sadece yüzde onluk kısmı camera light sensor sebepli olduğunu gördüm. Yabancı sitelerden baktığımda sebebinin sensor olmamasından kaynaklı olduğunu söylüyorlar. Çözümü;

1) adaptif parlaklığı kapatın
    2) always on displaye girin otomatik parlaklığı kapatıp Manuel ayarlayın
    3) yüz tanıma kullanıyorsanız kapatın
    4) ayarlardan uygulamalar kısmına girin, 3 noktaya basip sistem uygulamalarını görüntüleyin. Burada cameralightsensor uygulamasını bulun. Önbellek ve verileri silin.
    5) gelişmiş seçeneklere girin. Hareketler ve işaretleri girin. Burada akilli bekleme açıksa bunu kapatin.

Özellikle A50 ve A71 kullanlar yazmıştı ve bazıları bu cozumlerden sonra 1 saat fazla ekran suresi aldığı belirtmiş. Ben de yeni deniyorum belki batarya problemi çekenlerin işine yarar.

Edit: açıkçası ben de net olarak ekran süresinde artış sağladı. Şu an yüzde 18 şarjım kaldı ve accubattery uygulamasına göre 7 saat 43dk ekran suresi almışım. Demek ki sarji bitirene kadar kullansam 8.30-9 saat gibi bir değer alacağım.

Bu arada tabi ben oyun oynamıyorum telefonda. Kullandığım appler genel olarak telefonu ısındırmayan appler. Bir de bildirim almak istemediğim uygulamalarin çok büyük çoğunluğu derin uyku modunda.
    İphone nun en ucuz modeli 6000 TL. O zaman niye Note 10 lite ile kıyaslıyorsunuz. Note 10 plus alın kullanın. Bilmesek iPhone u inanırım belki. Her şarj cihazı olmaz. Alırsın tanımaz. Orijinali 200 TL. 3 ay sonra elinden powerbank düşmez. Azıcık güneşte kalır ısındı diye kapanır. Depolama alanı doldu diye zırt pırt paralı üyelik ister. Vs vs. Ben şubat ayında aldım Note 10 lite ı. Hiçbir sorun yaşamadım. Gayet memnunum. Aksesuarlarıda gayet ucuz ve kullanışlı. Bence.
    iphone 6s cihazdan geçiş yaptım. Amoled ekrandan olsa gerek açık renklerde sarımtrak bir renk oluyor. Note 10 lite ile ektiğim fotoğrafı retina 1080p çözünürlüklü iphone 7plusta açınca bundan emin oldum. Renk seçeneklerinden canlıyı açtım ve kırmızı tonunu yarının altına, yeşili de %70lere düşürdüm Sarılık bu şekilde azaldı.

Kamera özelliklerine netlik getirmek istiyorum çünkü tüm konuyu okudum ancak kameralar hakkkında bu konu başlığında çok açıklayıcı bilgiler göremedim.

Öncelikle kameranın megapiksel cinsinden büyük olmasının sadece pazarlama stratejisi olduğuna inanan biriyim. 48-64 mpiksel kameraları olan telefonların aslında görüntüleri 12 mpiksel olarak çektikleri biliniyor. 48-64 mpiksel çekimler yapmak istediğinizde de telefonun görüntüyü işlemek için kullandığı birçok özellik devre dışı kalıyor. Kısacası 12 mpiksellik kameralar verimlilik açısından kullanıcı için yeterlidir. Iphone 11 pro max bile 12 mpiksellik lensler kullanmasına rağmen 108 mpiksellik samsung s20 tokatlayabiliyor. 12 mpiksellik tek kameralı iphone xr'ın yapabildiklerini de biliyoruz. Neyse burayı geçiyorum.

Telefondaki kameralardan 2 tanesinde optik imaj sabitleme (OIS) var. Bu kameralar 2x kayıpsız zoom yapan telefoto ve ana kamera, geniş açılı kamerada ise OIS yok. Benim için en önemli kamera özelliklerinden biri OIS. Elektronik olarak yapılan sabitlemeler görüntüden çok kırpmasına rağmen OIS kadar iyi sonuç vermiyor. 3000-3500 bandında satılan orta sınıf telefonların fotoğrafta iyi ama videoda berbat olmasının nedeni de büyük ölçüde bu özelliğin olmayışıdır.

Arka kameraların diyafram açıklıkları:
    Ana kamera f1.7
    geniş açılı kamera f.2.2
    telefoto kamera f2.4

Iphone 11 pro ile yakın diyafram açıklıklarına sahipler ve çalışma mantıkları da aynı Samsung kopya çekmiş biraz :)

Arka kameraların hepsi 4k video kaydı yapabiliyor (4k 60 fps videolarda hareket halindeyken titremeler görülüyor, çünkü sabitlemeyi kapatıyor telefon), ancak sadece ana kamera 60 fps çekim yapabiliyor diğer kameralar 30 fps. Android kullanan markaların 2'den 5 adede kadar kamera bulunduran telefonlarının hemen hepsi video çekim esnasında kameralar arası geçiş yapmaya izin vermiyor. Note 10 lite'da ise video kaydı esnasında üç kameraya da geçiş yapmak mümkün. Aynı zamanda yakınlaştırma ve uzaklaştırma yaparken telefon otomatik olarak kameralar arası geçiş yapıyor. Bu geçiş biraz fark ediliyor yumuşak değil.

30 fps çekim yapmak şartıyla, video kaydı 1x zoomla ana kamerayla başlıyor, daha zonra 0,5x yakınlaştırmaya çekerseniz geniş açılı kameraya geçiyor. 2x zoom ve sonrasında da telefoto kameraya geçiyor. Yani 30 fps'de 2x yakınlaştırmayı telefoto kamerası sayesinde görüntü bozulmadan yapabiliyor. Malesef 60 fps çekim yaparken değil 4k, 1080p bile çekseniz bu söylediğimi yapamıyorsunuz sadece ana kamera çalışıyor diğer 2'si iptal. Akıcılık için 60 fps kullanıyorum. O nedenle benim için pek birşey ifade etmiyor bu özellik ama 60 fps'de kullanmak isterdim akıcı şekilde daha geniş çekim yapabilmek ve yakınlaştırırken görüntünün bozulmaması için. En azından 1080p için bile olurdu 4k videolar çok yer kaplıyor.

Ayrıca kameraların farklı diyafram açıklıklarına sahip olması nedeniyle sanırım, kameralar arası geçiş yaparken beyaz dengesini sağlamakta biraz zorlanıyor sarıya kaçan renkler görebilirsiniz. Özellikle gün batımına yakın saatlerde. Gün batımından dolayı sarılık değil bahsettiğim. Gözünüzle beyaz gördüğünüz nesneler hiç alakasız bir krem tonuna dönüşebiliyor. Ana kamera harici kameralarda bu çok daha sık oluyor.

Ultra sabitleme modu mevcut. Bu modda telefon geniş açılı kameraya geçip görüntüyü kırparak videoyu sabitlemeye çalışıyor. Çalışıyor diyorum çünkü vasatın bir üstü yapabildiği. Diğer iki kamera bu modda iptal. Yine bu mod 30 fps'de 1080p çözünürlüğe geçiriyor telefonu değiştiremiyorsunuz. Şunu kesinlikle belirtmem lazım ki bu modda kameranın yönünü sağa sola çevirirseniz dalgalanmalar görmeye başlıyorsunuz Edvard Munch'ın Çığlık tablosu tadında, kare geçişleri de takılarak oluyor ve rahatsızlık verici. Kameranın açısını değiştirmeden yukarı aşağı yanlara doğru sallarsanız görüntü çok bozulmuyor. Aksiyon kamerası gibi kullanabilirsiniz diyerek pazarlanıyor. Yalana bak.

Ön kameranın 4k 30fps video kaydı özelliği olsa da çok kötü. Elinizde sabit tutarken dahi radyal biçimde titriyor. Yavaş tempoda yürürken de haliyle sabit 4k video çekmeniz imkansız, ki durduğunuz yerde de titriyor. 1080p'de 60 fps destekliyor. Bu kez de titreşim gidiyor takılmalar başlıyor. Hiç 60 fps gibi akıcı değil, sanırsın 24 fps. Ön kamerada en iyi sonucu 1080p 30 fps veriyor. Zaten 4k ve 60 fps'te video efektleri de çalışmıyor. 4k video desteği var diyebilmek için 4k, 60 fps çekebiliyor demek için e 1080p 60 fps özelliği koymuş resmen Samsung. Kağıt üzerinde çekebiliyor ama gerçek kullanımda çekmese daha iyi dedim. Bu arada ön kamera videoları biraz kırmızı ton ağırlıklı tüm düzeltme efektleri kapatmama rağmen. Ters ışıktaki videolar pek tatmin edici değil.

Ana kameranın fotoğraf çekimi geniş diyafram açıklığı sayesinde gerçekten çok iyi. Geniş açılı kamera için ayarlarda düzeltmeyi açarsanız köşelerin eğik çıkmasını engelliyor gerçekten beğendim. Portre modu için iki seçenek mevcut. İlki klasik portre, telefoto kamerayla çekiyor kenarları seçme konusunda başarılı. Diğeri geniş açılı portre. Ana kamerayla çekip sanal bulanıklık efekti uyguluyor arka plana, bu konuda da başarılı bence. Telefoto kamerayla çekilen klasik portrede de sarı tonlar baskın olabiliyor. Bu beni rahatsız etti. Ayrıca fark ettiğim birşey var ki o da telefotonun makro lens gibi de çalışabildiği. Kamerayı 2x zooma ayarlayıp bir nesneye yaklaşınca 25-30cm'den sonra netlik seviyesi değişiyor. Nesneye 5-6 cm'e kadar yaklaşıp 12 mpiksellik makro fotoğraflar çekebilirsiniz. Bunun olumsuz yönünü telefoto kameradayken netliğin değiştiği o eşikte kalırsanız (telefona yakın olan nesneye 25-30 cm mesafe) zemine mi yoksa fotoğrafını çemke istediğiniz nesneye mi odaklanmak istiyorsunuz ayırt edemiyor ve zeminde hayalet efekti oluşuyor. Telefoto lensle çekim yaparken bu eşikten ya yakın ya da uzak mesafede çekim yapmak gerekiyor yoksa sapıtıyor.

Ön kameranın deklanşör tuşuna basana kadar görüntü kötü, 5 mpiksel gibi. Fotoğrafı çektikten sonra işleyip bir şekilde iyileştiriyor ve bundan memnun kaldım. Bu düzeltme doğal, detaylı. Güzellik efektleri vs. gibi değil.

Gece çekimleri hem ön hem arkada fotoğraflarda nekadar iyiyse videolarda da o kadar kötü.

Kamera anlamında telefondan en rahatsız olduğum konu beyaz dengesini yapmakta zorlanması ve otomatik netlemenin çok kaliteli yapılamaması. Fotoğraf çekerken veya video kaydederken telefonu bir noktaya sabit tutsanız bile özellikle ışığın çok yeterli olmadığı iç mekanlarda ekranda kısa aralıklarla renk tonlarının değiştiğini görüyorsunuz bazen. İster fotoğraf çekerken ister videoda kameradan kameraya geçince de renk cümbüşü oluyor, aynı nesneyi 3-5 farklı tonda görebilirsiniz. Işığın yeterli olduğu ortamlarda böyle birşey olmuyor ya da rahartsız etmiyor. Tam netleme için de ekrana dokunma ihtiyacı hissediyorsunuz bazen, özellikle de telefoto kamerada.

Kamera hariç de bir iki birşey söyleyeyim çok uzatmış olsam da.

Parmak izi sensörü dış mekanda kötü. Gölgede değilseniz berbat. 10 deneme 2'sinde açılıyor bu şekilde. Çerçeve plastik mi alüminyum mu anlayamadım ama hangisi olursa olsun kaliteli telefon tutuyorum elimde demezsiniz ancak ergonomik. Kılıfla kullanılınca önemi de kalmıyor. Çerçeveleri kalın sayılmaz, hatta tek elle kullanırken avuç içinin değmemesi için faydalı bile. Ekran süresi 8 saat ve üzeri. İlk birkaç gün kullanmadığım gece saatlerinde bile pil seviyesi %10 civarı düşüyordu. Şuan %1-3 arası. Sanırım eşitleme yaptığı içindi. 1 saatlik netflix videosu yarı parlaklıkta wifi üzerinden %6 şarj tüketiyor. Kulaklık sesi dolby sayesinde çok iyi. Telefonun hoparlöründen gelen sesler biraz tiz.

Bu değerlendirmeyi 1 mart 2020 güncellemesi almış telefon için yapıyorum.
    Arkadaşlar selam telefonu 1 hafta önce almıştım elimden geldiğince iOS tan geçen biri olarak izlenimlerimi paylaşmak istiyorum. Ben bu cihaza iPhone X ten geçtim ve uzun süredir iOS cihaz kullanıcısıydım, adımdan da anlaşılacağı üzere.

Note 10 Lite ı geçen ay şans eseri YouTube üzerinde bir incelemede fark ettim ve o günden itibaren ara ara incelemeye başladım. Asıl alıcı gözüyle bakmaya kullandığım Jailbreaki kaldırmak zorunda kaldığımda başladım. Jailbreaki kaybettikten sonra iPhoneum o kadar sıkıcı, kasıntı, bunaltıcı geldi ki anlatamam ayrıca kullandığım uygulamalara da artık para vermem gerekti (spotify,youtube vs.).

Şimdi asıl konuya Note 10 Lite a geleyim lafı çok uzattım. Ben bu cihazı sipariş ederken daha önce hiç görmemiştim elime alamamıştım malzeme kalitesi vs. önizleyememiştim. Kutudan ilk çıkardığımda telefonun kalitesi beni gerçekten tatmin etti, gayet yeterli güzel bir seviyede. Tercih ettiğim kırmızı rengide gerçekten göz alıcı, kaliteli.

Ekranı iPhonedan sonra çok canlı ve devasa geldi aşırı hoşuma gitti ( canlı modda kullanıyorum). Kullanılabilirlik, işletim sistemi, arayüz vs. hem çok zevkli hem de gayet kişiselleştirilebilir ayrıca gayet de akıcı. Geliştirilebilir seçenekten animasyon hızını azaltarak daha seri hale de getirilebilir ama ben şahsen yumuşak geçişi daha çok seviyorum.

İşlemcisi abilerine göre bir dönem eski olabilir ancak bu yetersiz, güçsüz, işe yaramaz anlamına gelmiyor. Bütün işlemlerinizi rahatlıkla yerine getirebiliyor. Ben çok fazla oyun oynamayı sevmiyorum ama arkadaşlarımla Call of duty, pubg gibi oyunları oynarken gayet akıcı sorunsuzca beklentilerimi karşıladı. Zaten almadan önce de incelemelerine baktığımda sorun yaşatmayacağını görmüştüm.

Kamerası gündüz çekimlerinde gayet başarılı video çekimi vs. yeterli tatmin edici. Özellikle kendim için konuşayım X te göremediğim geniş açı kamerası çok güzel. Gece çekim modlarında biraz sabit tuttuğunuzda ışığı toplayıp canlı bir fotoğraf çıkarıyor karşınıza. Yalnız düşük ışıkda grenlenme ve fotoğrafı videoyu vs. biraz güzelleştirilmiş gibi çekiyor detayları yok sayıyor. Ama çok dert edilecek bir problemi yok. Gcam de kurdum cihaza arada onunla fotoğraf çekiyorum gece modunda renkleri daha doğru çekiyor o şekilde, bana öyle geliyor.

Güvenlik konusunda yüz tarama ve ekranda parmak izi mevcut bildiğiniz gibi. Yüz taraması gündüz ışık vurduğu zaman yüzünüze değiştirdiğim X kadar olmasa da hızlı şekilde çalışıyor. Karanlık ortamlarda da ekranın ışığını yüzüne karşı kökleyip yine aynı performansını sergiliyor. Parmak izi biraz nazlı sizden ilgi bekliyor. Parmağınızı koyduğunuzda biraz onunla beraber kalmanızı istiyor. Bastım çektime gelemiyor maalesef ama yine de bu da gayet başarılı çalışıyor. 3 ayrı parmak izi kaydedilebiliyor gördüğüm kadarıyla.

Kalemini zaten hepimiz biliyoruz. Bu konuya çoğumuzun bakma sebebi de kendisi haliyle. Kalem üzerindeki tuşla fotoğraf çekilmesi vs. çok güzel toplu şekilde selfie çekilirken birisine telefonu tutturup kalemle şak diye fotoğrafı çekebiliyoruz tutanında tuşu aramasına gerek kalmıyor. Kalemin hassasiyeti, hissiyatı güzel ama neresini eleştirmem gerektiği bilmediğimden çok birşey söyleyemicem bu konuda. İlk Note u gördüğümde hoşuma gitmişti hayalimdi ondan Note cihaz aldım kalemi nasıl kullanıcam bilmiyorum öğrenicem yavaş yavaş.

Cihazı korumak içinde spigenin siyah ve şeffaf kılıfını tercih ettim ikisi de hem hissiyat hem de görünüm açısından başarılı tavsiye ederim.

Benim gözlemlerim bu şekilde, özetle cihazdan çok memnunum. Bütün işlemlerimi kolaylıkla halledebiliyorum. Başarılı ekranıyla film, dizi izlemesi çok zevkli ki dolby atmos sayesinde izlediğim içerik çok daha ayrı bir zevk boyutuna geliyor. iPhone dan geçecekler şunu söyleyebilirim, sizin bu cihazdan ne beklentiniz varsa fazlasıyla karşılayacaktır. Eski bir iPhonedan geçmedim ben bu cihaza söylediğim gibi, ancak beni mutlu ediyor pişman etmiyor. Umarım aklında soru işaretleri olanlara yardımı dokunur. Uzun uzun yazdım ama yazım ve anlatım hatası varsa kusuruma bakmayın. Teşekkürler.

Sevgili forumdaşlar , size bir haber, bende aşırı abudik gubüdik şeyler olmadı yeni android + yeni OneUI de , ama samsung teknik servisten bir sözüne güvendiğim tanıdık , sohbet esnasında bahsedince , abi çok şikayet var ama merak etme aylık güvenlikler devam ediyor, boyutu yüksek bir tane gösrürsen şaşırma , birkaç aya kadar daha kapsamlı iyileştirme olacak, harıl hurul çalışıyor ilgili birimler dedi.

mutlaka samsungTR ile iletişim kurup her ortamdan yazılı sözlü istek öneri şikayet yazın yaşadığınız sorunlar için. açılan her kayıt ( ticket) değerlendiriliyor, üstü kapatılmış gözüksede öyle değil değerlendiriliyor, testler yapılıyor, dendi.

bilginize

• NotebookCheck sitesinin Toshiba Exceria Pro M501 microSD kart ile yaptığı teste göre:

59.8 MB/s Sequential Write
    73.5 MB/s Sequential Read

değerlerine ulaşıyor.

İlgili değerlere bu adresten ulaşabilirsiniz: NotebookCheck - Note 10 Lite Smartphone Review

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi chengineer -- 21 Mart 2020; 19:5:24 >
  • Note 10 Lite vs iPhone 11 kamera karşılaştırması:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi chengineer -- 29 Şubat 2020; 18:38:50 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Şuan 5.000 lira verilmez ama bir kaç ay sonra 3.500-4.000 lira olursa alınır.
  • Gönül ister ki o kadar düşsün fiyatı

• Cihaza baktım cihaz çok agır geldi bana

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Flowles kullanıcısına yanıt
    Aynen ben de bugün teslim aldım cihaz ağır. Note 10 plusla aynı zaten ağırlık olarak. Yalnız yurtdışında hep kılıf çıkıyor kutudan, bizde kılıf yok maalesef.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Cihazi çok kurcalamadım henüz ama ilk izlenimlerim şöyle:

(Siyah renk)

1. Açıkçası videolarda cihaz malzeme olarak gözüme çok iyi görünmemişti. Öyle değilmiş. Malzeme kalitesini beğendim. Siyah rengi çok şık. Sağlam duruyor telefon.

2. Cihaz ağır ve uzun. 200 grama yakın olduğunu bilerek aldım elbette. Hafif cihaz arayanlar denesinler muhakkak. 20:9 uzunluk acayip geldi bana. 16:9 dan geçtiğim için olabilir. Ama hosuma gitti.

3. Ekran çözünürlüğü note 5le kıyaslayınca hayal kırıklığına uğrattı. 2k ekrana göz alışınca, diğerlerini seçebiliyorsunuz. Ekrana uygulanmış bir film var, bir ihtimal o da biraz görüşü etkilemiş gibi geldi bana.

4. Telefonu kamerası için almadım ama zoom hoşuma gitti. Henüz çekim yapma fırsatım olmadı.

5. Android 10 ve One UI 2 ile geliyor konuda var zaten. Kullanışlı bir arayüz.

6. Note ruhunu hissedemedim. Note 5'ten sonra çıkan hiçbir cihazda hissedemedim o ayrı. Buna note 10 plus modeli de dahil maalesef.

7. Gelelim spen'e. Ben cihazı bunun için aldım zaten. Bt özellikleri eklenmiş yeni, pek kullanacağımı sanmasam da düşünülmesi güzel olmuş. Kalemin yazı hassasiyeti gayet iyi. Üst kısımdaki parlak ek parça kaldırılmış. İyi de olmuş 2 defa kalem değiştim o kısımdan dolayı note 5'te.

Sonuç: ilk izlenimlerim olumlu. Belki fiyatın biraz düşmesi beklenebilir (düşer mi bilmiyorum). Acil kalem ihtiyacı olanların daha uygun fiyatlı bir kurtarıcısı olduğu kesin. Alanlar olursa konuda zaten konuşuruz.

• ben fan edition kullanıyorum; note serisi ve çift sim olduğu için dikkatimi çekti ama olmayacak şeyleri kısmışlar bence...

-2k ekran olmalıymış,
    -kablosuz şarj olmalıymış,
    -Aşağıdaki linke göre Gorilla Glass 3 varmış galiba... 5-6 falan olunca çok mu para gidiyor:) neyse o da iş görür herhalde?
    https://www.corning.com/gorillaglass/worldwide/en/products-with-gorilla-glass/smartphones/samsung/samsung-galaxy-note10-lite.html

insanlar kullanmaya başlasınlar bakalım, duruma göre bakarız. kıstıkları şeylere bakınca döviz kuru buralarda kalırsa 4000 e falan düşer diye düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MacGyver. -- 2 Mart 2020; 21:20:40 >

• quote:

Orijinalden alıntı: MacGyver.

ben fan edition kullanıyorum; note serisi ve çift sim olduğu için dikkatimi çekti ama olmayacak şeyleri kısmışlar bence...

-2k ekran olmalıymış,
    -kablosuz şarj olmalıymış,
    -Aşağıdaki linke göre Gorilla Glass 3 varmış galiba... 5-6 falan olunca çok mu para gidiyor:) neyse o da iş görür herhalde?
    https://www.corning.com/gorillaglass/worldwide/en/products-with-gorilla-glass/smartphones/samsung/samsung-galaxy-note10-lite.html

insanlar kullanmaya başlasınlar bakalım, duruma göre bakarız. kıstıkları şeylere bakınca döviz kuru buralarda kalırsa 4000 e falan düşer diye düşünüyorum.
    Corning bu konuda Gorilla Glass 3 diyor:https://www.corning.com/gorillaglass/worldwide/en/products-with-gorilla-glass/smartphones/samsung/samsung-galaxy-note10-lite.html

2k ekrana katılıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi chengineer -- 2 Mart 2020; 21:22:43 >

• chengineer kullanıcısına yanıt
    aynen evet... mesajı editleyip, düzeltmiştim.

birkaç yabancı incelemede/sitede yok yazmışlar ama varmış, o sebeple yanıldım.
  • Teknosa 4750TL. 1 hafta içinde 4200-4300 bandına geleceğini düşünüyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: AYavasci

Teknosa 4750TL. 1 hafta içinde 4200-4300 bandına geleceğini düşünüyorum
    Link de paylaşabilirseniz konuya giren arkadaşlar yararlanabilsinler

• merhaba arkadaşlar
    note 8 kullanicisiyim ahize sorunu nedeniyle note 10 lite a geçmeyi planlıyorum ancak

1 ekran ve kasa kalitesi note 8 e göre nasıl dokunma hissiyatı premium mu
    2 su geçirmezlik olayı var mı
    3 kablosuz şarj hiçbir şekilde mi yok yoksa note 4 gibi bir aparat ile kullanılabiliyor mu

• 1. Kasası note 8 kadar premium değil, arka kısmı cam değil.

2. Su geçirmezlik yok.

3. Donanımsal olarak yok. Aparattan kasıt şarj soketine bir cihaz bağlamaksa, telefondan bağımsızdır.

• su geçirmezlik olmamasını artık asla kabul edilir bulmuyorum.
  • Arka kısmın plastik olmasına neden bu kadar çok takılıyorsunuz ki ? Sonuçta cam bile olsa o telefona bir kere kılıf alınacak. Gönül ister ki kılıfsız kullanalım ama ülkede telefon fiyatları malum.
  • şahsen ben kılıf takmıyorum :) birde 5000 tl verip plastik almak insanı mutsuz ediyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Erdal64 -- 4 Mart 2020; 17:7:3 >
  • Selamın aleyküm arkadaşlar. Bende siyah note 10 lite siparişimi verdim gittigidiyor mediamarkt satıcısından. Gelince yorumlarımı yaparım.
    Şuan zenfone 5 kullanıyorum.
    Note 9 a bakıyordum ama fiyat düşmedi, s8 plus note 8 mi alayım derken bu cihazı görünce gittim medimarkette inceledim ve beğendim. Sonuçta note 9 ve s9 işlemcisi var, biraz eksikleri var onlara göre note 9 un ikinciel leri 4000 den başlıyor.
    200 tl indirimli diye internet mağazasından aldım. Hayırlısı olsun.

• Selamın aleyküm arkadaşlar. Bende siyah note 10 lite siparişimi verdim gittigidiyor mediamarkt satıcısından. Gelince yorumlarımı yaparım.
    Şuan zenfone 5 kullanıyorum.
    Note 9 a bakıyordum ama fiyat düşmedi, s8 plus note 8 mi alayım derken bu cihazı görünce gittim medimarkette inceledim ve beğendim. Sonuçta note 9 ve s9 işlemcisi var, biraz eksikleri var onlara göre note 9 un ikinciel leri 4000 den başlıyor.
    200 tl indirimli diye internet mağazasından aldım. Hayırlısı olsun.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.