Şimdi Ara

Samsung ATIV Smart PC Pro 700T Kullanıcılar Kulübü (54. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.210
Cevap
36
Favori
181.517
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 5253545556
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • xe700t1c g02 tr modelini kullanıyorum.win10 dan bir süre sonra wifi donanımsal olarak görmemeye başladı.3-5 defa kapatıp açınca görüyor. bağlanıyor sonra kapatınca yada uykuya geçimce yeniden görmüyor.Şu an kablolu bağlanıyorum.Ayrıca;

-nxp nearfieldproximity provider (Windows, aygıtın gerektirdiği sürücüleri yükleyemediğinden, bu aygıt düzgün olarak çalışmıyor. (Kod 31) hatası)
    -broadcom gnss 47511 gelolocation sensor usb (Sorun bildirdiğinden Windows bu aygıtı durdurdu. (Kod 43) hatası)
    -intel(r) centrino(r) advanced-n 6235 (Bu aygıt başlatılamıyor. (Kod 10) hatası)

hatalarını veriyor.Sürücüler güncellenmiyor(güncel diyor).çiplerinde w10 sürücülerini dışarıda bulamadım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mozanlar

xe700t1c g02 tr modelini kullanıyorum.win10 dan bir süre sonra wifi donanımsal olarak görmemeye başladı.3-5 defa kapatıp açınca görüyor. bağlanıyor sonra kapatınca yada uykuya geçimce yeniden görmüyor.Şu an kablolu bağlanıyorum.Ayrıca;

-nxp nearfieldproximity provider (Windows, aygıtın gerektirdiği sürücüleri yükleyemediğinden, bu aygıt düzgün olarak çalışmıyor. (Kod 31) hatası)
    -broadcom gnss 47511 gelolocation sensor usb (Sorun bildirdiğinden Windows bu aygıtı durdurdu. (Kod 43) hatası)
    -intel(r) centrino(r) advanced-n 6235 (Bu aygıt başlatılamıyor. (Kod 10) hatası)

hatalarını veriyor.Sürücüler güncellenmiyor(güncel diyor).çiplerinde w10 sürücülerini dışarıda bulamadım.

Kablosuzda bende aynı sıkıntıları çekiyorum; modemim TP-Link, Win8'li ikende aynı sorunlar vardı, Kablosuz Ağ Kartı ile TP-Link modem uyumu ile ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorum. Çözüm olarak bağlantıyı koparıp tekrar bağlama, bağdaştırıcıyı devredışı bırakıp tekrar etkinleştirme, çok inat ederse Aygıt Yöneticisi'nden sürücüyü kaldırıp tekrar yüklemesini yapıyorum. Diğer donanımlarda sorun olmuyor. Sorun çıkaran donanımları Aygıt Yöneticisi'nden kaldırıp (sürücü yazılımını silmeden) sonra tekrar taratıp yüklemenizi tavsiye ederim.

• quote:

Orijinalden alıntı: tayaydin

quote:

xe700t1c g02 tr modelini kullanıyorum.win10 dan bir süre sonra wifi donanımsal olarak görmemeye başladı.3-5 defa kapatıp açınca görüyor. bağlanıyor sonra kapatınca yada uykuya geçimce yeniden görmüyor.Şu an kablolu bağlanıyorum.Ayrıca;

Kablosuzda bende aynı sıkıntıları çekiyorum; modemim TP-Link, Win8'li ikende aynı sorunlar vardı, Kablosuz Ağ Kartı ile TP-Link modem uyumu ile ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorum. Çözüm olarak bağlantıyı koparıp tekrar bağlama, bağdaştırıcıyı devredışı bırakıp tekrar etkinleştirme, çok inat ederse Aygıt Yöneticisi'nden sürücüyü kaldırıp tekrar yüklemesini yapıyorum. Diğer donanımlarda sorun olmuyor. Sorun çıkaran donanımları Aygıt Yöneticisi'nden kaldırıp (sürücü yazılımını silmeden) sonra tekrar taratıp yüklemenizi tavsiye ederim.

Hocam teşekkürler ama olmuyor.Bide benim söylediğim wifi namına hiçbişi yok donanımsal yok yani.bağlanma sorunu wifi olupta ağları görmeme sorunu değil. ne aygıtta ne ağlarda öyle birye yok sadece mobil. Sorun wifi çipinin upgrade olmaması. O çipi üreten firmanın güncelleme yayınlaması gerek. aleti menüden değil fiziki üst tuştan üst üste kapatınca açıyor yani elektirk tam kesmek gerekiyor. O zaman donanımı görüyor. Yabancı forumlarda da oldukça şikayet var. Zaten pişman oldum cihaz o kadarda para verdik şemsiye misali oldu:)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mozanlar -- 20 Ocak 2016; 15:12:11 >

• Remix OS for PC

Remix OS adı altında Android-x86 projesinin bir çalışması Android 5.1.1 (Lollipop) sürümü, dizüstü/masaüstüne özelleştirilmiş olarak ücretsiz paylaşıma sunuldu.
    Remix OS'de en dikkat çeken özellik olarak Windows kullanıcılarının aşina olduğu Başlat menüsü görüyoruz. Web sitesinde Masaüstü arayüzü interaktif olarak test edilebiliyor.
    Sitesinden zip dosyası olarak indireceğiniz pakette Remix OS iso dosyası ve bu dosyayı Flash Disk'e yazdırmak için birde araç bulunmaktadır. Kullanacağınız Flash Disk'in FAT32 olarak formatlanmış, en az 8GB kapasiteli, 20MB yazma hızına sahip USB3.0 özellikli olması tavsiye ediliyor.
    64 işlemci desteği bulunan Remix OS'in indirirken klasik ve EFI boot seçeneği bulunuyor. EFI konusunda tecrübeniz yoksa klasik olan Legacy'i seçip setup boot ayarlarınızı ona göre yapın.

Samsung ATIV Smart PC Pro 700T  Kullanıcılar Kulübü

Remix OS Flash Disk'e kuruluyor, açılışta Flash Disk'ten başlatılarak kullanılıyor (O sebebten USB3.0 ve yazma hızı 20MB olan flash disk tavsiye ediliyor) Açılışta çalışma şekli olarak iki seçenek sunuyor. Misafir olarak çalışıp hiçbir şey kaydedilmeden mi çalışmak istersiniz yoksa yaptığınız değişiklikler kaydedilsin mi? Sürekli çalıştıracağınız PC'de kullanacaksanız değişikliklerin kaydedilmesini seçin.
    Eğer Remix OS'u beğendiniz ve Samsung ATIV Smart PC Pro 700T'de sürekli kullanacaksanız. Flash Disk sürekli cihaza takılı kalacağı için boyu uzun olmayan Flash Disk öneririm. Benim tavsiyem Sandisk Ultra Fit Flash Diskleri; hem USB3.0 hem de oldukça küçük... 16GB olanını 20 TL'ye bulabilirsiniz: SanDisk Ultra Fit 16GB USB3.0 Flash Disk kargo dahil 20 TL

DEĞERLENDİRMEM:
    İlk bakışta hızlıca aşağıdaki testleri yaptım. Hızlıca yaptığım için gözden kaçan hatalar olmuş olabilir, uyarırsanız düzeltirim. Bundan başka genel değerlendirmem: Başlat menüsünü beğendim, kullanabilirliği artırmış. Ayrıca USB'den bağlanmış NTFS HDD'lere dosya yazma ve silme özelliğine başka hiçbir Android sürümünde rastlamadım. Kurulumda Remix OS 4GB çalışma alanı oluşturuyor, yani dahili depolama alanı 4GB; bu değerde Android-x86 projesinde karşılaştığım en geniş dahili depolama alanı (diğerlerinde 2GB idi) Bizim cihaz tablet formunda bunun için herşeye rağmen ben şimdilik Android-x86 5.1-rc1 sürümüne devam diyorum. Diğer dizüstü kullanıcıları, özellikle ilk çıkan Atom işlemcili Netbook'lar için özellikle Remix OS'i tavsiye ederim.

ÇALIŞAN ÖZELLİKLER:
    + Full HD ekran uyumu
    + Dokunmatik Ekran
    + Ayrılabilir Klavye ve Touchpad
    + WiFi
    + USB girişleri
    + SPen
    + Bluetooth
    + microSD Kart girişi
    + Ön kamera (2 MP) fotoğraf çekimi
    + Ön kamera (2 MP) video çekimi (Ses gürültülü)
    + Arka kamera (5 MP) video çekimi (Ses gürültülü)
    + Mikrofon (Sesi gürültülü alıyor)
    + Pusula Sensörü (Çalıştığı görüldü ama kalibrasyon sıkıntısı var)
    + G Sensörü

ÇALIŞMAYAN ÖZELLİKLER:
    - Otomatik Ekran Çevirme
    - 3G
    - NFC
    - Işık sensörü
    - Arka kamera (5 MP) fotoğraf çekimi

HİÇBİR FİKRİM YOK:
    ? GPS

Remix OS for PC Resmi Web Sitesi:
    http://www.jide.com/en

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tayaydin -- 20 Ocak 2016; 19:53:49 >

• quote:

Hocam teşekkürler ama olmuyor.Bide benim söylediğim wifi namına hiçbişi yok donanımsal yok yani.bağlanma sorunu wifi olupta ağları görmeme sorunu değil. ne aygıtta ne ağlarda öyle birye yok sadece mobil. Sorun wifi çipinin upgrade olmaması. O çipi üreten firmanın güncelleme yayınlaması gerek. aleti menüden değil fiziki üst tuştan üst üste kapatınca açıyor yani elektirk tam kesmek gerekiyor. O zaman donanımı görüyor. Yabancı forumlarda da oldukça şikayet var. Zaten pişman oldum cihaz o kadarda para verdik şemsiye misali oldu:)

Aklıma gelen çözüm önerileri:
    1- Aygıt Yöneticisinden (sürücü yazılımını silerek) sürücüyü kaldır ve yeniden taratarak kur [Bende kurulu sürücü 6.1.2015 tarihli 15.16.0.2 sürümü]
    2- Orjinal Win8'in üstüne Win10 mi yükselttin. Değilse sıfır Win10 ve SW Update'in en güncel sürümünü kur.
    3- Samsung Yazılım Güncelleme Programınız var mı, güncel mi? Sürücüleri onun aracılığı ile mi kurdunuz, sürücüler güncel mi? SW Update'in en güncel sürümünü buradan indir:
    http://www.samsung.com/tr/support/swupdate/support-swupdate-popup.html
    4- WiFi Ağ Bağdaştırıcısı: Intel Centrino Advanced-N 6235 [Bende kurulu sürücü 6.1.2015 tarihli 15.16.0.2 sürümü, SW Update veya Windows kurulu ile kurulmuştu] Aygıt Yöneticisinden (sürücü yazılımını silerek) sürücüyü tamamen kaldırıp Intel'in resmi web sitesinden sistemine göre en güncel sürücüyü indirip kurabilirsin.
    5- SW Uptade aracılığı tüm Win10 sürücülerini kurup kullanıyorum ama bazı lüzumsuz yazılımları kurmadım. Bunlardan biri Samsung Settings mesela... Onu kaldırıp test edebilirsin.

• Windows 10 da touch pad scroll özelliğini kullanabilen var mı?
  • arkadaşlar win 10 kullanıyorum dokunmatiğinde hiçö sıkıntı yoktu şimdi sadece kalemle algılıyor parmağımı algılamıyor ayarlardada bulamadım sıkıntı neden kaynaklanıyor?başına gelen varmı acaba?
  • Baya oldu ya bu şimdş hatırladım

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • tayaydin kullanıcısına yanıt
    Windowsa gelen update ile çözüldü.
  • Benzer bir durum benimde başıma geldi, şöyleki:
    ikiye bölünmüş ve bir bölümü formatlanmaya karşı korumalı flash diskleri üçüncü parti programlar ile biçimlendirmeye çalışır iken oldu. Açılışta (tesbit ettiğim kadarı ile) Bilgisayar'ın dokunmatiği, dijital kalemi, otomatik döndürme özelliği, 3G bağlantısı, NFC özelliği çalışmıyor. Aygıt Yöneticisi'nin ekran görüntüsünde görüldüğü gibi üzerinde ünlem işareti olanlardan "Intel(R) 7 Serisi/216 Yonga Kümesi Ailesi USB Gelişmiş Ana Bilgisayar Denetleyicisi - 1E26" sürücüsünü kaldırıp yeniden yükle dediğimde veya devredışı bırakıp yeniden etkinleştir dediğimde yeni donanım bulunma sesi ile beraber ardarda eksik donanımlar geri geliyor. Buraya kadar iyide kapatıp açtığımda yine aynı, yeni baştan aynı işlemleri yapmak zorunda kalıyorum.
    VAR MI YARDIMCI OLABİLECEK?

Bu mesaja eklenen görseller:

• hocam kalemle yazabiliyorum fakat elimi ekrana dokunuğumda algılamıyor.tüm ayarlara baktım ama çözüm bulamadım
  • quote:

Benzer bir durum benimde başıma geldi, şöyleki:
    ikiye bölünmüş ve bir bölümü formatlanmaya karşı korumalı flash diskleri üçüncü parti programlar ile biçimlendirmeye çalışır iken oldu. Açılışta (tesbit ettiğim kadarı ile) Bilgisayar'ın dokunmatiği, dijital kalemi, otomatik döndürme özelliği, 3G bağlantısı, NFC özelliği çalışmıyor. Aygıt Yöneticisi'nin ekran görüntüsünde görüldüğü gibi üzerinde ünlem işareti olanlardan "Intel(R) 7 Serisi/216 Yonga Kümesi Ailesi USB Gelişmiş Ana Bilgisayar Denetleyicisi - 1E26" sürücüsünü kaldırıp yeniden yükle dediğimde veya devredışı bırakıp yeniden etkinleştir dediğimde yeni donanım bulunma sesi ile beraber ardarda eksik donanımlar geri geliyor. Buraya kadar iyide kapatıp açtığımda yine aynı, yeni baştan aynı işlemleri yapmak zorunda kalıyorum.
    VAR MI YARDIMCI OLABİLECEK?

Bu mesaja eklenen görseller:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: qwerty38

arkadaşlar win 10 kullanıyorum dokunmatiğinde hiçö sıkıntı yoktu şimdi sadece kalemle algılıyor parmağımı algılamıyor ayarlardada bulamadım sıkıntı neden kaynaklanıyor?başına gelen varmı acaba?

SORUN DÜZELTİLDİ

Aygıt Yöneticisi'nde üzerinde ünlem işareti olan "Intel(R) 7 Serisi/216 Yonga Kümesi Ailesi USB Gelişmiş Ana Bilgisayar Denetleyicisi - 1E26" sürücüsünü sağ tıklayıp özelliklerine baktığımda (Kod 10) hatası ibaresi vardı. Microsoft'un bunun ile ilgili makalesini okuyarak Kayıt Defteri ne yaptığım müdahele ile sorun çözüldü.
    Aygıt Yöneticisi'nde üzerinde ünlem işareti olan donanımı sağ tıklayıp Özellikler'e giriyoruz, oradan Ayrıntılar sekmesinde Özellik seçeneğinden Sınıf Guid'si ni öğreniyoruz. Onuda makalede yazdığı gibi Kayıt Defterinde bulup ilgili yerleri siliyoruz. Kapatıp açtığımızda sorun çözülmüş oluyor.

Kayıt Defteri'ne ulaşmak için: Başlat (Win 8.1 ve 10'da sağ tıklayın), Çalıştır'a Regedit yazıp Enter'layın...
    Microsoft'un (Kod10) hatası ile ilgili makalesi:
    https://support.microsoft.com/tr-tr/kb/943104

• quote:

SORUN DÜZELTİLDİ

Aygıt Yöneticisi'nde üzerinde ünlem işareti olan "Intel(R) 7 Serisi/216 Yonga Kümesi Ailesi USB Gelişmiş Ana Bilgisayar Denetleyicisi - 1E26" sürücüsünü sağ tıklayıp özelliklerine baktığımda (Kod 10) hatası ibaresi vardı. Microsoft'un bunun ile ilgili makalesini okuyarak Kayıt Defteri ne yaptığım müdahele ile sorun çözüldü.
    Aygıt Yöneticisi'nde üzerinde ünlem işareti olan donanımı sağ tıklayıp Özellikler'e giriyoruz, oradan Ayrıntılar sekmesinde Özellik seçeneğinden Sınıf Guid'si ni öğreniyoruz. Onuda makalede yazdığı gibi Kayıt Defterinde bulup ilgili yerleri siliyoruz. Kapatıp açtığımızda sorun çözülmüş oluyor.

Kayıt Defteri'ne ulaşmak için: Başlat (Win 8.1 ve 10'da sağ tıklayın), Çalıştır'a Regedit yazıp Enter'layın...
    Microsoft'un (Kod10) hatası ile ilgili makalesi:
    https://support.microsoft.com/tr-tr/kb/943104

Sorunu düzeltirken sanırım Kayıt Defteri'nde silmemen gereken kısımları silmişim: bu sefer açılışta flash disklerden boot edemiyorum, bazen dokunmatiği almıyor falan...
    Windows 10 kurulu bu cihaz kullanıcısı olan arkadaşlar sizlerden ricam
    {36fc9e60-c465-11cf-8056-444553540000}
    Yukarıda yazanı parantezler dahil olacak şekilde Kayıt Defteri'nizde Bul'da aratıp yedek alarak benim ile paylaşırmısınız?
    Yedek alma işlemi için yukarıda yazan değeri bulduktan sonra fare üzerinde iken sağ tıklayın ve VER deyin. Uzantısı .reg olan bir dosya oluşturulacak, o dosyayı bana gönderiniz
    Diğer türlü sırf bu yüzden bir sürü uğraşıp Fabrika ayarı veya olmadı format atma işlemi uygulayacağım
    Bendeki model XE700T1C intel i5 işlemcili olandır, Atom olan değil...
    Uğraşıp yardım çığlığıma cevap veren arkadaşa şimdiden TEŞEKKÜRLER

Kayıt Defteri'ne ulaşmak için: Başlat'ı sağ tıklayın, Çalıştır'a Regedit yazıp Enter'layın...

• selam arkadaşlar. samsung ativ tab 7 xe700t1c-a01tr cihazıma remix os kuramıyorum. sitesindeki iki versiyonu da denedim. ister 64 ister 32 bit. usb flash bellek 8 gb sandisk cruzer'a (yazma hızı 15) okuma 25
    kurdum açılmadı. Cihazın c sine kurdum, başında sordu, yükle dedim kernel ve 2 dosyanın daha eksik olduğunu yazdı.
    Sistemim windows 10

işin enteresan tarafı usb belleği kendi masaüstü makinama taktığımda da aynı sıkıntılar oldu.

Bilen bilgi sahibi olman var mıdır? Nasıl yüklenir bu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tanra -- 11 Mart 2016; 17:15:08 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: tanra

selam arkadaşlar. samsung ativ tab 7 xe700t1c-a01tr cihazıma remix os kuramıyorum. sitesindeki iki versiyonu da denedim. ister 64 ister 32 bit. usb flash bellek 8 gb sandisk cruzer'a (yazma hızı 15) okuma 25
    kurdum açılmadı. Cihazın c sine kurdum, başında sordu, yükle dedim kernel ve 2 dosyanın daha eksik olduğunu yazdı.
    Sistemim windows 10

işin enteresan tarafı usb belleği kendi masaüstü makinama taktığımda da aynı sıkıntılar oldu.

Yardımcı olayım ama bende sizden bir üstte yazdığım mesajımdaki konuda yardım istiyorum. Şu bahsettiğim Regedit yedeğini alayım Yukarıda da bahsettiğin gibi açılışta USB'den boot olmadığı için bende hazırladığım Remix OS flash'ımı test edemedim. Ama masaüstünde sorunsuz çalıştırdım.

Bios ayarlarınızı kontrol edin: Secure Boot: On ise Off yapın. Remix OS'nin resmi sitesinden indirdiğiniz sıkıştırılmış dosyadan .iso kalıbı ve bu kalıbı Flash Disk'e yazdırmak için program çıkıyor. Eğer bu program ile yazdırdığınız halde böyle bir hata alıyorsanız başka bir program ile deneyebilirsiniz; örneğin Rufus adlı program bu işi güzel yapıyor, onu deneyebilirsiniz. Ancak Bios'dan bazı ayarları değiştirmeniz gerekmektedir: Secure Boot: Off, OS Mode Selection: CSM and UEFI OS

Ve açılışta Boot seçeneği olarak Flash Disk'e öncelik vermelisiniz.

Rufus'u aşağıdaki linkten indirebilirsiniz:
    https://rufus.akeo.ie/downloads/rufus-2.7.exe

Bios ayarlarına girmek için açılışta Samsung yazısını görür görmez cihazın ekran kısmında olan Windows tuşuna basılır.

• quote:

quote:

selam arkadaşlar. samsung ativ tab 7 xe700t1c-a01tr cihazıma remix os kuramıyorum. sitesindeki iki versiyonu da denedim. ister 64 ister 32 bit. usb flash bellek 8 gb sandisk cruzer'a (yazma hızı 15) okuma 25
    Sistemim windows 10

Yardımcı olayım ama bende sizden bir üstte yazdığım mesajımdaki konuda yardım istiyorum. Şu bahsettiğim Regedit yedeğini alayım Yukarıda da bahsettiğin gibi açılışta USB'den boot olmadığı için bende hazırladığım Remix OS flash'ımı test edemedim. Ama masaüstünde sorunsuz çalıştırdım.

Bios ayarlarınızı kontrol edin: Secure Boot: On ise Off yapın. Remix OS'nin resmi sitesinden indirdiğiniz sıkıştırılmış dosyadan .iso kalıbı ve bu kalıbı Flash Disk'e yazdırmak için program çıkıyor. Eğer bu program ile yazdırdığınız halde böyle bir hata alıyorsanız başka bir program ile deneyebilirsiniz; örneğin Rufus adlı program bu işi güzel yapıyor, onu deneyebilirsiniz. Ancak Bios'dan bazı ayarları değiştirmeniz gerekmektedir: Secure Boot: Off, OS Mode Selection: CSM and UEFI OS

Ve açılışta Boot seçeneği olarak Flash Disk'e öncelik vermelisiniz.

Rufus'u aşağıdaki linkten indirebilirsiniz:
    https://rufus.akeo.ie/downloads/rufus-2.7.exe

Bios ayarlarına girmek için açılışta Samsung yazısını görür görmez cihazın ekran kısmında olan Windows tuşuna basılır.

Tesekkur deniyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Bios ayarlari aynen dediginiz gibi olunca calisti. Cook tesekkur ederim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Bios ayarlari aynen dediginiz gibi olunca calisti. Cook tesekkur ederim

Sevindim... Şu bahsettiğim Regedit yedeğini alayım
  • Bende yaklaşık 2yıldan beri xe700t1c kullanıcısıyım. Bugüne kadar bazı sıkıntıları ile birlikte çok memnun kalarak kullandığım bir ürün.
    Fakat şu sıralar ekranın alt kısmında dokunmatikte bir sıkıntı yaşıyorum elimi algılıyor fakat kalemi algılamıyor. Boydan boya ve yaklaşık 1 cm uzunluğunda bir alanda var bu algılamaya sorunu.
    Daha önce böyle bir sorun yaşayan oldu mu yardımcı olabilirsiniz çok sevinirim.
    Not: daha önce de böyle bir sorun yaşamıştım fakat geçici idi ve neden olduğunu çözdüm şöyle ki; tatlı bir kılıf almıştım bunun için sanırım mac kılıfı. Mıknatıslı bir kapağı var, onun üzerine koyup yazdığımda temassızlık yapıyordu sonradan sorunun mıknatıslı kısmın denk geldiği alanda olduğunu gördüm ve kılıfı altına koymadan yazıp çizmeye başladığımda sorun ortadan kalktı.
    Fakat şu anda aynı sorun yine var ve çözemiyorum bir türlü.
  • 
Sayfa: önceki 5253545556
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.