Şimdi Ara

Samsung Ativ Book 9 lite kitlenme sorunu (Çözüldü)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
5 sn
80
Cevap
1
Favori
3.274
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 2 yıl
  • Cevaplayan Üyeler 30
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 38
  • Ortalama Mesaj Aralığı 21 gün 5 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 23
  • Favoriye Eklediklerim 2
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • sensaura (38 mesaj) seymen. (3 mesaj) atakan123123 (3 mesaj) hmzefe (3 mesaj) Tunnusret (3 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (36 mesaj) Mobil (9 mesaj) Tablet (6 mesaj) Uygulama (2 mesaj)
  • @
0 oy
Öne Çıkar
Giriş
  • Arkadaşlar selam, Samsung Ativ Book 9 lite marka laptop'u 2 hafta önce Teknosa'dan aldım. Yurtdışına çıktığım için iade edemiyorum maalesef ama neredeyse çöpe atacağım. Aslında özelliklerine bakınca işe yarar gibi duruyor. Hele ki fiyatı 1099 TL iken bir de tax free alınca 950 TL civarına geldi.

Özellikleri:

İşlemcisi AMD A6-1450 1,4 Ghz Temash Quad Core (Batarya ile kullanırken maksimum 1.0 Ghz oluyor ve samsung settings'ten silent mode'un off yapılması lazım 1.4Ghz için)
    Ekran Kartı 512MB AMD HD8250 directx 12
    4GB Ram - DDR3-1066 Mhz
    128GB SSD samsung Msata disk.

Yavaş olmasına birşey demiyorum, alırken biliyordum. İnternete girip, maillerimi atsam yeter demiştim. Ama ürün tam bir felaket. Birincisi fabrikasyon Windows 8 ile geliyor ve 8.1'e yükseltirseniz ekran kartının sürücüsünden dolayı sürekli donuyor (10 dakikada 1 kendi kendine reset), Windows 10'a yükseltirseniz parlaklık hep full ve yine de kitlenme sorunu devam ediyor, ayrıca işlemcinin turbo özelliği de çalışmıyor.

Sadece windows 8'de kullanıyorum, güncelleme yaparsa yandık çünkü, Age of Empires 2 HD bile oynarken 10 dakikada düşüyorum oyundan, ses geliyor ama görüntü gidiyor. Düzeltmek için format gerekiyor. Hiçbir durumda bios güncelleyemiyorum. İnternette mesela bir hurriyet.com.tr ya da ntv.com.tr'yi aynı anda açamıyorum, ya donuyor ya da ekran kartı flash video izlerken çalışmayı durduruyor ve video yemyeşil oluyor.

Yani sizce yavaş olacağını alırken bildiğiniz bir laptop bu kadar saçma sapan da çıkabilir mi ya?! :-D Samsung laptop bölümünü kapattı diye sürücü de çıkarmıyor. Zaten yazılımda en sorunlu firmadır

Acaba bilmediğim, önerebileceğiniz bir yöntem var mıdır? Aynı ürünü kullanan çok arkadaş var. Yardımlarınızı bekliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sensaura -- 22 Mart 2016; 15:18:04 >

|
    |

• Konu günceldir arkadaşlar. Forumda çok sayıda kullancısı var. Desteklerini bekliyorum.
  • 2.5 yıllık biosu nihayet bugün ne zorluklar çekerek yenisi ile değiştirdim. Şuan kilitlenme ve geç tepki verme 80% azaldı. İnternete de flash sitelere de daha hızlı giriyor. Age of Empires'ta 1 oyun bitirdim ve kitlenmedi :)

Eski bios P05RBV idi şimdiki P11RBV.

İsteyene biosu gönderirim.
  • Arkadaslar denemek icin windows 10'a yukselttim ve yeni bir bios daha buldu bu kez kendi kendine.

P13RBV biosunu da kurdum. Simdi bakiyorum baska neler duzelmis diye.
  • Hiçbir işe yaramayan (kitlenmesinden dolayı) Samsung Ativ Book 9 Lite laptopum canavar gibi oldu iyi mi:-D

Şuan 4 CAD dosyası, 6 PDF, Firefox'ta flashlı 6 site, Outlook, Filezilla, Skype açık ve ne kitleniyor ne de tutukluk yapıyor.

15.7.1 AMD Catalyst de yüklü.

Hadi hayırlı olsun :)
  • Şuan kalan 2 tane sorunu var. Birincisi ekran parlaklığı değiştirilemiyor çünkü windows 10 için amd catalyst sürücüleri henüz tam uyumlu değil ve bu sorun pek çok markada var şimdilik. Catalyst 15.11 ile çözülecektir. Çünkü Catalyst 15.7.1 windows 10 için çıkan ilk sürücüydü. 5 aydır sorunlar üzerine çalışıyorlar.

İkinci sorun ise aslında pek de sorun sayılmaz. Aida 64 Extreme programı ile laptopun sıcaklık değerlerine bakmak için sensor'ü tıkladığınızda eğer pilde çalışıyorsanız bir sorun yok ancak fişe takılıysa laptop reset atıyor.

Yani bu da 100% bios ile alakalı ancak buna da şükür. Şuan da ne durduk yerde kitleniyor ne de yavaşlığı kaldı. Web'de gezinti bile 2 kat hızlanır mı arkadaş! :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sensaura -- 31 Ekim 2015; 1:55:06 >
  • Gerçekten de dediğim gibi Catalyst 15.11 beta sürücüleriyle ekran parlaklığını ayarlayamama sorunu çözüldü. Artık ekran parlaklık ayarlarını hem windows ayarlarından hem de klavye kısayollarımdan değiştirebiliyorum.

2 aydır boğuşa boğuşa en sonunda adam ettim laptopu, herşeyin başı yazılım işte beyler!
  • kimse cevap yazmamış ama kendin çözmüşsün..
  • Zaten başkasının işine yarasın diye yazıp duruyorum :)
  • Radeon Crimson sürücüsünü de yükledim. Windows 10 TH2'ye de yükselttim. AVG Tune Up ile optimizasyonlarını da yaptım.

Oyun performansı dışında heryanı eski Asus Zenbook UX32VD laptopumdan daha iyi şuanda.

Sessizliği harika, bataryası 6 saat gidiyor ki Zenbook 3 saat giderdi. Klavyesi daha sert ve dayanıklı. 300 dolarlık bir aletin 1200 dolarlık ultrabook'lara kafa tutar hale gelmesi güzel birşey :)

• İyi akşamlar.bugün itibariyle Samsung atıvbook9lite satın aldım.bios u güncellemek istiyorum ama link yada drıver bulamadım.model np905s3g-k01tr yardımcı olursanız çok sevinirim.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    sensaura kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Merhaba.bugün itibariyle Samsung atıvbook 9 lite aldık .araştıyordum böyle hafif güzel birşey olsun diye almadan önce de sizin çözümünüzü okudum almak için daha çok cesaret lendim. .teknosadan outlet ürün olarak aldım yalnız aşırı yavaş geldi makina o yüzden bios güncellemesi yapmak istiyorum. Biosu göndermeniz mümkünmü veya link atma imkanınız varmı aradım bulamadım hiç bir yerde yardımcı olursanız çok sevinirim.model Samsung ativbook9 lite np905s3g-k01tr işletim sistemi win8

• Özelden mail adresini verirsen sana biosu gönderirim.
  • Mail adresim hodja_nusret@hotmail.com veya nusret8085@gmail.com

• Yolladım mailine.
  • Mail atmışsın tekrar teşekkür etmişsin. Sağolasın. Beğendiğine sevindim. Windows 10'u kurmak için de birşey yapmana gerek yok. Windows 8'in güncellemelerini yap. 2-3 güne çıkar windows 10 yüklemesi. Onu da yükleyince otomatik samsung updatei çalıştırırsın. O bulup kuracaktır. Sonra eski windows 8'i de windows.old klasörüne atacak. Onu da disk temizleme aracını kullanarak silebilirsin.

Windows 10 kurunca AMD Crimson sürücüsünü kurmayı unutma. Ekran kartı odaklı tüm kitlenmeleri çözecek o.

Hadi hayırlı olsun. Bir de java, adobe flash, k-lite mega codec pack, winrar ve avira antivirus kurmayı unutma.
  • Merhaba bendede samsung np905s3g-k08Tr 256 gb SSD li modeli var Yardımınızı okudum donma sorunu için acaba mailimi versem atabilirsiniz çok sevinirim.birde nasıl yapılacağını söyleyebilirsiniz süper olur iyi akşamlar
    Volkangnydn@hotmail.com

• Bios nasıl guncelleyebiliriz

• merhabalar bendede samsung np905sg3-k08tr modeli var 256 ssd li model.
    Ben bu donma sorununu nasil cozebilirim.
    Bios guncelleme nasil yapabilirim.
    Volkangnydn@hotmail.com mail adresim.
    Yardimci olanilirseniz cok sevinirim.
    Hayirli aksamlar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bendeki bios Ativ Book 9 Lite için, size başka bir bios gerekebilir. Yine de gönderdim biosu bir bakın kurulursa düzelir sorunlar.
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.