Şimdi Ara

Samsung 840 Pro 256 GB mı, 512 GB mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
1.121
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar önümüzdeki ay Amerika'ya gidecek bir arkadaşımdan Samsung 840 Pro SSD getirmesini isteyeceğim. Şu an Corsair Force GT 120 GB kullanıyorum ve yetersiz gelmekte. 512 GB SSD'ler artık aşağı yukarı 256 GB olanların 2 katı kadar. Sizce 256 GB SSD yetersiz gelir mi? Kaba hesap yapınca işletim sistemi, programlar ve 10 civarı oyun yükenir ve %20 kadar boş alan bırakılır gibi geliyor. İlerde ihtiyaç artarsa o zamanlar daha iyi modeller olur ve onları almak mantıklı olur diye düşünüyorum, ne dersiniz? 256 GB rahat kullanım sağlar mı, yoksa 512 mi almalıyım?

• 256 al ilerde bir tane daha alir raid yaparsin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lazeran

256 al ilerde bir tane daha alir raid yaparsin

Ya nedense RAID yapmak istemiyorum, zaten Real World Test'lere bakınca hız farkı olmuyor gibi. Yani sıralı okuma yazma hızları artıyor, fakat program ya da oyun açma hızları değişmiyor ve hatta erişim süresi artıyor ki SSD'yi dosya transferi için değil, uygulamaların hızlı çalışması için alıyoruz sonuçta. RAID önerdiğine göre 256 GB yetmeyebilir diyorsun sanırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Aeronatis -- 17 Şubat 2013; 14:50:04 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: aeronautist

quote:

Orijinalden alıntı: Lazeran

256 al ilerde bir tane daha alir raid yaparsin

Ya nedense RAID yapmak istemiyorum, zaten Real World Test'lere bakınca hız farkı olmuyor gibi. Yani sıralı okuma yazma hızları artıyor, fakat program ya da oyun açma hızları değişmiyor ve hatta erişim süresi artıyor ki SSD'yi dosya transferi için değil, uygulamaların hızlı çalışması için alıyoruz sonuçta. RAID önerdiğine göre 256 GB yetmeyebilir diyorsun sanırım.

ben 512 ciyim 256 yetmez demiyorum ama %60-70 kullanirsin performansi ve kullanim omru azalir
  • Ben de boş alan kalması açısından 512'ye meyilliyim şu an, bir de ihtiyaç zamanla artar diye nasılsa ürünün 5 yıl garantisi var rahat ederim diyorum ama arkadaşlarım ısrar ediyor yeter diye, forumdan da fikir alayım dedim.
  • quote:

Ben de boş alan kalması açısından 512'ye meyilliyim şu an, bir de ihtiyaç zamanla artar diye nasılsa ürünün 5 yıl garantisi var rahat ederim diyorum ama arkadaşlarım ısrar ediyor yeter diye, forumdan da fikir alayım dedim.

Merhaba hocam

Bende aynı durumdayım. Corsair Force GT 120 GB kullanıyorum ve yetersiz gelmekte aynı şekilde. ama 512 gb'a o kadar para veremedim. 225$'a 256 gb'lıklardan sipariş ettim. yeter diye düşünüyorum açıkçası.

benim sorum bu elimdeki corsair gt 120gb atıl duruma mı düşücek ben bu ssd'i kullanmaya başladığımda birlikte kullanabiliyormuyuz? oyun vs yükleyebilirmiyim? raidden hiç anlamıyorum ama 256 ile 120'lik raid olmaz herhalde. birde laraken'in dediği gibi %60-70 kullanirsak performansi ve kullanim omru mü azaliyor? benim corsair hep %90 dolulukta falan.

• quote:

Orijinalden alıntı: MIHAWK

quote:

Ben de boş alan kalması açısından 512'ye meyilliyim şu an, bir de ihtiyaç zamanla artar diye nasılsa ürünün 5 yıl garantisi var rahat ederim diyorum ama arkadaşlarım ısrar ediyor yeter diye, forumdan da fikir alayım dedim.

Merhaba hocam

Bende aynı durumdayım. Corsair Force GT 120 GB kullanıyorum ve yetersiz gelmekte aynı şekilde. ama 512 gb'a o kadar para veremedim. 225$'a 256 gb'lıklardan sipariş ettim. yeter diye düşünüyorum açıkçası.

benim sorum bu elimdeki corsair gt 120gb atıl duruma mı düşücek ben bu ssd'i kullanmaya başladığımda birlikte kullanabiliyormuyuz? oyun vs yükleyebilirmiyim? raidden hiç anlamıyorum ama 256 ile 120'lik raid olmaz herhalde. birde laraken'in dediği gibi %60-70 kullanirsak performansi ve kullanim omru mü azaliyor? benim corsair hep %90 dolulukta falan.

nen benimde corsair force gt 10gb bos alanla takılıyorum ama corsair guzel ssd ler uretıyor ılk gunku performası devam edıyor doluda olsa.

256+128 raid yapabilirsin sanırım ama en dusuk kapasıteyı baz alıcaktır yanı toplamda 256gb lık bır dısk olusturur eger yapabılırse.ama sorun cıkarmı kullanımda onu bılemem yalnz ayrı ayrı kullanırsın mesela bende 256gb lık alıp 128 lık force gt ye sadece oyun yada vm kurmak ıstıyorum.256 lıkta sistemi calıstırmayı dusunuyorum.

• anladım çok teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: MIHAWK

quote:

Merhaba hocam

Merhaba,

Ben bu arada bilgisayar güncellemekten bir süreliğine vazgeçtim, zaten acelesi yok, neticede bilgisayarımda kurulu 2 - 3 oyunu bile oynamıyorum ki bunlar şu anki sistemimde kolayca çalışan oyunlar (Assassin's Creed III, Wither 2: Assassins of Kings).

RAID için farklı boyutlarda diskler kullanılmıyor, ancak 1 adet 256 GB ile 2 adet 128'i RAID yapabilirsin diye biliyorum ki kullanılıyorsa bile tavsiye etmem. onun yerine 256 GB olan diskinizi birincil diskiniz yaparsın, diğer 120 GB GT'yi de depo amaçlı kullanabilirsin. Hiç olmadı satarsın :)

Doluluk teoride SSD'nin hızını düşürüyor, fakat yeni çıkan kaliteli SSD'ler de hissedilir bir fark görmezsin. Ben Force GT'de bile program açılışı ve oyun loadinglerinde bir yavaşlama görmedim, Samsung 840 Pro'da da görmeyeceğime eminim.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.