Şimdi Ara

Said Nursi Masum mudur Suçlu mudur? (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
211
Cevap
2
Favori
8.913
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Said Nursi cahil mi bilmem ama onu izleyen ve takip eden insanlarin oyle oldugu kesin.Mucize gosterdigini soyleyen muridleri var.Risale Nur denen sey zirva ve duzgun cevirisi yok herhalde.Osmanlica bilen insanlar ne yazdigini anlamiyorken muridlerinin anlamasi zaten abes olurdu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: darklord1905

Said Nursi cahil mi bilmem ama onu izleyen ve takip eden insanlarin oyle oldugu kesin.Mucize gosterdigini soyleyen muridleri var.Risale Nur denen sey zirva ve duzgun cevirisi yok herhalde.Osmanlica bilen insanlar ne yazdigini anlamiyorken muridlerinin anlamasi zaten abes olurdu.

Bu cevaba şaşırmadım.Nato kafa nato mermer.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ordan Geçenbay kullanıcısına yanıt
    Bir arguman ve savunman olmamasina sasirmamali.Mazlum seviyorsunuz diye gercekler degismiyor ne yazik ki
  • quote:

Bir arguman ve savunman olmamasina sasirmamali.Mazlum seviyorsunuz diye gercekler degismiyor ne yazik ki

Sana başka türlü cevap verilmez ki.Hayatında Risale okudun mu eleştiriyorsun?Okumadan nedir bu önyargı.Anlama noktasına gelince dikkatini verip biraz üzerinde duran herkes anlayabilir.(Gazete gibi okunmaz bu ve buna benzer yüksek eserler)
    Risale i nur veya Said Nursi için kimse mucizeden bahsetmiyor ve bahsedemez.Keramet ile mucizeyi bilmiyorsun konuşuyorsun.Mucize peygamberlere hastır bunu söyleyen hiçbir nur talebesi olmaz, olamaz.Cem Yılmazın dediği gibi bir tarafınızdan element uydurmayın.
    Dostum nurcularla sohbet etmisligim oturup konusmuslugum var iddaalarini sayayim mi sana istersen.Said Nursinin olecegi zamani bilgi ellerini yere dogru tutunca topragin sarardigini soyledi.

Dahasi kürtlerden ziyade türklerden destek gormesi ve Babali baskini icin kendisinin fetva verdigi bilinir.Abdulhamit tarafindan timarhaneye atilmistir.Deli raporu vardir.Bolgede bir nufuz sahibi oldugu dogrudur.Ben cahil demiyorum kendisine cevresine toplananlarin cahil oldugu kesim risali nuru okudum.Ama cevirilerini nurcular yazmis.Orjinalini Osmanlicam olmadigi icin okuyamadim ama Murat Bardakcinin Risali Nur ile ilgili yorumuna bakabilirsin.

Said Nursi iddaasi Risali Nuru Allahin istegi ile yazdim demesi ve kitabini kutsallastirmasi.Kurani anlasilmaz kabul edip bunu cozdugunu ve Risali Nurun Kurani anlama yolu olarak gostermistir.
  • quote:

Dostum nurcularla sohbet etmisligim oturup konusmuslugum var iddaalarini sayayim mi sana istersen.Said Nursinin olecegi zamani bilgi ellerini yere dogru tutunca topragin sarardigini soyledi.

Dahasi kürtlerden ziyade türklerden destek gormesi ve Babali baskini icin kendisinin fetva verdigi bilinir.Abdulhamit tarafindan timarhaneye atilmistir.Deli raporu vardir.Bolgede bir nufuz sahibi oldugu dogrudur.Ben cahil demiyorum kendisine cevresine toplananlarin cahil oldugu kesim risali nuru okudum.Ama cevirilerini nurcular yazmis.Orjinalini Osmanlicam olmadigi icin okuyamadim ama Murat Bardakcinin Risali Nur ile ilgili yorumuna bakabilirsin.

Said Nursi iddaasi Risali Nuru Allahin istegi ile yazdim demesi ve kitabini kutsallastirmasi.Kurani anlasilmaz kabul edip bunu cozdugunu ve Risali Nurun Kurani anlama yolu olarak gostermistir.

Allahın isteği ile yazdım demesi diye birşey yok. Sadece ilham dan bahseder Said Nursi. İlhamin ne olduğunu araştırmanı tavsiye ederim. Kitabını kutsallastirmak demişken defalarca okumuş biri olarak söylüyorum hiçbir yerde böyle birşey yok. Lakin birçok yerde Kuran'dan dersini almış ve onun bir nevi BU ZAMANA BAKAN (çok önemli) tefsiri olduğunu defalarca yazmıştır eserinde.

Tımarhane olayı az biraz arastirsan tamamen siyasi bir karar olduğunu göreceksin. Zaten bu konuda bile önceki sayfalarda açıklaması var. Popüler yorumlarda bile görebilirsin.

Kuran i anlaşılmaz kabul etmesi falan demişsin eğer inancın varsa bu kadar ağır iftiranın altında kalırsın. Bu zamanda hücum fen ve felsefeden geldiği için bu zamana bakan ayetleri daha çok ön plana çıkarmıştır eserinde. Sıradan bir tefsir veya meal gibi kelime manalarina değil anlatılmak istenen derin hakikatlere yer vermiştir.

Murat Bardakçı olayına hiç girmiyorum çünkü kendisi bir tarihçidir ve Risale ı Nur hakkında gerekli bilgi ve birikime sahip olmadığını kolaylıkla söyleyebilirim.

En başta söylediğin şeye gelirsek Nurculuk çok geniş bir dairedir bir kaç kez sohbete gelen ben nurcuyum deyip geziyor. Bahsettiğin şeyleri anlatan biri uzaktan Risaleler ile alakası olan biridir. Çünkü gerçek bir nurcu bu tip şeylerden bahsetmez. Her büyük zatın KERAMETLERI vardır ama Said Nursi bunlardan bahsetmez, bahsedenide sevmez. (senin söylediklerini ilk defa duyuyorum) Derler ya şeyh uçmaz, murid uçurur.

Bir hatanda Nur camiasında muridlik diye birşey yoktur. Ustadlik ve talebelik vardır. Gerçek ve doğru bilgi almak isteyen insan doğru kişilerden bunu almalı yoksa çok kolay yanlış yonlendirilebilir.

Simdi benim bir ikna cabam yok Said Nursi bana gore siradan ve o donemde bolgedeki cahil halki etkisine alan bir cemaat lideridir.Muridlerinin o donemde iddaa ettigi seyler bunlar ve kendi beyanlari veya baskasinin agzindan beyanlari kabul etmiyorsunuz.Orjinalini okuyamiyorsunuz cevirisini yapan kisi zaten adamin muridi.Tarafsiz bir tarihcinin yorumunu kabul etmiyorsunuz.Okudugun Risali Nurlari o yazmadi haberin olsun.

Ben kendim hadisleri kabul etmem kurana aykiri bulurum.Bu yuzden de Risali Nuru da kabul etmem safsatadir bana gore.
  • quote:

Simdi benim bir ikna cabam yok Said Nursi bana gore siradan ve o donemde bolgedeki cahil halki etkisine alan bir cemaat lideridir.Muridlerinin o donemde iddaa ettigi seyler bunlar ve kendi beyanlari veya baskasinin agzindan beyanlari kabul etmiyorsunuz.Orjinalini okuyamiyorsunuz cevirisini yapan kisi zaten adamin muridi.Tarafsiz bir tarihcinin yorumunu kabul etmiyorsunuz.Okudugun Risali Nurlari o yazmadi haberin olsun.

Ben kendim hadisleri kabul etmem kurana aykiri bulurum.Bu yuzden de Risali Nuru da kabul etmem safsatadir bana gore.

O zaman boşuna konuşmaya gerek yok. İyi akşamlar.

• bojack2 B kullanıcısına yanıt
    "Kendilerini Ehl-i Sünnet olarak tanımlayan arkadaşlarda dikkat etsinler kitapları okurken. Çok ciddi aykırılıklar var. Hurufi hesaplar, bilimsel tefsirler, uydurma hadisler, Sünni düşmanlarının görüşlerini kendine temel almalar vs. uzattıkça uzatırımda uzatmıyorum. Çünkü bu adamın müritleri en ufak bir sorgulama yapacak zihniyete sahip olmadıkları için bu adamın müridi" Nokta. Adamsın
  • Kısaca;
    Said Nursi Şeh Said ayaklanması ile alakası olmadığı gibi Şeh Said e ordu bizim ordumuzdur kendi askerimize silah çekemeyiz diyerek onu bu işten vaz geçirmeye çalışmıştır.

Papaya mektup yazmıştır mektup papayı islam a davet mektubudur. Feto gibi emrinizdeyim ne isterseniz yaparım mektubu değildir.

Mustafa Kemalin en çekindiği kişidir kendisi sürekli kendisi hakında bilgi almıştır.
    Ama Bedüizaman siyasete karışmamıştır onun davası iman kurtarma davasıdır.

Rus cephesinde savaşmıştır. 2 yıl rusların elinde esir kalmış sonra kaçmıştır.
  • darklord1905 kullanıcısına yanıt
    sen anlamıyorsun diye anlaşılmaz olmuyor
    bir kere şunu de anlaşilmaz değil ben anlayamıyorum. O zaman ilerleme göstere bilirsin.
  • Fetocu değil mi darbeye destek vermiştir.Abdulhamiti indirenler lehine fetva vermiştir.İttihat ve Terakkiyle bağlantısı vardır.18 Mart ayaklanmasına katılanları hain ilan eder.Abdulhamittem nefret eder.

Radyonun nasıl calıştığını anlamayan cahil bir hocadır.Cevresine topladıkları ondan da cahildir.

Risali Nuru orjinal dilinde okuyanlar söylüyor senin okuduğun kırpılnış olan osmanlıcan varsa bilemeyecegim.

• darklord1905 kullanıcısına yanıt
    bilgi olmadan fikir olmaz.
  • İnsanın kendisini bilmesi gibisi yoktur.

• quote:

İnsanın kendisini bilmesi gibisi yoktur.

Kardeş madem bu konu 2014 tarihinde açıldığı halde günümüze kadar gelebilmiş ve tutmuş ise demekki Mehdi Üstad Bediüzzaman Said-i Nursi hazretleri hakkında çok merak ettiğiniz sorular var arkadaşlar konuyu açan kişi olarak zaten cevabı vermişler ama sizin amacanız üstadı kötülemek olduğu için bir kere objektif olmanız gerekiyor ben 40 yaşındayım babam cemaatten olduğu için belki 15 yaşından beri 25 yıldır sohbetlere giderim İslam diniyle alakalı her sorunun cevabını büyük eseri Risale-i Nur Külliyatında buldum üstad sizin bildiğiniz klasik cami veya medrese hocası değildir hadislerde bahsedilen Mehdi, son İslam alimi ve seyyiddir bu yüzden onun hakkında aleyhinde bile konuşsak ölçüyü kaçırmadan konuşalım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Delidir. Boşuna Deliüzzaman dememişler.
  • Ukba Yolcusu kullanıcısına yanıt
    Kardesim ne Mehdisinden bahsediyorsun teknolojinin bu asamaya ulastigi bilginin bu kadar yayildigi donemde bile hala bu safsatalara nasil inaniyorsunuz aklim almiyor.

Bu adam harun yahyanin eski halidir. Harun yahyanin sacmaliklarinin kaynagi genelde bu risale denen seylerde geciyor ve akil ve mantigini kapatmadan o kadar yanlislikla mantik hatalariyla dolu hikayeleri kabul edemezsin.

Bu devirde basimiza peygamber cikarmayin. Yok yeri sarartiyormus yok olumunu biliyormus yok oyleymis yok boyleymis ulkeye yazik edeceksiniz

Fetoculerin verdigi zarar ortada bu Nursi fanatikliginiz yuzunden insanlarin yemediginiz hakki kalmadi atilmadik iftira kaset komplolori masumlari hapiste kanserden oldurmek.

Yeter artik yeterince zarar verdiniz bir vahili putlastirarak !!! Bir insanin akillanmasi icin daha bu ulkenin kac felaket yasamasi gerekiyir !!! Hurafeleri hikayeleri birakip aklina inanmasi icin ne kadar surunmesi gerekiyor !!!

Inanin hayretler icerisindeyim 2018 yilina girecegiz yok mehdi yok bilmem ne. 30 yil once Abdde bir herif peygamberligini ilan edip Guatemalaya 5000 kisi goturdu ve hepsinin kendisiyle intihar etmesine yol acti.

Bu cahillerden ne farkiniz var ! Cok gec olmadan aklinizi basiniza devsirin ulke cehenneme dondu her an savasa girebiliriz 21. Yyda abuk sabuk mezhep savaslarina bulasabiliriz su fanatizminizi artik bi kenara atin.

Bu herif mehdi degil o degil bu degil. Senin benim gibi bir insan bunu anlayin artik.

• quote:

Orijinalden alıntı: Thomas Henry Huxley

Delidir. Boşuna Deliüzzaman dememişler.

Deliüzzaman değil Bediüzzaman yani zamanın eşsizi ve harikası demek hatta Osmanlı'nın son zamanlarında tımarhaneye gönderilmiş onu muayane eden doktorun sorularına öylesine mantıklı cevaplar vermiştirki doktor hayretler içinde şöyle demiştir : Saidi Nursi delise dışarıda akıllı adam kalmamış

• Ukba Yolcusu kullanıcısına yanıt
    Sen dd buna inandın değil mi

• quote:

Sen dd buna inandın değil mi

İnanmamak için sebebim yok

• 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.