Şimdi Ara

Sahibinden Üzerinden Sattığım Ürüne Amerikalı Askerden Mesaj Geldi [Yeni Dolandırma Yöntemi]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
68
Cevap
0
Favori
14.355
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. Sahibinden aracılığıyla bir laptop ilanı verdim. 18 gün önce Adana İncirlik üssüne gelen bir ABD askeri whatsapp üzerinden ürün ile ilgilendiğini satın almak istediğini yazdı. Türkçe bilmiyormuş bu yüzden çeviri aracılığı ile whatsapp üzerinden konuşup satabileceğimi söyledim. O da kabul etti.

Amcasına hediye olarak almak istediğini belirtti. Adresini falan gönderdi. Laptop ücreti + kargo ücreti göndereceğini söyledi.

Benim anlamadığım nokta TR'ye yeni gelip elektronik satış sitesinden nasıl haberdar olduğu ve hiç tanımadığı bir ülkenin insanına neden güvendiğini çözemedim. Eğer içinde başka bir iş varsa satışı iptal edeceğim arkadaşlar. Tecrübeli arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Edit: Üyelerin yardımları sayesinde dolandırıcı olduğunu teyit etmiş oldum, teşekkür ederim. Ortada dolandırılma olamaz arkadaşlar. Parayı yollamadıktan sonra neden göndereyim? Akıl-mantık lütfen.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hepsi manyak bunların -- 12 Temmuz 2018; 14:44:1 >

• Arkadaşlar anladığım kadarıyla bu dolandırıcılık yöntemi 5-6 yıldır kullanılıyor. Forumdada bununla ilgili bir çok başlık var, Nijeryalı dolandırıcılar olarak geçiyorlar.

Bir kaç gün önce bana da bu yöntemi uyguladılar, küçük bir internet araması ile dolandırıcı olduklarını anladım.

Bu dolandırıcılık yöntemini özetlemek gerekirse;

Dolandıran kişiler;
    1) Nijeryalılar
    2) Genelde asker olduklarını söylüyorlar
    3) İngilizceleri vasat düzeyde, çoğu zaman harf hataları yapıyorlar. Bazıları google translate kullanıyor, sizinle Türkçe yazışıyor.

Dolandırma şekli;
    1) Sahibinden gibi ikinci el sitelerindeki ürünlere Whatsapp ve e-posta üzerinden satın alma teklifinde bulunuyorlar.
    2) Özellikle laptop, fotoğraf makinası, lens gibi elektronik ürünleri hedefliyorlar.
    3) Size farklı bir memlekette olduğunu söyleyip ürünü Nijeryadaki bir akrabasına hediye göndermek istediğini söylüyorlar.
    4) Pazarlık yapmıyor üstüne kargo parasını fazlasıyla göndereceklerini vaad ediyorlar (çoğu kişi bundan etkilenip kandırılıyor, örneğin 1000 liralık bir ürün satıyorsanız Nijerya için kargosunun 140 tutacağını ama size 200 lira yatıracağını söylüyor.)
    5) Parayı yatırmak için sizden IBAN, isim ve e-posta adresinizi istiyor.
    6) Size ödemeyi yaptığına dair sahte bir banka e-postası yada dekontu gönderiyor.
    * Bu sahte postalar bankadan size özel düzenlenmiş gibi göstermek sizin adınız, iban numaranız, ürün ve kargo tutarı bulunuyor.
    * E-posta metninde; paranın bankaya yatırıldığını, kargo takip kodunu bankaya ilettiğiniz takdirde paranın size aktarılacağı sistemi anlatan yazılar var. (Uluslar arası düzeyde böyle bir sistem yoktur)
    * İnandırıcılığı artırmaya yönelik banka şubelerinin, müdürlerinin, FBI'ın fotoğrafları var.
    * Sahte e-postalar genelde spam klasörüne düşüyor.
    7) Ardından kargoyu bir an önce göndermeniz için sizi baskılıyorlar.
    8) Kargoyu gönderdiğinizde iş işten geçmiş oluyor, ne bankadan para geliyor nede bir şey.
    9) Bazen işin devamını getirip WesternUnion (uluslar arası para transferi firması) üzerinden para göndermenizi istiyorlar.

Yöntem anladığım kadarıyla bu şekilde; bir şekilde bu yöntem ile kandırılmış yada kandırılmaya çalışılmış isek asıl önemli olan ne yapmamız gerektiği, bunla ilgili bir kaç önerim var;
    1) Sahibinden.com gibi ikinci el sitelerine müşterilerini uyarmaları konusunda mesaj çekmek.
    2) Nijerya konsolosluğuna bir dilekçe yada e-posta göndermek.
    3) PTT kargoya konuyla ilgili bir mesaj atarak kargo teslim alan personelin bu konuda bilgilendirilmesini sağlamak..

----

Önceki mesajlarımda bana musallat olan dolandırıcının fotoğrafını ve whatsapp mesajlaşmalarımızı paylaşmış, ona bir oyun oynayacağımı söylemiştim, ardından olaylar şöyle gelişti; ben buna FBI dan korktuğumu söyledim bu başladı FBI ile beni korkutmaya.
    UPS kargoya gittiğimi kargonun 187TL tuttuğunu fakat yanımda 140 lira olduğunu söyleyip hemen benim ibana 40TL yatırması konusunda ikna etmeye çalıştım, bana diyor ki PTT ye git (PTT nin ucuz olduğunu bile biliyor hıyar).
    PTTye gittiğimi ama kargo parasının 165TL olduğunu söyledim ama hesabıma para göndermeye bir türlü ikna edemedim.
    Buda bir yandan beni FBI ile korkutmaya devam ediyor, bende çok korkuyormuşum gibi rol çekiyorum.
    En son isyan bayrağını çektim, dedim ağlıyorum şu an, fotoğraf makinasını da parçalayacağım bu yüzden, yeter artık FBI gelsin alsın beni dayanamıyorum vs. vs.
    Bu dedi tamam tamam korkma ben FBI aradım, seni yakalamayacaklar. Ama onları çok strese soktuğun için o cebindeki 140TLyi onlara WesternUnion üzerinden yatırmalısın diyip gerçek adını ve adresini verdi.

Bende onu bu bilgiler ile biraz tehdit ettikten sonra photoshop ile hazırladığım aşağıda da ufak bir bölümünü koyduğum fotoğraflardan gönderdim ve bir iki ay içerisinde oraya gelip kendisini bulacağımı söyledim, bi an afalladı Nooooo diye mesajlar yazmaya başladı en sondada beni engelledi
  • dolandırıcı

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Nolur nolmaz iptal et

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Biri soğuk su atsın konuya

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Myhunter

Biri soğuk su atsın konuya

Arkadaşım soğuk suyla ne alakası var adam ibanıma parayı gönderdikten sonra olacak bu işler. İşkillendim yine de.
  • Adam MacBook ülkesinde yaşıyor senin laptopunu almasını aklın alıyor mu ?

• Dolandırıcılık olabilir.Çünkü yabancı dolandırıcılar ya da yabancı görünümlü olan dolandırıcılar türedi o sitede.Alt linkte ki konuya bakmanı tavsiye ederim.Google'a "Sahibinden yabancı dolandırıcı" yazarsan daha iyi örnekler çıkar.

https://forum.donanimhaber.com/sahibinden-com-kullanilarak-yapilan-dolandiricilik-dikkat--36692143
  • Ürünü aldıktan sonra bankaya talimatla parayı geri alırsa?

• dolandırıcı kokuyor fakat ilk parayı yolladıktan sonra kime ne
  • Para zaten sahibinden havuzuna dusecek, oyle onay verirsin

Nasil bi notebook satiyosun ayrica ne kadar mesela?

Risk budur, dene gitsin :D

• Konuşmaları atsana. Bozuk ingilizceyle yazıldıysa kesin dolandırıcıdır.

• Dostum adam peki sana amcasının yurtdışında yaşağını, ücreti direk sana havale edeceğini, senin de TNT, ya da UPS kargoyla direk göndermedini istedi mi? Çünkü birebir aynı durum başıma geldi.

Aynı şekilde incirlik üssünden bir askerdi bana da mesaj atan, 2. el iphone satıyordum, en son her şeyde anlaştık iban numaramı gönderdim ancak gelen giden bir para olmadı, sonra mesaj atmayı da kesti falan garip bir olaydı benim için
  • Nijeryali bir dolandırıcıya benziyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: madrush x

Para zaten sahibinden havuzuna dusecek, oyle onay verirsin

Nasil bi notebook satiyosun ayrica ne kadar mesela?

Risk budur, dene gitsin :D

1050 liralık bir laptop hocam i3 işlemcili. Öyle ahım şahım bir şey değil.

Sahibinden get ile satmıyorum normal satıyorum.

Pazarlık gibi bir durum yok. Fiyat neyse onu göndereceğini + yurtdışı kargo ücreti göndereceğini söyledi.

Suriye-Halep'te görev yaptığını ürünü amcasına göndermemi istedi. İşin garip kısmı önce abd adresi verdi sonra Nijerya'ya taşındığını söyledi. Yeni bir adres verdi.

Yarın göreceğiz bakalım parayı yollayacak mı?

• adam get satmıyorki para nasıl havuza düşüyor ???????????????????
  • Abd askerinin,ikinci el laptop alacağına inandığın için seni tebrik ediyorum

• Yerinde olsam bulaşmam, mutlaka senin bilmediğin bir yöntemle dolandırmayı deneyecektir.

• Yok iptal et dostum bence guvenli e ticaret sistemi ile satmiyosan aliciya baya dikkat etmen gerek

Nijerya, suriye, amerika vs riske gerek yok :) ya da soyle parayi gonder, hesapta gorursem kargolarim diye

• Tamam işte Nijerya dediyse dolandırıcı büyük ihtimal.
    Çok şükür bugünde bir üyeyi soğuk su içmeden kurtardık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-D50B08F8B -- 29 Haziran 2017; 23:33:22 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Cumadangeldim

Dostum adam peki sana amcasının yurtdışında yaşağını, ücreti direk sana havale edeceğini, senin de TNT, ya da UPS kargoyla direk göndermedini istedi mi? Çünkü birebir aynı durum başıma geldi.

Aynı şekilde incirlik üssünden bir askerdi bana da mesaj atan, 2. el iphone satıyordum, en son her şeyde anlaştık iban numaramı gönderdim ancak gelen giden bir para olmadı, sonra mesaj atmayı da kesti falan garip bir olaydı benim için

Ptt kargo hariç her şey aynı hocam. Sanırım ucuz bir dolandırıcı gibi görünüyor

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.