Şimdi Ara

Sahibinden Dolandırıcısına Dikkat Edin!

Koronavirüs Özel
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
30
Cevap
1
Favori
2.092
Tıklama
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Konu Dışı >> Sahibinden Dolandırıcısına Dikkat Edin!
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    357 Mesaj

Merhabalar, Sahibinden Sitesinden Ekran kartı almak için Yunus Emre (Değiştirmedenki ismi buydu) ile anlaştık. ben parayı gönderdim kendiside ürünü göndermek için sözde kargoya gidiyordu hatta kartın fotosunu bile atmıştı. Neyse üstünden 3 saat geçti kargoya verdiniz mi diye mesaj attım ve hem 0542 593 92 59 numaralı telefondan hem de sahibinden hesabından engellendim. Daha sonra bir arkadaşım aracılığıyla buna senin hakkında suç duyurusunda bulunacağım diye mesaj attım ve bana dönüş yaptı. Telefonun kendisinin olmadığını söyleyerek kardeşinin yaptığını ve parayı geri göndereceğini söyledi. ertesi gün oldu iban attım akşam 22:04 civarı sahte bir dekont göndererek parayı gönderdiğini söyledi (Para hiçbir zaman gelmedi) Daha sonra paranızı gönderdim bir daha bu numarayı aramayın deyip tekrar engelledi ve Sahibinden deki Profilinin adını Furkan Topçu olarak değiştirdi. Geçen Hafta Siber suçlara gidip suç duyurusunda bulundum.
    Lütfen sizde bu sahtekarı şikayet edin ve bunun gibilere dikkat edin.

EDİT: Sahtekar Başka bir sahte profil açmış ve şuan ki profilinin adı Mert Kaan. Profilinde RX 570 8GB ekran kartı ilanı vardır.
    https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-bilgisayar-masaustu-sapphire-radeon-rx570-nitro-plus-oc-plus-8gb-256bit-gddr5-ekran-karti-836912581/detay

Bu şahsa dikkat edin sürekli ekran kartı kategorisini takip ediyorum ve böyle sahtekarlari siber suçlara şikayet edip forumda da paylaşacağım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tasar07 -- 1 Temmuz 2020; 20:24:50 >

• şu ilanında bey mey hanım yazan tiplerden uzak duruyorum kafam rahat. bey miş nerenin beyi yaprağımın beyi

ilanlarda ad soyad vermeyen tipler tipik dolandırıcıdır

mal alım satım sitesine kayıt olup adımı soyadımı vermiyorum rahatsız oluyorum diyen tipler neyin kafasında  

Tipik sahibinden dolandırıcıları:

İsim: Genelde bey, hanım veya çok genel isimler
    Üyelik tarihi : ya çok yeni, yada eski kırdıkları bir hesabı değiştirerek kullanıyorlar.

Adres: Türkiye'nin ücra noktaları, köyleri, haritada zor bulacağınız noktalar. Aynı ürünün ilanı periyodik olarak tekrar ve tekrar başka adreslerden yayınlanır.
    Ürün fotoğrafları: Başka bir ürüne ait fotoğraflar, yada sadece çok belirsiz bir noktası, sorarsanız pek fotoğraf işlerinden, teknolojiden anlamazlar.
    Ürün açıklamaları: Ürünü tam anlatamayan, model no, seri no, yıl bilgisi vermeyen, milattan önce kalmış teknoloji veya ürünü yeni gibi gösteren.

Fiyat: Genelde yarı veya daha azını yazarlar, yanına bir sürü ekstra eklerler. Dürüst satıcı zaten malın değerini bilir satamayacak ise satış işini uzmanına(galeri, ofis, market,...) devreder, takas yolu ile malını paraya çevirir.

İletişim: Telefon numarası vermeyen yada verilen numaranın geçerli olmaması. İlk mesaj attığınızda başka bir cep numarasına yönlendirme, genelde data hatlı bir numara ve whatsup uygulaması.

Detay istediğinizde asla müsait olmamaları, get ile satışı düşünmediklerini söylemeleri (tabi işim gücüm yok burdan kalkıp Artvin, Sinop, Hakkari gibi illerin bilmem ne köyüne gideceğim). Kendilerini güvenilir göstermek için Asker, Polis, Memur... gibi mesleklerle tanıtmaları ve bu yüzden kolay iletişim kurulamadıkları, gerekirse eft sonrası kargo ile gönderecekleri. Ankara Mamak, Altındağ veya İzmir Karşıyaka, Karabağlar bölgesinde verilen adreslerde buluşma isteğinde verdiğiniz saat ve yer ne olursa olsun satıcı size kendi belirledikleri yer ve saati verecektir. Burada çoğul kullanıyorum çünkü buluşmaya bambaşka bi kişi eli boş veya farklı bir ürünle, cihazla, sopayla, bıçakla... gelebilir. Her şeye hazır olun.!!!
    Bunlar şu ana kadar gördüklerim ve tecrübe ettiklerim. Verdiğim yer isimleri örnek amaçlıdır, kimseyi zan altında tutmak istemem.

Dürüst bir satıcı bulursanız, 2-3 demeyin anlaşmaya bakın. Alacağınız ürün ile ilgili 6 ay sonra polis ile uğraşmayın.

Ben get açmayan kişiyi potansiyel dolandırıcı olarak görür, 1₺ bile yollamam, milletteki özgüvene bak, tanımadığı insanlara binlerce lira yollar. Allah akıl fikir versin!

Üyelik Tarihi Şubat 2020
    Üyelik Tarihi Şubat 2020
    Üyelik Tarihi Şubat 2020
    Üyelik Tarihi Şubat 2020
    Üyelik Tarihi Şubat 2020
    Üyelik Tarihi Şubat 2020
    Üyelik Tarihi Şubat 2020
    Üyelik Tarihi Şubat 2020
    Üyelik Tarihi Şubat 2020
    Üyelik Tarihi Şubat 2020
    Üyelik Tarihi Şubat 2020
    Üyelik Tarihi Şubat 2020
    Üyelik Tarihi Şubat 2020
    Üyelik Tarihi Şubat 2020
    Üyelik Tarihi Şubat 2020
    Üyelik Tarihi Şubat 2020
    Üyelik Tarihi Şubat 2020
    Üyelik Tarihi Şubat 2020
    Üyelik Tarihi Şubat 2020
    Üyelik Tarihi Şubat 2020
    Üyelik Tarihi Şubat 2020
    Üyelik Tarihi Şubat 2020
    Üyelik Tarihi Şubat 2020
    Üyelik Tarihi Şubat 2020
    Üyelik Tarihi Şubat 2020
    Üyelik Tarihi Şubat 2020

• Binbaşı
    1401 Mesaj
    Eski Kullanıcı Adı:
    KanGörünce Bayılan Vampir

Hala akıllanmadınız tanımadığınız kişilere para yollama konusunda.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

Üyelik Tarihi Şubat 2020
    Üyelik Tarihi Şubat 2020
    Üyelik Tarihi Şubat 2020
    Üyelik Tarihi Şubat 2020
    Üyelik Tarihi Şubat 2020
    Üyelik Tarihi Şubat 2020
    Üyelik Tarihi Şubat 2020
    Üyelik Tarihi Şubat 2020
    Üyelik Tarihi Şubat 2020
    Üyelik Tarihi Şubat 2020
    Üyelik Tarihi Şubat 2020
    Üyelik Tarihi Şubat 2020
    Üyelik Tarihi Şubat 2020
    Üyelik Tarihi Şubat 2020
    Üyelik Tarihi Şubat 2020
    Üyelik Tarihi Şubat 2020
    Üyelik Tarihi Şubat 2020
    Üyelik Tarihi Şubat 2020
    Üyelik Tarihi Şubat 2020
    Üyelik Tarihi Şubat 2020
    Üyelik Tarihi Şubat 2020
    Üyelik Tarihi Şubat 2020
    Üyelik Tarihi Şubat 2020
    Üyelik Tarihi Şubat 2020
    Üyelik Tarihi Şubat 2020
    Üyelik Tarihi Şubat 2020

|
    |

• Yarbay
    5370 Mesaj

şu ilanında bey mey hanım yazan tiplerden uzak duruyorum kafam rahat. bey miş nerenin beyi yaprağımın beyi

ilanlarda ad soyad vermeyen tipler tipik dolandırıcıdır

mal alım satım sitesine kayıt olup adımı soyadımı vermiyorum rahatsız oluyorum diyen tipler neyin kafasında  

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Winter Is Coming -- 28 Haziran 2020; 22:31:40 >

" - Vatana ihanetin nedeni olmaz, er ya da geç bedeli olur. "

• Er
    11 Mesaj

Tipik sahibinden dolandırıcıları:

İsim: Genelde bey, hanım veya çok genel isimler
    Üyelik tarihi : ya çok yeni, yada eski kırdıkları bir hesabı değiştirerek kullanıyorlar.

Adres: Türkiye'nin ücra noktaları, köyleri, haritada zor bulacağınız noktalar. Aynı ürünün ilanı periyodik olarak tekrar ve tekrar başka adreslerden yayınlanır.
    Ürün fotoğrafları: Başka bir ürüne ait fotoğraflar, yada sadece çok belirsiz bir noktası, sorarsanız pek fotoğraf işlerinden, teknolojiden anlamazlar.
    Ürün açıklamaları: Ürünü tam anlatamayan, model no, seri no, yıl bilgisi vermeyen, milattan önce kalmış teknoloji veya ürünü yeni gibi gösteren.

Fiyat: Genelde yarı veya daha azını yazarlar, yanına bir sürü ekstra eklerler. Dürüst satıcı zaten malın değerini bilir satamayacak ise satış işini uzmanına(galeri, ofis, market,...) devreder, takas yolu ile malını paraya çevirir.

İletişim: Telefon numarası vermeyen yada verilen numaranın geçerli olmaması. İlk mesaj attığınızda başka bir cep numarasına yönlendirme, genelde data hatlı bir numara ve whatsup uygulaması.

Detay istediğinizde asla müsait olmamaları, get ile satışı düşünmediklerini söylemeleri (tabi işim gücüm yok burdan kalkıp Artvin, Sinop, Hakkari gibi illerin bilmem ne köyüne gideceğim). Kendilerini güvenilir göstermek için Asker, Polis, Memur... gibi mesleklerle tanıtmaları ve bu yüzden kolay iletişim kurulamadıkları, gerekirse eft sonrası kargo ile gönderecekleri. Ankara Mamak, Altındağ veya İzmir Karşıyaka, Karabağlar bölgesinde verilen adreslerde buluşma isteğinde verdiğiniz saat ve yer ne olursa olsun satıcı size kendi belirledikleri yer ve saati verecektir. Burada çoğul kullanıyorum çünkü buluşmaya bambaşka bi kişi eli boş veya farklı bir ürünle, cihazla, sopayla, bıçakla... gelebilir. Her şeye hazır olun.!!!
    Bunlar şu ana kadar gördüklerim ve tecrübe ettiklerim. Verdiğim yer isimleri örnek amaçlıdır, kimseyi zan altında tutmak istemem.

Dürüst bir satıcı bulursanız, 2-3 demeyin anlaşmaya bakın. Alacağınız ürün ile ilgili 6 ay sonra polis ile uğraşmayın.

• Binbaşı
    1861 Mesaj
    Ben get açmayan kişiyi potansiyel dolandırıcı olarak görür, 1₺ bile yollamam, milletteki özgüvene bak, tanımadığı insanlara binlerce lira yollar. Allah akıl fikir versin!

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

SAMSUNG Galaxy Note Fan Edition
  • Yarbay
    5370 Mesaj

boş yorum

get i bende hiç bir zaman açmıyorum şu ana kadar 1 kişiyi dahi dolandırmadım son 1 ayda 3 sahibinden satışım oldu hep ilk parayı aldım.

get satıcıyı suistimal eden bir sistem

|
    |
    Leon FR kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Binbaşı
    1861 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Winter Is Coming

boş yorum

get i bende hiç bir zaman açmıyorum şu ana kadar 1 kişiyi dahi dolandırmadım son 1 ayda 3 sahibinden satışım oldu hep ilk parayı aldım.

get satıcıyı suistimal eden bir sistem

Öncelikle yorum boş falan değil!

İkincisi, benim de satış yaptığım oluyor. Hem GET'li hem de GET'siz. Parayı alıp ürünü direk gönderdiğim de oldu. Önden para aldiğimda ben de alıcıyı mağdur etmiyorum ama ülkenin yarısı dolandırıcı. Tedbiri elden bırakmıyorum. Ülkede büyük bir ahlâkı çöküş var. Kusura bakmasın kimse, kimsenin ekmeğine yağ süremem. Tanımadığı, görüşmediği adama para gönderen hak ediyor yaşadığı muameleyi.

Ekleme: Bunların diğer versiyonları da sınavlara geç kalanlar, bile bile yanlış okula gidenler, ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Leon FR -- 28 Haziran 2020; 20:54:10 >
    |
    |

• Yarbay
    5370 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Leon FR

Öncelikle yorum boş falan değil!

İkincisi, benim de satış yaptığım oluyor. Hem GET'li hem de GET'siz. Parayı alıp ürünü direk gönderdiğim de oldu. Önden para aldiğimda ben de alıcıyı mağdur etmiyorum ama ülkenin yarısı dolandırıcı. Tedbiri elden bırakmıyorum. Ülkede büyük bir ahlâkı çöküş var. Kusura bakmasın kimse, kimsenin ekmeğine yağ süremem. Tanımadığı, görüşmediği adama para gönderen hak ediyor yaşadığı muameleyi.

Ekleme: Bunların diğer versiyonları da sınavlara geç kalanlar, bile bile yanlış okula gidenler, ...

Alıntıları Göster

basbaya boş yorum

farkında olmadan suçlu ve suçu övüp haklı çıkartıyorsun, hak ediyorlar felan

sen parayı önden alıyorsun sorun yok ama gönderirken karşıdaki potansiyel dolandırıcı oluyor 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Winter Is Coming -- 28 Haziran 2020; 21:42:9 >
    |
    |

• Yüzbaşı
    910 Mesaj
    sahibinden hesabımda soyadım yazmıyor, numaram da açık değil. on adete yakın ürün sattım, getli ve getsiz. birçoğunu alıcı hesabıma parayı yatırdığı saat içerisinde kargoladım. öyle saçma sapan bir genelleme yapılamaz. ben rahatsız oluyorum ad/soyadımın herkese açık olmasından. zaten her gün tanımadığım kişiler/firmalar yüzünden yerli yersiz aranıyorum. kvkk diye bir şey var sözde ama bilgilerimiz herkesin elinde...

karşı tarafın dolandırıcı olduğuna/olabileceğine dair en somut veri, ilan açıklamasındaki ve iletişim kurduğunuz süreçteki üslubu. eğer ilanda her şeyi samimi ve açık şekilde belirtmemişse, ilandaki ürünü ballandıra ballandıra anlatıp bitiremediyse, mesajlaşırken ya da telefon görüşmesinde lafı eveleyip geveliyorsa %90 dolandırıcıdır. tecrübelerim bunlar. yine de mümkün olduğunca get ile alışveriş yapmayı tercih ediyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Opus Diabolicum -- 28 Haziran 2020; 22:26:23 >

Yıl olmuş 2020 nasıl tanımadığın görmediğin birisine bu kadar kolay güvenebiliyorsun yapmayın etmeyin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HatAliVet -- 29 Haziran 2020; 0:36:54 >
    |
    |

Çevremde de çok duyuyorum. Sakın ola işinizi garantiye almadan söz onayıyla hareket edip de karşı tarafa para göndermeyin. Herkes sizin gibi iyi niyetli değil.

Bugün ekran kartı parası ile kurtarırsın, yarın araba paran gider. Aman dikkat gençler. Aklınıza gelmeyecek derecede ....u ...u var bu ülkede. Noktalı yere ne getirirseniz artık.

Bırakın bu tarz iş yapmayı, araba alırken telefonda gevşek gevşek konuşanlarla direkt irtibatı kesiyordum. Sesinden bile belli oluyor bazılarının.

Güvenli ödeme yoksa alışveriş yapmayın. Kimsenin sözüne güvenmeyin.

|
    |

tanımadığın bir kişiye para yollayacak kadar güvendi isen çok safsın güzel kardeşim. deneme amaçlı bir dahaki sefere 100-200 bin tl civarı havale et başkasına da iyice ders al

|
    |

ben internette isimimi kullanirken rahatsiz oluyorum kimlik harici hicbiryerde ismimi kullanmiyorum letgoda bile farkli

|
    |
    Winter Is Coming kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Sahıbınden com da dogru satıcıyı bulmak cokzor Sıte en son Mart ayında bır alışverış yaptım Aalışverişde sorun yaşadım ve şunu gordum eger dolandırlırsanız hıc bır şekılde sahıbınden com bu dolandırıcılıga karşı bır onlemı yok oraya koymuşlar 4 tane şık koymuşlar hıcbırıde sorun yasarsanız sıze bır faydası yok En azından satıcı hakkında yorum olması gerekıyor yoksa dolandırıcı zaten acık bulmuşki sahıbınden com dan satışı tercıh edıyor

|
    |
    quote:

Orijinalden alıntı: Opus Diabolicum

sahibinden hesabımda soyadım yazmıyor, numaram da açık değil. on adete yakın ürün sattım, getli ve getsiz. birçoğunu alıcı hesabıma parayı yatırdığı saat içerisinde kargoladım. öyle saçma sapan bir genelleme yapılamaz. ben rahatsız oluyorum ad/soyadımın herkese açık olmasından. zaten her gün tanımadığım kişiler/firmalar yüzünden yerli yersiz aranıyorum. kvkk diye bir şey var sözde ama bilgilerimiz herkesin elinde...

karşı tarafın dolandırıcı olduğuna/olabileceğine dair en somut veri, ilan açıklamasındaki ve iletişim kurduğunuz süreçteki üslubu. eğer ilanda her şeyi samimi ve açık şekilde belirtmemişse, ilandaki ürünü ballandıra ballandıra anlatıp bitiremediyse, mesajlaşırken ya da telefon görüşmesinde lafı eveleyip geveliyorsa %90 dolandırıcıdır. tecrübelerim bunlar. yine de mümkün olduğunca get ile alışveriş yapmayı tercih ediyorum.

valla ben yorumunuza katılmıyorum. Benim adım soyadım varken, telefonumu satıyordum. Facebooktan ekleyip yazan alıcılar mı dersin? Adımı soyadımı kullanıp benim adıma ön kayıt açıp üyelik için arayan spor salonları mı dersin adeta taciz ettiler beni. En son illallah dedim soyadımı bey yaptım. Genelleme yapmamak lazım bence, sonuçta dolandırıcı adam bey yapmakla uğraşacağına sahte bir soyadı uydurur geçer

DH Body Builders + DH Fight Club [Boxing]

• Yüzbaşı
    910 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Frank Lapidus

valla ben yorumunuza katılmıyorum. Benim adım soyadım varken, telefonumu satıyordum. Facebooktan ekleyip yazan alıcılar mı dersin? Adımı soyadımı kullanıp benim adıma ön kayıt açıp üyelik için arayan spor salonları mı dersin adeta taciz ettiler beni. En son illallah dedim soyadımı bey yaptım. Genelleme yapmamak lazım bence, sonuçta dolandırıcı adam bey yapmakla uğraşacağına sahte bir soyadı uydurur geçer

Alıntıları Göster

yanlış mesajı mı alıntıladınız acaba? zira aynı şeylerden bahsedip bana katılmadığınızı beyan etmişsiniz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Er
    1 Mesaj

get ilanla 300 tlye gtx 750 ti almıştım 3 sene oldu hala taş gibi kart

|
    |

utanmadan bir de konu açıyorsunuz
    milyon tane dolandırıcılık konusu var hala gönderin hak ediyorsunuz.
    sizin gibiler yüzünden resmen sektör oluştu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi riaz -- 29 Haziran 2020; 23:12:16 >
    |
    |

Nintendo 3DS Kullanıcıları Kulübü

• Yüzbaşı
    501 Mesaj

Sizin gibi keklikler varken aklında olmayan bile dolandırıcı olmaya karar verir.

|
    |
Reklamlar
kolayoto.com
Canlı Tv izle
Media Sözlük
bankalar.org
emek server
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,344
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.