Şimdi Ara

Saha Dolapları Aktif Oldu! (Deneyimlerim)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
71
Cevap
2
Favori
5.009
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Konumun krokisini ve dolapların fotoğraflarını aşağıda paylaştım bakabilirsiniz.

2011'den bu yana 16MBPS UltraNET kullanıcısıyım, 2013 yılına kadar 12MBPS kadar bağlantı hızı sorunsuz alabiliyordum sonrasında 8MBPS bağlantıda SNR Margine değerlerinin ve santral mesafesi değerlerinin sürekli değişkenlik göstermesi nedeni ile hızımı 6MBPS 4MBPS gibi gülünç hızlara sabitlettirip kullanıyordum.

Bu süreç zarfı içerisinde 14 adet BTK, 2 Bimer, 2 Beyaz Masa, 76 TTNET, 17 TurkTelekom, Online İşlemler - Twitter - Facebook - Donanimhaber @TTNETDESTEK - gibi toplamda her ay yaklaşık 600DK kadar müşteri hizmetleri görüşüyor belirli zamanlarda santrali basıyordum. Bunları yaparken TürkTelekom Avcılar müdürlüğünü de ihmal etmiyor bol bol şikayet kayıtları oluşturup onları çileden çıkartıyordum.

Bunlar sürekli; Modem bozuk, Bina İçi Tesisatını yenile gibi gerekçeler ile beni oyalıyorlardı. (Bina tesisatı CAT6 ile değiştirildi ve 4 farklı VDSL 300MBPS destekli farklı marka modemler denendi) SNR 1DB dahi yükselmedi

Bunlarda artık bıkmış olacaklar ki 2015 Aralık ayında 2 Adet ZTE Tip 7 Kabin getirdiler ve 50 Metre yanıma kurdular (Krokiden bakabilirsiniz)

Hemen koşarak gittim baktım dolap numarası 279 ve bizim binada ki ankastre de 279 ve bir an havalara uçtum, benim için internet gerçekten çok önemli...

Ocak ayı ortaları gibi bir baktım ki TürkTelekom taşeronları dolaba turuncu kablo çekiyorlar, yerlere kabloları geçirmek için kuyular açmışlar ve demir kapaklarla kapatmışlar (Üzerinde TürkTelekom yazıyor)

Sürekli Fiber Nerede? uygulaması, Fixnet VDSL sorgulama (Telefon numarası ile) Müşteri Hizmetleri ile görüştüğümde HiperNET paketleri aktif gözükmüyordu, sürekli şikayetler oluşturuyorum bağlantımı kopartıyorlar, günlerce internet erişimi sağlıyamıyordum.

Saha dolabının üzerinde aşağıda ki fotoğraflarda görebileceğiniz gibi IP numaraları mevcut, sürekli ping yolluyorum fakat pinglere cevap alamıyorum %100 error alıyordum ve saha dolaplarını kulağımla dinliyordum fan sesi falan gelmiyordu.

Kafam attı 4 Nisanda müdürlüğe gittim 5 farklı kişi ile görüştüm en son beni mühendisin yanına yönlendirdiler onunla görüştüm o sorguladı fiber kabinler aktif değil henüz şeklinde bilgi aldım ve santralden birilerini arayıp sordu neden aktif değil? şeklinde.

Aldığımız cevap: Kart bekliyoruz, geldiğinde aktif olacak denildi ve tahminen ne zaman aktif olacağını bilmediğimiz tarihe kadar beklemem tavsiye olunuldu.

Sanıyorum ki bu kart fiber sonlandırıcı / bakır başlatıcı yani DSLAM.

Fiyatına baktım 250 USD civarında 24 çıkışlı olanlar.

Neyse günler geçti 18 nisanda akşam Vatan Bilgisayar Avcılar mağazadaki işimden çıktım ve evime doğru yola koyuldum ve sürekli kullandığım güzergah da bulunan eski saha dolapları (Plastik, genelde kapakları falan kırık oluyor) etrafında hep fiber kablo parçaları, turuncu kablo kaplaması gördüm ve eve geldiğimde annem (Oğlum TürkTelekom birilerini yollamış, dolapların başında birşeyler yapıyorlar diyordu)

Hemen bunun üzerine 444 0 375 ve 444 1 444 ile görüştüm, HiperNET ile 105MBPS kadar hız alabileceğimi söylediler, 24MBPS 75GB AKK paket tanımladılar.

(100MBPS - 200GB AKK 99TL ve 50MBPS 200GB AKK 86TL) Paketlerini tanımlıyamıyorlar, neymiş efendim UltraNET'den geçiş yapamazmışım! böyle bir saçmalık olamaz.

19 Nisan akşamı izinliyim evdeyim, annem geldi eve ve oğlum adam elinde makina ile fiber kabloların ucuna soket takıyordu dedi ve 21 nisanda babamında aynı manzarayı gördüğünü söyledi.

19 Nisanda Port değişikliği yapılacağı için paket onayı beklenmek üzere internetimi kapattılar, yeni porta geçmeye başladım.

22 Nisanda şansa bak sokağan başında ki halen ADSL hizmeti aldığımız eski saha dolabına araba çarpmış ve yerinden devrilmiş. (Yağış var ve dolap su içinde kalmış)

Yeni saha dolaplarında sıkıntı yok cillop gibi yerleride korunaklı ama hala aktif değil (22 Nisan)

Günlerdir internetsiz olmak çok sıkıcı ve hemen BTK şikayet kaydı, Müşteri hizmetleri Şikayet Kaydı ve Telekom Müşteri Hizmetleri Şikayet Kaydı ile sorunu bir an önce çözmek ve VDSL hizmetini almak istedim.

26 Nisan yani bugün.

Hemen mühendisi telefonda aradım ve abi benim internet yok, müşteri hizmetleri aradı fiber aktif olmuş 105mbps alabilirsin dediler ama internet yok kaç gündür port mu yok boşta neyi bekliyoruz dedim ve sonra aldığım cevap:
    Baktım da bugün düşmüş iş emri, port tahsis edilmiş bugün veya yarın hallolur dedi.

Hemen arkasından derin nefes alıp saha dolaplarına ping gönderdim ve cevap aldım :)

Saha dolapları aktif olmuş

• @AMC
  • Hayırlı olsun güle güle kullanmak nasip olsun

Modem arayüzünden hat değerlerini at istiyorsan bir bakalım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • AMC A kullanıcısına yanıt
    Amin çok teşekkürler :)

Port yarın aktarılacak aktarım sonrası hat değerlerini paylaşacağım.

Hocam sen bilirsin şu 3 yılda senden çok şey öğrendim ve neredeyse bütün konuları okuyup yalayıp yuttum.

2 Adet yeni saha dolabı kurdular ve 130 metre ileride bulunan şu eski saha dolaplarına fiber çekmişler neden?

Eski saha dolabında dijital hiç birşey yok ki?

Edit: İmla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi diemcizone -- 26 Nisan 2016; 18:58:58 >
  • Değişime gidebilirler bazen bakır girişlere bağlıyorlar da büyük olasıkla birdaha kablo vs uğraşmamak için.

Bu yeni dolap 3 eski dolap yerine sayılıyor zaten 263 - 273 - 279 şeklinde.

279 bizim eski dolap ve çok şükür sonunda araba çarpıp devirdi de kurtulduk :)
  • Bağlantı gelsin değerlere göre hızını yükseltirsin 24 mbit almıştım ilk bir anda 50 mbite yükselttim

• quote:

Orijinalden alıntı: AMC

Bağlantı gelsin değerlere göre hızını yükseltirsin 24 mbit almıştım ilk bir anda 50 mbite yükselttim

Bende öyle yapıcam şu bağlantı gelsin değerleri göreyim hemen 50-100MBPS 200GB AKK paketlere geçeceğim.
    Fiber nerede ile baktığımda UltraNET alabileceğim gözüküyor, FixNET VDSL sorgu ile baktığımda ADSL gözüküyor sadece.

Saha dolapları ping cevap veriyor ama 2 gündür, bu sistemler çok güncel değil sanıyorum?

Müşteri hizmetleri ölçüm bile yapıyor 103MBPS kadar değer veriyorlar bana.

Bu yeni saha dolapları aktif olduğunda normal şartlarda hat değerleri yükselmez mi acaba? benim en son aynıydı hiç değişmemişti.
  • Sistemi güncellememiş olabilir o birim çok yoğun oluyor kabin aktif oldumu değerlerde iyileşme görülür.

Teşekkürler ilginiz için, hat aktif olduğunda değerleri paylaşacağım :)
  • Önemli değil.

• Hayirli olsun hocam

Bizim burda tt sitelere anca dolap çeker köye gerçek fiber getirir. Tsol sanayi bolgesine getirir. En son bölge mudurlugunun onunde aclik grevine baslicam

• Teşekkürler hocam pes etmeyin sakın.
    Nerede oturuyorsunuz?

• diemcizone kullanıcısına yanıt
    Hayırlı olsun. Oturduğum apartmana T11B fiber dolap zar zor getirttim..

http://forum.donanimhaber.com/m_112451412/tm.htm

hat değerlerim vs oldukça düzeldi. Kullandığım tahadütsüz Fixnet sayesinde bir kaç tarife kullandım 100Mbit hızlarda v hiç problem yok gayet güzel hızlar alıyorum. Fiber sorgulama haritasında Fiber hızında Hiper internet tabiri bile var.

FAKAT fiyat performans tarifesi olarak fdüşündüğüm 64Mbit/4Mbit 240AKK li vodafone tarifesine geçemiyorum. Vodafone firması diyorki sizin hattını 17Mbit e kadar ADSL destekliyor Fiber hiper yok diyor. Oysa forumdaki başlıkta da belirttiğim gibi Şubat 2016 dan beri Tüm VDSL hızlarını 100Mbit dahil problemsiz kullanabiliyorum.

Umarım sizde böyle bir problem olmaz. Hat desteklese bile bu tarifeyi alamıyorum..
  • Sizin kadar şikayet kaydı oluştursam servis sağlayıcısı eve kadar fiber çekerdi. Maşallah azminizi tebrik ettim. Yani betonu bile deler dedikleri türden.
    Bu arada anne de telekomdan emekli sanırım saha dolabı takip konusunda baya iyi. Saygılar.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • diemcizone kullanıcısına yanıt
    Eski dolaplara fiber çekilmesinin nedenini yarımda olsa çözdüm. Eğer bölgede DSLAM yoksa amaç veriyi kesintisiz şekilde taşımakmış. Bir diğer nedeni ise diğer servis sağlayıcılarından hizmet alanlara o eski dolaptan hizmet alacak. Eski saha dolaplarında dijital birşey olmasada ADSL kartı var, dolayısıyla işe yarar hale geliyor ama uzun süre için işe yaramıyor.

Bende fiber getirtmek için sizin kadar uğraştım, belki daha fazla müdürlüğe gittim adamlar "henüz yatırım planlarımızda yok" diyorlar başka bişey demiyorlar. Üstelik bölgemde hala 1 Mbps alan insan var. Ama yok adamlar bizim burada yatırım yapmamak için yemin etmiş gibiler. Hala uğraşıyorum..

Sizinki de hayırlı olsun hocam güle güle kullanın. Bizim yerimizede indirin.
  • Hayırlı olsun. Azmin gücü.

• 5 ayda anca mı aktif oldu. yuh.

10 günde tip6yı aktif ettiler bizim köyde
    bende 16mbit kullanıyordum son zamanlar 12 mbite düşmüştü hattım
  • mehmet_alp M kullanıcısına yanıt
    Amin, teşekkürler hocam sizin konunuzu zaten takip ediyordum.
    Hat henüz aktif olmadı 11 gündür bekliyorum geçiş için sürekli arıyorum falan ama port tahsis edilmiş falan dediler internetimde yok, bıktım artık...
    Benim kontratım var hemde hat değerlerini tam net görüp ne hız alabileceğimi bilmeden başka operatörden hizmet almak istemem.
    100MBPS paket tanımlanabiliyormuş, 117MBPS ölçüm yapıyorlarmış.
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.