Şimdi Ara

Safari, Samsung ve Chrome tarayıcılarında büyük açık

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
412
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Safari, Samsung ve Chrome tarayıcılarında büyük açık

Gün geçmiyor ki yeni bir yazılım açığı ile karşılaşmayalım. Artık bu açıkların aylarca sürdüğü ve siber saldırganların adeta istediği gibi at oynattığı görülüyor. Yazılım platformları açığı fark etse de geç kalmış oluyor.

11 farklı sıfır gün açığı keşfedildi

Google’ın Project Zero güvenlik ekibi tarafından yapılan araştırmalar toplamda 11 tane sıfır gün açığı ortaya çıkartırken 4 tanesinin Android ve Windows işletim sistemlerindeki Chrome ile Samsung tarayıcılarını, 7 adedinin ise iOS sistemindeki Safari tarayıcısını hedeflediği tespit edildi.

Ayrıca Bkz.Netflix'in popüler filmi Bird Box'ın yan hikayesini anlatan yeni bir film duyuruldu

Oldukça sofistike olduğu belirtilen saldırılar Şubat 2020 döneminden bu yana devam ediyor. Saldırganlar farklı teknikler, zaafiyetler ve saldırı türleri kullanarak yama yapılsa bile yeniden erişmenin bir yolunu buluyor.

Google ekibi ancak Ekim 2020 döneminde saldırıları tespit edebilmiş. Özellikle iOS tarafında kullanılan yöntemin tespit edilmesinin uzun zaman aldığı belirtiliyor. Saldırganlar zararlı web sayfalarına yükledikleri çeşitli yöntemlerle açıklardan yararlanıyor ve sistemlere sızıyor.

Henüz ilgili platform yöneticilerinden açıklama gelmiş değil ancak iOS platformu geçtiğimiz hafta bir güvenlik güncellemesi yayınlamıştı. Windows 10 için de güvenlik güncellemeleri yayınlanıyor. Android tarafında ise eski modellerin durumu çok riskli. Google’ın buna nasıl çare bulacağı merakla bekleniyor.

Kaynak:https://appleinsider.com/articles/21/03/18/hackers-used-7-zero-days-compromised-websites-to-infiltrate-ios

• açık deiyince bir faydalanma olmalı.. sıfır gün ne yapıyor,nasıl bir fayda saglıyor saldırganalara ?

• 14.4.2 geliyor o zaman 😀
  • mokoko_TR kullanıcısına yanıt
    senlik bir durum yok, yorma kendini

benim blogu kaldirsana bisi denicem :D

Sıfır gün güvenlik açığı, yazılımda bir zayıflığın keşfedildiği gün gerçekleşir. Geliştirici tarafından bir düzeltme sunulamadan önce bu zayıflıktan faydalanılır.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • yaw tamam bıktırdınız al kullanıcı adım buda şifrem yeter be, yada adres verin kendimi kargolayacam, üstümde deneyler yapın

• Firefox kullanalım. ))

• quote:

Orijinalden alıntı: arion

Sıfır gün güvenlik açığı, yazılımda bir zayıflığın keşfedildiği gün gerçekleşir. Geliştirici tarafından bir düzeltme sunulamadan önce bu zayıflıktan faydalanılır.

bende yazılımcıyım ama bi mok anlamadım yazdıklarından birader... bir hata olabilir ama açık demek yanlış açık fayda saglayacaksa açık olur

Zaten fayda sağlıyor ve kullanıcının bilgisayarına erişim kazandırıyormuş. Daha nasıl bir fayda olacak ki?

• arion kullanıcısına yanıt

bilgisayara erişim diye bişey yazmıyor..ya haber eksik yada boş muhabbet yada sen uydurdun

Buyur uydurma burda.

• quote:

Buyur uydurma burda.

ben haberde neden görmüyorum banamı özel haber diyecektim forumdan bakılınca üst başlık gözükmüyor Safari, Samsung ve Chrome tarayıcılarında büyük açık 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mokoko_TR -- 19 Mart 2021; 20:55:18 >

• quote:

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.