Şimdi Ara

SADECE SONY XF90 (BABA KONU) (76. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14.419
Cevap
218
Favori
959.305
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
13 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7475767778
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sanırım yazılımla ilgili ama bilemiyorum. Oto sync kapattım ama genede yapıyor. Mütemadiyen odaya girdiğimde beni tanıyor ve açılıyor :))

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • herkese merhaba,

acil olduğunu düşündüğüm ve kuruntu yapıyorumdur diye umut ettiğim bir sorum var.

şimdi ben televizyonumu gectigimiz yılın ekim ayında kaldım. lg b7 ile arasında kalıp oled almaya cesaret edemediğim için en iyi tercih x900f gibi geldi. televizyonu aldıgımda siyah performansımdan cok memnun kalmasam da beklemediğim bir durum yoktu. özellikle the chilling adventures of sabrinayı izlerken ışığı kapatmıyordum blackbarlar beni delirtmesin diye.

her neyse sadede gelelim. son zamanlarda bu siyahlar sanki daha da kotuye gidiyormus gibi hissettim. özellikte karanlık RE7 oynarken zifir karanlık gibi olması gereken yerlerin oldukça parlak olduğunu hissettim. ayarları kurcalamaya basladım. TVyi aldıgımdan beri Local Dimming seçeneği en yüksektedir. dimming dereceleri arasında dolasırken Medium ile high arasında hiç bir fark göremediğimi fark ettim. bana mı öyle geliyor, yoksa tvi de bir problem mi var?
    aşağıda local dimming high ve local dimming mediumda resimler koydum. sizinde high ile medium arasında gözle görülür fark yok mu? yoksa teknik servisi arayayım mı?

şimdiden yardımlarınız teşekkürler.
    SADECE SONY XF90 (BABA KONU)SADECE SONY XF90 (BABA KONU)
  • Arkadaşlar sadece oyun amaçlı gerçek 120hz bir panel arayan arkadaşlar için özel bir incelemem var.Avox 50" u5000str 4k tv .Pcde 1080p'de tam 240hz tazeleme hızı sunabiliyor.4k'da da 70hz verebiliyor.Çok ucuz ve başarılı bir alternatif.

İncelemem ve bu tazeleme hızlarına nasıl çıkalacağını linkteki incelememde anlattım.
    https://forum.donanimhaber.com/bu-tv-tam-250hz-e-oc-olabiliyor-awox-u5000str-true-240hz-from-pc-to-tv--136696599
  • quote:

Orijinalden alıntı: ikbalCO

herkese merhaba,

acil olduğunu düşündüğüm ve kuruntu yapıyorumdur diye umut ettiğim bir sorum var.

şimdi ben televizyonumu gectigimiz yılın ekim ayında kaldım. lg b7 ile arasında kalıp oled almaya cesaret edemediğim için en iyi tercih x900f gibi geldi. televizyonu aldıgımda siyah performansımdan cok memnun kalmasam da beklemediğim bir durum yoktu. özellikle the chilling adventures of sabrinayı izlerken ışığı kapatmıyordum blackbarlar beni delirtmesin diye.

her neyse sadede gelelim. son zamanlarda bu siyahlar sanki daha da kotuye gidiyormus gibi hissettim. özellikte karanlık RE7 oynarken zifir karanlık gibi olması gereken yerlerin oldukça parlak olduğunu hissettim. ayarları kurcalamaya basladım. TVyi aldıgımdan beri Local Dimming seçeneği en yüksektedir. dimming dereceleri arasında dolasırken Medium ile high arasında hiç bir fark göremediğimi fark ettim. bana mı öyle geliyor, yoksa tvi de bir problem mi var?
    aşağıda local dimming high ve local dimming mediumda resimler koydum. sizinde high ile medium arasında gözle görülür fark yok mu? yoksa teknik servisi arayayım mı?

şimdiden yardımlarınız teşekkürler.
    Üstad olması gereken bir fark var. Bunlar normal oyunun tonlaması da önemli mesela bildiğim kadarı ile re 2 yeni oyun demosu Re7 deki karanlık tondan daha ağır bir siyah tonuna sahip. Bende 3 tv var hepsi de ayarlarda ufak değişiklik tonlama rengini değiştiriyor.

Ne kadar detaycı olursanız saplantınız çok büyük olur.

Toshiba Samsung sony marka tvler var hepsi de kendine münhasır özelliklere sahip.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Digital Reaction

O fiyata alacağınız en güzel TV'lerden birisi sizi üzmez ve yeni seriyi beklerim dersenizde XG9505 modeli başarılı duruyor onu tavsiye ederim ama büyük ihtimal yeni modeller yüksek fiyattan gelecektir.

Alıntıları Göster
    Üstad tv aldık kurulum bekliyoruz. İzlenimleri söylerim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Tolga Han06

Ben one s konusunda upscale görüntüsünü açıkçası çok tutmadım, birde tv nin oyun moduda bana çok başarılı gelmedi baya karanlık gösteriyor resmi canlı yapıyorum onda da forza horizon 4 oyununda ciddi gecikme oluyor kaza yapıyorum:)) geçenlerde 2.0 hdmi kablosu ile hdr oynadım biraz daha iyiydi ama kabloyu iade ettim orjinal kablo sanırım 1.4 olduğundan dolayı hdr açmıyor:))) kısaca oyunlarda pek sevmedim, 8k konusuna gelince haziran ayında japonyaya gezmeye gittim oradaki mağazalarda 8k tv ler satılıyrordu ama baya iyi paraydı:)) kısa zamanda ülkemizde de satılmaya başlar birde japonlar ps5 in 2020 de 8k olarak çıkacağını söylemişlerdi bana, esasında 2020 e kadar bekleyim ps5 ve tv yi birlikte alayım dedim ama anneye bu kadar zulüm yeter düzgün bi tv izlesin dedim fakat çokta one s almıştım:)) tv de ses sistemi hayatım boyunca denedim sadece tv yi aldığım mağazada vardı bir açarmısın dedim helikopter sahnesinde sanki helikopter üzerimden uçuyordu bir gaz yedim alayım dedim 2300/12 taksit yaparmısın dedim yok dediler biraz daha beklesin dedim artık bende:) ışık sızması sorunu dolby vision karanlığı ile beraber olmasa belki dediğiniz gibi önemsemezdim ama baksınlar belki gerçekten bir sıkıntı vardır, bir ara dolby vision karanlığını internet hızım yavaş kalıyordur ondan yapar diye düşündüm ama yaklaşık 40mbps hızım var onunla alakası yoktur dedim:) ışık sızması testinide standart modda yerel karartma orta da olacak şekilde zifiri karanlıkta yaptım:))

Alıntıları Göster
    Hangi model tv den bahsettiniz ve ayrıca 3000 üzerine 12 taksit değil 4 den bile fazla vermiyorlar. Açabilir misiniz

• quote:

Orijinalden alıntı: igorparker

Tekrar selam herkese. XF9005'i bir haftadır kullanıyorum, çok memnunum diyebilirim. "Power user" değilim fakat sıradan bir kullanıcı da değilim. Tek eleştirim Android arayüzünün bazen bir miktar yavaşlaması olabilir, onu da dert etmiyorum zira her zaman yapmıyor. Keyif almak için tv başına geçtiğim için minör problemleri görmezden geliyorum diyeyim

Birkaç gün önce Dolby Vision videosu paylaşmıştım. Dün akşam daha iyi bir kamera ile daha düzgün bir kayıt yapmayı denedim. Kamerayı ayarlarken çıplak gözle nasıl görüyorsam ona en yakın görüntüyü almaya çalıştım. Yoksa biliyorsunuz, kamera ayarlarıyla oynayarak (ISO'yu/pozlama süresini arttırarak) çıplak gözle simsiyah görünen yerleri gri gösterebilirsiniz. Tabii herkesin tecrübesi farklı olacaktır. Ben kendi tecrübemi aktarmaya çalıştım. Videolar tamamen karanlık odada sadece tv'nin ışığında çekildi. Normal şartlarda loş ışıkta (Philips Hue kullanıyorum) tv izliyoruz, içeriğe göre ışık renk ve şiddetini de değiştiriyoruz. Dolayısıyla banding, blooming, sızıntı vs. hemen hiçbir olumsuzluk görmüyorum panelde. Özellikle dikkat eder, karanlıkta izlerseniz altyazıların çevresinde hafif bir blooming oluyor ama rahatsız edecek bir şey değil ya da yine karanlıkta tek renkli bir sahne açıp bakarsanız köşelerde hafif bir koyuluk seziliyor ama pratikte görmediğiniz bir şey. Birçok tv'de renkli sahnelerde bile görünüyor. Local dimming çok başarılı.

Videolarda bazı sahnelerde hafif bir titreşim görebilirsiniz, tabii ki onlar çıplak gözle görünmeyen, video kameradan kaynaklanan titreşimler (senkron problemi).

Sırası ile; local dimming (çıplak gözle tamamen karanlıkta belli belirsiz blooming oluyor, videoda neredeyse hiç görünmüyor), Netflix Dolby Vision (bu sefer daha net) ve Youtube HDR (HDR içeriklerde karanlık görüntü alan arkadaşlara referans olması açısından)

Üstad bende yeni aldım. Kurulum vs gibi kaçırmamam gereken bir durum var mı, ayrıca tv ses çıkışı nasıl odaya güzel ses veriyor mu?!

• Ben kendi adıma en son olarak local dimming düşükte ve odada hafif bir ışıkla kullanma kararı aldım, gözlerim için en iyisi bu galiba. Orta ve yüksek local dimming ayarı karanlık oda ile birleşince beyazlar çok parlama yapıyor ve gözümün aşırı derecede yorulduğunu hissediyorum. Düşük local dimming ise karanlık odada hafif clouding veriyor. Hafif bir ışık olduğunda ise düşük local dimming ile ne clouding ne de blooming gibi durumlar fark ediliyor, sanırım bu şekilde mutlu olmaya çalışacağım

• quote:

Orijinalden alıntı: TRomeoR35

Hangi model tv den bahsettiniz ve ayrıca 3000 üzerine 12 taksit değil 4 den bile fazla vermiyorlar. Açabilir misiniz

Alıntıları Göster
    Aldığım TV 55xf9005, ben bu tv nin yanına soundbar istedim. Bu tv ye göre XF-9000 kodlu bir dolby atmos sistemi vardı o sistemi dedim 2300/12 yaparmısınız diye onlarda hayır dedi
  • surferbabe S kullanıcısına yanıt
    selamlar
    tv ayarlarında X-tended Dynamic Range var
    koyu alanları daha koyu açık alanları daha açık yapıyor
    bu ayar uydu tv yayında haber show belgesel spor vs. deneyin kontrast artırımı mutlaka hoşunuza gidecektir
    resme canlılık kattığını göreceksiniz
    tv yayınlarında tüm plan aydınlatması eşit olduğundan işe yarıyor ve etkili

lakin sinemada bu X-tended Dynamic Range ayarı çuvallıyor bence
    tüm plan aydınlatması aynı olmadığından asıl çekimin dışında görüntüye ek efekt katılmış gibi algılıyorum ben
    panelin doğal kontrastı X-tended Dynamic Range kulanmaya gerek kalmayacak kadar iyi sanki fazlalık katıyor gibi
    özelikle alt yazılar oldukça güçlü parlaklık ile geliyor ki gözünüze giriyor
    2016 XD modellerinde oldukça kötü idi 2017 XE ile toparlandı bendeki panel XE sizde de çok kötü olmamalı
    tavsiyem film modunda bu ayarı kapalı ayarlayın birde böyle deneyin

tüm tavsiyeler oto parlaklık ayarını kapatın desede
    ben oturma odasında dimmerli aydınlatma kullandığımdan bu ayarı açık kullanıyorum
    oldukça iyi çalıştığını söyleyebilirim
    bu ayarı kullanmayacaksanız parlaklık seviyesini düşük tutmanızı tavsiye ederim
    göz sağlığı önemli unutmayalım
    saatlerce tavan ampulüne bakamazsınız tv bunun renklisi
    son tahlilde ld yüksekten vazgeçmem tv nin en kıymetli resim efekt öğesi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi recep -- 15 Ocak 2019; 12:31:51 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: surferbabe

Ben kendi adıma en son olarak local dimming düşükte ve odada hafif bir ışıkla kullanma kararı aldım, gözlerim için en iyisi bu galiba. Orta ve yüksek local dimming ayarı karanlık oda ile birleşince beyazlar çok parlama yapıyor ve gözümün aşırı derecede yorulduğunu hissediyorum. Düşük local dimming ise karanlık odada hafif clouding veriyor. Hafif bir ışık olduğunda ise düşük local dimming ile ne clouding ne de blooming gibi durumlar fark ediliyor, sanırım bu şekilde mutlu olmaya çalışacağım
    hocam tv de bir eksiklik gördün mü hep oraya gidiyor insanın aklı. televizyon işi tamamen kişisel zevk ve keyif meselesi. bence tv yi iade edip içine sinen bi tv alman daha iyi olur.

• Belki haklisinizdir ama netflix iceirklerinde de lowdan mediuma gectigimdeki farki gormuyorum. Belki de oled almaliydim :/// teknik servisi cagirmaya gerek var mi sizce?

• Şu an televizyonda çözemediğim tek sıkıntı Dolby Vision içeriklerde altyazı etrafını da aydınlatıyor. Buna teknik olarak ne deniyor bilmiyorum ama local dimming özelliğini kapatmadan bu sorunun önüne geçemedim.

Özellikle netflixte altyazı rengini soluk yapmama rağmen halen aynı sıkıntıyla karşılaşıyorum.

Bir de her yerde yazılı olan parlaklığı 9 a çektiğim zaman TV çok karanlık oluyor. TV'yi salonda ışık açıkken izliyorum. Halen çok karanlık. Sizde karanlık gözükmüyor mu ekran?
  • quote:

Belki haklisinizdir ama netflix iceirklerinde de lowdan mediuma gectigimdeki farki gormuyorum. Belki de oled almaliydim :/// teknik servisi cagirmaya gerek var mi sizce?

Oled tvlerde logo yanigi olusuyor yani anlayacaginiz detaylara indikce cikamazsiniz. Siz led ve 4k olarak piyasa daki en iyi tv aldiniz. Ayrica sizin diger sony tvlerden farkli olarak bu cok onemli x1 islemci yaninda xtreme olmasi.yani digerleri x1 islemci sizinki x1 xtreme islemci ,yenileme hizi 100hz ve butunsel olarak dusunun unlu bir site de 8.3 puan almis ayri ayri kategorilerde 8.3 ortalamasi almis.Tv kullandikca ne yapmaniz gereken ayarlara daha hakim oldukca emin olun oha diyecek ve her gecen gun cok iyi tv mis diyeceksiniz.

Bundan 6 sene once 1368x766 cozunurluklu sony tv aldim 600 tl , 2018 3. Ceyrekte ayni cozunurluklu samsung aldim kurulum icin gelen adam tv modelini ove ove bitiremedi. Fakat 6 senelik sony inanin adamlar ne ozellikleri onceden gormuslerki oyle tv yapmislar samsung pisman oldum. Kotu tv degil asla sadece sony ile kiyaslayinca, bu isler bu sekilde tamamen kisisel durum kronik hata veya panel kurbani olmadikca elektronik isi tamamen sans isidir hic kafanizi yormayin.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Belki haklisinizdir ama netflix iceirklerinde de lowdan mediuma gectigimdeki farki gormuyorum. Belki de oled almaliydim :/// teknik servisi cagirmaya gerek var mi sizce?
    hiç canınızı sıkmayın hocam. inanın oled almayarak direkten dönmüşsünüz.

• İçime sinen sanırım af8 65” olacak ama ne var ki 18.000 altına bulunmuyor, aslında genelde normal tv izlemediğim için logo burn-in problemim de olmaz, ama işte o fiyatı bir TV’ye vermek nerden bakarsanız bakın lüks, oledler belki bir 5 sene içinde makul fiyat bandına iner, ancak o zaman bakarım

• recep R kullanıcısına yanıt
    Benim ayarlarım cinema pro, brightness 15, light sensor on, contrast 80, gamma -2, black adjust medium, adv contrast enhancer off, local dimming low, x-tended dynamic range off, color temp expert 1, motionflow true cinema

Bunlar arasında sanırım brightness’ı düşürebilirim ki rtings karanlık oda için 1’e ayarlıyor

• surferbabe S kullanıcısına yanıt
    Arkadaşım selam,
    Bana göre bu televizyona daha kötü bir ayar olamazdı sanırım..
    Çok kötü bu ayarlar, bırakın rtings'i siz.Onlar test ve calibrasyon için yapıyorlar bu ayarları.
    local dimming low, gamma -2, x-tended dynamic range off,
    o zaman bu tv yi ne diye aldınız diye sorarlar adama :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jakabo34

Arkadaşım selam,
    Bana göre bu televizyona daha kötü bir ayar olamazdı sanırım..
    Çok kötü bu ayarlar, bırakın rtings'i siz.Onlar test ve calibrasyon için yapıyorlar bu ayarları.
    local dimming low, gamma -2, x-tended dynamic range off,
    o zaman bu tv yi ne diye aldınız diye sorarlar adama :)
    Tamam vurmayın öldüm

Şaka bir yana çok aydınlık, parlak ve kendini çok belli eden renkler sevmiyorum ben, bir de bu saydıklarım loş ortamda film izleme ayarlarım

İzlediğim filmler de genelde bağımsız, sanat filmi diye tabir edilen sıkıcı filmler olduğu için görsel olarak efektleri belli edecek insana vay be yapmışlar kardeş dedirtecek ayarlara ihtyacım olmuyor

Tv yayını içinse bambaşka ayarlarım var

Son soruya gelince, valla ben de kendime sormuyor değilim, başka model bakmaya gittim bunu aldım döndüm

• Güle güle kullanın. Kurulumda dikkat edilmesi gereken özel bir durum yok sanırım, varsa da ben bilmiyorum. Gelen kişileri özenli davranmaları için takip etseniz yeter İşini düzgün yapanı tenzih ederim ama genellikle iş yetiştirme çabası içinde aceleyle yarım yamalak iş yapıp gidiyorlar. Ben buna mahal vermemek için önceden tv'nin kurulacağı yeri genişçe açtım, kabloları vs. hazırladım. Tek amacım servis huzurunda cihazın sorunsuz olduğunun görülmesi ve garantisinin başlatılmasıydı. Ölü piksel ya da başka bir kusur için test yapacak mısınız diye sordum, "yok abi zaten videolar var, flash diske kaydedip denersiniz" dediler. Cihazın çalıştığını da Youtube'dan Gülşen videosu açarak teyit ettiler ve gittiler Güldüğüme bakmayın, aslında çok sinir bozucu bir durum ama daha fazlasını beklemiyordum... Onlar gittikten sonra gerekli ayar ve kontrolleri yaptım, şansıma problem yoktu.

Ses çıkışını test etmedim açıkçası, harici ses sistemi kullanıyorum çünkü. Ama servis sesi sonuna kadar açıp Gülşen izlerken bir tv için kabul edilebilir kalite ve şiddette geliyordu. Film için kesinlikle tatmin etmez ama tv yayınları için yeterliydi.
  • 
Sayfa: önceki 7475767778
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.