Şimdi Ara

Sadece cahillik başka hiç bir şey değil!!! [HABER EKLENDİ] (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
58
Cevap
1
Favori
1.898
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: brkprlk35

quote:

Orijinalden alıntı: Emre Guven

quote:

Aslında yukarıda belirtilmiş güvenli hız gibi kavramlardan ama daha başka bir pencereden bakmak lazım. Ehliyet alırken bir şeyler öğreniyoruz. Ama kursa hiç uğramadan sınavlara girip geçtiğimizden bir şey öğrenmiyoruz ve nasihatlerini dinlemiyoruz. İlk yağış başladığında çok acil bir işiniz yoksa çıkmayın derler. Sabun gibi olur çünkü toz toprak ile birleşir ve kayganlaşır. Sağnak yağsın o zararsızdır sadece telaşlandırır ve ufak hatalarda sinirlendirir bizi.

Şu var ki mesela sol şerit sadece sollama şerididir. Yani normal yolda kullanılan şerit gibi değil. Hızlanırsın geçersin ve ortada durursun. Olay budur. Sen kurallara uyuyorsun diye herkes uymak zorunda değildir sen en solda 120 ile gidersen, adam seni geçmek ister sinirlenmeyeceksin geçsin gitsin zaten orada devamlı durmaman gerekir kurallar gereği. Ama kurallar bizde ceza olmadıktan sonra kural diye geçmez. Sırf kemer takmayan nice insanlar var hala. Güvenli hız yola göre değişir evet. Otobanlarda 120dir fakat yağışlı havalarda %10 oranında düşer. Bu genelde olan bir şeydir. Kural değildir ama tetbirdir. Kimse ceza yemez ama genelde uygulanması gerekir.

Bunun gibi şeyler yani bilinçli olmak sadece TDK'da karşılığı var. Hayatımızda maalesef bir hiç.

Teşekkürler hocam.

O E220CDI'ı uğraştıran şoför(!) hem 100 ile gidiyor(sağ şerit boş),hem de adamın önünden çekilmiyor.

Mercedes'ci de,''vermezsen böyle alırım'' deyip,adamın sağından arabasına sıfır geçip adamı biraz korkuttu.

Sonra ne oldu?

O ''sürücü'' sağ şeritten ayrılmadan gitti.

Bir diğeri de (yukarıda yazmamışım);

Renault 11'in(Flash) BMW 320xd ile kapışmaya çalışması...

Biraz sabır,akıl,düşünce,yetenek,anlaşma vs. lazım. (Vazgeçtim,her şeyden çok lazım...)

Hayırlı geceler,
    Emre.

Hepsinden çok çok lazım. Bugün dönerken Z4 ile yan yana kaldık ışıklarda. Ben baktım arabaya dedim bassak adam beni toz duman içinde bırakır ki genelde hiç böyle düşüncelerim olmaz. Aklıma hep aşağıda koyacağım video gelir. Gülerim hafif ne güzel araba derim geçerim. Sonra arkadan hanzonun biri makaslaya makaslaya geldi durdu. Işık yanar yanmaz ben öne atladım benim arkama geçti, Z4 biraz geçti onun arkasına geçti illa atacak yani makas. Sonra frenledim geçti kurtuldum. En güzeli geçsin kurtulalım ama nereye kadar. Sayıları artıyor, trafik olduğunu unutuyoruz.

Bu arada o video şu :

http://www.youtube.com/watch?v=QXm_0rmGbsc#t=5m04s

Hocam daha önce de yazmıştım buraya da yazayım;

Siz Z4 ile yarış yapsanız 80 km/h'ye ilk ulaşan yarışı kazanırdı.

Ekonomi yarışında iddialıyım ama

• quote:

quote:

quote:

quote:

Aslında yukarıda belirtilmiş güvenli hız gibi kavramlardan ama daha başka bir pencereden bakmak lazım. Ehliyet alırken bir şeyler öğreniyoruz. Ama kursa hiç uğramadan sınavlara girip geçtiğimizden bir şey öğrenmiyoruz ve nasihatlerini dinlemiyoruz. İlk yağış başladığında çok acil bir işiniz yoksa çıkmayın derler. Sabun gibi olur çünkü toz toprak ile birleşir ve kayganlaşır. Sağnak yağsın o zararsızdır sadece telaşlandırır ve ufak hatalarda sinirlendirir bizi.

Şu var ki mesela sol şerit sadece sollama şerididir. Yani normal yolda kullanılan şerit gibi değil. Hızlanırsın geçersin ve ortada durursun. Olay budur. Sen kurallara uyuyorsun diye herkes uymak zorunda değildir sen en solda 120 ile gidersen, adam seni geçmek ister sinirlenmeyeceksin geçsin gitsin zaten orada devamlı durmaman gerekir kurallar gereği. Ama kurallar bizde ceza olmadıktan sonra kural diye geçmez. Sırf kemer takmayan nice insanlar var hala. Güvenli hız yola göre değişir evet. Otobanlarda 120dir fakat yağışlı havalarda %10 oranında düşer. Bu genelde olan bir şeydir. Kural değildir ama tetbirdir. Kimse ceza yemez ama genelde uygulanması gerekir.

Bunun gibi şeyler yani bilinçli olmak sadece TDK'da karşılığı var. Hayatımızda maalesef bir hiç.

Teşekkürler hocam.

O E220CDI'ı uğraştıran şoför(!) hem 100 ile gidiyor(sağ şerit boş),hem de adamın önünden çekilmiyor.

Mercedes'ci de,''vermezsen böyle alırım'' deyip,adamın sağından arabasına sıfır geçip adamı biraz korkuttu.

Sonra ne oldu?

Biraz sabır,akıl,düşünce,yetenek,anlaşma vs. lazım. (Vazgeçtim,her şeyden çok lazım...)

Hayırlı geceler,
    Emre.

Hepsinden çok çok lazım. Bugün dönerken Z4 ile yan yana kaldık ışıklarda. Ben baktım arabaya dedim bassak adam beni toz duman içinde bırakır ki genelde hiç böyle düşüncelerim olmaz. Aklıma hep aşağıda koyacağım video gelir. Gülerim hafif ne güzel araba derim geçerim. Sonra arkadan hanzonun biri makaslaya makaslaya geldi durdu. Işık yanar yanmaz ben öne atladım benim arkama geçti, Z4 biraz geçti onun arkasına geçti illa atacak yani makas. Sonra frenledim geçti kurtuldum. En güzeli geçsin kurtulalım ama nereye kadar. Sayıları artıyor, trafik olduğunu unutuyoruz.

Bu arada o video şu :

Haklısın Emre ama arabamın hem baskı balatası bitmek üzere hem bakıma girecek ya haftaya yada bir sonraki hafta. Diyeceğim o ki daha da azalacak ama kış da geliyor. İyi ki dizel almışım yokuşlu bir okula gittiğimden benzinli araç kullanan hocalarım, arkadaşlarımın yakıt tüketimleri genelde 2 haneli. Benimki en kötü havada en dikte ortalama 6'yı geçmiyor. O yüzden dizel çok büyük nimet. Dümdüz bir yolda kullanıyor olsam düşünürdüm ama böyleyken dizel kesinlikle. Tabi her ay alınan paraya göre ekonomik kullanırsam her depoda 100 kilometre gibi farklılık oluyor. Dikkatsiz kullanırsam 750 km şehir içi dikkatli olursam 825kmyi geçiyor. Varsın 10 dakika sonra gideyim ama 2 kere daha gidip geleyim Balçova, Bornova'ya Bu tarz kullanmayı tavsiye ederim çünkü hem insan sakin oluyor hem de sevdiğin insanlar arabadayken daha iyi vakit geçiriyorsun hem de kendini riske atmıyorsun daha genciz sonuçta

• Kuzenimde skoda favorit var emanet kayınpederinin bayramda 1 gün arabaları değiştik uzun yol yapacaktı favoritle kasaba gittim dönüşte kısa bir mesafede e5e çıkmam gerekiyor yemin ediyorum 70 80den sonrasında araba Allaha emanet gidiyor ne kadar bakımlı olursa olsun bu arabalarla o hızlara çıkmak intihar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: nicknick

quote:

Orijinalden alıntı: nk061

Cahillikte var elbet ama asıl sorun sabırsızlığımız bence.
    Bugün eğitimli bir insan olupta aracına güvenip 260 km/h yapanlar var.
    Bence sabırsız milletiz vesselam
    Ölen varsa allah rahmet eylesin.
    Kalanlara da sabır versin.

Cahillik genel bir ifade, doktor avukar mühendis vs olmayı bişekilde başarmış ama toplumun geneli için gerekli genel kaideleri hiçe sayan, şark zihniyetli diyebileceğim insanlar var çevremde.

Maalesef Türk toplumu olarak çoğunluğun menfaati ve refahı yerine bireysel hedeflerimizi ön plana alıyoruz, toplum olarak benciliz. Bu genellemedir ve mutlak bir ifade değildir elbette; sadece diğer kültürleri referans aldığımızda resim bu şekilde çıkıyor.

Misal japon toplumuna göre başkalarının hak ve özgürlüklerine saygı ve toplum menfaati için uğraş vermek adına çok gerideyiz, zihinsel olarak gerideyiz kültür olarak da yozlaştık. Siyaseten başımızdakiler günahıyla sevabıyla bişeyler yapmaya çalışıyorlar, standartlarımız gittikçe yükseliyor, altyapılarımız güçleniyor. Ama tepeden inme bir düzenlemeler bütünü bu işi çözmez, cezaların artması ve yaygınlaşması belki bir nebze eder ama kalıcı olur mu?

Çok güzel yazmışsınız hocam. Ceza ile de ne yazık ki bir gelişim sağlanamaz çünkü ceza eğitmez. Gelişimi sağlayacak olan insan yetiştirme şeklidir. Bu şu an başlansa 50 sene sonra etkileri net görülebilecek bir uygulamadır. Çünkü önce çocukları eğitirsiniz, eğitmenize rağmen çevre bu eğitimi biraz absorbe eder. Eğittiğinizden sonraki kuşakta bu absorbe etme durumu daha az görülür ve böyle böyle azalarak gider. Tabi biz çocukları üniversiteye liseye bu yıl hangi sınavla alıp sonraki yıl acaba hangi sınavla alsak muhabbetinden öteye geçebilirsek.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• ayni cahillerden Keles yolundada bolca mevcut

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Teşekkürler hocam.

Sonra ne oldu?

Hayırlı geceler,
    Emre.

Bu arada o video şu :

Haklısın Emre ama arabamın hem baskı balatası bitmek üzere hem bakıma girecek ya haftaya yada bir sonraki hafta. Diyeceğim o ki daha da azalacak ama kış da geliyor. İyi ki dizel almışım yokuşlu bir okula gittiğimden benzinli araç kullanan hocalarım, arkadaşlarımın yakıt tüketimleri genelde 2 haneli. Benimki en kötü havada en dikte ortalama 6'yı geçmiyor. O yüzden dizel çok büyük nimet. Dümdüz bir yolda kullanıyor olsam düşünürdüm ama böyleyken dizel kesinlikle. Tabi her ay alınan paraya göre ekonomik kullanırsam her depoda 100 kilometre gibi farklılık oluyor. Dikkatsiz kullanırsam 750 km şehir içi dikkatli olursam 825kmyi geçiyor. Varsın 10 dakika sonra gideyim ama 2 kere daha gidip geleyim Balçova, Bornova'ya Bu tarz kullanmayı tavsiye ederim çünkü hem insan sakin oluyor hem de sevdiğin insanlar arabadayken daha iyi vakit geçiriyorsun hem de kendini riske atmıyorsun daha genciz sonuçta

Aman aman baskı balata şakaya gelmez,kalırsınız yolun ortasında.En kısa zamanda gitmeye bakın.

İnşallah ehliyetimi alıp da üniversiteyi kazandıktan sonra bir ara ekonomi yarışı da yaparız.

• Allah akıl fikir versin
  • quote:

Orijinalden alıntı: GrandLotus

Allah akıl fikir versin

Amin,inşallah...
  • Emre Guven kullanıcısına yanıt
    Hadi inşallah :)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

En çok siz sevinirsiniz gerçi buna.

Baskı balatayı da en kısa sürede değiştirin.Başınıza daha büyük dert açabilir.
  • otomobilde esp olsaydi o araba yoldan cikmazdi dolayisiyla kazada olmazdi.

bir insan direksiyon hakimiyetini neden kaybeder ? (kalp krizi vs olmadigi muddetce )

carpisma olayina gelirsek emniyet kemeri ve airbag`i olan ncapten 5 yildiz almis bir arac olsaydi icinden yarali cikabilirdi.

yuz kere diyoruz ki esp li araclarda bodoslama fren yapmayin engelden kacin hiziniz ne olursa olsun.

tabii yol musaitse sonra gidip takla atmayin

• quote:

quote:

Ekonomi yarışı önemli değil üniversite kazanmak ve okumak gerçekten güzel. Hem eğlence hayatı da oluyor. Güzel yani ekonomi kolay :)

Ayrıca haklısın arada boşa devir çeviriyor tırsıyorum yolda kalıcam diye bu hafta halledicem umarım.

• quote:

quote:

quote:

Ekonomi yarışı önemli değil üniversite kazanmak ve okumak gerçekten güzel. Hem eğlence hayatı da oluyor. Güzel yani ekonomi kolay :)

Ayrıca haklısın arada boşa devir çeviriyor tırsıyorum yolda kalıcam diye bu hafta halledicem umarım.

İnşallah ben de bu sene hedeflediğim üniversiteyi kazanırım.Gerisi önemli değil.İşi de bulurum.(İnşallah hayalimdeki aracı da alırım.)

Bakalım neler olacak?

Baskı balatayı değiştirirken,vites dişlilerini de kontrol ettirin ne olur ne olmaz.(Bir yerde okumuştum,aşırı yıpranan baskı balata,vites dişlilerini de yıpratabilir diye.)

• quote:

quote:

quote:

quote:

İnşallah ben de bu sene hedeflediğim üniversiteyi kazanırım.Gerisi önemli değil.İşi de bulurum.(İnşallah hayalimdeki aracı da alırım.)

Bakalım neler olacak?

Baskı balatayı değiştirirken,vites dişlilerini de kontrol ettirin ne olur ne olmaz.(Bir yerde okumuştum,aşırı yıpranan baskı balata,vites dişlilerini de yıpratabilir diye.)

Hangi bolum üniversite istiyorsun PMden aktar en iyisi belki duymuşluğum vardır duyarım.

Vites kutusu açılırsa baya para çıkar gibi şimdilik gerekli olan parçayı değiştirsem yeter gibi.

• quote:

Orijinalden alıntı: MyWorldLife

otomobilde esp olsaydi o araba yoldan cikmazdi dolayisiyla kazada olmazdi.

bir insan direksiyon hakimiyetini neden kaybeder ? (kalp krizi vs olmadigi muddetce )

carpisma olayina gelirsek emniyet kemeri ve airbag`i olan ncapten 5 yildiz almis bir arac olsaydi icinden yarali cikabilirdi.

yuz kere diyoruz ki esp li araclarda bodoslama fren yapmayin engelden kacin hiziniz ne olursa olsun.

Kazanın olduğu yeri görseniz,''Nasıl becermiş de çarpmış?'' dersiniz.Yol düz,150 mt. ilerisinde çok hafif bir dönüş var sadece.

Hava yağışlı,hız da yüksek olunca herhalde geçirmiş kafadan...

• quote:

quote:

Kazanın olduğu yeri görseniz,''Nasıl becermiş de çarpmış?'' dersiniz.Yol düz,150 mt. ilerisinde çok hafif bir dönüş var sadece.

Oyle mi ? o zaman %100 hakliyim.

esp olsaydi yerinden kimildamazdi o araba.

esp li arabayi esp yi kapatmadan istesende duz yolda arkayi attiramazsin.

olay tamamen otomobil kaynakli.

• quote:

quote:

quote:

Oyle mi ? o zaman %100 hakliyim.

esp olsaydi yerinden kimildamazdi o araba.

esp li arabayi esp yi kapatmadan istesende duz yolda arkayi attiramazsin.

olay tamamen otomobil kaynakli.

2 araçta da ESP yok.Birisi Samara,birisi Tempra...

Yer kaygan ve tüm trafik 80 km/h gibi hızla giderken bu araçlar muhtemelen 100 km/h belki de üzeri bir hızla gidiyorlardı çünkü araçların önü yok olmuş resmen...

Zaten yol ilginç.En kör noktada millet kaza yapmaz.Böyle dümdüz,karşıdan gelenin gözüktüğü yerde uçar.Yolu bilmiyorlar.

Geçen yaz da birisi 110 km/h civarı bir hızla zeytinliğe uçmuştu.Araç tam 3 zeytin ağacını sökmüştü...

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.