Şimdi Ara

Sade Bir Türkçe'yle Ey Türk Gençliği ve Onuncu Yıl Nutku (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
100
Cevap
0
Favori
23.297
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • [Deleted by Admins]
  • emeğine sağlık
  • Yukarı !
  • Emeğine yüreğine sağlık.Çok güzel bir çalışma olmuş.Tebrik ederim.2005 yılında açılan bu kadar güzel bi konunun bu kadar az ilgi görmesi..(yazık)

Teşekkürler...
  • eline emeğine sağlık cok yararlı bir çalısma
  • Teşekkürler arkadaşlar.
  • emeğine sağlık
  • quote:

Orjinalden alıntı: trigger440

Elinize sağlık

Bursa Nutku

Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir. Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, “Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır” demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.

Polis gelecek, asıl suçluları bırakıp, suçlu diye onu yakalayacaktır. Genç, “Polis henüz devrim ve cumhuriyetin polisi değildir” diye düşünecek, ama hiç bir zaman yalvarmayacaktır. Mahkeme onu yargılayacaktır. Yine düşünecek, “demek adalet örgütünü de düzeltmek, yönetim biçimine göre düzenlemek gerek”

Onu hapse atacaklar. Yasal yollarla karşı çıkışlarda bulunmakla birlikte bana, başbakana ve meclise telgraflar yağdırıp, haksız ve suçsuz olduğu için salıverilmesine çalışılmasını, kayrılmasını istemeyecek. Diyecek ki, “ben inanç ve kanaatimin gereğini yaptım. Araya girişimde ve eylemimde haklıyım. Eğer buraya haksız olarak gelmişsem, bu haksızlığı ortaya koyan neden ve etkenleri düzeltmek de benim görevimdir.”

İşte benim anladığım Türk Genci ve Türk Gençliği!

Mustafa Kemal Atatürk
    Bursa, 5 Şubat 1933

/>

Bu da güsel olmuş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi motor_delisi -- 13 Haziran 2007; 21:30:13 >

• bir dil nasıl bu kadar hızlı değişebilir
    anlamak mümkün değil
  • Eline, koluna, gözüne...ama en önemlisi ATATÜRKÇÜ KALBİNE SAĞLIK...
  • UP
  • BENIM DE AKLIMDA BENZER BIŞEY VARDI

BURAYA ONUNCU YIL MARŞINI AÇACAK HATTA ATAMIZI SEVEN HERKESIN
    BIR KISIYE BIR DIZE YAZACAK ŞEKILDE BURAYA GONDERMESINI
    MARŞ BITINCE DE BAŞA DONMESINI BOYLECE
    ATAMIZI SEVEN KAÇ KIŞI VAR FORUMDA ONU ÖĞRENMEYI AMAÇLIYORDUM!
  • ARKADAŞLAR KONUYU AÇIYORUM HADI KOLAY GELSIN!
  • eline sağlık
  • Bravo!

Dikkat edelim. Buradaki gayret orijinal metnin yerine geçmesi için değil, onun güncel kelimelerle bir kez daha, tabiri caizse ve maalesef, tercümesi olarak gösterilmiş. Tabii ki buradakilerden her kim ne kadar sıkarsa sıksın o metnin benzerini yazamaz.

Hani derler ya Mehmet Akif'e, "Bir daha İstiklal Marşı yazmanız gerekirse yine böyle bir eser yazabilir misiniz?" diye sormuşlar. O da "Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın" demiş.

Aynı şekilde o günkü durumla şimdiki sıcak odalarımızda, gayet rahat halimizle, hatta orijinalini anlamaya bile üşenerek okuyan bizler için hitabenin değerini anlamak zor görünüyor.

Ben her kelimesini okul çağlarında öğrenmiştim, dolayısıyla güncel ifadelerine gerek duymuyorum; o ayrı, emeğe saygı ayrı.

Bu konu başlığını da siyasi veya dini/din düşmanı fikirlerine alet etmeyen forumdaşlarımı da kutluyorum.

.oO°Oo.

• ya bu konuda amma çizik adam var
  • Emeğin için teşekkürler. Ellerine sağlık...
  • çok teşekkürler
  • wallahi son zamanlarda açılan topic ler içinde en beğendiğim topic bu.. yani konu..
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.