Şimdi Ara

Sabit ve mobil internette yüzde 5 olarak uygulanan ÖİV’nin kaldırılması için çalışma yapılıyor.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
335
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bakanlığa yakın kaynaklardan elde edilen bilgiye göre ‘güzel haber’ Özel İletişim Vergisi’yle ilgili. Sabit ve mobil internette yüzde 5 olarak uygulanan ÖİV’nin kaldırılması için çalışma yapılıyor.

ULAŞTIRMA, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın Barselona’daki Dünya Mobil Kongresi’nde sinyalini verdiği vergi iyileştirmesinin detayları belli oldu. Bakan Yıldırım’ın “Yakında güzel haberlerimiz olacak” sözlerine karşılık Bakanlık üst düzey kaynaklarından edinilen bilgiye göre, bu müjdenin altında mobil ve sabit internette yüzde 5 olan Özel İletişim Vergisi’nin (ÖİV) kalkması yatıyor. İndirim paketinin, Meclis gündeminde bekleyen iki torba yasaya dahil edilmesi ya da ayrı bir ‘internet’ torba yasasıyla gündeme getirilmesi bekliyor.

Bilgi toplumuna geçiş

Sektör yetkilileri de vergilerdeki bu iyileştirmenin Türkiye’nin bilgi toplumuna geçişini hızlandıracağını söylediler. Bakanlık üst düzey kaynaklarından edinilen bilgiye göre ‘kısa’ bir süre içinde Meclis’e gelecek torba yasa ile uzun süredir beklenen indirim gerçekleştirilecek. Bakanlık “Biz Türkiye’de çok iyi bir internet altyapısının olduğu ve bunun önündeki tüm engellerin kalkarak internetin gelişmesini istiyoruz” görüşünde bulundu. GSMA için Deloitte tarafından yapılan en son kıyaslama çalışmasına göre de Türkiye’deki mobil telekomünikasyon sektöründe vergiler, araştırmaya dahil edilen 11 global ülke arasında en yüksek oranda.

(Star)

• hocam yanlış bilmiyorsam bu operatörler için yapılandırma,son kullanıcıda bişey farketmeyecek diyordu ulaştırma bakanı
  • Bence de tüketiciye birşey yansımayacaktır. Güçlü olanın yanında olma kuralı yine geçerli olacaktır. Halkı düşüneceklerini sanmıyorum. Bekleyip göreceğiz zaten.
    Maksat operatörlere fazla para kalsın.
  • Onun yerine internet fiyatlarina ve kotalara duzenleme getirseler daha yerinde olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi scoopi -- 2 Mart 2013; 18:09:42 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yarın bi gün çıkıp vergi indirdik derler
  • quote:

Orijinalden alıntı: beter.böcek

hocam yanlış bilmiyorsam bu operatörler için yapılandırma,son kullanıcıda bişey farketmeyecek diyordu ulaştırma bakanı

yanlış biliyorsun hocam

ÖTV'yi neticede son kullanıcı öder, kurum devlet adına bizden alır, devlete öder, yani kurum bu durumda aracıdır.....

dolayısıyla % 5 ÖTV kalktığında örneğin 63 TL.'lik 8 Mbps'ye kadar internetin fiyatı 63 TL.'den 2,56 TL. düşerek 60,44 TL.'ye düşecek........

İnternetten alınan ÖTV daha önce % 15'ti, o zaman 1 Mbps internet 49 TL. idi, ÖTV %15'ten %5'e düşünce fatura 45 TL. civarına düşmüştü......
  • quote:

Orijinalden alıntı: gaggag

quote:

Orijinalden alıntı: beter.böcek

hocam yanlış bilmiyorsam bu operatörler için yapılandırma,son kullanıcıda bişey farketmeyecek diyordu ulaştırma bakanı

yanlış biliyorsun hocam

ÖTV'yi neticede son kullanıcı öder, kurum devlet adına bizden alır, devlete öder, yani kurum bu durumda aracıdır.....

dolayısıyla % 5 ÖTV kalktığında örneğin 63 TL.'lik 8 Mbps'ye kadar internetin fiyatı 63 TL.'den 2,56 TL. düşerek 60,44 TL.'ye düşecek........

İnternetten alınan ÖTV daha önce % 15'ti, o zaman 1 Mbps internet 49 TL. idi, ÖTV %15'ten %5'e düşünce fatura 45 TL. civarına düşmüştü......

en nihayetinde fiyata yine yansiyacak

49 tl olan 1 megabit baglantim 55 tl oldu,ben pek ic acici gozle bakmiyorum bu islere

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Vergi duserse firma da zam yapar. Boylece son kullanici bunu hissetmez bile. Ben kac sefer operatorumu sikayet ettim btk ya, fahis zam yapti diye. Ama bisey cikmamisti. Bunlarin hepsi ayni delige iserler. Olan bizlere olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: simurg9492

Vergi duserse firma da zam yapar. Boylece son kullanici bunu hissetmez bile. Ben kac sefer operatorumu sikayet ettim btk ya, fahis zam yapti diye. Ama bisey cikmamisti. Bunlarin hepsi ayni delige iserler. Olan bizlere olur.

Gecmişte de benzer örneklere rastladık.
    sureyya ciliv,vergii indirimi yapıldıgında fiyatlarr dusmeyecek kotalar artacak demişti.
    Turkcellde data fiyatları ve kotalar ortada.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi turkattack -- 2 Mart 2013; 15:29:27 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • neticede 59 TL. olan 8 Mbps'ye kadar internet fiyatı 63 TL. olmadı mı???

63 TL. 1 sene sonra mesela 68 TL. olacağına 65 TL. olacak, dolayısıyla fiyata yansımış olacak!!!!
  • Anlamıyorum bizim ülke niye sırf firmalara çalışıyor?
    Biz koyun olduğumuz için mi böyle yoksa firmalar sualtından ceplerini doldurduğu için mi?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.