Şimdi Ara

Sabit Mıknatısta Enerji Hesabı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
8
Cevap
0
Favori
2.064
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar sabit iki mıknatısın birbiri ile etkileşiminden doğan kuvveti ve enerjiyi hangi formül aracılığıyla hesaplarız..? Benim yapmak istediğim şey iki aynı kutbu birbirine yaklaştırırken kullanacağım enerjiyi bulmak. İki mıknatısı sonsuzdan "0" uzunluklu aralığa kadar yaklaştırmam için gereken enerji yani...

Uzaklığın karesine bağlı olarak azalan bi kuvvetle birbirlerini iteceklerdir. Bu durumda içinde integral barındıran bi formül olması gerekiyor sanırım. Bu formülü bir türlü bulamadım. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim... Teşekkürler...

• +1

eminim bu konuda bilgisi olan arkadaşlar vardır.. Bi yerdımcı olsalardı çok hoş olurdu.. Her nedense internette bulamadım bir türlü...
  • internette bir çok kaynak var mesela:
    http://my.execpc.com/~rhoadley/magflux.htm

anasayfadan daha birçok soruna basit cevaplar bulabilirsin..
  • güzel siteymiş...
  • kuvveti uzaklık cinsinden formülüze edip ( örneğin birbirine x uzaklıktaki 2 mıknatıs toplam f vektörü kadar kuvvet uygulasınlar. f xin fonksiyonu ) , yol üzerinden integre edersen toplam kuvveti bulursun. kuvvet çarpı yolda uygulanan enerjidir.
  • uzaklığın karesine bağlı azalan bir kuvvetle birbirlerini itiyorlarsa. 1/x2.Sabit yada e^-x2 şeklinde bir formülle modellemeye gitmeni önerebilirim ama sen gene uzaklığa bağlı formülü bir yerlerden bul
  • Uranium ve maydanoza teşekkür ederim.. maydanozun dediği çok mantıklı geldi :) şu an bunun üzerinde uğraşıyoruz arkadaşla.. sanırım sonuca ulaşıcaz..
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.