Şimdi Ara

Sabiha Gökçen Atatürk'ün vefatına kadarki hayatı.

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
144
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
Mesaj
 • Sabiha Gökçen (22 Mart 1913, Bursa - 22 Mart 2001, Ankara), dünyadaki ilk kadın savaş pilotudur. Atatürk’ün sekiz manevi evladından birisi idi. Uçuş kariyeri boyunca 8.000 saat civarı uçuş gerçekleştirdi ve 32 farklı askerî operasyona katıldı.

  -1913'te Bursa'da dünyaya geldi. Anne ve babasını küçük yaşta kaybetti ve ağabeyi Neşet tarafından büyütüldü.

  -12 yaşındayken, Bursa ziyareti sırasında evlerinin yakınındaki Hünkar Köşkü’nde konaklayan dönemin Cumhurbaşkanı Atatürk’e ulaşmayı ve okumak istediğini iletmeyi başarmıştı.

  -1934’te Atatürk ona Gökçen soyadını verdi.

  -Havacılığa ilgisi olan Gökçen, uçuş eğitimde gösterdiği başarılardan sonra, Atatürk’ün “Belki de dünyada ilk askerî kadın pilot olacaksın… Bir Türk kızının dünyadaki ilk askerî kadın pilot olması ne iftihar edici bir olaydır, tahmin edersin değil mi?” sözlerine muhatap olmuş ardından Atatürk tarafından Eskişehir’deki Tayyare Mektebi gönderilmiştir.

  -1937 yılında Dersim’de çıkan ayaklanma askerlerimizin şehit edilmesinden sonra devletin bir tedip harekatına bürünmüştü, kendisi Dersim tedip harekatının hava harekatı safhasına katılmıştır. Bu harekâtta gösterdiği üstün başarı sebebi ile, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Genelkurmay Başkanı’nın da katıldığı bir törenle kendisine "Türk Hava Kurumu Murassa (İftihar) Madalyası" verildi. 30 Ağustos 1937'de askerî uçuş brövesi aldı.

  -1937'de Fransa'nın, Hatay'ı Suriye'ye devretmeye hazırlandığı yolundaki haberler, Ankara'da sert tepkiyle karşılandı. Atatürk'ün emriyle üniformasını giyen Sabiha Gökçen, Fransız elçisinin önünde havaya üç el ateş etti ve "Hatay'ın vatana katılması için gerekirse silahlanırız" dedi. Olay sonunda yine Atatürk'ün emriyle tutuklanan ve mahkemeye çıkan ve yasa gereği bir gün hapis yatan Sabiha Gökçen'in çıkışı sayesinde Atatürk'ün planı tutmuş ve Fransızlara gözdağı verilmiş, kararlılık gösterilmiştir.

  -1938'de uçağıyla beş gün süren bir "Balkan Turu" yaptı ki Atatürk'ün arzusu üzerine bu turu yanına bir makinist dahi almadan, tek başına gerçekleştirmişti. Tur esnasında kendisine Yugoslav Genelkurmay Başkanı tarafından "Beyaz Kartal" nişanı verildi. Atina, Sofya, Belgrad, Yugoslavya ve Bükreş’i turladıktan sonra 6. gün olan 22 Haziran'da İstanbul'a döndü. Bu Balkan turu, basının büyük ilgisini uyandırmış; her yerde göklerin kızı olarak anılmasına neden olmuştur. Göklerin Kızı Gökçen, 22 Mart 2001 tarihinde Gülhane Askerî Tıp Akademisinde 88 yaşında kalp yetmezliği sebebiyle hayatını kaybetti.
 • kendi şehrini çoluk çocuk yaşlı demeden bombalarken bunu düşman ülkelerin savaş uçaklarıyla çarpışıyormuş gururla anlatabilen biri. suratında bile meymenet yok.

 • taııbuv kullanıcısına yanıt

  askeri şehit eden dersimliler benim insanım vatandaşım değildir, bunların aidiyet sorunu vardı devlet de gerekeni yapmıştır. Askerlerimizi şehit edenleri polise taş atanları Allah kahretsin ki zaten biz Dünya'da kahrettik onları.

 • Daha detaylı anlatımı varmı

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • WILDBOYS kullanıcısına yanıt

  hocam googlede bir sürü video bilgi var

 • Teşekkürler


  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.