Şimdi Ara

S40 I (1995-2004) (85. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
12.319
Cevap
71
Favori
517.086
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 8384858687
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: nacker

Bazı benzin istasyonlarında yağ değişim servisi falan oluyor. Oralara bırakılabilir. Ya da en yakın sanayiye gidip bakım yapan bir yere dökmeleri için rica edeceksiniz. Zaten genelde büyük varillerin içinde biriktiriyorlar.

Aman hocam kütük arabasıyla trafiğe çıkmayın. Allah korusun onu da fark edip kütük ve lastiklere de ÖTV getirirler bunlarla araba yapıp biniyorlar diye.

Bakalım hocam bir şekilde yağ da değişecek direksiyon da yapılacak. Benzin basınç regülatörünü de ikramiye alınca kendim değiştireceğim. Mis.

Valla "Yerli otomobil" deyip yırtmaya çalışırım.

• nacker kullanıcısına yanıt
    Hocam dün uğradım Cındıl'a, sırf Perşembe günü gel dedi diye gittim yoksa niyetli değildim. Sabah gittim dükkana, bana Perşembe günü gel diyen usta pek yüzüme bile bakmadı, meşguldü biraz da. Olsun dedim sonuçta geldiğimi gördü. Diğer usta geldi "Ya elimizde iş çok sen numaranı ver, ben seni bugün öğleden sonra, olmadı yarın olmadı önümüzdeki hafta içi ararım" deyince direk çıktım. Üstelik ilerleyen aylarda baskı balata, benzin basınç regülatörü gibi masraflar edeceğimi de söylediğim halde kazançları iyi olacak ki tenezzül etmediler.

Oradan çıktım, 2015 Haziran ayından beri beni arayacak olan bir usta daha vardı aynı sanayinin yakınlarında. Dedim bir uğrayayım, senaryo aynı, yine çıraklar numaramı aldı "Usta gelince sizi arar" dedi, aynı tas aynı hamam aramadılar.

Dönüşte Pendik sanayide Mobil 1'e girdim 320 liraya yağ-filtre değişimini yaptım. Belki biraz fazlası var ama lanet etmiştim artık, girdim 8 litre yağ alarak değişimi yaptım çıktım.

İşin özü, arabayı parasıyla yaptıracak yer bulamadım. Benzin basınç regülatörünü kendim değiştiririm de, direksiyon işi korkutuyor beni.

• goodorevil kullanıcısına yanıt
    Geçmiş olsun :) yağ modeli nedir, araç kaç binde?

ben aldığımdan beri maslak/gençlere gidiyorum, telefon açmadan gittiğim zamanlarda bile vakit ayırıyorlar, fıyatlar için birşey diyemem ama ustalık/insanlık olarak 10 numara ustalar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ersin310

Geçmiş olsun :) yağ modeli nedir, araç kaç binde?

ben aldığımdan beri maslak/gençlere gidiyorum, telefon açmadan gittiğim zamanlarda bile vakit ayırıyorlar, fıyatlar için birşey diyemem ama ustalık/insanlık olarak 10 numara ustalar.

Hocam Mobil 1 5W40 tam sentetik yağ kullanıldı. Araç 219 binde.

Valla artık İstanbul'da olmayacağım pek. Ama yine de bi numaraları varsa arayıp görüşebilirim.
    Sizin olaylar hakikaten ilginç hocam, bizim başımıza hiç böyle şeyler gelmedi

Basınç regülatörünü yurtdışında bosch ile değiştirenler olmuş. Basınç değeri aracın orijinali ile birbirine çok yakın (yanlış hatırlamıyorsam 3.1'e 3.0 bar). Eğer sizinkisi elinizdeyse uçlarını karşılaştırabilirseniz çok iyi olur. Çünkü eğer uyuyorsa kargo dahil 140 liraya falan geliyor Hepimizi bekleyen muhtemel bir problemi de ucuza halletmiş oluruz.

Link:https://www.amazon.com/gp/product/B001CO8OQK

• nacker kullanıcısına yanıt
    Valla hocam ben bu işten bir şey anlamadım. Ya benim verdiğim para, para değil ya da bu insanlar paraya cidden doymuş.
    Yahu Bosch Car Service, kapının önünde "Her marka araca bakım onarım" diye de yazı asmış. Giriyorum, gayet insan gibi "Selamun aleyküm kolay gelsin, şu arabaya yağ değişimi yaptıracaktım 2000 motor" aldığım cevap "Biz ona bakmıyoruz". Polemiğe girmemek için bastım çıktım. Yağ değişimi değil mi her yerde yaptırırım ama, Anadolu yakasında parasıyla arabama bakacak tek bir usta dahi yok şu anda (Yetkili servis de bakmıyor LPG var diye).

Basınç regülatörüne gelince, yakın zamanda servisten alıp kendim değiştireceğim, ucuz yollu olacaksa bile yurt dışından alışveriş yapabilecek durumda değilim şu anda. O yüzden azıcık daha geç çalışmaya devam.

O zaman aklınızda olsun da yeni regülatörü aldığınızda arabaya takmadan önce uç kısmının detaylı fotoğraflarını çekin. Olur da birimizin başına aynı sıkıntı gelirse en azından bosch regülatörler uyuyor mu onu görmüş oluruz
    ben hala 5w30 esp kullanıyorum, ufaktan eksiltmeler başladı (pcv kaynaklı da olabilir emin değilim). 5w40 a geçsem mi diye düşünüyordum, ondan sordum.

gençler volvo-bülent usta: 05363871073

@nacker, ben de yurtdışı siteleri araştırırım genelde, ama sadece orijinal olanı araştırmıştım. nedense aklıma böyle universal bir çözüm gelmedi. kendi adıma geçmiş olsun diyeyim artık
  • quote:

Orijinalden alıntı: nacker

O zaman aklınızda olsun da yeni regülatörü aldığınızda arabaya takmadan önce uç kısmının detaylı fotoğraflarını çekin. Olur da birimizin başına aynı sıkıntı gelirse en azından bosch regülatörler uyuyor mu onu görmüş oluruz

Elimde boşta regülatör var zaten. Gün içerisinde resmini çekip akşama doğru atabilirim isterseniz.

Bu Bülent usta nerededir?
    maslak sanayide. 1. kısımdan girince, (2.sokaktı sanırım) caminin olduğu sokaktan sola dönün, az ileride solda.
    İyi olur hocam, en azından burada bulunsun, bir gün birisinin işine yarar belki.
  • quote:

maslak sanayide. 1. kısımdan girince, (2.sokaktı sanırım) caminin olduğu sokaktan sola dönün, az ileride solda.

Artık bu yakınlarda olmaz ama numarası bulunsun bende gene. Teşekkürler hocam.

@nacker Tamamdır hocam.
    Rica ederim, bulunsun tabi, umarım işe yarar. ben de beylikdüzünden kalkıp gidiyorum, uzak ama kafam rahat en azından. 1 günümü ayırıp ne işim varsa tek seferde yaptırmaya çalışıyorum, bütçe elverdiğince tabii :)
  • quote:

Rica ederim, bulunsun tabi, umarım işe yarar. ben de beylikdüzünden kalkıp gidiyorum, uzak ama kafam rahat en azından. 1 günümü ayırıp ne işim varsa tek seferde yaptırmaya çalışıyorum, bütçe elverdiğince tabii :)

Ben de ta Kapıkule'den gelirim olmadı. Vakti zamanında Gürcistan'a gitmiştim, dolar falan daha uygundu orası çok daha ucuza geliyordu. Şu an tamir ederim diyen usta için 2000 kilometreyi bile göze alabilirim.

gürcistan iyiymiş, azim diye buna denir
    benzin basınç regulatoru falan basit iş ozaman, o araba adam olacak, şansı yok
  • quote:

gürcistan iyiymiş, azim diye buna denir
    benzin basınç regulatoru falan basit iş ozaman, o araba adam olacak, şansı yok

Kafam atıcak bir daha gidicem o olucak.

Ama dolar 3,5 lira.

Valla hocam şu dalma ve gezme işini çözsem yetecek bana da..

• Bebnde eve yakin floryada ozel bir servis buldum

Emrecan volvo ozel servisi ugrayacam bi ara

Bu arada sokak arasinda bos bi dukkan buldum anlasirsam tutacagim kendime garaj yapacagim kimseye minnet etmeden

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • LordMayros kullanıcısına yanıt
    Fiyat konusunda çok paracılar ,elemanlarına gelince ya biz bu gün yatacaktık niye geldiniz havasındalar.

• Bizim araçlar hakkında çeşitli pdf'ler bulmuştum, belki birisine lazım olur.

-Haynes s40 (96-04) tamir ve bakım kılavuzu (308 sayfa). (Kendi tamirini kendisi yapmak isteyenler için çok faydalı)
    -2001 ve sonrası motorlar hakkında kısa bir pdf
    -2000 ve sonrası için motor ve yakıt sisteminin teknik bilgilerini içeren pdf (41 sayfa)
    -2001 ve sonrası için aw55-50 otomatik şanzımanın aisin tarafından yayınlanan teknik dokümanları. Açıkçası çoğu bayağı teknik şeyler. Ama ilk sayfalarda ve 153-154. sayfada çalışma prensipleri ile ilgili çok güzel bilgiler var. Mesela motor ve şanzıman belirli bir sıcaklığa ulaşana kadar 1-2 ve 2-3 vites geçişlerini gecikmeli olarak yapıyor. Belki fark etmişsinizdir. Bunun sebebi motorun daha çabuk ısınmasını sağlamakmış.

Link:https://www.mediafire.com/folder/yf8ku31hls4ab/s40

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nacker -- 16 Kasım 2017; 12:13:10 >

• Eğer bi gün s40ı satmak istersem bu S80 t6 için olur herhalde

• 
Sayfa: önceki 8384858687
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.