Şimdi Ara

S-400’lerin Türkiye’ye maliyeti belli oldu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
50
Cevap
0
Favori
1.423
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Türkiye ve Rusya arasında uzun süredir devam eden S-400 hava savunma sistemi satın alım görüşmeleri sonuçlanıyor. Son olarak anlaşmanın maliyeti de belli oldu. Türkiye, Rusya’ya 2,5 milyar dolar ödeyecek.

Rusya kamu savunma sanayi şirketler grubu Rostec’in CEO’su Sergey Chemezon tarafından yapılan açıklamada Türkiye’nin 4 batarya için 2,5 milyar dolar ödeyeceğini bunun yüzde 45’inin avans olarak alındığını, kalanının ise Rusya’nın açacağı kredi ile ödeneceğini söyledi. Bir S-400 bataryası; radar, füze fırlatıcı ve atış kontrol sisteminden oluşuyor.

Açıklamanın devamında ilk teslimatın Mart 2020’de yapılmasının planlandığını ve iki taraf arasındaki müzakerelerde yalnızca nihai belgelerin onaylanma aşamasının kaldığını duyurdu.

Türkiye sözleşmedeki toplam tutarın yüzde 45’ini avans, yüzde 55’ini ise Rusya’nın açacağı kredi ile ödeyecek.

Milli Savunma Bakanı tarafından doğrulandı

Tunus’ta bulunan Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Rus basınında çıkan bu haberi doğruladı. Nurettin Canikli şu açıklamayı yaptı:

“Doğru, öyle zaten. İki sistem, 4 batarya. Anlaşmanın hepsi sağlandı. Aslında orada imzalanacak olan krediyle alakalı bir konuydu. Daha doğrusu ‘Kredi mi kullanalım, yoksa kendimiz mi finanse edelim’in sonunda, ‘Bir bölümünü kredili olarak kullanalım’ şeklinde görüş ortaya çıktı. Yoksa anlaşma bitti.”

• 2,5 milyar dolar, 10 milyar tl yapar. bedelli bekleyen tahmini 1 milyon kişi var diye söyleniyor. bedelli askerlik 10 bin tl olursa S-400 parası çıkmış oluyor.
    eğer ki bedelli askerlik 15 bin tl olsa 2 batarya daha alınabilir.
    askere gidecek veya gitmesi gereken 1 milyon kişinin TSK'ya maliyeti de herhalde bir 5 milyar tl vardır. bu 5 milyar tl ile de 2 batarya da alınabilir.
    Not: Bakkal hesabım iyidir.
  • 2,5 milyar dolar, 10 milyar tl yapar. bedelli bekleyen tahmini 1 milyon kişi var diye söyleniyor. bedelli askerlik 10 bin tl olursa S-400 parası çıkmış oluyor.
    askere gidecek veya gitmesi gereken 1 milyon kişinin TSK'ya maliyeti de herhalde bir 5 milyar tl vardır. bu 5 milyar tl ile de 2 batarya da alınabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kaazto28 -- 27 Aralık 2017; 19:23:45 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kaazto28

2,5 milyar dolar, 10 milyar tl yapar. bedelli bekleyen tahmini 1 milyon kişi var diye söyleniyor. bedelli askerlik 10 bin tl olursa S-400 parası çıkmış oluyor.

o para öyle çıkmaz senin dediğin para ülke içinde dönen para biz s400 ün karşılığı olarak ihracat yapmalıyız ki ülkedeki para aynı kalsın.Zaten devlet almak istediği vergiyi her türlü alır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi javaprof -- 27 Aralık 2017; 19:29:39 >
  • Hani hep %100 yerliydi...

Neyse 2 vergi ekler çıkarırlar parayı...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • javaprof kullanıcısına yanıt
    hayırlısı o zaman, sizce bu 2.5 milyar dolar nasıl çıkacak sizce?
  • quote:

Orijinalden alıntı: javaprof

quote:

2,5 milyar dolar, 10 milyar tl yapar. bedelli bekleyen tahmini 1 milyon kişi var diye söyleniyor. bedelli askerlik 10 bin tl olursa S-400 parası çıkmış oluyor.

o para öyle çıkmaz senin dediğin para ülke içinde dönen para biz s400 ün karşılığı olarak ihracat yapmalıyız ki ülkedeki para aynı kalsın.Zaten devlet almak istediği vergiyi her türlü alır.

İşten anlayan kişi

Doğru tespit..

• quote:

Suriyelilerden çıkmayacağı kesin

Edit: bir arkadaş “hani %100 yerli üretim yapıyorduk” yorumuma “kolaysa sen üret” demiş.

Ürettim buyurun: (belgeyle sabit, altta)

S-400’lerin Türkiye’ye maliyeti belli oldu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nefendim -- 28 Aralık 2017; 0:0:5 >

• Eğer paraya ihtiyac varsa vergi getirilmelidir. Mesela yürüme vergisi nefes alma vergisi gibi. Yada et yeme vergisi de olabilir. Bence çok et yiyorsunuz.hergun boğaz peşindesiniz

• Yeni zamlara hazırlıklı olun arkadaşlar

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: nefendim

Hani hep %100 yerliydi...

Okuma-yazmayı kiralık mı kullanıyorsun.

Rusya'dan hazır sistemsler alınıyor. %100 yerlilik ne alaka
  • quote:

biz hiç bi zaman rusyaya verdiğimiz parayı rusyadan geri çıkartamayızhttps://tebledisticaret.com/tr/kesfet-piyasalar/rusya/ticari-profil?home_critere_pays=45#classification_by_country
    rusyanın 4. büyük ihracat ülkesiyiz ama en büyük ithalat ülkelerinde ilk onda yokuz bu ülke ilişkilerinde bazı şeyleri yanlış yaptığımızı gösteriyor rus turistler ve satılan domatesler o kadar da önemli değilmiş demekki.

• Belli oldu yeni vergiler geliyor...

• Bunu duyan ABD kahrından öldü

• quote:

Orijinalden alıntı: İl teber

quote:

İşte onu diyorum. Yerli yatırım niye yok?

Airbus gibi uçak ürettiğimize inanıyorsunuz da s-400 benzeri mi üretemiyoruz?

• quote:

Bedelliyi bekleyen kaç kişi var bilmiyorum ama 2011'de 66 bin 2014'de 202 bin kişi faydalandı şimdi çıksa taş catlasın 250-300 bin kisi faydalanır maksimum

• X kare kullanıcısına yanıt
    3 yılda 3 kart arttığına göre yine bir 3 yıl geçmiş, 3 kat artması çok olağan bir durum minumum 600 bin kişi yapar bence.
  • Ruslar bunun karşılığın da bize bunun nasıl yapıldığını öğretecek mi

• Sorun değil, iktidarımız için çerez parası(!).
  • quote:

Orijinalden alıntı: sukru_31

Ruslar bunun karşılığın da bize bunun nasıl yapıldığını öğretecek mi

Rusya’da bu satış tepki çekmişti, bunun üzerine Rus bakan açıklama yaptı “verdiğimiz parçalardan Türklerin bunun teknolojisini anlama ya da kopyalama olanağı yok” diye. Ortak üretim de yapmayacağız demişti fakat bizim taraftan fatklı açıklamalar geldi bir 3 ay kadar önce. Son açıklamalar yapılır herhalde yakında. Pazarlıkların nasıl nihayetlendiğine dair.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: İl teber

quote:

İşte onu diyorum. Yerli yatırım niye yok?

Airbus gibi uçak ürettiğimize inanıyorsunuz da s-400 benzeri mi üretemiyoruz?

Sen üretsene hadi.

Üretince haber et reklamını yapalım.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.