Şimdi Ara

S-400 hava savunma sisteminde imza aşamasına gelindi (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
72
Cevap
0
Favori
2.037
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Natodasın zaten zeka küpü herhangi bir Rusya, İran saldırısında güvencen Nato. S400 almamızdaki sebep başta Yunanistan olmak üzere Avrupa ve Amerikadır. Şuan zamanında Fetö ile göstermelik dostluk gibi, Avrupa ve ABD ile de müttefik gibi görünüyoruz ama iki tarafta biliyorki ABD veya Avrupanın elline fırsat geçse Türkiyeye doğrudan müdahale edecekler. Şuan dolaylı yollardan saldırıyorlar.
  • Bluflame B kullanıcısına yanıt
    Komik olma Suriye şuan paylasılmış durumda her ülkenin bölgesi var Türkiyenin bile Rus uçağı düştükten sonra gördük Türkiye hava saldırısı için giremedi Suriyeye S400 caydırıcı bir güçtür. Bu anlaşmanın önemli noktası teknoloji transferinide kapsamasıdır. 2 tane S400 sistemi Türkiyede üretilecek. Milli hava savunma sistemimizi üretmemizdeki ilk adım.
  • Rusya şimdiye kadar sözünde hep durdu / füzeler gelecektir.

• Hesabı, muhasebesi yapılmaz bu konunun...

Çünkü "Hava savunma sistemimiz yok!"

Öyle de ya da böyle bu sistemi kurmamız lazım!

Herifler "Kürecik"de radar üssü kurdu... Uçağımızı Suriye düşürdü...

Patriotları getirdiler, sonra götürdüler...

Çok önemli bir şey bu hava savunma sistemi...
  • quote:

Orijinalden alıntı: korkak_adam

quote:

Orijinalden alıntı: aerosoldreams

quote:

Orijinalden alıntı: RavenoLL

quote:

Muhalif çomarlar çıldırıyor.

2.5 milyar dolara tamamen rusyanın kontrolünde olan sistem alıyorsun
    Ne suriyeye ne irana ne de rusyaya kullanabilirsin.
    Anca yunanlara borusu öter
    Kim neyine çıldıracak

Sen operasyon olacak diye inanmıştın noldu senide mi kandırdılar

Zamanında sizinkiler Marshall yardımlarını ve Truman Doktrini kapsamında hurdaya çıkmış silahları hibe almayıp askeri fabrikaların kapanmasına neden olmadaydı bu halde olmazdık aslan parçası.

Hatırlatmaktan yoruldum artık. ;)

Bilader sende amma diline doladin ve bu Marshall yardımlarını artık malzeme izi kim veriyorsa böyle leş bahaneler buluyorlar galiba.

Bak osmanli torunu ben sana Marshall yardımlarının neden alındığını söyleyeyim.

Şimdi senin dedelerin varya Osmanlı padişahları hah işte onlar, Avrupa rönesans yaparken reform yaparken matbaayı yayıp ülkelerini geliştirirken en önemlisi de ülkelerinde sanayi devrimini gerçekleştirip ülkelerini zenginlestirirken senin ataların sarayda nargile tütürüyordu tamam mı.

Eger bir soru soracaksan neden Marshall yardimlarini aldınız diye sormayacaksin gideceksin sakallı dedelerine neden ülkeyi fakir bırakınız neden sanayi devrimini ülkemize uygulamadiniz diye sakalı yarım metre dedelerine soracaksın tamam mı..

Reform yok rönesans yok matbaa yok sanayi devrimi yok üstüne cihan harbinde nüfusunun ve toprağının yarısından fazlasını kaybetmissin yetmemiş üzerine büyük buhranı yasamissin ama bizim aklı sakalından uzun DonanımHaber uzay mühendisi niye yardım aldık diye soruyor.

Billader senin şu an yapılan hastanelerin bile Avrupa birliği tarafından fonlaniyor haberin var mı. O Marshall yardımlarının alındığı dönemde ülkede traktör yoktu be utanmaz.

Al işte bir tane daha.

Bak Roma torunu sizin tayfa ihaleyi Menderes'e tek taraflı kitleyip kenara çekilmekten başka birşey bilmiyor.

Bu alınan yardımlar vs. neden Cumhuriyetin ilk 15 yılında söz konusu değildi? Atatürk döneminde ihtiyaç var mıydı hibe silah almaya veya yardım almaya?

Aman İsmet Paşa'yı eleştirmeyelim değil mi?

İsmet Bey yerine Atatürk yaşamış olsaydı sence aynı durumda olur muyduk? Veya şöyle sorayım o 1940'lı yıllardaki hamleler nasıl olurdu?

Atatürk'ün Nuri Demirağ'ın havacılıktaki girişimlerine engel olacağını mı düşünüyorsun?

Veya Türkiye'nin askeri fabrikaları sipariş alamasın diye ABD'nin hurdaya ayırdığı silahları hibe olarak alacağını mı?

Sen bugün uzun menzilli hava savunma sistemimiz neden yok veya neden geri kaldık türevi sorularını Atatürk sonrası saçma politikalarla ülkenin savunma sanayisini ABD'nin insafına bırakanlara sor olur mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aerosoldreams -- 18 Temmuz 2017; 21:38:57 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: transverse

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Kim neyine çıldıracak

Zamanında sizinkiler Marshall yardımlarını ve Truman Doktrini kapsamında hurdaya çıkmış silahları hibe almayıp askeri fabrikaların kapanmasına neden olmadaydı bu halde olmazdık aslan parçası.

Yorumun neresinden tutsan cehalet akıyor. Bence sen hatırlatma bundan sonra :)

1940'lı yılların Türkiye Cumhuriyeti tarihini biraz oku öyle gel.

Okudukça cehalet okyanusunda boğulmak üzere olduğunun farkına varacaksın aslan parçası. ;)

Aslan parçası ? Cehalet okyanusu ? Trumann doktrini ve Marshall yardımlarını aynı cümle içinde kurup da 1940'ların tarihinden bahsetmeden önce git adam gibi Oral Sander, Eminalp Malkoç vb. siyasi tarih içerikli yayınlarını oku, analiz etme yeteneği edin sonra gel konusalım. Aslan parçasıymış, laflara bak hele :)) rezil rüsva ederim seni şurada fındık kadar beyninle eline klavyeye bile alamazsın.

Truman Doktrini 1947 yılında ilan edilmiş olup Marshall yardımları ilk kez 1947 yılında gündeme gelmiş, İsmet İnönü CHP'si döneminde 1948 yılında kabul edilmiştir.

Bu yaşanılanlar 1940'lı yıllar değilse hangi yıllar oluyor sayın karpuz büyüklüğünde beyine sahip süper zeka?

Çok komik ve bir o kadar da köhnesiniz.

Biraz okuyun lütfen.

Yani şu saatten sonra benim sana anlatabilecek bir şeyimin olmadığını ve tamamen ayrı sınıfta iki birey olduğumuzu iyice pekiştirdin :) dönem tarihini en iyi özetleyen akademisyenlerin yayınlarını tavsiye ettiğim adam "Trumann Doktrini 1947 de ilan edildi zaaa" gibi komik bir ifade ile karşıma geliyorsa o adamın eğitim seviyesi az çok bellidir :)

Merakını giderecekse aldığım eğitim ile ilgili çok kısa bilgiler vereyim; lisans eğitimimi İTÜ'de uzay mühendisliğinde, yüksek lisansımı da yine İTÜ'de uçak ve uzay mühendisliğinde tamamladım.

Ayrıca Eminalp Malkoç, okuldan Atatürk ilkeleri ve inkılapları dersini aldığım hocalarımdan bir tanesidir.

Hayır işin ilginç yanı böylesi deli saçmalarınıza inanan hilkat garibeleri de oluyor ya ona şaşıyorum.

Bana cv sini atmış tipe bak hele yarın gel PhD için odtü havacılıkta hocalarla konuşturayım bu kadar heveslisin :) , ek olarak sen bu yazdıklarını hocanla konuş madem ders aldın kendisinden sonra gel neler söylediğini foruma güzelce anlat :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi transverse -- 18 Temmuz 2017; 21:44:28 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Kim neyine çıldıracak

Okudukça cehalet okyanusunda boğulmak üzere olduğunun farkına varacaksın aslan parçası. ;)

Aslan parçası ? Cehalet okyanusu ? Trumann doktrini ve Marshall yardımlarını aynı cümle içinde kurup da 1940'ların tarihinden bahsetmeden önce git adam gibi Oral Sander, Eminalp Malkoç vb. siyasi tarih içerikli yayınlarını oku, analiz etme yeteneği edin sonra gel konusalım. Aslan parçasıymış, laflara bak hele :)) rezil rüsva ederim seni şurada fındık kadar beyninle eline klavyeye bile alamazsın.

Truman Doktrini 1947 yılında ilan edilmiş olup Marshall yardımları ilk kez 1947 yılında gündeme gelmiş, İsmet İnönü CHP'si döneminde 1948 yılında kabul edilmiştir.

Bu yaşanılanlar 1940'lı yıllar değilse hangi yıllar oluyor sayın karpuz büyüklüğünde beyine sahip süper zeka?

Biraz okuyun lütfen.

Yani şu saatten sonra benim sana anlatabilecek bir şeyimin olmadığını ve tamamen ayrı sınıfta iki birey olduğumuzu iyice pekiştirdin :) dönem tarihini en iyi özetleyen akademisyenlerin yayınlarını tavsiye ettiğim adam "Trumann Doktrini 1947 de ilan edildi zaaa" gibi komik bir ifade ile karşıma geliyorsa o adamın eğitim seviyesi az çok bellidir :)

Merakını giderecekse aldığım eğitim ile ilgili çok kısa bilgiler vereyim; lisans eğitimimi İTÜ'de uzay mühendisliğinde, yüksek lisansımı da yine İTÜ'de uçak ve uzay mühendisliğinde tamamladım.

Ayrıca Eminalp Malkoç, okuldan Atatürk ilkeleri ve inkılapları dersini aldığım hocalarımdan bir tanesidir.

Hayır işin ilginç yanı böylesi deli saçmalarınıza inanan hilkat garibeleri de oluyor ya ona şaşıyorum.

Bana cv sini atmış tipe bak hele yarın gel PhD için odtü havacılıkta hocalarla konuşturayım bu kadar heveslisin :) , ek olarak sen bu yazdıklarını hocanla konuş madem ders aldın kendisinden sonra gel neler söylediğini foruma güzelce anlat :)

Hahahhahahah.

Hakkını vereyim ama iyi güldürdün.

• Marshall yardımlarından dahi chpye laf çakmaya çalışman güldürdü.O zamanlar ülkede yol bile yoktu. Adnan Menderes döneminde abdnin yolladığı okullarda öğrencilere süt diye içirilen süt tozlarından bahsetmiyorum bile.Ancak bunlar yokluktandı iktidarla alakası yoktu.

Ama sen gelmiş buradan bile chpye nasıl çakarım düşüncesindesin.Birde kudurun falan yazmışsın sanırsınki kendimiz üretiyoruz.Ülkede bilim adına en ufak gelişme yok sanayi yok üretim yok.Aksine fen liseleri kapatılıyor imamhatipe çevriliyor.Sen kumandası rusyada olan sisteme milyarlarca dolar vermeyi başarı olarak görüyorsun@aerosoldreams

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RavenoLL -- 18 Temmuz 2017; 22:4:41 >
  • Füzeniz ne kadar iyi olursa olsun radar ağınız iyi değilse etkisi çok azalır. S-400 alırsak standalone olarak kullanılacak. Yani seyir füzelerine karşı hiç bir şansı yok.
  • quote:

Marshall yardımlarından dahi chpye laf çakmaya çalışman güldürdü.O zamanlar ülkede yol bile yoktu. Adnan Menderes döneminde abdnin yolladığı okullarda öğrencilere süt diye içirilen süt tozlarından bahsetmiyorum bile.Ancak bunlar yokluktandı iktidarla alakası yoktu.

Ama sen gelmiş buradan bile chpye nasıl çakarım düşüncesindesin.Birde kudurun falan yazmışsın sanırsınki kendimiz üretiyoruz.Ülkede bilim adına en ufak gelişme yok sanayi yok üretim yok.Aksine fen liseleri kapatılıyor imamhatipe çevriliyor.Sen kumandası rusyada olan sisteme milyarlarca dolar vermeyi başarı olarak görüyorsun@aerosoldreams

@RavenoLL

Hani köy enstitülerinin kapatılması bu ülkeye çok zarar verdi diye sürekli yazıyorsunuz ya ki bu doğru bir önermedir, Marshall yardımları ve Truman Doktrini kapsamında yapılan yardımlar ve hibe edilen silahlar tabiri caizse "aman sen üretme ben sana bedava vereyim" olayı bu ülkenin şuan askeri anlamda bazı noktalarda geride kalmışlığının temel nedenleridir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aerosoldreams -- 18 Temmuz 2017; 22:44:27 >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: korkak_adam

quote:

quote:

quote:

Kim neyine çıldıracak

Bilader sende amma diline doladin ve bu Marshall yardımlarını artık malzeme izi kim veriyorsa böyle leş bahaneler buluyorlar galiba.

Bak osmanli torunu ben sana Marshall yardımlarının neden alındığını söyleyeyim.

Şimdi senin dedelerin varya Osmanlı padişahları hah işte onlar, Avrupa rönesans yaparken reform yaparken matbaayı yayıp ülkelerini geliştirirken en önemlisi de ülkelerinde sanayi devrimini gerçekleştirip ülkelerini zenginlestirirken senin ataların sarayda nargile tütürüyordu tamam mı.

Eger bir soru soracaksan neden Marshall yardimlarini aldınız diye sormayacaksin gideceksin sakallı dedelerine neden ülkeyi fakir bırakınız neden sanayi devrimini ülkemize uygulamadiniz diye sakalı yarım metre dedelerine soracaksın tamam mı..

Reform yok rönesans yok matbaa yok sanayi devrimi yok üstüne cihan harbinde nüfusunun ve toprağının yarısından fazlasını kaybetmissin yetmemiş üzerine büyük buhranı yasamissin ama bizim aklı sakalından uzun DonanımHaber uzay mühendisi niye yardım aldık diye soruyor.

Billader senin şu an yapılan hastanelerin bile Avrupa birliği tarafından fonlaniyor haberin var mı. O Marshall yardımlarının alındığı dönemde ülkede traktör yoktu be utanmaz.

Al işte bir tane daha.

Bak Roma torunu sizin tayfa ihaleyi Menderes'e tek taraflı kitleyip kenara çekilmekten başka birşey bilmiyor.

Bu alınan yardımlar vs. neden Cumhuriyetin ilk 15 yılında söz konusu değildi? Atatürk döneminde ihtiyaç var mıydı hibe silah almaya veya yardım almaya?

Aman İsmet Paşa'yı eleştirmeyelim değil mi?

İsmet Bey yerine Atatürk yaşamış olsaydı sence aynı durumda olur muyduk? Veya şöyle sorayım o 1940'lı yıllardaki hamleler nasıl olurdu?

Atatürk'ün Nuri Demirağ'ın havacılıktaki girişimlerine engel olacağını mı düşünüyorsun?

Veya Türkiye'nin askeri fabrikaları sipariş alamasın diye ABD'nin hurdaya ayırdığı silahları hibe olarak alacağını mı?

Sen bugün uzun menzilli hava savunma sistemimiz neden yok veya neden geri kaldık türevi sorularını Atatürk sonrası saçma politikalarla ülkenin savunma sanayisini ABD'nin insafına bırakanlara sor olur mu?

""Bu alınan yardımlar vs. neden Cumhuriyetin ilk 15 yılında söz konusu değildi? Atatürk döneminde ihtiyaç var mıydı hibe silah almaya veya yardım almaya? ""

Yavrucum benim ben üniversitede bu dersin dersini vermiş adamım bak sana anlatayım.

Cumhuriyetin ilk dönemlerinde İzmir iktisat kongresinde alınan kararlar gereğince liberal ekonomik planlar benimsendi ve özel sermayenin desteklenmesi amaçlandı. Özel sermayeden kasıt hem yerli hem yabancı sermaye idi.

Tabi ilk yıllarda yabancıların ilgisi vardı ancak 1929 buhranina doğru yabancı sermaye kesilmeye başladı.

Bu arada 1929 buhranı dünyanın başına gelmiş resmi olarak en büyük krizdir. Dünya üzerinde ki istihdam edilmiş emeğin %50si işsiz kalmıştır.

1929 bunalimindan tek etkilenmeyen ülke olan Rusya'nın ekonomik sistemi benimsendi. Devlet sanayi planları hazırladı tarım ve hizmet sektörü için destekler ve hibeler verdi hatta devlet maliye ve ekonomik hedeflerini gerçekleştirmek için 1930 yılında Türkiye cumhuriyeti merkez bankasının kurdu.

Peki bu sürecin sonunda ne oldu. Devlet ağırlıklı yürütülen makro planlar verimli olmadı.

Sebebi ise dünyada yaklaşan ikinci bir cihan harbinin ticaret yaptığımız ülkeleri daha sıkı politikalar izlemeye itmesi ve büyük buhranın etkisiyle ülkelerin artık saf liberal değil kamununda ekonominin içinde olduğu bir ekonomik sistem uygulamaya başlamasıdır

Hal böyle iken ikinci Cihan harbi çıkar ve Türkiye üretim kapasitesinde istihdam edilmiş tüm erkek nüfusu silah altına alır dolayısıyla istihdam neredeyse sıfıra iner bunun sonucu artık üretimin durmasidir.

Ekstra olarak ticaret yaptığımız ülkelerin neredeyse hepsi ikinci dünya savaşına katılmış ve dış ticaretinin neredeyse durma noktasına gelmiştir.

Tüm bunların üzerine senin dedelerinin eğitimsiz bıraktığı 1t milyon cahil halkı da eklediğimiz zaman dış yardımları almak mecburi olmuştur.

Unutma bu yardımlar olmasaydı ülkemde toprağını işleyecek traktörün bile yoktu.

Ayrıca bu yardımları sadece Türkiye değil Yunanistan gibi bir çok ülke almıştır.

Bir şey söyleyeceksiniz bildiğiniz şeyler söyleyin.

Ve senin söylediklerin tamamen saçmalık.

• Hadi hayırlı olsun

• quote:

Orijinalden alıntı: Scheisse

Natodasın zaten zeka küpü herhangi bir Rusya, İran saldırısında güvencen Nato. S400 almamızdaki sebep başta Yunanistan olmak üzere Avrupa ve Amerikadır. Şuan zamanında Fetö ile göstermelik dostluk gibi, Avrupa ve ABD ile de müttefik gibi görünüyoruz ama iki tarafta biliyorki ABD veya Avrupanın elline fırsat geçse Türkiyeye doğrudan müdahale edecekler. Şuan dolaylı yollardan saldırıyorlar.

nato üyesi olan abd’yi veya ab’yi silahlı bir çatışmada karşımıza alma senoryaları üreten adam kesin kafayı yemiştir.
  • quote:

Komik olma Suriye şuan paylasılmış durumda her ülkenin bölgesi var Türkiyenin bile Rus uçağı düştükten sonra gördük Türkiye hava saldırısı için giremedi Suriyeye S400 caydırıcı bir güçtür. Bu anlaşmanın önemli noktası teknoloji transferinide kapsamasıdır. 2 tane S400 sistemi Türkiyede üretilecek. Milli hava savunma sistemimizi üretmemizdeki ilk adım.

bize düşen sadece montaj, teknolojik knowhow transferi falan yok, zaten olsada işe yaramaz bizde yapacak altyapı yok.

super zekanın birisi yazmış yukarda: “biz buna bakarak kopyalarız“ olm herşey elektronik entegre devre ve yazılım üzerine kurulmuş, bakarak copy yapılacak basit bir sistem değil.
    rusya’nin bize satacağı zaten kendi kullandığı değil, bir alt sistemi olan export modeli. (=çöp)

• Bluflame B kullanıcısına yanıt
    https://www.rt.com/news/396292-turkey-russia-air-defense-deal/

Teknoloji transferi var kardeşim yoksa 2 sistemin Türkiyede sadece montaj edileceğini düşünmek aptallık olur. Sonuçta altyapısını kurmak maliyetli iş. S400 hava savunma sistemi abd veya ab ye karşı savunma gerekirse tabikide kullanıcaksın Natodan çıkılmalı Türkiye herhangi bir savas durumuna girse ne abd nede ab Türkiyeye asker gönderir.
  • quote:

https://www.rt.com/news/396292-turkey-russia-air-defense-deal/

Teknoloji transferi var kardeşim yoksa 2 sistemin Türkiyede sadece montaj edileceğini düşünmek aptallık olur. Sonuçta altyapısını kurmak maliyetli iş. S400 hava savunma sistemi abd veya ab ye karşı savunma gerekirse tabikide kullanıcaksın Natodan çıkılmalı Türkiye herhangi bir savas durumuna girse ne abd nede ab Türkiyeye asker gönderir.

-işin doğrusu teknoloji transferi konusunda detaylı bir açıklama yok.
    -nato’nun bize asker gönderip yardım etmeyeceği de doğrudur.
    -fakat biz nato’dan çıkarsak g.kıbrıs direk üye olacaktır, elimiz zayıflar.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Kim neyine çıldıracak

Biraz okuyun lütfen.

Amerikan dışişleri bakanlığına bağlı sitedeki "The Truman Doctrine, 1947" başlıklı makale:

https://history.state.gov/milestones/1945-1952/truman-doctrine

Makaleden bir alıntı: "The Truman Doctrine arose from a speech delivered by President Truman before a joint session of Congress on March 12, 1947."

Meali:"Truman doktrini, 12 Mart 1947'de, Başkan Truman'ın kongrenin bir birleşik oturumu karşısında yaptığı bir konuşmasıyla ortaya çıkmıştır."

Bildiğiniz birşey varsa açıklayın bizde yanlışımızı görelim, aksi takdirde "biliyorum ama söylemem ehheh" tavrının kimseye bir faydası yok.

• Alınmayacağına eminim. İmzalansa bile amerika girer araya bir anda bozuluverir anlaşma.
    Çinle anlaşıp bozmasalardı şimdiye kadar füzeler teslim edilmişti bile.
    Natoda türkiye kadar abdye bağımlı ülke yok. Bizdeki uçaklar bile f-4 f-16. Şimdiye kadar kimse gidip rusyadan uçak almamış birşey almamış.
  • RavenoLL R kullanıcısına yanıt
    Rusya, bizim için kötünün iyisi. En azından Nato ve Abd gibi iki yüzlü değiller. Ortak etnik kültürümüz mevcut. Olası durumlarda Nato yerine Rusya ile yakınlaşmalıyız. Yunanistan, Türkiye için tehdit oluşturacak bir ülke değil sizde biliyorsunuz. Asıl sıkıntı ülkemizin doğusunda yer alan hatta.
  • Kargo ücretsizse düşünülebilir :)
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.