Şimdi Ara

Ryzen için DRAM Calculator Kullanımı (18. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
615
Cevap
62
Favori
30.600
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
25 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1617181920
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 4400 cl18 göstereyim.1.42v yemedi 1.44v verdim çünkü 3733'e göre ince ayarlıydı ve normalde cl19.3700x'te denemiştim baya bi yüksek gecikme olmuştu kullanmamıştım bu şekilde ama bu haliyle kullanılabilir.fortnite oynadım patlamadı ve biraz daha iyi fps verdi 70 kötü değil çünkü önceden 4 5 fps kötü veriyordu 3800'e göre 77 78ns falan olunca.şimdi min fps 9 fps daha iyi.düşünün ki ben bunu ram kontrolcü yarı hızında çalışmıyor FCLK 22000 olarak kullanıyorum ve ryzen3'te zaten 40 küsürlere indiriyorlar ns'yi bir de böyle olunca uçak olur herhalde.

Ryzen için DRAM Calculator Kullanımı

• Merhaba ben şimdi ram modelinde neyi seçmeliyim c-die diye geçiyor ama programda böyle bir seçenek yok. okunan değerlerin resmini paylaştım.

• yk2548 kullanıcısına yanıt
    birinci mesajın sonlarında aida64 sonuçlarından sonra

Taiphoon programından ayar aktarma

kısmına bakarsan manuel olarak ayarlayabilirsin xmp değerlerini.
  • 4-5 deneme yaptım hiç post alamadım bios resetlemek zorunda kaldım hep. benim kasa itx olunca işlemci fanı kasa kapağına bağlı tak çıkar sök tam bir işkence pes ettim diyebilirim ama bazı sorularım var netlik oluşursa tekrar denemeye heveslenirim heralde. yada bios reset pinlerine kasadan dışarı ucu çıkacak iki kablo bağlayacağım.

şimdi ilk olarak işlemci 2700x, anakart msi b450i. işlemci biosta 1,2v 3,9ghz sessiz sakin serin bir ayarda sorunsuz durumda. 1,2v ile 4.0 olması lazım yazanlar vardı ama benimki olmuyor. oyuna falan gireceğim zaman windowsta ryzen masterda iyi çekirdekler 4,1 diğerleri 3,9ghz 1,225v ayarını vererek kullanıyorum. yük altında vdroop ile volt 1,18 civarına düşüyor ama problem çıkarmıyor. o haliyle 475 puan cpu-z tek çekirdek puanı veriyor bu ayar bana yetiyor.

asıl ram konusuna gelecek olursak typhoon şöyle diyor; https://prnt.sc/tsmvjd

ama yaptığım denemelerde ben mi yanlış birşeyler giriyorum emin değilim ama post alamadığım için b die değiller gibi hissettiriyor bu ramler.

dram hesaplayıcıda bad bin seçeneğini denedim yine boot olmadı şu ayarlar ile; https://prnt.sc/tspgtg

typhoon'dan ayar aktarınca da şu ayarları veriyor ama yine boot olmuyor; https://prnt.sc/tspjko

kafama takılanlar
    1-typhoondan ayar aktarınca tRRDS 3 ver demesine rağmen benim anakartta en az 4 verilebiliyor. 4 girmem yerine autoda bıraksaydım boot olurmuydu?

2-hesapların hepsinde procODT 53 ver diyor bende en yakın 53,3 verilebiliyor bunun yerine yine autoda mı bırakmam lazımdı?

3-anakartta tRCPAGE diye birşey var ama hesaplarda böyle bir değer yok buraya birşey girmem gereklimi? https://prnt.sc/tspmep

4-hesaplayıcıda tRFC ve tRFC (alt) şeklinde iki ayar var. Bende bu ayarlar için 4 boşluk var https://prnt.sc/tspvye ilk 1/2/4 yazana dokunulmuyor. altındaki 1 yazana tRFC değerini 2-4 yazanlara da tRFC (alt) değerini giriyorum doğrumu yapıyorum? acaba 4'ü auto damı bırakmam lazım?

5-anakartta bus timin configuration diye bir başlık var ama hesaplayıcıda bu değerler yok bunları autoda bırakarak doğru yapmışmıyım? https://prnt.sc/tspnja

6-hesaplayıcıda RTT_WR off diyor benim anakartta bunu kapatmaya çalışınca karşısında dynamic odt off yazıyor burada yanlış birşey yapmıyorum değilmi?

7- sizin rehberde FCLK değerine dikkat edin diyorsunuz ama ben hesaplayınca karşısında hep n/a yazıyor burada bende hata mı var?

8-Bgs ve bgs alt değerini denemelerin birinde ayarlamayı unutup autoda bıraktım bunlar boot olmamaya sebep olmuş olabilirmi?

Hesaplayıcıda çıkan bütün değerleri aynen girmeye çalışıyorum ama yok tık demiyor. Ramlerde şimdiye kadar yapabildiğim tek değişiklik 3200 16-18-18-38 yerine gerisini autoda bırakarak 3200 16-18-18-36 yapabilmek oldu. Bu haliyle ryzen masterda işlemciyi de 4.1'e alınca aida 69 gecikme değerini veriyor. 4-5 ns için helede oyunlarımı 75hz monitörde 75fps oynadığımdan uğraşılmaz gibi gözüküyor ama merak işte zevkli oluyor benim için..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mxsr -- 2 Ağustos 2020; 18:13:33 >

• samsung'un bad bin denen kötü çipleri de var aynı reno motorlu mercedes a serisi gibi.

procodt auto bırak benim iki makinede de(3300x 3700x) auto 36 ama x470'te 2700x kullanırken 50'li bir şeydi.

trfc1 2 ve 4'ü ayarlayacaksın 1'e ne yaptıysan diğerlerine ne yapmanı söyleyen ufak program yapmışlar nette bulabilirsin.1-2-4 ayarını oynamayacaksın alttakileri yapacaksın.

trcpage gibi calculatorde olmayan ayarları auto bırakın.bus mus onları oynamayın makine açılmaz.RTT_WR falan hep auto

2000 serisinde FCLK yok ben başlığı ryzen 3000 serisi için açtım çünkü 1000 2000 serisinde dahili kontrolcü var ve ram sorunu pek yok ama 3000 serisinde rami ayarlamak gerekiyor. 2700x ile ben 60.5ns yapmıştım ryzen 3000 serisinde 61 altına inmek mümkün değil ama 3300x iniyor mimarisi biraz daha farklı olduğu için.57ns yapan var.

auto kalan ayar açılmamaya neden olmaz ama sadece bir ayar makinenin açılmamasına neden olabilir. mesela TRDWR ismindeki ayar için calculator 8 önermiş bende 18. 8 yaptım makine açılmadı.

ben 2700x'te 60.5ns'yi 3466 mhz'de yapmıştım cl14.bu biraz da ramle ilgili elle seçme samsung olsa 560 yerine 300 TRFC yapabilsen 69 almazdın ama dediğin gibi çok uğraşmaya gerek yok bire bir olacak diye bir şey yok yapabildiğiniz kadar yapın zaten ilk mesajda çok detaya girmedim basitçe yapın geçin dedim çünkü etki ediyor.

• Bana reno motoru koymuş olsalar yine iyi benimkine toros motoru koymuşlar bu ramlerle en iyi ihtimalle 67ns civarına inerim gibi geliyor becerebilirsem. Bugün de bir deneme yaparım yazarım sonucunu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • tamam işte toros da reno. reno motorlu bi mercedes bizi geçmeye çalışmıştı 1.9 dizel i30'u iki sene önce falan ist'te.

69 70 falan normal ya ben öyle de kullandım ramleri 4400 yapıp ram kontrolcü hızını yarıya düşürerek.akmasa da damlıyor yani iş görür.
  • bana reno motoru denince 1.5 dizelden başka birşey aklıma gelmiyor bende şu an o olsa öpüp alnıma koyarım.

ramler hem xmp 3200 16-18-18-38 olarak hemde (herhalde bu ramler anakartın qvl listesinde olsuğu için) biosa konulmuş preset ayarlar var, oradan 3200 16-18-18-36 olarak ayarlayınca 69.1ns 69.3ns falan veriyor. Bu dediğim preset ayarlardan birde 3333 16-18-18-38 denemiştim onda bile açmadı bilgisayar o durumda ramler.
  • inanırım.forumdan bir arkadaş göya samsung ramleri oc edemeyince satıp yeni kit almıştı oluyor yani öyle.
  • İlk kez ram oc deniyorum.Dram calc de bilgileri girdim,biosa girilecek olan değerler soldakimi yoksa sağda olan rakamlarımı gireceğiz ? Birde bios ekranında değerleri gireceğimiz yerler burasımı ?

Ryzen için DRAM Calculator KullanımıRyzen için DRAM Calculator Kullanımı

• sağdakiler mevcut olanlar soldakiler girmen gereken değerler. İlk resimden bahseidyorsun değilmi?
  • aRiSe* kullanıcısına yanıt
    Mavi alandakiler şu an ki değerler,kırmızı alandiklerde biosa girmem gereken değerler.Doğrumudur.

• quote:

Orijinalden alıntı: KISKANIYORLAR

Mavi alandakiler şu an ki değerler,kırmızı alandiklerde biosa girmem gereken değerler.Doğrumudur.

Doğru..
    Ayrıca tRFC değerini şu tablodan bakarak girin

• Programın verdiği değerleri girdim ama pc açılmadı.Nerde hata yaptım acaba ?

Anakart: Msi B450 gaming plus max
    Ram:Adata XPG Spectrix D41 AX4U320038G16A-DR41 (2x8 Gb) Samsung B-die

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KISKANIYORLAR -- 14 Ağustos 2020; 11:42:59 >

• 2000 lerden kalma kasanın reset switchi söktüm artık resetleme dert değil

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aRiSe* -- 14 Ağustos 2020; 21:29:29 >

• quote:

Orijinalden alıntı: aRiSe*

2000 lerden kalma kasanın reset switchi söktüm artık resetleme dert değil

Bios reset tuşu olarak kullanın :))

• Arkadaşlar ram overclock için dimm A1 B1 mi yoksa dimm A2 B2 mi?

• quote:

Orijinalden alıntı: anaksimenes35

Arkadaşlar ram overclock için dimm A1 B1 mi yoksa dimm A2 B2 mi?
    onun oc ile ilgisi yok tavsiye edilen A2 B2

• quote:

Orijinalden alıntı: mito1172

onun oc ile ilgisi yok tavsiye edilen A2 B2

Alıntıları Göster
    tamam hocam teşekkür ederim.

• arkadaşlar sizce asus tuf b450m plus gaming + amd ryzen 5 3600 + crucial 32 gb 3600 mhz cl16 BL2K16G36C16U4R ram ile 4400 mhz veya daha düşük bir frekans ile overclock yapma şansım var mıdır?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi anaksimenes35 -- 20 Ağustos 2020; 22:36:5 >
  • 
Sayfa: önceki 1617181920
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.