Şimdi Ara

ryzen vs intel

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
575
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Muhendislik ogrencisiyim oyun agirlikli bir ryzen 7 1700x, gtx 1080 sistem var aklimda yarin siparis vermeyi dusunuyordum lakin aksam aksam youtube videolarini izlerken ryzenin oyun performansinda intele kiyasla bazi oyunlarda 20 fps lere varan daha az skorlar aldigini gordum . 10 dolar fiyat farki var dusunceleriniz nelerdir?

• İntel alınacaksa sadece ve sadece 8. nesil alınmalı şu anda. 8. nesil İntel işlemcilerin performansı oldukça güzel. Çoklu çekirdek performansındada AMD tarafına yaklaşmayı başarmışlar. R7 1700 + 1080 toplayın bence.
  • Michael Townley kullanıcısına yanıt
    8. nesilin fiyati butcemi asiyor hocam. coklu cekirdek performasinda amd iyi hos ama oyun tarafinda pek bir ise yaradigi gozukmuyor. Kafam karisik :S
  • herocem kullanıcısına yanıt
    Dediğiniz "Pek bir işe yaradığı görülmüyor" e katılmıyorum. Yeterli bir biçimde performans verdiğini düşünüyorum ben. Vasat bir performans değil yani. 7 1700'e yönelmeniz gerekebilir 8. nesile bütçeniz yetmiyor ise.
  • 10 dolar fiyat farkı derken? Tam listeyi atar mısınız? Anakartlarının aynı seviyede olduğunu sayarsak en üst seviye oc için gerekli soğutma dahil 600tl gibi bir fark çıkıyor iki üst seviye işlemci arasında. 7700k eski nesil, ısınan stabil olmayan bir işlemci, alınmaz.
    Aynı zamanda 1700x değil de 1700 alıp oclemeni tavsiye ederim, 1700xin oclenmiş bir 1700den hiçbir farkı yok çünkü.
    Şunu da yazayım:
    20-30 fps farklar sadece eski, çoğu önemli tech youtuberın benchmarktan saymadığı oyunlarda oluyor; ya da o kadar fazla fps alınan oyunlar oluyor ki önemi olmuyor.
    İki işlemci(1700 ve 8700k) arasında genellikle 8700kya doğru 10 fps civarı fark oluyor.
    3dmark testlerinde 3.6ghz ryzen 4.3ghz 8700kyı yakalıyor, zaten ryzen 7ler stok soğutucuyla 3.6 yakalayabiliyor. (Paul's Hardware)
    Bunun dışında birinin ara nesil olup seneye eski nesil olacağını, diğerininse 2020ye kadar soket desteği olduğunu da unutmayalım.

Eğer merak ettiğin bir benchmark varsa söyle, ben kendi sistemimden yardımcı olmaya çalışırım.

• 1080ti ekran kartınız 1080p 144hz monitörürnüz yoksa aradaki 20 fps ninde bir anlamı yoktur. Aslında hiçbir zaman anlamı yokta bizim forumdakiler olayı büyütüyorlar :)
  • hocam tum fiyatlar kanada dolari cinsindedir karisiklik olmasin:https://ca.pcpartpicker.com/list/G6C8LD

ben bu konuyu acarken i7 7700k 373 dolar iken r7 1700x 360 dolar idi bir kac dakika once r7 nin fiyatini 340 olarak revize etmisler. (amazon.ca)

Ayrica hem 1700 hem de 1700x ayni fiyat yani 340 dolar olmus oldu. Suan 1700 un avantaji fan ile beraber gelmesi yanilmiyorsam. 1700x alirsam bir de 35 dolara fan almam gerekicek bunu da unutmamak lazim.

ya da hazir fiyat ayniyken r7 1700x alip bir de corsairin tek fanli sivi sogutmasini mi taksam 65 dolara?

not: 1 cad yaklasik 3 tl

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi herocem -- 24 Kasım 2017; 13:38:10 >
  • kendi gorusum, intel almak enayiliktir.

intel abaniyor tek cekirdekte watt a , sonra `ontol tek cokordokto doho hozlo` ...

demiyor `her oyun motoru farkli mimariler icin cikarilir. su anda en baba oyun 8 cekirdek istiyor` diye.

yani 16 cekirdek destekli bir oyunda ryzen 1700 mu daha onceliklidir yoksa 12 cekirdekli intel mi ?

12 cekirdek anca minimum gereksinim icin yeterli olacaktir.

intelin mimarisi cop. kimse kusura bakmasin. 4ghz de dayayip deli gibi islemcileri pisiriyor. he birde bazi oyun firmalarina rusvet artik ne icin ise.
  • justaprogrammer J kullanıcısına yanıt
    8. Nesil İntel işlemciler çoklu çekirdek performansında artış gösterdi 7. nesile göre ve single-core performansında ise AMD'nin önünde. Çok küçük görmeyin İntel'i, 8. nesil işlemciler oldukça iyi.
  • Michael Townley kullanıcısına yanıt
    stok fani cikarip tek fanli sivi sogutma takmak fark yaratir mi oc konusunda?
  • herocem kullanıcısına yanıt
    Evet, ona bütçeniz yetmiyor ise Hyper 212 Evo alın. i5 8600K ile 4.9-5.0GHz gibi değerlere çıkanlar var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: herocem

stok fani cikarip tek fanli sivi sogutma takmak fark yaratir mi oc konusunda?

aynı fiyata bulmuşken 1700x alınır. Tek fanlı sıvı soğutma yeter diye düşünüyorum. Şu kadarını söyleyeyim. Bende 1700x kullanıyorum 20 saat render alıyorum ve stock hali ile 3.5 ghzde en fazla 60 derece oluyor. Örneğin şu an kapı pencere açık ev sıcaklığımız 15-20 derece arasında değişiyor. Renderda şu an 55 derece. Akşam vakti kombi açıkken 59-60. Soğutucu modelim cooler master hyper412s. Am4 braketini sonradan aldım. Yani demem o ki Ryzenler stock hali ile ısınmıyor. zaten en fazla 4.0 ghz ye kadar overclok edebileceğin için yine 0.5 ghz lik artış seni 90 dereceye götürmez Tek fanlı sıvı soğutucu yeterli olur gibi. 4.0 ghz de kullananlar soğutucularını ve performanslarını yazarsa daha çok yardımcı olurlar.

• Alabiliyorsan intel al ryzena bulaşma.Zaten 1700x i direk geç.1800x den sonra en rezalet işlemcisi.1700 de öyle.Oyun ağırlıklı düşünüyorsun zaten ryzenda işin olmaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: -MoDeStUs-

Alabiliyorsan intel al ryzena bulaşma.Zaten 1700x i direk geç.1800x den sonra en rezalet işlemcisi.1700 de öyle.Oyun ağırlıklı düşünüyorsun zaten ryzenda işin olmaz.

Forumda cok ciddi gorus ayriliklari var. Oylama falan mi yapsak.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İntel fanboyu detectliyorum.
  • quote:

quote:

Alabiliyorsan intel al ryzena bulaşma.Zaten 1700x i direk geç.1800x den sonra en rezalet işlemcisi.1700 de öyle.Oyun ağırlıklı düşünüyorsun zaten ryzenda işin olmaz.

Ryzen işlemci kullanıyorum.Oyuncu isen bulaşma ryzen a.3 5 daha ver 8.ci nesil intel al.Bulamıyorsan 2.ci el uygun fiyata 7700k al.Yakın zamanda yeni ryzen işlemciler ve anakartlar gelecek.1700 ve üzeri işlemcilerine yatırım yapma.Oyunlarda yüksek fps akıcılık istiyorsan intel al yıllarca unut.Ryzen diye dolaşanlara bakma sen.İnternette tonla video testlere bak.Bu forumda ergen veya ergen kafalı amd fanboy kaynıyor.

• quote:

quote:

Bu arkadaşlar uzak ara hiçbirşeyden çakmadıkları için çokta dikkate almayın. Şu 2 videoyu izleyin yeter zaten. Biz zamanında bu arakdaşlara 4/8 almayın derken "sen ne anlarsın" dediler. şimdi kendiler almayın diyorlar. Neden? Çünkü 6/12 intel çıktı. 10 ay sonrada 8700k için aynısını söyleyecekler. Yukardaki tablolar ortada. Ayrıca 8700k 1-2 oyun dışında 40-50fp önde falan değil. Side by side viedeosu atayım size. gta5 ve far cry ısrarla güncellenmeyen oyunlar bunlar. rise of the tomb raiderda var bu videoda. Karar sizin

• vamp kullanıcısına yanıt
    quote:

Biz zamanında bu arakdaşlara 4/8 almayın derken "sen ne anlarsın" dediler. şimdi kendiler almayın diyorlar. Neden?

Soruna cevap vereyim.Çünkü yeni nesil çıktı da ondan.Yani ryzen reflesh çıkınca siz de ryzen 1 serisi önermeyeceksiniz ya aynı o hesap

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: John Greer

quote:

Biz zamanında bu arakdaşlara 4/8 almayın derken "sen ne anlarsın" dediler. şimdi kendiler almayın diyorlar. Neden?

Soruna cevap vereyim.Çünkü yeni nesil çıktı da ondan.Yani ryzen reflesh çıkınca siz de ryzen 1 serisi önermeyeceksiniz ya aynı o hesap

Fiyatına göre bu işler. ryzen r7 2700 modeline 2000TL çekip 1700 modeli 1400TL olursa aradaki farkı değerlendirir ona göre tavsiye veririz. inteldeki gibi iki işlemci arasında kafadan %50 işlem gücü farkı olmayacak. Örnek olarak 4/8 7700k ve 6/12 8700k gibi. Bu bakımdan AMD tarafındaki tavsiyeler intele benzemez. İntel şu an mainstream işlemcilerinin fiyatlarını yerlerini daha oturtamadı. Daha beklenen 8/16 intel var. 7820x gibi 3000TL den satmayacaklar ya? Mecburen 7700k ve 8700k da tepetaklak 1000TL bandına yuvarlanacaklar. İntelde işler çekirdek yükselterek devam ederken AMD tarafında GHZ ve verimlilik yükseltilerek devam ediyor. Arada ciddi bir fark var. AMd tarafında yeni çıkan işlemci %50 güçlü olup Cb testinde 2250 puanı stock haliyle alsaydı sizin 7700k ya yaptığınız gibi kimse eski seriyi tavsiye etmezdi. Böyle bir işlemci bekleyen yok. Gelecek olan işlemci daha yüksek ghzde daha verimli çalışmaya odaklı gelecek hepsi bu.

• Gene fanboylar girmiş birbirine

İntel alında 5 ay sonra 1151 v3 socket çıkartmalarına destek olun

İntelde tavsiye edeceğim tek cpu 8600k dır.1700 taş gibi cpu bütçe ona yeterliyse ikinciye düşünme bile
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.