Şimdi Ara

Ryzen Stabil Sıcaklık İçin

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
2.206
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar ryzen işlemciler genelde sürekli spike yapıyor boşta olsa bile sıcaklıklar artıp azalıyor.Bu baya dert olmuştu bana aşağıdakileri yaparak stabil sıcaklıklara ulaşabilirsiniz.
    1)BIOStan all core turbo boost seçeneğini kapatın.MSI için böyle bir seçenek var diğer markaları bilmiyorum.Bunu kapatınca işlemci 3.60 da çalışacak.Bunu açarsanız 3.70 de çalışıyor 4.00 a kadar boostlıyor fakat voltajı otomatik verdiği için sıcaklıklar sürekli oynuyor boşta 50'e falan çıkıyor.
    2)AMD Cool'n'Quiet seçeneğini kapatın işlemci sabit voltaj ve sabit bir hızda çalışmış olacak.
    3)Hwinfo programını yükleyin ve ayarlardan system traya cpu sıcaklığı ekleyin sağ alta simge düşecek derece yazacak onda oradan sürekli takip ederek öğrenebilirsiniz.
    Sıvı soğutma kullanan arkadaşlar derecelerini yazarlarsa sevinirim almayı düşünüyorum.Hyper 212 evo ile prime 95 le max 70 i gördüm stock olarak.

• Gtx 1070 O8G/R5 1600/3900mhz Noctua nh-d14 ile 4-5 saatlik bf1 max 62 C

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam 1.25 veya 1.26 V ile 3.8Ghz de çalıştır işlemcini. Bunun ötesi için 3.9Ghz de 1.35, 4.0Ghz içinse 1.4V u geçmek gerekiyor. İyi soğutucun varsa yine serin ve stabil ama %5 lik fark için gereksiz yere ısı ve güç tüketimi oluyor. Turbo senin de dediğin gibi rahat durmuyor. Tarayıcı penceresinde bile işlemciyi gereksiz yere boostluyor. 1600X için en uygun hız 3.8Ghz diyebilirim.

Otomatik voltaj turbo kapalı da yapabilirsin. Bu şekilde de 1.18V 3.6 da çalışır. Cool'n'Quiet ı falan kapatmana gerek yok. Zararını görmedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hobar -- 21 Ağustos 2017; 7:2:29 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ömr0681

Gtx 1070 O8G/R5 1600/3900mhz Noctua nh-d14 ile 4-5 saatlik bf1 max 62 C

Hocam ben aynı işlemci 4ghz 1.36v ile bf1de max 61-62 alıyorum ama soğutucum cm hyper 212+. Sizin soğtucuyla 55i geçmez diye düşünüyordum. Acaba verdiğiniz voltaj mı yüksek? Belki de kasa/fan profilleri etkiliyodur bilemedim.

Mot:Bahsettğim max sıcaklık oyun sırasında oluşan sıcaklık harita geçişlerinde anlık cpu %100e vurunca 67 gördüm onu saymıyorum.

• @3800'de 4-5 saat BF1 oynadıktan sonra 50-51i geçtiğini görmedim , oda sıcaklığı da bir hayli yüksek genelde.
  • one1r kullanıcısına yanıt
    Hocam öncelikle istisnai bir işlemci değilse işlemciniz 1.36v 4 ghz ile oyunlarda stabil gibi görünen işlemci aslında tam yuke gırınce stabıl olamıyor. Cinebench R15 ile üst üste 3-4 kez cpu render alındıgında Hwİnfo programında Cpu bolumunde cpu Cache hatası verıp cekırdek kapatıyor tabıkı işlemci şans işi fakat 4.0 ghz için 1.36v çok az gibi bu seride 1.36 da stabil olsada tam yuke gırınce 75-80 derece arası gorur sogutucu farketmeksizin benchlerde benım ful streste 65 dereceyı gectıgı olmadı henuz fakat oyunlarda fan profılım bıraz sessıze ayarlı oldugu ıcın anakartında b350 olmasınında etkısı vardır 62 dereceyı goruyor max

benim sıcaklık olayıda şöyle izah edeyım ev en ust kat ve yalıtımsız evın içi hamam gibi desem vantilatörle durulmuyor evde desem yeridir. Bizim ev mevsimi mevsiminde yaşatıyor kışın 50 dereceyi geçmiyordu işlemci

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ömr0681 -- 25 Ağustos 2017; 16:34:41 >

• GAJU kullanıcısına yanıt
    gtx 1070 ekran kartı gtx 1060 tan daha fazla yuklenıyor işlemciye dikey yenilemede kapalı ise fps yukseldıkce ışlemci kullanımı artıyor
  • quote:

Hocam öncelikle istisnai bir işlemci değilse işlemciniz 1.36v 4 ghz ile oyunlarda stabil gibi görünen işlemci aslında tam yuke gırınce stabıl olamıyor. Cinebench R15 ile üst üste 3-4 kez cpu render alındıgında Hwİnfo programında Cpu bolumunde cpu Cache hatası verıp cekırdek kapatıyor tabıkı işlemci şans işi fakat 4.0 ghz için 1.36v çok az gibi bu seride 1.36 da stabil olsada tam yuke gırınce 75-80 derece arası gorur sogutucu farketmeksizin benchlerde benım ful streste 65 dereceyı gectıgı olmadı henuz fakat oyunlarda fan profılım bıraz sessıze ayarlı oldugu ıcın anakartında b350 olmasınında etkısı vardır 62 dereceyı goruyor max

benim sıcaklık olayıda şöyle izah edeyım ev en ust kat ve yalıtımsız evın içi hamam gibi desem vantilatörle durulmuyor evde desem yeridir. Bizim ev mevsimi mevsiminde yaşatıyor kışın 50 dereceyi geçmiyordu işlemci

Voltaj konusunda haklısınız benim işlemci biraz şans işi oldu. 1.4vdan başladım blend test yaptım sıkıntı olmadı çakılana kadar voltaj düşürüp aynı teste devam ettim en son 1.36v prime95 blendde 9saat test ettm sorunsuz kendim bitirdim testi. C15 aida64 cpu-z de de sorunyok.

Hatta 1.35v yapıp c15,cpuz aida sorunsuz geçtm ama prime95te 30dk sonrasında prime95 beklenmeyen bir hata oluştu diyerek kendini kapattı ama mavi ekran vermedi.stabilite sorunu olduğunu düşünerek tekrar 1.36ya çektim.

Dediğiniz gibi prime 95de 9 saat boyunca 75-80 arası gördü sıcaklık. Ama oyun yükünde cpu ençok kullanan bf1de ağustosta max 61-62. Diğer oyunlarda max 55.

Ha bu arada ekran kartım referans tip gtx 1070 kart sıcaklığını kasa dışına attığı için onun da olumlu etkisi oluyordur cpu sıcaklığına.

Buradan bf1 videosu çekmiştim tüm değerler mevcut
    https://youtu.be/eFLNpbR1OxM

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi one1r -- 25 Ağustos 2017; 17:11:58 >

Primeden ziyade cinebench r15 te cok zorlaniyo islemci voltaj ve stabilite icin bunu kullaniyorum primede stabilken cinebenchte hata veriyor siyah ekrana dusuyor

• Dh ahalisi hala anlayamamis testlerle stabil degerleri yakalamaya calisiyorlar.kac kere soylendi tekrar soyleyelim.tum testleri silin oncelikle.sonra stabil oldugunu dusundugunuz ayarlari yapin.sonra bf1, cities skylines, pubg gibi oyunlara girin hata alana kadar oynayin.baktiniz hata almiyorsunuz 1hafta kadar kullanin sonra voltaji dusurun.boyle boyle devam edin.

• quote:

Orijinalden alıntı: WARTIME

Dh ahalisi hala anlayamamis testlerle stabil degerleri yakalamaya calisiyorlar.kac kere soylendi tekrar soyleyelim.tum testleri silin oncelikle.sonra stabil oldugunu dusundugunuz ayarlari yapin.sonra bf1, cities skylines, pubg gibi oyunlara girin hata alana kadar oynayin.baktiniz hata almiyorsunuz 1hafta kadar kullanin sonra voltaji dusurun.boyle boyle devam edin.

Kusura bakmayın kısmi olarak katılmıyorum oc işini gece yapar stress teste sokarım zaten yarım saatte stres testte hata alıyorsa oyunlarla vakit kaybetmenin bir anlamı yok ki çoğu oyunda cpuyu ağır yük altına sokmuyor.

Katıldığım konu stress test başarılı olsa bile evet haklısınız gerçek test oyun vs gibi kullanımla olur. Stress testi geçince kullanıma bakarım ki her gece aktif oyun oynarım 5 ay oldu herhangi bir sorun yaşamadım.

• quote:

Primeden ziyade cinebench r15 te cok zorlaniyo islemci voltaj ve stabilite icin bunu kullaniyorum primede stabilken cinebenchte hata veriyor siyah ekrana dusuyor

Bende de tam tersi oldu hocam 1.35vda 4-5 kere üstüste cinebench test yaptım hepsini geçti ama blend testte program hata verdi 1.36ya döndüm. Tek programa bağlı kalmamak en iyisi sanırım.

Bu islerde tecrube onemli.misal benim hicbir testte 4.9ghz calismayan 4790k tum oyunlarda stabil birsekilde calisiyordu.full stabildi.voltaji arttirmama ragmen hata aliyordum.ama oyunlarda dusuk voltajla sorunsuz calisiyordu.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.