Şimdi Ara

.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
100
Cevap
1
Favori
2.572
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-041FF024C -- 29 Haziran 2021; 13:45:57 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• yine de şunu belirtmekte fayda var; smt tamamen oyunun scale oldugu kadarı ile faydasını gösterir

bugün 7600k madara olurken 7700k yoluna baktı. işin özünde aralarındaki fark ne? HT. cekirdek aynı cekirdek. hız neredeyse aynı hız. tek fark 7700knın her çekirdeği daha verimli kullanabilmesi.

bu amd için de geçerli. 4/4 1200ün tıkandıgı yerde 4/8 1400 yoluna bakar

bika saat icinde bu konuda güzel karşilaştirmalar atarım smt/ht nerede ne işe yarar, yazılımın bu konuda önemi nedir anlarız hep beraber

yoksa ben daha 5 6 yıl oncesine kadar benzer naralar 4790k için atiliyordu. hyperthread salça oluyor, oyunlarda daha kötü fpsler verebiliyor diye çok insan 4690k aldı. yollarına da bakmişlardir, 4/4 uzun süre hüküm sürdü sonucta. ama 4690k nefesi biterken 4790k ne hikmetse yeni oyunlarda yoluna baktı. 4690k kötü bi tercih olmamiştir çünkü intelin hemegonyası vardi

ama 6/6 net şekilde kötü bir seçim olacak... 4690k prime zamanında sürekli %100 göre bir islemci değildi. bir "headroom" vardı. olmak zorundaydı cünkü insanlar bu islemcilerle arkaplanda bir şeyler açabilecek şekilde de kullanması gerekiyordu. haliyle oyunlar o şekilde yapıldı. şimdi ise farkli bir hal aldı. 9600knın gözünün yaşına bile bakilmiyor. 9700k bile %100de kirbaçlaniyor

--

bu anlattıgım intel tarafı icin de geçerli. 8600k ve 8700k arasında da "fark yok düzgün" diye 8600k alanlar birkaç yıl sonra 8700k yoluna bakarken 8700k beni niye solladı diyecekler. o noktada senin elindeki 6/12 işlemci de klasman farkını 6/6 işlemcilere göre göstermiş olacak

ha sen forest oynarken, csgo oynarken smt kapatırsın; yine elinde tek çekirdek gücünü tamamen forest'a verebilen bi işlemcin olmuş olur. ama her zaman da cebinde smt silahıjn olur, yarın öbürgün bir oyun minimum 6/12 istiyorum dediğinde değerini anlarsın (örnek: detroit become human)
  • Tek çekirdek performansı yetersiz geldiğinden 2 işlemi aynı anda yaparken stabilite kaybediyor olabilir mi?
  • bende denicem
  • Bunun farkına daha önce varmıştım ama denemeyi unutum durdum :))
    3700X'de denedim SMT kapattım.Voltaj aynı intel işlemciler gibi sabitleniyor CPU en başta direk belirlediğin voltajla açılıyor daha stabil-sabit oluyor.Dalgalanma duruyor mause hareketiyle atak yapan sanal işlemciler kapanmış oluyor.Bir süre böyle kullanayım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-41A94D448 -- 3 Nisan 2020; 9:58:57 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-41A94D448

Bunun farkına daha önce varmıştım ama denemeyi unutum durdum :))
    3700X'de denedim SMT kapattım.Voltaj aynı intel işlemciler gibi sabitleniyor CPU en başta direk belirlediğin voltajla açılıyor daha stabil-sabit oluyor.Dalgalanma duruyor mause hareketiyle atak yapan sanal işlemciler kapanmış oluyor.Bir süre böyle kullanayım
    Hocam sanırım AMD’nin sorunu SMT kısmında bu olayın stabilitesini yakalayamamışlar gerçekten.Gerçekten 9400f ayarına gelmeside beni çok şaşırttı smt kapatınca.

• quote:

Orijinalden alıntı: ahmettsezis

Tek çekirdek performansı yetersiz geldiğinden 2 işlemi aynı anda yaparken stabilite kaybediyor olabilir mi?
    Hocam bilmiyorumda stabilite farkı masaüstünde bile hissedilebilir detaylı bakılırsa.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-41A94D448

Bunun farkına daha önce varmıştım ama denemeyi unutum durdum :))
    Zaten sizin SMT kapatmanızda sıcaklığı hissedilir etkilemeyecektir zaten yük 8 threade de rahat dağılabilir benim işlemcide 6/6 olduğu için i5 8400 9400f gibi battlefield 1 oynarken %80-%90 larda çalışma gibi bir durumu var.

• bende 2700x var bu tür bir şey yaşamadım hem smtli hem smtsiz kullandım sistemi belli süreler

smtsiz ac odissey ve bf5 oynamak zulüm oluyor, 8 çekirdek olmasına rağmen sürekli %100 görülüyor (nasıl garabet oyunlarsa)

smt bariyer gibi bir şey, cpu tekli çekirdek kullanımına adeta bir set çekip çakılmaları önlüyor. bunu nasıl yapıyor bilmiyorum ama bu etkiyi heros of stormda bile yaşadım. 6/6 işlemciyle yer yer donan oyun hiç donmaz oldu

aynı etki rdr2'de de gözetilmişti. orada da tek çekirdeği maxlanan işlemciler donarken sırf ht'si var diye 4/8 i7ler donmazken 8/8 i7ler donuyordu

smt ve htnin genel kullanım ve oyun için çok saglikli bir şey oldugunu düşünüyorum ama herkesin deneyimi farkli. ne tür bir kararsızlık yaşadınız masaüstünde bilmiyorum though
  • yine de şunu belirtmekte fayda var; smt tamamen oyunun scale oldugu kadarı ile faydasını gösterir

bugün 7600k madara olurken 7700k yoluna baktı. işin özünde aralarındaki fark ne? HT. cekirdek aynı cekirdek. hız neredeyse aynı hız. tek fark 7700knın her çekirdeği daha verimli kullanabilmesi.

bika saat icinde bu konuda güzel karşilaştirmalar atarım smt/ht nerede ne işe yarar, yazılımın bu konuda önemi nedir anlarız hep beraber

yoksa ben daha 5 6 yıl oncesine kadar benzer naralar 4790k için atiliyordu. hyperthread salça oluyor, oyunlarda daha kötü fpsler verebiliyor diye çok insan 4690k aldı. yollarına da bakmişlardir, 4/4 uzun süre hüküm sürdü sonucta. ama 4690k nefesi biterken 4790k ne hikmetse yeni oyunlarda yoluna baktı. 4690k kötü bi tercih olmamiştir çünkü intelin hemegonyası vardi

ama 6/6 net şekilde kötü bir seçim olacak... 4690k prime zamanında sürekli %100 göre bir islemci değildi. bir "headroom" vardı. olmak zorundaydı cünkü insanlar bu islemcilerle arkaplanda bir şeyler açabilecek şekilde de kullanması gerekiyordu. haliyle oyunlar o şekilde yapıldı. şimdi ise farkli bir hal aldı. 9600knın gözünün yaşına bile bakilmiyor. 9700k bile %100de kirbaçlaniyor

--

bu anlattıgım intel tarafı icin de geçerli. 8600k ve 8700k arasında da "fark yok düzgün" diye 8600k alanlar birkaç yıl sonra 8700k yoluna bakarken 8700k beni niye solladı diyecekler. o noktada senin elindeki 6/12 işlemci de klasman farkını 6/6 işlemcilere göre göstermiş olacak

ha sen forest oynarken, csgo oynarken smt kapatırsın; yine elinde tek çekirdek gücünü tamamen forest'a verebilen bi işlemcin olmuş olur. ama her zaman da cebinde smt silahıjn olur, yarın öbürgün bir oyun minimum 6/12 istiyorum dediğinde değerini anlarsın (örnek: detroit become human)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DaenerysStormborn -- 3 Nisan 2020; 11:31:18 >

• quote:

Orijinalden alıntı: DaenerysStormborn

bende 2700x var bu tür bir şey yaşamadım hem smtli hem smtsiz kullandım sistemi belli süreler

smtsiz ac odissey ve bf5 oynamak zulüm oluyor, 8 çekirdek olmasına rağmen sürekli %100 görülüyor (nasıl garabet oyunlarsa)

smt bariyer gibi bir şey, cpu tekli çekirdek kullanımına adeta bir set çekip çakılmaları önlüyor. bunu nasıl yapıyor bilmiyorum ama bu etkiyi heros of stormda bile yaşadım. 6/6 işlemciyle yer yer donan oyun hiç donmaz oldu

aynı etki rdr2'de de gözetilmişti. orada da tek çekirdeği maxlanan işlemciler donarken sırf ht'si var diye 4/8 i7ler donmazken 8/8 i7ler donuyordu

smt ve htnin genel kullanım ve oyun için çok saglikli bir şey oldugunu düşünüyorum ama herkesin deneyimi farkli. ne tür bir kararsızlık yaşadınız masaüstünde bilmiyorum though
    ya masaüstünde kararsızlık derken abartılacak bir şey değil tabii ki mesela bazı uygulamaların pencerelerin daha hızlı açılması gibi.Bu arada bf v ve ac odyssey gibi oyunlarda önermiyorum zaten kapatılmasını kesinlikle.

• quote:

yine de şunu belirtmekte fayda var; smt tamamen oyunun scale oldugu kadarı ile faydasını gösterir

--

Hocam dediğiniz gibi hangi oyunu oynarsanız tercih sizin ama i5 9400f ve 8400 de böyle bir seçim hakkınız yok maalesef.Yani beni 75fps sabit bf 1 de idare etmesi yeterli şuanda oynadığım en cpu kullanan oyun bu bf v alırsam mecbur geri açacağım.Ayrıyetten şimdi bu işlemcinin 9400f ile arasında intel optimizasyonlu olan eski oyunlar dışında ya göze alınmayacak kadar az ya da hiçbir fark olmuyor smt kapalıyken ağır oyunlarda odyssey gibi zaten daha iyi smt açıkken.O zaman 9400f almanın hiç bir mantığı yok gerçekten çünkü doğal çekirdeklerle aynı performansı veriyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-041FF024C -- 3 Nisan 2020; 11:45:24 >

• sizin de dediginiz gibi smt zorla açık kalan bir şey değil isteyen kapatıp bu tür oyunlarda daha iyi fps alabilir

ben de kapatınca hots'da daha iyi fps aliyorum mesela yalan yok ama cogu günler oynayacaksam bile kapatmaya üşeniyorum . ama kapatacaksam da genelde +0.1 ghz ekleyip kapatabiliyorum. çifte boost etkisi oluyor benim için ha çok mu matah meh, bence değil

bunun etkisini gta 5'de yaşadım. 8/16 haliyle online oynarken arkaplanda tarayıcı ve discord açık olmasına rağmen frametimelar düzgün akarken 8/8 modunda gerçekten arada sırada donmalar yaşanıyor. 8400 günlerimi aklıma getiriyor ve smtnin değerini anliyorum

ben illa tarayıcı acık olsun youtubeda bir şeyler açık kalsın arada dönüp oynatayım , discorddan da arkadaşlarımla konuşabilem kafasında biriym. 8400 beni kesmedi bu kullanım alanında deneyim böyle oldu yapacak bir şey yok... gerçekten huzursuz ve rahatsız olmasaydm bu değişimi yapmazdım hatta bana trol diyen de oldu, abartıyosun diyen de çok oldu :) günün sonunda düşüncelerimin ne derece arkasında oldugumu ve ne derece rahatsızlık yaşadıgımı bu değişimi yapmış olmamla görmüşlerdir artık insanlar

işin komiği de bu değişimi 250 300 tl farka yapmış olmam. intelin çekirdek/fiyat konusunda ne kadar kötü bir noktada oldugunuın net kanıtıdır... ama forumda hala 9600kyı abad ilan eden kullanıcılar olunca...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DaenerysStormborn -- 3 Nisan 2020; 11:55:36 >

• quote:

sizin de dediginiz gibi smt zorla açık kalan bir şey değil isteyen kapatıp bu tür oyunlarda daha iyi fps alabilir

ben de kapatınca hots'da daha iyi fps aliyorum mesela yalan yok ama cogu günler oynayacaksam bile kapatmaya üşeniyorum . ama kapatacaksam da genelde +0.1 ghz ekleyip kapatabiliyorum. çifte boost etkisi oluyor benim için ha çok mu matah meh, bence değil

bunun etkisini gta 5'de yaşadım. 8/16 haliyle online oynarken arkaplanda tarayıcı ve discord açık olmasına rağmen frametimelar düzgün akarken 8/8 modunda gerçekten arada sırada donmalar yaşanıyor. 8400 günlerimi aklıma getiriyor ve smtnin değerini anliyorum

ben illa tarayıcı acık olsun youtubeda bir şeyler açık kalsın arada dönüp oynatayım , discorddan da arkadaşlarımla konuşabilem kafasında biriym. 8400 beni kesmedi bu kullanım alanında deneyim böyle oldu yapacak bir şey yok... gerçekten huzursuz ve rahatsız olmasaydm bu değişimi yapmazdım hatta bana trol diyen de oldu, abartıyosun diyen de çok oldu :) günün sonunda düşüncelerimin ne derece arkasında oldugumu ve ne derece rahatsızlık yaşadıgımı bu değişimi yapmış olmamla görmüşlerdir artık insanlar

işin komiği de bu değişimi 250 300 tl farka yapmış olmam. intelin çekirdek/fiyat konusunda ne kadar kötü bir noktada oldugunuın net kanıtıdır... ama forumda hala 9600kyı abad ilan eden kullanıcılar olunca...
    Hocam bende yoğun olarak GTA V oynadığım için tekrar açma kararı aldım oyunda gerçekten takılma olmaya ve kartı %80 beslemeye başladı bazı mekanlarda.SMT rahatlığını bir kaç fps için kaybetmeye deymiyormuş gerçekten ayrıyetten msi anakartlarda mı böyle bilmiyorum ama smt kapatınca boot ekranına gelene kadar 10 saniye geçiyordu tekrar smt açınca düzeldi.Ve smt off konumunda bilgisayar açılırken birden kapanma gibi birşey yapıyor arada şak diye.

• https://github.com/integralfx/MemTestHelper/blob/master/DDR4%20OC%20Guide.md#tightening-timings

tightening timings kısmındaki ikincil subtiminglere el at biraz da

tek tek benchmark atmadım ve latency'ye genelde etkisi yok ama hotsda ve gta5de daha yüksek fps aldıgımı hissdiyorum tweaklerden sonra

ryzende ram gerçekten cok önemli

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DaenerysStormborn -- 3 Nisan 2020; 14:4:28 >
  • Ne yapmam gerektiğini anlatabilir misiniz hocam ram kısmında biraz stabilite sıkıntım var galiba evet
  • öncelikle primary timingler ve hızda bi stabilite yakala onlar stabil değilse subtiminglere dokunma tabii ki

belleklerin ne taiphoon burner raporun var mı? nasıl ayarlarda kullanıyosun
  • cod warzonede hangisini önerirsiniz
  • quote:

öncelikle primary timingler ve hızda bi stabilite yakala onlar stabil değilse subtiminglere dokunma tabii ki

belleklerin ne taiphoon burner raporun var mı? nasıl ayarlarda kullanıyosun
    Hocam ss ini atıyorum hemen taiphoon burner’ın

• .. Buyrun 1.38 voltaj veriyorum ama 1.35 dede aynı şekilde çalışıyor bilgisayar.Ramler Corsair Vengeance LPX 2400mhz 2x8

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-041FF024C -- 3 Nisan 2020; 14:43:9 >

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.