Şimdi Ara

Ryzen oc performansı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
1
Favori
608
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bu incelemeye göre https://www.youtube.com/watch?v=FkI84ZWjARA Ryzen'in oc performansı hemen hemen hiç yok denecek kadar az doğru mu anlamışım arkadaşlar? 1.30w'ta biri 0.1 ghz diğeri hiç oc olmamış, kutudan ne çıktıysa o. Ayrıca oyunlarda da eski AMD mantığı var, Render'da fark atarken oyunlarda küçük farkla geride kalıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jacques Reverdi -- 5 Mart 2017; 10:52:41 >

• Evet oyunlar eski amd mantığı var, kimine göre 2.FX vakası.

O.C olmadığı doğru, aynı durum 6900K'da da var, 6950X'te de var.
  • 1.9V ve LN2 sogutma ile 5.350Mhz civari gorenler var :)

Benim eski 2700k bile su sogutma ile 5300mhz de Cinebench yapabiliyordu .

Ryzen oc performansı
  • trumpet kullanıcısına yanıt
    Senin eski 2700k c15 de 2500 ü zorluyormuydu bari? Söz konusu işlemci senin işlemcinin tdp siyle fazladan 4 çekirdek fazladan 8 thread yani neredeyse fazladan bir işlemci daha çalıştırıyor bırakta artsın güç tüketimi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wolwes -- 5 Mart 2017; 11:9:8 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Çekirdek arttıkça overclock yeteneği azalır.

Bir 2600k gibi ryzendan overclock beklemek çok yanlış olur.

Az çekirdekle hatta tek çekirdekle overclockta yüksek saat hızları görülebilir.

8 çekirdek bir işlemci için hem intel hem amd tarafında overclock için büyük bir beklentiden farklı olarak %10 max %20 gibi değerler beklenmeli.

%10 overclockla ryzen 4.2 - 4.4 seviyesine gelebilir bu bile hava soğutmayla zor yakalanabilir.Sample lar artıp kullanıcılar değerleri paylaştığında sınır değerleri görürüz.

Misal 4790k da 5ghz bir duvar gibi durur çoğu 4790k sahibinde.
  • H.E.B Sup kullanıcısına yanıt
    Benim 4790k 4.8ghz den yukariya cikmiyor, ama benchmark ile pek isim olmadigi icin oyunlara ve video render olayina fazlasiyla yetiyor .
  • quote:

Orijinalden alıntı: wolwes

Senin eski 2700k c15 de 2500 ü zorluyormuydu bari? Söz konusu işlemci senin işlemcinin tdp siyle fazladan 4 çekirdek fazladan 8 thread yani neredeyse fazladan bir işlemci daha çalıştırıyor bırakta artsın güç tüketimi

2500 alamiyordu , 850 lerde kaliyordu
    i7 4790K ile 5Ghz'e çıkanlar var Youtube'da sıvı soğutma ile. Ama işlemci test yapılırken Full Load 80 dereceye yaklaşmış.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
    Abi ben prensip olarak 1.448v'u geçirtmiyorum da :) Bu Ryzen'lerin de 1.30'da yerinde sayması ilginç geldi sadece.
  • Daha Base Clock overclocku yapılabilmesi için BIOS'lar güncellenmedi. O güncellemeler geldiğinde iyi bir sıvı soğutma ve yeteri kadar denemeyle 4,2'yi(Bugünkü 3,9) her Ryzen görür. Şanslılar ise (Bugün 4,1'i görenler) 4,4 Ghz'de stabil 7/24 çalışır. Yani 6900k ile aynı OC kapasitesine sahip oluyor.
  • O TDP ve Çekirdek sayısı ile OC işi iyice zorlaşıyor anlaşılan. R5 serisi bu konuda daha iyi olacağını sanıyorum. 6/12 işlemciler şöyle 4.5GHz değerlerini görse tadından yenmez.
  • Çoklu çekirdekler ile yüksek hızlar hayal olmuş maalesef.

• nightsniffer kullanıcısına yanıt
    O kadar çekirdek ile 4.4GHZ günlük kullanımda biraz hayal gibi geldi bana 4.2 daha olası geliyor. Ben de Ryzen 1700 almayı düşünüyorum ama şuan RAM kovalıyorum, Gskill 3.2GHZ 14-14-14 bellekleri doğru düzgün bulunmaya başladığında alacağım, yanına da Ryzen 1700 ve Crosshair VI
  • Beyler önce bizim forumun şunu bir kafasına kazıması lazım.Çekirdek arttıkça mhz değeri düşer.Gidip 7700k çekirdeğinden 8 tane yan yana bir düşünün o da 1800x olsun öyle işlemcinin soketi ve tdp si ne olur bahsetmek bile istemiyorum.

Haliyle 6900k veya xeon işlemciler gibi düşük saat hızı ve düşük overclock becerisi olcaktır.Bunu artık herkesin bilmesi ve kabul etmesi lazım.

Nasıl 6900k oyun işlemcisi değilse 1800x de değildir.Gidip renderda 6900k yı geç oyunda da 7700k yı geç yok böyle bir dünya beyler.İşin doğasına aykırı olan bir durumu forum 3 gündür trollemekte.Sen 1800x ten 7700k yı oyunda geç diyorsan bir yerde yanlış vardır.Çünkü bu işlemci 6900k yı renderda geçiyor.Xeon gibi bir işlemci gidip oyunda 7700k yı geçebilir mi?

Ne zaman kuvvetli çekirdeklerle çıkarılmış bir ryzen gelir işte o zaman bu oyun işlemcisi diyip vs yapılabilir.Bu durumda ryzen eğer hem oyun hem render hem bench vs yapsın etsin deniyorsa ryzen süper iş yapmış diyebiliriz.

• quote:

Orijinalden alıntı: techniquest35

i7 4790K ile 5Ghz'e çıkanlar var Youtube'da sıvı soğutma ile. Ama işlemci test yapılırken Full Load 80 dereceye yaklaşmış.

Tamamen şans işi her işlemci yüksek değerlere çikamiyor
    Delid yaparsan sivi soğutmayla 60 derecelerde geziyorsun yalniz birakında okadar olsun 1.3v üstünü verdinmi 8çekirdek işlemciye 200watt üstüne çikiyor zaten o kadarda isinsin verdiği performans oyunlarda 5ghz aldığında şuanki i7lerin hepsini sollarsin bazi işlemlerde 5960x stok değerini bile geçiyorsun zaten
    Nerden biliyorum diye soracak olursan uzun süre kullandım bende vardi

Ryzen oc performansı

Ryzen oc performansı

Ryzen oc performansı

Ryzen oc performansı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Overlord7134 -- 6 Mart 2017; 15:21:39 >

• Overlord7134 kullanıcısına yanıt
    Evet biliyorum. Yukarıda @trumpet arkadaşımız 4.8Ghz'den üste çıkamıyorum demiş te ona söylediydim ben de. :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi techniquest35 -- 5 Mart 2017; 21:56:28 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: H.E.B Sup

Çekirdek arttıkça overclock yeteneği azalır.

Bir 2600k gibi ryzendan overclock beklemek çok yanlış olur.

Az çekirdekle hatta tek çekirdekle overclockta yüksek saat hızları görülebilir.

8 çekirdek bir işlemci için hem intel hem amd tarafında overclock için büyük bir beklentiden farklı olarak %10 max %20 gibi değerler beklenmeli.

%10 overclockla ryzen 4.2 - 4.4 seviyesine gelebilir bu bile hava soğutmayla zor yakalanabilir.Sample lar artıp kullanıcılar değerleri paylaştığında sınır değerleri görürüz.

Misal 4790k da 5ghz bir duvar gibi durur çoğu 4790k sahibinde.

Forumda okuduğum kadarıyla Ryzen'in çekirdekleri "ayrı ayrı overclock" olabiliyor...

Yani 2 veya 1 çekirdek ve yüksek frekans mı lazım; sadece 2 çekirdeğe overclock... Hem işini gör, hem de elektrik faturasından tasarruf et...

Ayrıca böylece alternatif de oluyor;
    İlk çekirdek overclok olmadı, ikinciyi dene, olmadı üçüncüyü, olmadı dördüncüyü...
    O da olmazsa şansına küs

Bütün çekirdekleri değil de; ayrı ayrı çekirdekleri overclock denenmiş test görmedim henüz...
    Üstelik bu işlemci için iyi bir avantaj değil mi?.. 4 tane çekirdek var elimizde ve hepsini tek tek bağımsız olarak overclock edebilme şansınız var...
    Nedense bu konu es geçiliyor... Veya olayı ben yanlış anladım, önemli bir şey değil bu durum...

Oyun teste yapılırken mesela;
    1 çekirdeği hızaşırtılmış Ryzen'in performans/watt avantajı?
    2 çekirdeği hızaşırtılmış Ryzen'in performans/watt avantajı?
    3 çekirdeği hızaşırtılmış Ryzen'in performans/watt avantajı?

Rakibinde bu özellik yok diye 4 çekirdeği overclock yap, sonra şu kadar watt bilmem ne hesabı yap...
    Bu adil olmuyor o zaman...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi murat204 -- 5 Mart 2017; 22:30:29 >

• İkinci FX vakası.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: techniquest35

Evet biliyorum. Yukarıda @trumpet arkadaşımız 4.8Ghz'den üste çıkamıyorum demiş te ona söylediydim ben de. :)

Bende zaten sadece işlemcinin isinmasindaki belli başli nedenlerden bahsettim ilk nedeni intelin 2.ci nesilden sonra işlemcilerin içine dandik macun sürmesi eskisi gibi lehimlemediği için işlemcilerin aşiri isinmasi 2.ci neden ise overclock yapıldığından işlemcilerin kat be kat üzeri voltaj çekmesi 0.5ghz yukarısı için 2kati enerji tüketmesi buda haliyle sivi soğutmayla bile 80 hatta 100c'lere kadar çikmasina sebep oluyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Overlord7134 -- 6 Mart 2017; 15:28:45 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.