Şimdi Ara

Ryzen Mobil 5000 Serisi [ANA KONU] Laptop Tavsiye & Tartışma (86. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
2.335
Cevap
56
Favori
133.091
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 8485868788
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • @Bloodin hocamın ve @sallami nin bu forumda tavsiye ettiği Acer Aspire 7 A715-42G modelinin aşağıdaki versiyonunu dün vatan computer dan 14250 tlye satın aldım . katkılarınız için teşekkürler :)

Ekran kartı RTX 3050. (3050Ti olan değil).

ürün oldukça hoşuma gitti. windows 10 home yükledim ama windows 10 pro yüklememi tavsiye eden arkadaşlar da oldu.

sizce hangisini seçmeliyim?

https://www.acer.com/tr-tr/laptops/aspire/aspire-7-amd/pdp/NH.QE5EY.004

Ryzen Mobil 5000 Serisi [ANA KONU] Laptop Tavsiye & Tartışma
    Ryzen Mobil 5000 Serisi [ANA KONU] Laptop Tavsiye & Tartışmaacer türkiye
    Aspire 7 A715-42G - Teknik Özellikler | Dizüstü bilgisayarlar | Acer Türkiye
    https://www.acer.com/tr-tr/laptops/aspire/aspire-7-amd/pdp/NH.QE5EY.004

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi borahand -- 26 Kasım 2022; 17:3:18 >

• borahand B kullanıcısına yanıt

Hayırlı olsun yalnız o paraya aspire' nin yeni modelini alsaydınız daha iyiydi. Üst kasa alüminyum işlemcisi çok daha iyi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tahsin053 -- 26 Kasım 2022; 19:10:0 >

• tahsin053 kullanıcısına yanıt

teşekkür ederim hocam sağolasın.

özellikle amd işlemci aldım. intel i5 ten daha iyi performans gösterdiği belirtilmekte.

• Lenovo Ideapad 3 15ALC6

Ryzen 3 5300u

8 GB ddr4 dual channel

256 gb ssd

https://www.hepsiburada.com/lenovo-ideapad-3-15alc6-ryzen-3-5300u-8gb-ram-256gb-ssd-15-6-fullhd-windows11-home-p-HBCV00002U3UTR

linkteki ürünü dün mediamarkt'tan 7999 tl ye aldım bir yıllık koruma ile 8500 e geldi

ilk izlenim gayet olumlu, seri, şık.

oyun denemedim, lol volarant vs oynuyorum arada onların da üstesinden gelecektir rahatlıkla.

• Snappiermnappier kullanıcısına yanıt
    Hayırlı olsun, 5300U giriş seviyesinde gibi görünen ama 1135G7'den bile güçlü bir işlemci, ekran kartı da oldukça kuvvetli, LoL ve Valorant'ı çok akıcı oynatır.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Merhabalar Excel, Netflix, YouTube ve internet için kullanılacak laptop arıyorum önceliğim hafiflik ve pil 14k sınırım var. İki gündür bakıyorum karar veremedim 5000 serisi işlemciler diğerlerine göre daha az güç tüketir diye düşünüyorum. Tavsiyeleriniz var mıdır iyi günler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • S.McManaman kullanıcısına yanıt

Klavyesi gayet iyi ve pek sesli değil. Herhangi bir memnuniyetsizliğim yok laptopla alakalı. Sadece touchpad daha iyi olabilirdi bence. Bu seviyeler için kalitesi oldukça normal ama macbook'dan geçince kalitede kayda değer bir düşüş oluyor tabi. Macbook veya üst seviye bir laptop deneyimlememiş biri memnun kalır.

Alüminyum kasa, 6 çekirdekli güç tüketimi düşük işlemci, 1080p ips ekran, 54wh pil, ışıklı klavye, 64GB'a kadar yükseltilebilen lehimsiz çift kanal ram, type-c şarj, ortalama üstü hoparlör gücü ve kalitesi, parmak izi okuyucu, Windows 11 özelliklerini barındırıp 10 bin lirayı geçmeyen başka bir laptop yok.

En benzer olarak E14 G3 var ama o da daha ağır, W11 yok, lehimli ram var ve usb portları yetersiz. Hem de 3600 lira daha pahalı. Ekranının biraz daha parlak olması avantaj ama 250 ve 300 nit arasında pek fark yok. Parlaklık algısı logaritmik olduğu için 300/250 = 1.2 şeklinde hesaplanmıyor yani. Çok aydınlık ortamlarda, dışarda kullanıyorum diyen varsa minimum 400, hatta mümkünse 500nit ekranlara bakmalı. Onlar da 20 bin liranın altındaki laptoplarda yok pek. Varsa da laptopun başka bir sürü eksiği oluyor. Artırılamayan 8gb ram veya küçük pil boyutu gibi mesela. Bknz. 13.700 liralık HP Aero 13.

Bu arada yanıma aldığım 400 gramlık 20000mah powerbank ile toplam ağırlık 1.8kg oluyor ve %75 daha şarj ekleyebiliyorum. Yani 95Wh gücünde pile sahip oluyorum. Çoğu kişi için çok ekstra bir değer olabilir veya bazı kişiler için pil ömrü önemli olmayabilir ama zamanla pil ömrünün düşeceğini de düşününce powerbank ile ekstra şarj ekleyebilmek çok iyi bence. Artık standartlaşması gereken bir özellik.

Fan control ile uyumlu olması da almadan önce beklemediğim bir durumdu. Kendinize göre fan eğrisi yapabilmek müthiş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cebo01 -- 27 Kasım 2022; 15:57:32 >

• borahand B kullanıcısına yanıt

Tekrar araştırmanızı tavsiye ederim 12. nesil İ5 den bahsediyoruz. Gerçi olmuş bitmiş 5500U da güçlü işlemci

Elbette 1240P, 5500U'dan daha güçlü, fakat bu bilgisayarın bizim için baştan beri çekici olan asıl özelliği 15 Watt işlemciye eşlik eden oyuncu sınıfı soğutma sistemi ile günlük işlemlerde sıfır ses ve buz gibi çalışmanın yanı sıra performans isteğinde bile ısınma ve ses gibi meselelerinin olmamasıydı. 1240P gibi nominal düzeyde 28 Watt, peak performansta 64 Watt harcayan bir işlemci bu tip tam oyuncu olmayan kasalara pek uygun değil gibi. Nitekim 1240P işlemcili A715 kasayı alan bir arkadaşımız günlük işlemlerde gelen aşırı fan sesinden oldukça muzdarip oldu.

• Bloodin kullanıcısına yanıt

Enerji verimliliği olarak doğrudur lakin arkadaş performanstan bahsetti ben ona yanıt verdim.

• Merhabalar. Elimde Asus ROG STİRX G713-QR hg0053 mevcut. Cıhazda 3070 32gb ram 5900hx var. Cıhaz bana ılk geldıgı zaman oncekı laptobum olan hp omen 1050ti i7700hq modelıne gore lolde nedense cok bır perofmrnas artısı gorememıstım boyle fps ım 100 120 lerde dalgalanıyordu sarjda sonrasında boyle devam ettık bır sekılde ( harıcı monıtor baglı bunlar olurken) Sonrasında bır gun format attım cıhaza format attıktan sonra armoury create yı yuklemeyı unutup lol yukleyıp arkadslarla lol gırmıstım baktım fps ım 200 ustunde ve gayet tatmınkar sevıyede dedım ıyı o zaman format atınca duzeldı falan sonra lol u kapatmadan arkada acık olucak sekılde 2 oyun arasında armoury create yı yukleyıp kurdum ve dırekt maca gırdım aman allahım fps 100 lere dusuyor tekrardan ve pcyı resetlemeden 4 mac atınca resmen oyun ıcınde fps 5 lere bıle dusuyor armoury create den turbo mod da acık sonra yıne ıkı mac arasında sıldım armoury create yı dırekt duzeldı fps. Bunun sebebı nedır sızce? Ve ıkıncı sorum olarak suanda kıbrıstayım kıbrısa ılk geldıgım zaman yine lolde asırı bır pıng sorunuyla karsı karsıyaydım gırdıgım zaman pıngım 30 lardayken bırden 200 lere fırlıyor 100 lerde dolasıyor falan derken bır format atayım dedım format attım ılk 1 2 hafta duzeldı pıng sorunu ama ben eskı halıne dondurdukce bılgısayarın ıcını doldurdukca yıne suanda oynanmaz hale geldı. Sızce bu sorunlarım ıcın herhangı bır cozum onerınız var mı format atsam pıng sorunu duzelır buyuk ıhtımnalle ama armoury create nın performans sorununu nasıl cozebılırım ve format atmak duzeltse bıle pıng ı ne yapıcam bılgısayara bırsey yuklemeden mı kullanıcam ayrıca son olarak baska sıfır bır oturum acıp da denedım lol yıne cok pınglı oluyor

• Ryzen 5600H, GTX1650, 144 Hz Acer Nitro 5 Hepsiburada kampanyasında 13699 TL'ya düşmüş, şu anda tartışmasız en ucuz harici ekran kartlı cihaz (MX'leri saymazsak). İhtiyacı olan kaçırmasın.

https://www.akakce.com/laptop-notebook/en-ucuz-acer-nitro-5-an515-45-amd-ryzen-5-5600h-8-gb-512-gb-ssd-gtx-1650-freedos-15-6-fhd-144-hz-tasinabilir-bilgisayar-nh-qb9ey-003-fiyati,2063009408.html

Tabi 2300 TL ile RTX 3050 alıp DLSS desteğine ve daha az yakıp daha çok güç veren bir ekran kartına kavuşmak da mantıklı bir seçim :)
    https://www.akakce.com/laptop-notebook/en-ucuz-acer-nitro-5-an515-45-amd-ryzen-5-5600h-8-gb-512-gb-ssd-rtx-3050-freedos-15-6-fhd-144-hz-tasinabilir-bilgisayar-nh-qbaey-005-fiyati,1920217141.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bloodin -- 29 Kasım 2022; 0:2:40 >

• merhaba, laptop arıyorum ve tam olarak bir bütçem yok, daha doğrusu verdiğim paranın karşılığını almak istiyorum. ofis işleri (tez yazma, maxqda, pop ve spss gibi programları kullanma) ve internet sörfü (film, youtube vs.) için bir laptop alacağım. temel önceliklerim; çoğunlukla diz üstünde kullanılacağı için ısınma probleminin olmaması, iyi bir klavye ve touchpade sahip olması, genel izleme keyfi için ekran renklerinin iyi olması, uzun kullanımlarda ve ev içinde sağa sola taşırken yormaması için hafif olması. ayrıca en azından 4-5 yıl yeni laptop aratmaması. bunlar birleşince kafam macbook aire gidiyor ancak ios dolayısıyla macbook'a soğuk bakıyorum. benzer kalite ve bütünlükte marka/model tavsiyeniz var mıdır yoksa ios korkusunu aşıp macbook mu almalıyım?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Linkteki cihazı aldım hepsiburada sepet indirimiyle 18,5 bine geldi. 17 bin civarına pavilion alacakken bunu gördüm sipariş verdim. 16'' inch ve 16.10 formatta olması DDR5 ram kullanması ve 71 Wh bataryayla gelmesi tercihimde etkili oldu.

Beklediğimden çok daha iyi çıktı, önceki seri ideapad gaming 3 ile ilgisi yok yapısında ciddi iyileşme var malzeme olarak daha kaliteli duruyor kasa çok sağlam olmuş. Özellikle klavye çok iyi zemini de sağlam. Üst kapak da bayağı kemikli şekilden şekile girmiyor ekran tek elle açılabiliyor menteşeler güzel ekran ileri geri sallanmıyor. Hissiyatını kıyaslayacak olursam ideapadden çok Legiona yakın cihaz olmuş. Ekranını bayağı beğendim görüntü çok güzel ve canlı. Bana gelen cihazda ışık sızması yok. Çoğu laptobun aksine 1080P webcam koymuşlar. Batarya gayet iyi gidiyor. Kurarken de uğraştırmadı usb belleği taktım direkt yükledi. Alternatif cihaz arayan arkadaşlara fikir olabilir.

https://www.hepsiburada.com/lenovo-ideapad-gaming-3-82sc0062tx-amd-ryzen5-6600h-16-2x8gb-512gb-ssd-rtx-3050ti-4gd6-16-wuxga-ips-freedos-dizustu-bilgisayar-p-HBCV000035X6FO?magaza=Sepetist

Ryzen Mobil 5000 Serisi [ANA KONU] Laptop Tavsiye & Tartışmapsref.lenovo.com
    IdeaPad,IdeaPad Gaming 3 16ARH7,Model:82SC0062TX
    https://psref.lenovo.com/Detail/IdeaPad/IdeaPad_Gaming_3_16ARH7?M=82SC0062TX

Ideapad 3'ün yeni nesli, her nesil ile üzerine koyuyorlar. İlk nesil çok kötü bir kasaydı, ikinci nesilde soğutma sistemini ve ekranı düzelttiler. Bu nesilde ise kasayı tamamen elden geçirmiş, ekranı çok daha iyi hale getirmiş ve bataryayı büyütmüşler. Tabi bunlar ilk göze çarpanlar. Webcam'in 1080p yapılması gibi iç tarafta da baya iyileştirme yapılmıştır diye düşünüyorum. F/P canavarı güzel bir cihaz olmuş. Hayırlı uğurlu olsun, iyi günlerde kullanın. Memnun kalmanıza çok sevindim :)

• Bloodin kullanıcısına yanıt

Sağolun üstadım.

• cebo01 C kullanıcısına yanıt
    Hocam cihazin kamerasini actiginizda alt koselerde kararti var mi ? Sol alt kosede kararti var, ekranin ust paneline bastirinca gidiyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • S.McManaman kullanıcısına yanıt

Merhaba şimdi beyaz bir cismin fotoğrafını çektim. Üstten sarı ışık vurduğu için üst kısımlar biraz daha sarı sadece.

Ryzen Mobil 5000 Serisi [ANA KONU] Laptop Tavsiye & Tartışma
  • 14" günlük işlerde kullanılacak (Office internet müzik video)

Isınma ve fan sesi sorunu olmayan

Ekranı iyi(günlük uzun süreli ofis işlerinde kullanılacak o yüzden gözü olabildiğince az yoran)
    mavi ışık sertifikalı vs. gibi özellikli ekran lazım

Pil süresi ortalama (müzik video internet karma) en az 5-6 saat gidebilecek

Ram artırılabilir olmalı

20 bin lira ya kadar hangi modelleri önerirsiniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lovewhisper -- 15 Aralık 2022; 17:18:37 >
  • cebo01 C kullanıcısına yanıt
    Merhaba ürünü nereden ve ne kadara aldınız acaba?

• 
Sayfa: önceki 8485868788
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.