Şimdi Ara

Ryzen Mobil 4000 Serisi [ANA KONU] Laptop Tavsiye & Tartışma (67. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4.878
Cevap
59
Favori
279.277
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
18 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 6566676869
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Bloodin

Bugüne kadar yurtdışında dahi satışa sunulan 4800U cihaz olmadı. AMD herhalde 4800U'yu sunmak için Intel'in sonraki hamlesini bekliyor. Intel'in sonraki hamlesi olan Tiger Lake için de 2021 ilk çeyrek konuşuluyor. Bu yüzden boşuna 4800U beklemeyin. 2021'e sarkmasa dahi yurtdışında daha çıkmamış bir işlemcinin yarın piyasaya sürülse bile 2-3 aydan önce Türkiye'de görülmesi çok zor. 4700U için konuşacak olursak tek çekirdekten 6 çekirdeğe kadar performansı 4500U ile birebir aynı. Sadece render veya tüm çekirdeklere uzun süreli yüklenecek programlarda 4500U ile fark görülecektir. Yapılan oyun testleri de gösteriyor ki 4500U ile 4700U arasında kayda değer bir ekran kartı performans farkı da bulunmamaktadır. Bu yüzden ben eğer render vs işlerle uğraşılmayacaksa 4700U'ya boşuna fazladan para vermeyin derim.

4500U vs 4700U oyun testi:https://www.youtube.com/watch?v=z1yo5eue-aw

Alıntıları Göster
    Testin gerçekliğinden bile şüpheliyim. Bu tip inanılmaz fake kanallar var.

Onun dışında test edilen tüm oyunlar eski nesil. Fps farkı olmaması çok normal. Hiçbiri çoklu çekirdeğe optimize değil.

BFV Multiplayer
    Mount Blade 2 Bannerlord
    Assasins Creed Odyssey
    Death Stranding

Gibi yeni nesil oyunlarda, ozellikle 1660 ve üstü kartlarlarla fark açılır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Arkadaşlar mrb bugün msi bravo 17 bilgisayarim geldi ışık sızması var ve şarj 96 da kaliyor. Işık sızması icin iademi etmeliyim sıkıntı cikarmı iadede yoksa ileride garantiye yollarsam değişim yaparlarmı tesekkurler Ryzen Mobil 4000 Serisi [ANA KONU] Laptop Tavsiye & Tartışma

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Bu Ryzen 4000 serisi nedense çok ısınıyor. 100 derece olduğu görülüyor. Acaba termal macunlar mı yoksa soğutmalar mı kötü veya işlemcinin kendisi mi öyle.
  • sniper23 kullanıcısına yanıt
    Kaynağınızı paylaşabilir misiniz?
    4000 serisi işlemciler ısınıyorsa büyük problem var demektir çünkü bu işlemcilerin en büyük özelliklerinden biri ısınmaması.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Mustafa_3838_ kullanıcısına yanıt
    Bu tarz sitelerden cpu karşılaştırması yapılamaz. Bu siteler binlerce farklı laptoptan aldıkları verilerin ortalamasını gösteriyor size. 2 işlemcinin kıyaslanabilmesi için benzer kasalarda ve benzer özelliklerde olmaları lazım. Dandik bir kasaya konan 4500U iyi kasadaki bir 4300U'dan daha düşük puan alabilir ve bu site size "4300U daha iyi bir işlemcidir" diyecek bu durumda.

Mesela E595'deki 3500U Cinebench'de 650 puan alırken Acer Swift 3'ün içindeki 3500U 400 puan alıyor çünkü soğutması kötü. 100 tane E595 ve 200 tane Swift 3'lü kişi teste katılsa 3500U'nun ortalama puanı 480 çıkacak yani.

Ben bu testi E595'de yaptım ve 8100 puan çıktı mesela. Bu siteye göre ortalaması ise 7132. Veya benim kullandığım işlemci ortalama olarak 7978 almış ama benim laptopumda 9232 alıyor. %15 fark var yani.

4300U'nun bu testten aldığı puan ise 3500U ile aynı:

Ryzen Mobil 4000 Serisi [ANA KONU] Laptop Tavsiye & Tartışma

Benzer performansta oldukları sürece daha fazla izleği olan işlemciyi tercih etmek daha mantıklı ayrıca. Yeri gelir o izlekleri kullanan bir uygulamaya işiniz düşer. Android Studio gibi mesela.

Hocam medya kısmında benim 4500u lu cihazla testlerim var. Sadece 'en yüksek performans' modunda fazla ısı var, 'daha iyi performans' modundaki sıcaklıklar iyi (70 dk lik fornite oyununda ortalama 70 derece ısı)

• maraznurullah M kullanıcısına yanıt
    IPS parlaması normal bir şey. Az ya da çok her ekranda vardır. Bu sebeple iade alacaklarını sanmam. Alıyorlarsa müşteri memnuniyeti konusunda oldukça iyilerdir.
    Maalesef cok buyuk oranda iade kabul etmez boyle bir durumda ancak hakem heyetine giderseniz orada bir şansınız olabilir. Onlar genelde tuketici lehine karar aliyor

• quote:

Orijinalden alıntı: Mustafa_3838_

Kaynağınızı paylaşabilir misiniz?
    Bu yeni çıkan Dell 15 GE benchmarklarını izliyordum. Ayrıca diğer oyuncu laptoplarında da aynı problem var gibi görünüyor. Genel de 80-105 derece arası benchmarklar da görünüyor.Bazı oyunlarda az ısınıyor görünüyor ama.
  • Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar site site dolaşıp dizüstü bilgisayarlara baktım ama ben 10 yıl geride kalmışım yeni işlemcileri ekran kartlarını teknik donanımları vs pek anlamıyorum.Bu işten anlayan arkadaşlardan ricam bana 5000 tl civarı yeni model kasası sağlam ,dayanıklı ,sessiz çalışan ,az ısınan hızlı, gündelik işlerde kullanacağım ( film izleme ,ara sıra oyun oynama ,Office kullanma vb) 15 inç üzeri dizüstü bilgisayar önerilerinizi bekliyorum. bir de hangi siteler bu iş için güvenilir ve fiyat olarak cazip .Zahmet edip cevap veren arkadaşlara şimdiden teşekkürler. Bu paraya bunların hepsi bir arada olmaz diyorsanız bu paraya alabileceğim piyasadaki en iyi ürünler hangileri acaba.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muhayyile -- 22 Ağustos 2020; 21:54:54 >
  • muhayyile M kullanıcısına yanıt
    Sizin aradiginiz bilgisayar tam olarak buhttps://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/145144795
    Kasasi saglam, dayanikli, normal kullanimda fan sesi yok, normal kullanimda isinmaz, en yuksek performans modu harici oyundaki isilari da normal, hizli, gunluk islerde sorunsuz, goruntu ve ses kalitesi film izlemek icin cok guzel, oyunlar cok agir olmadikca uzmez, ofis zaten basit bu cihaz icin. Kendim kullandim memnunum ve kullanan arkadaslar da memnun gordugun kadariyla

• Hüseyin bey hangi siteden sorunsuz alabilirim bu ürünü? Bir de bu ürün bu yıl mı çıktı ? Sitelerde eski model satılma şansı var mı? Teşekkürler
  • muhayyile M kullanıcısına yanıt
    LENOVO E15 GEN2 AMD RYZEN 5-4500U 8G 256G DOS 5.999,00 TL yerine 4.999,00 TL
    https://urun.n11.com/dizustu-bilgisayar/lenovo-e15-gen2-amd-ryzen-5-4500u-8g-256g-dos-P443243883
    Buradan alabilirsiniz hocam. Bu satici bazi siparisleri iptal edip parayi geri iade edip bir magduriyet yasatti bazi arkadaslara. Onun disinda bir sorun yok; urunler acilmamis kutusunda ve ayni gun kargoyla gonderiliyor.

Evet bu yil cikti bu laptop. Bunun eski modeli var mi bilmiyorum ama ayni laptop un bir model dusugu var o da sizin isinizi gorur ram ilavesiyle ; LENOVO E15 GEN2 AMD RYZEN 3-4300U 4GB RAM 256GB SSD DOS 4.799,00 TL yerine 4.179,00 TL
    https://urun.n11.com/dizustu-bilgisayar/lenovo-e15-gen2-amd-ryzen-3-4300u-4gb-ram-256gb-ssd-dos-P443243425

Sanırım siz sonu h olan 4000 işlemcilerden bahsediyorsunuz. Onlar hakkında pek bilgim yok ama kullanıcı deneyimine bakarak söyleyebilirim ki sonu u olan 4000 işlemcilerde ısınma problemi şuana kadar yok.
  • hsyn_38 kullanıcısına yanıt
    Peki değişim isteyebiliyormuyuz bilginiz varm mı ?

• VYC Majoris kullanıcısına yanıt
    Açıkçası 7nm litografi teknolojisi varken, 5nm ye geçilmek üzereyken hala gidip de 5 yıl öncenin teknolojisi olan 14nm mimariya sahip bir işlemciyi almak vicdanımı rahat ettirmez. Maalesef intel bu şekilde devam ederse şirket olarak hızla küçülmeye devam edecek.
  • VYC Majoris kullanıcısına yanıt
    Almıyorlarmış garantisi de başlamış servise yollamak gerekiyormuş bende ileride değişim talep edecem inşallah kabul ederler

Tabiki hocam degisim yada iade hakkınız var

Eğer bi sıkıntı varsa ayıplı mal olarak geçiyor bu tür olaylar bi araştır değiştirmek zorundalar diye biliyorum

• 
Sayfa: önceki 6566676869
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.