Şimdi Ara

Ryzen Mobil 4000 Serisi [ANA KONU] Laptop Tavsiye & Tartışma (229. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4.878
Cevap
59
Favori
279.253
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
18 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 227228229230231
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Aslında olay sadece ryzenlerle sınırlı değil. Intel işlemcili modellerde de bu farklar var maalesef. Son 3 yıldır laptop araştırıyorum. Bu süreçte çok inceleme okumak zorunda kaldım. Tdp ile ilgili kısmı ciddi bir inceleme sitesinde de okumuştum ancak şu an hatırlamıyorum hangisiydi. Notebookcheck sitesinde tüm incelemelerde benzer özelliklerde laptopların performans kıyaslaması verilir. Örneğin aşağıdaki resimde Intel i7 1165G7 işlemcili modeller arasında performans farkına bakın.
    Ryzen Mobil 4000 Serisi [ANA KONU] Laptop Tavsiye & Tartışma

Ya da sürekli yük altında nasıl performans verdiğini görmek için yeşil ve kırmızı noktaları kıyaslayın. Her iki laptop da ilk testte aynı değere ulaşıyor ancak devamında asus çok daha fazla ısındığı için işlemciyi daha düşük frekansta çalıştırmak zorunda kalıyor. 750 lerden 600 lere kadar düşüyor performans. Lenovoda ise kayıp 50 puan. 760 lerden 700 lere düşüyor. Yani ilk 40 saniye eşitler ama ardından biri 700 l giderken diğeri en fazla 600 yapabiliyor. %15 kayıp var.

Ryzenlerde asus zaten şaibeli firma. Nete bakarsanız bulursunuz yaptığı üç kağıtları. Ama Intel de bile sıkıntılı modelleri var maalesef.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sallami -- 20 Şubat 2021; 1:22:43 >

• 4hill kullanıcısına yanıt
    L14’lerde parlaklık 250 nit bile değil malesef notebookcheck sitesinde incelemesi var ayrıntı yazıyor önceki mesajlarımda paylaşmıştım linkini.

Ben de ilk gördüğümde afallamıştım ama E14 nispeten daha iyi.
  • ykurtulus kullanıcısına yanıt
    Iki çentikliler geleneksel sata arayüze sahip. Kısaca 2.5 inç ssd lerin m.2 soketli hali. Nvme arayüze uymuyor maalesef.
  • Şimdi sizin mesajı okurken gözlerim bi açıldı korktum

Ben ilk E14’ü alırken eski laptopumdaki SSD’yi kullanırım diyordum ama çift çentikliydi taktım biosta bile görmedi

Sonra Sandisk ultra ssd aldım o da tek çentikti Windows görmedi hata verdi vs. sattım uyumlu değil falan diye düşündüm

Sonra Samsung PM serisi bi SSD buldum taktım gördü bu yüzden dün 970 Evo 500 sipariş geçtim

İnşallah uyumluluk problemi falan yaşamam tekrar, gına geldi çünkü
  • sallami kullanıcısına yanıt
    Evet öyleymiş teknik detayını araştırmadım pek.
    Iki çentik olup pcie arayüzlü olanlar da var yalnız. Not edeyim de eksik bilgi olmasın.

Örneğin corsair mp300 çift çentik. Nvme pcie3x2 arayüze sahip.

Burada anakarttaki soketin hangi tipleri desteklediği önemli. Bazıları ki çoğu lenovo modelinde böyle m-keyed. Bazıları m+b keyed olarak geçiyor. M-keyed olanlara m+b olanlar takılmıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sallami -- 20 Şubat 2021; 2:12:14 >

• Vega 6 - Vega 7 iGpu performanslari nasil arkadaslar? 5500u serisini bekliyorum ama intel Xe mi yoksa RX Vega mi iyi bilemedim.
    Hocam bahsettiğim disk 2.5” sata 3. Yazdığınız iyi oldu. Daha önce belirtmemişim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sallami

Aslında olay sadece ryzenlerle sınırlı değil. Intel işlemcili modellerde de bu farklar var maalesef. Son 3 yıldır laptop araştırıyorum. Bu süreçte çok inceleme okumak zorunda kaldım. Tdp ile ilgili kısmı ciddi bir inceleme sitesinde de okumuştum ancak şu an hatırlamıyorum hangisiydi. Notebookcheck sitesinde tüm incelemelerde benzer özelliklerde laptopların performans kıyaslaması verilir. Örneğin aşağıdaki resimde Intel i7 1165G7 işlemcili modeller arasında performans farkına bakın.

Ya da sürekli yük altında nasıl performans verdiğini görmek için yeşil ve kırmızı noktaları kıyaslayın. Her iki laptop da ilk testte aynı değere ulaşıyor ancak devamında asus çok daha fazla ısındığı için işlemciyi daha düşük frekansta çalıştırmak zorunda kalıyor. 750 lerden 600 lere kadar düşüyor performans. Lenovoda ise kayıp 50 puan. 760 lerden 700 lere düşüyor. Yani ilk 40 saniye eşitler ama ardından biri 700 l giderken diğeri en fazla 600 yapabiliyor. %15 kayıp var.

Ryzenlerde asus zaten şaibeli firma. Nete bakarsanız bulursunuz yaptığı üç kağıtları. Ama Intel de bile sıkıntılı modelleri var maalesef.

Burada asus laptoplarda genel bir sorun var sanırım.

Peki siz burada ne öneriyorsunuz?

ben normalde amd seven birisiyim ama 1165G7 işlemcinin genel performansı da neredeyse 4700u ile aynı

• 4hill kullanıcısına yanıt

hocam e14 ve thinkbook gördünüz mü onları x230 ile karşılaştırır mısınız? Dediğiniz gibi x230 ekranı daha iyi ise iş gören bir 2.el t4xx veya x230 kovalamak daha mantıklı geliyor bana.

• sepulturgay kullanıcısına yanıt
    Hocam ikinci resimde yoga slim serisinin 1165g7, 4700u ve 4800u lu modelleri var. Orada ilk çalışmada 4700 açık ara ile 1165g7 yi solluyor. Ama devamında 1165g7 de çok performans kaybı olmazken, 4700u ve 4800u da çok büyük kayıplar mevcut.

İşlemciden ziyade tasarım sorunu bu. Eğer yeterli soğutma sağlansa idi 4700u çok rahat 1165g7 yi geçebilirdi. Yani önemli olan artık işlemci değil, Notebook. Örneğin lenovo thinkbooklarda %15 daha büyük fan kullanmaya başladı. Bazı firmalar çift fan koyuyor. Bu da fan sesinin artması demek. Pek çok arkadaş forumda fan sesinden rahatsız. Hatta ürünü iade edenler oldu.

Özetle kişisel tercihinizi belirleyip, performans, gürültü, ağırlık, kalınlık vs konularında kriterlerinize göre bir model seçmelisiniz.
  • Arkadaşlar merhabalar bir sorum olacaktı amd ryzen 3550H vardı Apu 2 gb ram yiyordu. İade etmek zorunda kaldım şimdi kendime laptop bakıyorum ryzen5 4600h veya ryzen 4800H alacağım soracağım soru şu bu iki işlemcinin Apusu kendine ram ayırıyor mu ?

• quote:

Orijinalden alıntı: ykurtulus

Sandisk Ultra SSD 500GB

https://www.n11.com/urun/sandisk-ultra-sdssdh3n-500g-g25-500-gb-m2-ssd-1512926?magaza=datadepo

@Prfssr de aynı model Lenovo var o da bu SSD'den almış çalışmış ben de o yüzden aldım ama tam olarak aynı E14 mü emin değilim.

İnşallah uyumlu değildir başka bir SSD olsa onu alırım bunu da satarım ama şu an elimde başka m2 SSD olmadığı için takıp da test edemiyorum.

Aslında elinde kullanmadığı SSD olan varsa ona bir gün misafir olup deneyebiliriz birlikte :)

2 gün önce Ubuntu indirdim, Try Ubuntu ile sistemi açtım orada gördüm, ntfs olarak tanıttım içine klasör yarattım ama SSD bi göründü bi kayboldu normalde nasıl bilmediğim için çok yorum yapamadım, Ubuntu'da ntfs yapıyorum Windows'u açıyorum yine hata falan.

Zaten dün başka bir makineye taktım Windows kurulum ekranında partition yaptım sonra çıkardım Lenovo'ya taktım Read Only olarak gördü yeni klasör yaratıyorum aşağıdaki şekilde hata veriyor falan.

Sizin dediğiniz Manjaro ile de bi denerim.

Teşekkürler

Bu sorunu Samsung 970 Evo 500 GB olarak çözdüm.

Sandisk demek ki uyumlu değilmiş heralde bilemedim.

Artık 256 + 500 olmak üzere 2 adet SSD'im var, bana hayli hayli yeter.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ykurtulus -- 20 Şubat 2021; 23:18:52 >

• Şu laptopu düşünüyorum.

https://www.hepsiburada.com/lenovo-thinkbook-amd-ryzen-5-4500u-8gb-256gb-freedos-15-6-fhd-tasinabilir-bilgisayar-20vg006xtx-p-HBV00001A3A68?magaza=Techburada

Merak ettiği birkaç şey var. Apu bellekten kaç gb kullanıyor? ALt kapağı açması basit mi? Bu seride hdd vs kullanıcı kendisi takabilirmiş. Garanti dışı kalmıyormuş. Kullanan varsa ve cevap verirse sevinirim.

• avanak_abdi kullanıcısına yanıt
    Konusunda ayrıntıları var bakabilirsiniz
  • quote:

Orijinalden alıntı: 4hill

Bugün pc geldi, kurdum ve denedim. Cihazın ekranı hariç bütün özellikleri yeterli ve iyi diyebilirim. Ancak ekran ips olmasına rağmen beni hayal kırıklığına uğrattı. Gerek parlaklığın yetersizliği gerek rengin solukluğu gerekse kontrastı çok kötü. 2012 yılından beri kullandığım x230'un ekranı bile bundan 10 kat daha iyi.

Ürünü iade etme şansım varsa iade edeceğim. Ekran benim için çok önemli. İade konusunu bilen varsa yardımcı olabilir mi?

Alıntıları Göster

Merhaba arkadaşlar. Alıntı mesajında bahsettiğim üzere ürünü iade için dün kargoya teslim ettim. Yani bilgisayar toplam olarak 24 saat bile bende durmadan teslim edilmiş oldu.

Ancak ürün için n11 üzerinden oluşturduğum iade talebinde satıcı henüz cihaz kargodayken geri ödemeyi ertelemiş ve ekran görüntüsündeki gibi bir not düşmüş.

"ÜRÜN EMNİYET BANTLARI AÇILIP KULLANIP KULLANILMADIĞI TESPİT EDİLECEK"

Söz konusu CAYMA HAKKI'nda ürünün kullanılmama şartı var mıdır? Evet sarf edilen ürünler ya da hijyen ürünlerinde cayma hakkı yok. Ancak bilgisayarın kullanılıp test edilmesi cayma hakkına engel teşkil eder mi ki satıcı böyle bir açıklama yazmış. Yani bu bilgisayar açılıp kullanılmış iade almıyorum deme hakkı var mıdır? Böyle bir hakkı yoksa n11 denen site bunu gerekçe olarak kabul eder mi?

Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 4hill -- 21 Şubat 2021; 8:6:59 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: 4hill

Merhaba arkadaşlar. Alıntı mesajında bahsettiğim üzere ürünü iade için dün kargoya teslim ettim. Yani bilgisayar toplam olarak 24 saat bile bende durmadan teslim edilmiş oldu.

Ancak ürün için n11 üzerinden oluşturduğum iade talebinde satıcı henüz cihaz kargodayken geri ödemeyi ertelemiş ve ekran görüntüsündeki gibi bir not düşmüş.

"ÜRÜN EMNİYET BANTLARI AÇILIP KULLANIP KULLANILMADIĞI TESPİT EDİLECEK"

Söz konusu CAYMA HAKKI'nda ürünün kullanılmama şartı var mıdır? Evet sarf edilen ürünler ya da hijyen ürünlerinde cayma hakkı yok. Ancak bilgisayarın kullanılıp test edilmesi cayma hakkına engel teşkil eder mi ki satıcı böyle bir açıklama yazmış. Yani bu bilgisayar açılıp kullanılmış iade almıyorum deme hakkı var mıdır? Böyle bir hakkı yoksa n11 denen site bunu gerekçe olarak kabul eder mi?

Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar.

Alıntıları Göster
    ................

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sepulturgay -- 23 Şubat 2021; 11:0:6 >

• ...............

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sepulturgay -- 23 Şubat 2021; 11:0:36 >
  • Emniyet kilitleri açılmış bir laptopun başkasına satılması etik değil, mümkün değil. Keşke ekrana bakmak için fiziki bir mağazaya gidip görseydiniz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bir taraftan yurt dışı alışveriş araştırırken bir yandan da yurtiçi sitelerde satılan ürünlere bakıyorum.

https://www.hepsiburada.com/acer-swift-5-sf514-55t-intel-core-i7-1165g7-16gb-512gb-ssd-windows-10-home-14-fhd-tasinabilir-bilgisayar-nx-a34ey-001-pm-HB000019RP0N?wt_gl=cpc.6802.dsa.elk.it-dizustu-bilgisayar-laptop&isFashion=true&gclid=Cj0KCQiApsiBBhCKARIsAN8o_4g3OE8JnQZn7ZpVmVu5JlY8eTrlAkHtjccN7drDBShBE01QuNpsM34aAhSrEALw_wcB

acer swift 5 ultrabook sınıfında gayet iyi özelliklere ve nispeten iyi fiyata sahip

1,05 kg ağırlık

sınıf i7 işlemci

16 gb ram - 512 ssd

14 fhd dokunmatik ekran

gibi özelliklerle beni cezbediyor.

yabancı testlerde beğenilmiş bayaa,

TR fiyatı nerdeyse yurtdışı ile aynı.

Kullanan bilen vs var mı?

• 
Sayfa: önceki 227228229230231
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.