Şimdi Ara

Ryzen Mobil 4000 Serisi [ANA KONU] Laptop Tavsiye & Tartışma (220. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
4.878
Cevap
59
Favori
279.279
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
18 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 218219220221222
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Thinkbook 15 G2 ARE alıp 8gb ram upgrade yaparsanız 6500 den ucuza gelir sanırım.
  • 68023967 kullanıcısına yanıt

https://www.n11.com/bilgisayar/dizustu-bilgisayar

https://www.hepsiburada.com/lenovo-thinkbook-amd-ryzen-7-4700u-8gb-256gb-ssd-freedos-15-6-fhd-tasinabilir-bilgisayar-20vg006wtx-pm-HB0000187W5U

thinkbook tasarımı ve klavyesi hoşunuza gittiyse alın geçin. Portları daha zengin ve sata slotu var. İşlemcinin 4700u olmasıda ayrı bir artı. Üstüne çift kanal yaparsınız yıllarca kullanırsınız. Thinkpadin farkı klavyesi ve thinkpad tasarımı

• sallami kullanıcısına yanıt
    Hocam ekran kartının paylaşımlı olması yada paylaşımlı olmaması neyi fark ettiriyor acaba ben pek anlamam üyeliğim var foruma bi sorayım dedim kendisine de o da paylaşımsız olması daha iyi dedi bana bende size sorayım dedim bi de en az 512 gb ssd yada 256 gb ssd + 1 tb hdd hafızalı arıyoruz
  • levona02x5 L kullanıcısına yanıt
    Hocam ekran kartının paylaşımlı olması yada paylaşımlı olmaması neyi fark ettiriyor acaba ben pek anlamam üyeliğim var foruma bi sorayım dedim kendisine de o da paylaşımsız olması daha iyi dedi bana bende size sorayım dedim bi de en az 512 gb ssd yada 256 gb ssd + 1 tb hdd hafızalı arıyoruz
    Paylaşımsız ekran kartı 512 ssd 2tb hdd 6500e bulamazsınız. Oyun bilgisayarlarına bakın bence
    Tamamdır teşekkürler
  • Ben thinkbook 4750 en uygun fiyat iken
    bu forumu açan Bloodin arkadaşa sormuştum firma o zaman 6500den satışa sunmayı planlıyordu thinkpad E15 i
    Eğer render gibi işlemci ağırlıklı dusunmuyorsan
    Thinkpad alman daha mantıklı demişti
    Su an fiyat dahada uygunken thinkpad alınabilir duruyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tabiki klavyeyi fazla kullandığım için söylemişti bunu

hocam yeni çıkan oyunları yüksek çözünürlükte oynuyorsanız (1080p üstü) yüksek bellekli kart şart gibi diğer render programları hakkında bilgim yok ama kartın bir kartın belleği yüksek diye yüksek performans veriyor diyemeyiz.

En basit örnek GT630 4GB versiyonunu alın bir işinize yaramaz fakat şuanki belleğini RAM'den karşılayan entegre grafik çözümleri (Ryzen Apu, Intel Xe) çok daha iyi performans veriyor.

Kalite farkı çok yüksek değil, Thinkpad'lerde klavye bölümünde esneme bir tık daha az, yoksa Thinkbook'lar da piyasadaki rakiplerinin neredeyse tamamından daha kaliteli kasa var. Fakat asıl fark klavye ve yazma deneyiminde, Think serisi bir klavye (Thinkpad veya masaüstü/AIO'da ThinkCentre) kullandıktan sonra Thinkbooklardaki Ideapad serisi klavye biraz dandik geliyor işin açıkçası, Thinkpad'lerin asıl özelliği klavyedeki yazma deneyiminin çok üst düzey olması.

• Bu arada Ryzen 5000 serisi tanıtıldı, güzel özellikler olsa da sadece 5600 ve 5800'ün Zen 3 çekirdekli, diğerlerinin Zen 2 çekirdekli olduğunu duymak ve üstüne Vega dahili ekran kartının devam edeceğini duymak biraz hayal kırıklığı. Gerçi Vega olayını zaten biliyorduk. Ayrıca DDR5 çıkmadan Vega'dan daha üstün bir dahili ekran kartı tasarlamak gereksiz. Bu yüzden grafik kartının yenilenmesi DDR5 ram desteği sunacak olan 6000 serisine bırakıldı. Bir de 4 kanal ram'ler desteklenirse dahili ekran kartları ciddi derecede coşar :) Büyük ihtimalle 5000 serisi için de bir Ana Konu açarız...

• Bloodin kullanıcısına yanıt
    Fiyatlar nasıl olur acaba bilginiz var mi? Örneğin ryzen 4700 ile 5700 arasında ne kadar fiyat farkı var acaba...

Fiyatlar konusunda hiçbir bilgi yok ama eğer planlandığı gibi giderse 5000 serisi cihazların piyasaya yayılması daha hızlı olacak, zaten Tiger Lake'e karşı koymak istiyorsa elini çabuk tutmalı, Tiger Lake cihazlar yaygınlaşıyor. Ayrıca model bazında 4000 serisine göre (ki slayta göre yaklaşık 100 farklı model 4000 serisi dizüstü çıkmış) %50 daha fazla yani 150 civarı 5000 serisi işlemciye sahip dizüstü modeli çıkacağı açıklandı. Plana göre dünya çapında ilk modeller şubat ayı gibi piyasalarda görülecek. Büyük ihtimalle sonuna doğru...

Edit: Ek bilgi :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bloodin -- 22 Ocak 2021; 1:41:6 >
  • Bloodin kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim. Ben de masaüstü sistemlerde zen2 den zen3 e geçişte işlemci başına (ucuz olanlar dahil) 50$ eklendiğini öğrendim. Bu yüzden bazı işlemciler %20 zam görmüş.

https://m.hexus.net/tech/news/cpu/146011-amd-unleashes-zen-3-reckons-faster-gaming-core-i9/

Edit: tipo

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sallami -- 22 Ocak 2021; 13:7:56 >

yeni bilgisayarlar mı geliyomuş... bilseydim bekler 5700 alırdımRyzen Mobil 4000 Serisi [ANA KONU] Laptop Tavsiye & Tartışma 

• he_man kullanıcısına yanıt
    Her sene yenisi çıkıyor hocam. Bekle bekle nereye kadar. Zen ile zen2 arasında %40 dan fazla performans farkı vardı ve neredeyse aynı fiyata geldi. Zen2 ile zen3 arasında ise %10 larda seyreden bir fark olacağı iddia ediliyor ki bence eğer ihtiyaç beklemeye değmez. Aslında bizim thinkbook thinkpad serileri Corona yüzünden 6 ay gecikmeli geldi. Zamanında gelseydi biz makineyi aldıktan 9 ay sonra yeni nesil laptoplar gelmiş olacaktı. Şimdi arada 3 ay olduğu için beklenebilirdi hissi oluşuyor. Tabi zen3 serisi de 6 ay gecikmeli gelmezse. Ben tam 1 yıl beklemiş oldum thinkbook u alabilmek için...
  • Thinkpad e14ler ucuzlar mı sizce? e15g2 düşünüyodum 14 inç benim için daha mantıklı olduğundan vazgeçtim. Yaza doğru 5000 serisi thinkpadler tahmini ne kadara gelir fikriniz var mı veya tiger lake işlemcililer ucuzlar mı?

Benim de 14 inç ihtiyacım var. Thinkbook 14 G2 ARE gelecek yakın zamanda. Psref te var ama 4500u ile geliyor. Thinkbook 15 G2 ARE ile aynı özelliklere sahip. Onu bekliyorum.

Gecikirse 5600u lu laptop beklerim. Ancak örneğin ideapad 5 pro 14 benim için çok uygun olmasına rağmen Lenovo'nun sitesinde bu laptoplar için hedef ülkeler içinde TR yok maalesef. Bize hangilerinin geleceği belli olmaz.

Ryzen Mobil 4000 Serisi [ANA KONU] Laptop Tavsiye & Tartışma

Düzeltme Tipo.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sallami -- 22 Ocak 2021; 15:42:38 >

• https://www.dell.com/il/en/p/inspiron-14-5405-laptop/pd

bu bilgisayar tr sitelerinde neden yok bilginiz var mı güzele benziyor.

Ben de bir ara ilgilenmiştim. Çok uygun fiyatlı ve özelliklerinden performanslı olduğu belli idi. ABD de 490 dolara kadar düşmüştü. Yok satıyordu. Sonra bir yerlerde okudum. Aşırı ısınma sorunları varmış. Gelmedi TRye daha. Gelince dikkatli olun. Sorunlu olabilir.
  • 
Sayfa: önceki 218219220221222
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.