Şimdi Ara

Ryzen Mobil 4000 Serisi [ANA KONU] Laptop Tavsiye & Tartışma (131. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4.878
Cevap
59
Favori
279.280
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
18 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 129130131132133
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Sefa

Hocam selam,

RAM ile ilgili bir sorun yaşadınız mı? Bende aldım cihazdan, RAM 8, 16'ya çıkarmayı düşünüyorum ama aynı chipset'e sahip RAM TR'de yok malesef. Kingston'u buldum bende sizin gibi, Bir kaç haftadır kullanıyorsunuz, var mı bi sıkıntı?

Hicbir sıkıntısı yok hocam. Gönül rahatligi ile alabilirsiniz

16 almayin. 8 daha ekleyin.

16gb ram bu cihaz eskisiye kadar yeter cogu isleme

Zaten oyun pc si degil

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar benim kafama takılan neden Dell marka Ryzen 7 serisi 4700u tarzı laptoplar Türkiye piyasasında yok yahut ben mi bilmiyorum.

• DemBabus D kullanıcısına yanıt

Evet öyleymiş, düzelttiğiniz için teşekkürler, ben de düzelttim yazıda, o halde bu 4750U'lar işlemci performansı olarak neredeyse 4800U gücündeler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bloodin -- 21 Ekim 2020; 2:28:12 >
  • Bloodin kullanıcısına yanıt

4800U ile aralarında %3 lük küçük bir fark var fakat,

4750U Pro'da 64GB Ram desteği var iken 4800U'da 32 GB Ram desteği var.

4750U'nun tek dezavantajı Vega 7 Grafik Mimarisini kullanması diğer serilerde Vega 8 yer almakta. Burda da yine %7 lik bir performans farkı var.

Ben kesinlikle 4700U alacakların 4750U olan L modellerine yönelmelerini tavsiye ediyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Hisoka

Arkadaşlar araştırdım ama bulamadım. E15 Gen2 4700U 15.6 inch modelinde (20T8001UTX) kaç mhz ram kullanılıyor. Ekstra ram alanlar hangi marka modeli aldılar? Bilgisayarı satın almış arkadaşlar bir kontrol edebilir mi sistemlerinden? 

https://tr.aliexpress.com/item/4001046968584.html?spm=a2g0o.cart.0.0.32ba3c00waK4Qp&mp=1

Daha önce bu ramin aynı chipsetli olduğunu söyleyenler oldu. Ancak sanırım E14 için söylendi. E15 ve E14 aynı chipsetli ram mi kullanıyor? Bana E15 modeline uygun ram lazım?

• quote:

Orijinalden alıntı: Hisoka

https://tr.aliexpress.com/item/4001046968584.html?spm=a2g0o.cart.0.0.32ba3c00waK4Qp&mp=1

Daha önce bu ramin aynı chipsetli olduğunu söyleyenler oldu. Ancak sanırım E14 için söylendi. E15 ve E14 aynı chipsetli ram mi kullanıyor? Bana E15 modeline uygun ram lazım?

Alıntıları Göster

E14 4700u seridindeki samsung un raminin kodunu paylasmistim 111. Sayfada.

E15 in koduna bakin

Ayni ise bizim aldigimiz Kingston sıkıntısız çalışıyor

• Hisoka H kullanıcısına yanıt

Hocam uygun ram bulduğunuzda paylaşır mısınız?

• quote:

Orijinalden alıntı: dolmalikbiber

Hocam uygun ram bulduğunuzda paylaşır mısınız?

Bilgisayar yeni elime geçti. Ram özelliklerinden baktığımda SAMSUNG M471A1G44AB0-CWE modeli olduğu gözüküyor. Ancak SAMSUNG sitesinde bile böyle bir ram yok. Anlamadım. Ram alırken neye göre seçilir pek bilgim yok açıkçası.

• quote:

Orijinalden alıntı: DemBabus

4800U ile aralarında %3 lük küçük bir fark var fakat,

4750U Pro'da 64GB Ram desteği var iken 4800U'da 32 GB Ram desteği var.

4750U'nun tek dezavantajı Vega 7 Grafik Mimarisini kullanması diğer serilerde Vega 8 yer almakta. Burda da yine %7 lik bir performans farkı var.

Ben kesinlikle 4700U alacakların 4750U olan L modellerine yönelmelerini tavsiye ediyorum.

6500 liraya 4700u işlemcili E15Gen 2 aldık. 2000-2500 lira fark vermeye değecek bir fark yok bence.

• _magnetar_ kullanıcısına yanıt

Normal kullanıcı için kesinlikle haklısınız ama işi sırf işlemci ile olan insanlar için 2000 lira bence değer.

• quote:

Orijinalden alıntı: Stu.

Normal kullanıcı için kesinlikle haklısınız ama işi sırf işlemci ile olan insanlar için 2000 lira bence değer.

İşi sırf işlemci ile ilgili olan kullanıcı için bile çok mantıklı gelmiyor bana. 4700U'ya tek çekirdekte çok az bir fark atar; çoklu çekirdekte ise yine 2000 liralık bir farkı hak etmediğini düşünüyorum. 4700U dediğimiz işlemci de azımsanmayacak bir güçte. 3-4 yıl öncesinin masaüstü üst segment i7 işlemcileri ile kapışabilecek seviyede. CPU gücüne çok ihtiyaç duyan kişi, 4750U işlemcili bu cihazlarla benzer fiyata bulunan 4800H işlemcili bir çözümden faydalanabilir.

Benim işim büyük anlamda işlemci ile. Yeri geliyor iki sanal makine hatta üç sanal makine gerekebiliyor. E14G2 4500u aldım, tüm işimi görüyor. Tek çekirdek verdiğim sanal makine bile uçuyor. Onu gectim tek ram olmasına rağmen 2017'nin oyun işlemcisi olan i7 7700K'yı CPU-Z'de solluyor Tek sıkıntı RAM'di onun için de 8GB 3200MHZ CL22 Samsung RAM siparis ettim. Neyse benim işlemci böyleyse 4700u'yu düşünemiyorum, 4700u'yu yetersiz görmeyi ise hiç düşünemiyorum Ryzen Mobil 4000 Serisi [ANA KONU] Laptop Tavsiye & Tartışma 

Aslında evet, sadece işlemci farkı 2000 TL'ya değmeyebilir, çoklu çekirdekte arada %40'a yakın bir fark olsa dahi...

Fakat tek fark bu değil, gelen modeller aydınlatmalı klavyeye sahip, akıllı kart okuyucu var, dahili sim kart desteği var, özel dock desteği var, soğutma sistemi daha mantıklı ve yüksek ihtimalle kasası daha dayanıklı, incelemelerde kasa tamamen plastik olmasına rağmen hiçbir yerinde esneme olmadığı ve en sağlam kasalardan biri olduğu özellikle belirtilmiş, ayrıca askeri sağlamlık testlerinden de geçmiş bir cihaz. Toplam 64 GB'a kadar destekleyen çift ram slotu da cabası.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bloodin -- 21 Ekim 2020; 23:59:55 >
  • hepsiburada'da e15g2 7.200 lira olmuş. Farklı bir sitede fiyat bilgisi verebilecek var mı ? Yahut kara cumayı mı beklemeli ?

• quote:

Orijinalden alıntı: Bloodin

Aslında evet, sadece işlemci farkı 2000 TL'ya değmeyebilir, çoklu çekirdekte arada %40'a yakın bir fark olsa dahi...

Fakat tek fark bu değil, gelen modeller aydınlatmalı klavyeye sahip, akıllı kart okuyucu var, dahili sim kart desteği var, özel dock desteği var, soğutma sistemi daha mantıklı ve yüksek ihtimalle kasası daha dayanıklı, incelemelerde kasa tamamen plastik olmasına rağmen hiçbir yerinde esneme olmadığı ve en sağlam kasalardan biri olduğu özellikle belirtilmiş, ayrıca askeri sağlamlık testlerinden de geçmiş bir cihaz. Toplam 64 GB'a kadar destekleyen çift ram slotu da cabası.

Notecheck'in benchmarklarına göre genel kıyaslamada %9 daha performanslı. Çoklu çekirdekte ise %25 civarı yüksek performans vermiş bir çok testte.

https://www.notebookcheck.com/R7-4700U-vs-R7-PRO-4750U_11683_12191.247552.0.html

Satışta olan L serisinin bazı bonusları var evet. Kart okuyucu, sim kart gibi özellikleri kullanacaklar için avantaj ancak E serisinin de avantajı var. E serisi; daha hafif, daha ince, ekranın bulunduğu kısım metal. L serisi güzel ama benzer fiyatlara 4800H işlemcili farklı notebooklar piyasada var. Bir miktar ucuzlarsa mantıklı hale gelecek.

• Tahminim konunun ilk sayfalarında konuşulmuş olabilir ama Ryzen 4000 serisinin ram latency'den ne kadar etkilendiğine dair bir videoya denk geldim, paylaşayım. Thinkpadciler için avantajlı bir durum.

• Krombacher K kullanıcısına yanıt

Acaba bios'u modlayıp bu cl değerini 22'den 20ye falan indirebilir miyiz? İndiririz de nasıl yansır, performans ve ısı olarak? Merak ettim şimdi.

• Krombacher K kullanıcısına yanıt

Yorumlarda şöyle bir şey gördüm. Performans farkı RAM'den değil soğutma ve güçten kaynaklanıyor diyor.

Ryzen Mobil 4000 Serisi [ANA KONU] Laptop Tavsiye & Tartışma

"This just simply isn't the case. I've touched on this in my article on Notebookcheck (I think) and I've talked about this in my videos. The Flex 5 has leading performance because it has a dual pipe cooler that allows it to run close to 35W constantly, whereas the other notebooks can only run around 15W-20W sustained. That 20w to 15w difference is the actual source of the performance difference, and I honestly would recommend you fire up HWINFO64 before jumping to conclusions. It doesn't have much (if anything) with the RAM."

• Teşekkürler bilgi için, yeterince güvenilir değilmiş arkadaşın videosu :)

• E15 G2 20T8001UTX modelini aldım ancak ekranında ışık sızması fazla geldi. Bu normal midir?

Açıkcası bu durumda değişim ya da aide yapılabiliyor mu merak etmeye başladım.

Ryzen Mobil 4000 Serisi [ANA KONU] Laptop Tavsiye & Tartışma

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi someonedreaming -- 22 Ekim 2020; 19:55:19 >
  • 
Sayfa: önceki 129130131132133
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.