Şimdi Ara

Ryzen Mobil 4000 Serisi [ANA KONU] Laptop Tavsiye & Tartışma (128. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4.878
Cevap
59
Favori
279.279
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
18 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 126127128129130
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Sorma hocam ya şimdi 5000 serisi gelecekmiş mesela, onu mu beklesem bunu mu derken aylar yıllar oldu laptop alamadık :D Şu anda evin bilgisayarını kullanıyorum ama online eğitimden dolayı bilgisayar sıkıntısı yaşıyoruz evdekiler al artık diyor.

Şu da var 14 inçlik ekranda da hakikaten 16:9 yetmiyor, bu cihazların olması gerekeni 3:2 hissettiriyor insana. Bir pdf, web sitesi açacak olsan 10 defa kaydırmak gerekiyor zaten bu 16:9'u çıkaran amma uyanıkmış film izleme ayağına küçük ekranları kakala millete. Ama işte her güzellik bir arada olmuyor. Ekranı 16:9'du, ghosting vardı(oyun ayda yılda bir oynarım ya neyse :D) klavyesi thinkpad kadar iyi değildi derken bitti cihaz.

Redditte de adamlar cihazı kurcalıyor; biosunu hackleyip ram latencyleri düşürüp %15 20 fps arttıran mı dersin, bilgisayarın altını kesip 2. nvme slotuna external gpu takan var %10 kayıp oluyormuş performansta :D Bunları gördükçe ulan alıp geçseydim keşke diyorum.

Diğerleri olsa 16gb olduktan sonra unsoldereddan ben de vazgeçerim hocam :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi darknesss45 -- 19 Ekim 2020; 1:40:54 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Konu notebook konusu ama mobilite derdiniz yoksa iyi bir alternatif var.
    https://www.hepsiburada.com/lenovo-ideacentre-aio3-24are-amd-ryzen-5-4500u-16gb-512gb-ssd-freedos-23-8-fhd-all-in-one-bilgisayar-f0ew003ntx-p-HBV00000XLH9A?magaza=Hepsiburada

16gb ve 512gb sdd ile fiyati yurt disi ile benzer bir fiyati var
    Evde notebook yerine tercih ettim. Notebook lara gore cok sesiz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bloodin kullanıcısına yanıt
    Hocam çok uzun ve ayrıntılı açıklamışsınız, benim gibi bu tarz şeylerden çok anlamayan biri için çok bilgilendirici oldu. Ayrıca kendim içinde uygun olanı seçtiğimi de öğrenmek ayrıca mutlu etti aklım kalmıştı çünkü. Cok teşekkürler cevabınız için.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • fguner88 kullanıcısına yanıt
    Aynen neredeyse sıfır ses geliyordu gerçekten.

• Arkadaşlar araştırdım ama bulamadım. E15 Gen2 4700U 15.6 inch modelinde (20T8001UTX) kaç mhz ram kullanılıyor. Ekstra ram alanlar hangi marka modeli aldılar? Bilgisayarı satın almış arkadaşlar bir kontrol edebilir mi sistemlerinden? 

• Hisoka H kullanıcısına yanıt

bende sormuştum önceki sayfalarda 3200mhz çalışıyor genelde kingston öneriyorlar.

• Hisoka H kullanıcısına yanıt

8GB 3200MHZ CL22 SAMSUNG. Kullanılan orjinal RAM bu;

https://tr.aliexpress.com/item/4001046968584.html?spm=a2g0o.cart.0.0.32ba3c00waK4Qp&mp=1

Dual Channel en iyi aynı chipsetle çalışır. Zaten AMD Samsung RAM ile daha iyi çalışıyor. Ben kupon arkadaşlarından 11.5$'lık kupon düşürüp bugün sipariş verdim.

• Worm Holes kullanıcısına yanıt

3nm+, DDR6, PCİE 5.0 SSD, MicroLED ekran gelmeden laptop alan da ne biliyim. Bekleyin 5 sene güzel bir laptop alın.  

• IUnknown I kullanıcısına yanıt

Aslında konu aynı zamanda Ryzen 4000 Mobil işlemci, yani U ve H serilerinin konusu, yani bu işlemcileri içeren All in One (AIO) bilgisayarlar da bizim konumuza giriyor ama bugüne kadar hiç tartışmadık bunları :) Müsait bir zamanda ilk mesaja ekleyebilirim sanırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bloodin -- 19 Ekim 2020; 12:30:56 >
  • darknesss45 kullanıcısına yanıt
    Hocam inşallah bulursunuz ama çok zor ekran boyutunu genelde lenovo değiştirmiyor. Başka markalara baksanız ryzen bulmak zor malum intelin ambargoları halen sürüyor, başka markalarca lehimsiz ram ayrıca zor. Amd platformu için konuşuyorsak Thinkpad x13 Gen1 modeli var ryzen 7 pro 4750u işlemcili 8c-16t sRgb %95 500nits 13.3 inc çok güzel fakat bunda dahil ramlar lehimli ama 16 dan az ram takılmamış (1000 euro vergisiz) benzer özelliklere sahip 14 inc modeli de var ThinkPad T14s (1400 euro ) kısaca işiniz zor hocam ama güzel seçenekleriniz var (kaynaklar psref, notebookcheck)

• mikhail kullanıcısına yanıt
    Lütfen Nano-Diamond pilleri unutmayalım

• Selamlar herkese E15 G2 4700U bugün elime ulaştı temiz bir kurulum sonrasında Vantage ile BIOS update yaptım ve sürücüleri yükledim ancak bir sorun var uyku modundan çıkartınca cihazın ekranı açılmıyor yani bir nevi uyku modunda kalıyor aynı sorunu yaşayan varmı çözüm önerileriniz nelerdir ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Berke_NO -- 19 Ekim 2020; 20:21:3 >
  • emrecandnmz E kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler hocam sağolun verdiğiniz bilgiler için dediğiniz gibi t14s güzel gözüküyor ama o fiyata 16:9 pek almak istemiyorum. Unsoldered şart değil de ram iyi olsun yeter. Mesela yeni matebook 14'de 2666mhz soldered ramler varmış ve malum ryzenlerin gpu dahili olduğu için ramin iyi olması çok önemli o yüzden performansı düşürüyormuş. Lenovo yoga slim 7 pro çıkacakmış 3:2 olmasa da 16:10 ekranla. 4900h'a kadar işlemci 32gb'a kadar ram 90hz ekran ve bazı modellerinde de mx450 gpu olacakmış redditten okuduğuma göre. Hoş gelse de bu sefer fiyatı uçuk olacak gibi :Dhttps://www.notebookcheck.net/Lenovo-Yoga-Slim-7-Pro-combines-AMD-Ryzen-9-4900H-with-14-inch-16-10-screen.488510.0.html

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

Hocam işiniz zor çıkan modellerin Türkiye ye gelmesi de var ayrıca ryzen 4000 serisinde 3200mhz den az ram kullanılması yasak diye biliyorum yanlışım varsa düzeltin lütfen.

• Hocam duruma göre bakacağız artık hayırlısı. Ben öyle bir yasak duymadım ama olsa bile çinliler ne kadar sallar ki :D Şurada yazıyor resmi sitesihttps://consumer.huawei.com/uk/laptops/matebook-14-amd-2020/specs/

Yorumum cihaz İŞİ BİTİREN HAYVAN olmuş  . Özellikle APU için ekstra GDDR6 bellek efsane olmuş. Bu performansı 3 katına kadar çıkarabilir. Sonunda konsollar gibi VRAM'e sahip APU'lar piyasaya çıkacak. Bana E14 4500U ile bile fazla fazla yetiyor, bu cihazlarla birlikte harici ekran kartlı laptoplara gerek kalmaz diye düşünüyorum. Ayrıca APU GDDR6 bellekle en az GTX 1050 seviyesinde performans verir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mikhail -- 19 Ekim 2020; 22:12:59 >

• < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BlackMon -- 19 Ekim 2020; 22:30:20 >

Hadi inş :D çok geç kalındı aslında. Çöp intelleri premium premium cihazlara koyuyorlar. Gerçi kış geliyor soba lazım tabii :D

Siz deyince baktım cihaza, dahili Vega ekran kartına GDDR6 Vram desteği eklemek gerçekten çok ilginç olmuş. Umarım Lenovo bunu kotarır. Bunun düzgün çalışması için özel bir ekran kartı yazılımına ihtiyaç duyacaktır. Bu da 3 yıl civarı sonra ekran kartı güncellemesi gelneyeceği anlamına gelebilir. GDDR6 Vram'in kaç gb olduğuna değinmemiş gerçi.

• Bloodin kullanıcısına yanıt

Önceki nesil konsollar böyleydi, yazılım sorunsuz olur. Ayrıca ThinkPad'lerde 7 yıl yazılım ve donanım desteği var. Sanırım bunda da olur. Sonuçta Dell XPS rakibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mikhail -- 19 Ekim 2020; 23:42:10 >
  • 
Sayfa: önceki 126127128129130
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.