Şimdi Ara

Ryzen işlemcilerin anakartın hatalı güç raporlaması yüzünden fazla güç tüketmesi ve ısınması

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
733
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Yine anakart üreticilerinin kurnazlığı ile karşı karşıyayız.
    HWInfo beta sürümünde konuyla ilgili bir metrik eklenmiş.
    https://www.hwinfo.com/forum/threads/hwinfo-v6-27-4185-beta-released.6455/
    Added monitoring of Power Reporting Deviation on AMD Ryzen CPUs.

"Power Reporting Deviation" is a new feature available on AMD Ryzen CPUs that tells how much the CPU telemetry seen by the CPU differs from real world (expected) data.
    Note that this value has a useful meaning only under full CPU load and values around 100% (95 - 105 %) mean the telemetry is working correctly.
    On systems with a higher deviation under full load this means the CPU thinks it's working at lower or higher power than expected for the given SKU, hence out of specification.
    This is usually caused by mainboard vendor (often intentionally) providing wrong calibration data in BIOS (AGESA) to fool the CPU to run at a higher power than the limit for the SKU.
    There's a more detailed description and explanation of this value being prepared by TheStilt, which will be posted soon.
    Update: Check here for further details:https://www.hwinfo.com/forum/threads/explaining-the-amd-ryzen-power-reporting-deviation-metric-in-hwinfo.6456/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Informed -- 9 Haziran 2020; 10:6:25 >

• eklentiyi indirip denendiniz mi hocam? yuzde kac gosteriyor degerler? ben de eve gidince deneyecegim r20 ile.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • mobil ryzenlerde göstermiyor asus tuf a15
  • neymiş ne olması gerekiyormuş?

Ryzen işlemcilerin anakartın hatalı güç raporlaması yüzünden fazla güç tüketmesi ve ısınması
  • CPU idle deyken bu bilgi birsey ifade etmemekte , sadece load altinda gercek bilgi veriyor , ideal deger 95%-105% arasinda oldugu yaziyor forumlarda , ne kadar dogru bilmem .

• 116-120 arası oynadı bende.

ne oluyormuş fazla olunca voltaj mı düşürecez?
  • offset ile eksi 0.0250 yaptım 4250 oldu(auto da böyleymiş) hala 1.38v falan gördü cpu-z'de(autoda max 1.352v) ve 2466 puan aldı ve çok düşmedi %110 oldu.2500 almıştım auto'da.voltajı elle 1.3v yaptım testte 1.280v oldu ve 4350 mhz çalıştı ama 2027 puan aldım ve %88'e düştü.en güzeli auto.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jake Lockley -- 12 Haziran 2020; 22:45:14 >
  • Gamersnexus bu konuyu çok teknik olarak incelemiş, hwinfo'nun malesef doğru bilgi vermediğini anlatıyor. İzlemenizi tavsiye ederim.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • omerf kullanıcısına yanıt
    Ne diyor tam olarak hocam İngilizcem yokta anlayamadım

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: saasc

Ne diyor tam olarak hocam İngilizcem yokta anlayamadım
    Programdaki bu yeni verinin doğru göstermediğini, cpu ve anakart tarafından raporlanan tüketimin genel olarak doğru olduğunu söylüyor. Güç tüketimini fiziksel ölçüm yaparak kanıtlıyor zaten.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.