Şimdi Ara

Ryzen işlemcilerde Undervolt Stabil olsa dahi performans düşürüyor (aynı frekansta) !

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
5 sn
13
Cevap
1
Favori
432
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 2 yıl
  • Cevaplayan Üyeler 9
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 3
  • Ortalama Mesaj Aralığı 3 saat 24 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 2
  • Favoriye Eklediklerim 1
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • Antikaruh (3 mesaj) onrerol (2 mesaj) Kaos_3492 (2 mesaj) acura07 (1 mesaj) emmre129 (1 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (10 mesaj) Mobil (3 mesaj)
  • @
3 oy
Öne Çıkar
Giriş
  • 1 yılı aşkındır r5 3600 kullanıyorum. Bana voltajı indirebildiğin kadar indir, stabil(bsod, çökme, göçme olmadığı sürece) kullanabilirsin dendi, ki bende bu işi bu şekilde biliyorum. Yıllarca tüm platformlarda, GPU dahil böyle kullandık.

Ancak hem reddit de gördüğüm bir kaç paylaşım, hem Gamernexus'un Ryzen işlemcilerin voltaj ile baş etme/kullanma eğrilerindeki tuhaflıklardan bahsettikleri davalar kafamı kurcaladı bende kaşınan yeri kaşıyayım dedim.

Ben Tomahawk Max ile son bios, son agesa, son chipset güncellemesi ile, 1.2v düz 4 ghz sabit kullanıyordum. Çünkü PBO+Auto OC bile 3950-4000mhz bandını tüm çekirdek yükünde, 4150mhz'yi ise tek çekirdek bazında geçmiyordu. Silikonumun az çok ne halt olduğu burada ortaya çıkmıştı.

Ayrıca 7nm nodlar için 1.25 üstü voltaj vermenin sakıncaları, Ryzen 3000 serisi için 1.3v'nin geçilmemesinin tavsiye edilişi daha da kafamı karıştırdı. Çünkü PBO 1.38 civarında 4ghz'de verirken, Auto OC'yi de açtığımda voltaj offset falan dinlemeksizin 1.44-46'lara kadar çıkıyordu. Ancak stabilitede bir sorun yok. Sadace işlemci ısısı uçuyor, Arctic freezer 34, 70-71 derecelerde işlemciyi tutup hafif de kafa ütülüyordu. (aslında bu işlemci için hiç fena değil ısı değerleri, ama ses sorun)

E peki ben bu 4 ghz'i 1.2volt'da alıp işlemciyi 50 derecede, paketi 40-50 watt arasında tutup neredeyse uyku sessizliğinde neden tutmayayım ki ? Ayrıca 1 yıldır tek bir oyunda, orada burada, göçme çakma yaşanmamışken üstelik... Değil mi ? Öyle de kullandım arkadaşların tavsiyeleri ile.

Ancak iş öyle değil.

Total War Warhammer oynarken fps'nin standart bazlı savaşlarda (klasik ordular, klasik ordu büyüklükleri) 38'lere kadar düşmesi ile giriştim bu işe. (bu yüzden o reddit postlarına, düşük voltaj emarelerine falan baktım)

Skorları paylaşıyorum:

Cinebench R20: 1.2v 4 ghz allcore, pbo yok, 3341 puan. işlemci 53 derece

Cinebench R20: 1.25v 4 ghz allcore, pbo yok, 3406 puan. 55-60 derece

Cinebench R20: 1.265v 4ghz allcore, pbo yok, 3430 puan. 60-61 derece

Cinebench R20: Auto voltaj (1.37-1.44 arası gidip geliyor), PBO açık, 3970 mhz civarı tüm çekirdekler kilitli. Puan düşmeli değil mi ? 3587 ( Ben ŞOK   ) işlemci 68-69 derecelerde.

Cinebench R20: Auto voltaj (1.38-1.48 arası), PBO + Auto OC, 4ghz'yi milim milim zorluyor. Ama 4010, 3970 civarı inanılmaz sallanıyor yine. 3649 !! işlemci 70-72 derece arasında gidip geliyor.

Aynı frekansta 303 puan fark nedir ? Bu arada stabilite her ayar yapıldıktan sonra, prime ile, aida 64 ile occt ile ve tabi ki her açılış kapanışta 3'er defa Cinebench ile test edildi. En ufak bir problem yok.

En önemli soru aynı frekansta bu işlemci performans farkı neden var ? Cinebench r20'de 300 puan fark çok mudur ? Örneğin bir oyuna göre o 300 puan ne kadar fark edecektir ? Eğer pratik kullanım senaryolarında ben bir şey hissetmeyeceksem neredeyse iki katına çıkan enerji tüketimini ve 20 derecelik ısı farkını istemiyorum. Ki kış mevsimindeyiz, yazın PBO'lu değerler 80'leri görür herhalde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Antikaruh -- 3 Aralık 2020; 19:23:4 >

|
    |

• aynen hocam stok ayarlarda ayrica gunluk kullanimda cok daha hizli tepki veriyor pc masaustunde browserda vs.

buradaki cogu insan 1.4v degerlerini gorunce panik yapiyorlar stok ayarlarda. neden yapiyorlar anlamis degilim. adamlar argeye milyon dolarlar harcayip islemci yapiyor bizim dhdeki uzmanlar 1.4 cok fazla diye manuel ayar yapmaya calisiyor. salin bir islemcileri kendi istedigi gibi calissin.

diger etken de sicaklik diyorlar ama ben dark freezr x124 sogutucusu ile 65 dereceyi gectigini gormedim full yuk altinda auto ayarlarda. aylardir butun nesil boyunca buraya voltaj ve sicaklik konusu acildi ryzen 3000 serisi ile ilgili. hala daha aciliyor. ilginc gercekten.

• Stock kullanın şu işlemcileri, soğutmadan memnun olmayan soğutucu alsın. Bunlar boş uğraşlar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben bunu ac oddsey de denedim. Benchmark modunda 1.23v 4.1ghz de daha çok frame puanı almıştım.

Pbo açtığımda ise aldığım frame puanı düşmüştü all core 4050'lere kadar geriliyordu oyunda.

• ahmettsezis kullanıcısına yanıt

aynen hocam stok ayarlarda ayrica gunluk kullanimda cok daha hizli tepki veriyor pc masaustunde browserda vs.

buradaki cogu insan 1.4v degerlerini gorunce panik yapiyorlar stok ayarlarda. neden yapiyorlar anlamis degilim. adamlar argeye milyon dolarlar harcayip islemci yapiyor bizim dhdeki uzmanlar 1.4 cok fazla diye manuel ayar yapmaya calisiyor. salin bir islemcileri kendi istedigi gibi calissin.

diger etken de sicaklik diyorlar ama ben dark freezr x124 sogutucusu ile 65 dereceyi gectigini gormedim full yuk altinda auto ayarlarda. aylardir butun nesil boyunca buraya voltaj ve sicaklik konusu acildi ryzen 3000 serisi ile ilgili. hala daha aciliyor. ilginc gercekten.

• 1.15v 4.1ghz 486/3680 Pts. 55 derece
    1.32v 4.4ghz 515/3915 Pts. 75 derece

Senin işlemcin eski çip o yüzden senin yaşadığın sorunlar herkes için geçerli değil senin gibi önceden alanlar için geçerli.

Ayrıca ucuz anakart kullanıp birde işlemciyi soğutamazsan verim alamazsın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kaos_3492 -- 3 Aralık 2020; 23:24:24 >
  • Auto voltajdan daha fazla puan alanlar var ama 4.2 ghz ile voltaj düşürerek

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Scuderia. -- 4 Aralık 2020; 1:27:40 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kaos_3492

1.15v 4.1ghz 486/3680 Pts. 55 derece
    1.32v 4.4ghz 515/3915 Pts. 75 derece

Senin işlemcin eski çip o yüzden senin yaşadığın sorunlar herkes için geçerli değil senin gibi önceden alanlar için geçerli.

Ayrıca ucuz anakart kullanıp birde işlemciyi soğutamazsan verim alamazsın.

Merhaba hocam, pbo açıyor musunuz ? Voltajı ve çarpan kilidini sabitleseniz dahi ? Yoksa gerek yok mu ? PBO limitleri genişletiyor çünkü biraz. Birde direkt olarak override bir şekilde mi voltajı sabitliyorsunuz yoksa negatif offsetleyerek mi ? Son olarak kullandığınız anakart ve yaptığınız ayarları paylaşabilirseniz inanılmaz müteşekkir olurum.

• onrerol kullanıcısına yanıt

İyi de hocam oda 10 derece kasa açık, 70 derece tap taze kurulu (hem eski macunlu hemde yeni mx-4 ile) sistemde cpu ısısı nedir ?

CPU package 110-115 watt'ları falan buluyor. 65 wattlık cpu bu.

Üstelik bunları düşük frekansta yapıyor. 3.9 gibi.

Ben 4.0 - 4.1 yapıp, üzerine birde 8-10 derece ısıyı kesebiliyorum. CPU pack ise 80-90 watt civarında max -ki reklamı dönen şekli ile işlemci bu şekilde kullanılıyor, çoğu kullanıcının değerleri de böyle.

Daha düşük frekans, daha fazla voltaj, daha fazla ısı, daha fazla ses kimin işine gelir ki ?

Bu konuyu derinlemesine araştırmak için kesinlikle oyunlara dalmalıyım. Cinebench inanılmaz tutarsız. Her testte 200 puan sola 300 puan sağa sallanıyor. Ayar farketmeksizin. O yüzden Cinebench'in o 300'lük skorunun bir önemi var mıdır diye özellikle sordum.

En iyisi oyunlarda cpu darboğazına alıp test yapmak lazım. O zaman PBO'nun o yüksek elektrik ve voltaj değerleri gerekli mi gereksiz mi görmüş oluruz diye düşünüyorum.

Siz ne dersiniz ?

• Antikaruh kullanıcısına yanıt

tam yuk altinda 85 watt civari cekiyor ama zaten 65 watt diye soyledikleri olay TDP (Thermal design power) yani 65 watt lik bir isiya gore sogutucu kullanilmasi gerekiyor. zaten stok sogutucu kullaninca genelde 70 watt civari cekiyor daha az boost oluyor. benim islemci de 87 watt cekiyor tam yukte ama ortalama olarak gunluk kullanimda 50-60 watt civarlarinda (yani soyledikleri degerler).

hocam zaten oyunlarda islemci 4.2 boost yapiyor tek cekirdek. all core 4.2 oc yapinca sadece render (cinebench) gibi programlarda kazanim olur. single core cok fazla farketmiyor 4.4 vs yapmiyorsaniz. oyun oynayan adam icin manuel ayarlarla ugrasmak tamamen gereksiz bence.

• Antikaruh kullanıcısına yanıt
    Senin işlemcin eski çip diyorum benimle aynı değerleri tutturman zor.
    Pbo, cpb, Cool and quet, global c state bunlar kapalı olacak.
    AMD Overclocking seçili olacak.
    Voltajı 1.15 v frekansı 4.10 yapıp dene
  • işlemciniz çok kötü bir slikon o sebeble yuksek voltajlar ıstıyor.

sizin 1.2 4 ghz yaptıgınız overclock stabıl bır overclok degıl.

4 ghz ıcın sizın ıslemcınıze ıhtıyac olan voltaj 1,3 cıvarı bır voltaj.

• Göçme olmasa da işlemcinin daha yüksek voltaj istediği kesin. Voltaj autoya alıp kullanın yanacak hali yok. 2500k işlemcimi yıllarca stok kullandım neymiş oc zarar verirmiş, sonra oc yaptım onda da slikon kötü çıktığı için voltaj 1.350 versemde 4.2den pek yukarı çıkmadı. Artık son zamanlar 1.4e kadar zorladım ama yinede 4.4 de stabil olmayınca 1.350 ile 4.2 civarlarında kullanmaya devam ettim. Yani işlemcinin belli bir tabiatı var o nedenle default kullanmak her zaman kötü değildir.
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.