Şimdi Ara

Ryzen 9 5900x Isı Değerleri Yüksek (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
46
Cevap
0
Favori
7.429
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Sıcaklıkların gayet normal. Yük altındaki bir cpu için 55-80 derece arası operasyonel değerlerdir. 80 derece üstü hafiften can sıkmaya başlar. Kasa fan konfigurasyonunuzda da tepe fanları sabit ve düşük bir hız profilinde tutun.ön 3 fan ve tahliye fanını ise sıcaklık arttıkça artan hız profili ayarı yapın. Üst fanlar hızlı çalışırsa ön fanların kasa içine verdiği serin hava işlemci ve gpuya ulaşmadan tahliye olmuş olur.

• brokengineer kullanıcısına yanıt

Bilgiler için teşekkür ederim.

• Çekirdek voltajı ne kadar merak ediyorum. Aynı işlemci ve soğutucu bende var.

Bütün çekirdekler 4.5 GHZ yapınca yük altında 100 Derece görüyorum. 4 Ghz yapınca 70'i geçmiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sniper23 -- 5 Mart 2021; 17:47:30 >
  • Ryzen 9 5900x Isı Değerleri Yüksek

Benim ryzen 9 5900X işlemci cpu yüzde yüz kullandığı anda ve uzun kullanım sonrası sıcaklık değeri 59 ile 61 arasında geziniyor. Bu ısıya inebilmesi için ön panel camdı. Camı çıkartıp. Üstüne toz girmesin diye gittim bayan çorabı aldım. Kasanın on kısmına gerdim taktım.

Bunu yapmadan önce 70 derecelerde geziniyordu. tam yükte uzun kullanımda bu değerler var.

Islemcide kule tip noctua soğutucu ve fanlari var.

Daha da tam yük altında ısı düşermi.

Acaba diyorum. Bu noctua anın 3000 rpm de dönen 14 cm lik endüstriyel fanı var 12v luk ondan alsam. Bu kule soğutucu üzerine taksam. 60 dereceden daha da düşürebilirmiyim.

Bir otomatik boost ayarlarında 4.55 mhz lerde çalışıyor. Daha yüksek ghz otomatik geçmesi için ne yapmak lazım. Dragon Center üzerinden yapıp bios ile uğraşmak istemiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi braveman -- 9 Mart 2021; 17:49:16 >

• GPU konusunda 1950MHz üzerine çıkmamanız normal zira RTX 3000 serisi kartlar 2000MHz üzerine ilk çıktığı dönemler otomatik hızaşırtması yaptığında stabilitesini kaybediyordu ondan daha sonra çıkarılan Nvidia sürücü yamalarıyla otomatik hızaşırtmanın 2000MHz üstüne çıkmaması sağlandı. OC ile de sıkıntı yaşayabilirsiniz ve bana kalırsa zaten değmez de.

CPU konusunda çok iyi bilgim yok arkadaşlar diyeceklerini demişler ben de yeni 5900X sahibi olacağım bugünlerde

• Merhaba, bende yakın zamanda 3700X' den sonra 5900X' e geçtim. Her ne kadar AMD' nin seosu bu işlemcilerin tanıtım lansmanında "Ryzen sıcağı sever" benzeri söylemlerde bulunmuş olsa da, ben eski bir overclockcu olarak sıcağı pek sevmiyorum : ).

İşlemci boştayken Ryzen Master' a göre 40-45 derece arasında gösteriyorken MSI Dragon Center veya CPUID HWMonitor' e göre 50-55 derece gösteriyor. Aynı şekilde yüksek işlemci gücü tüketen uygulamaları kullanırken de Ryzen Master' da 65-70 dereceleri görürken diğer bahsettiğim programlarda 80 derecelere kadar çıkıyor. Hoş şimdiye kadar CPU stres testi dışında hiç 80 derece üstü sıcaklıkları görmedim. Peki ben Ryzen Masterı mı baz almalıyım yoksa diğer programları mı? Bu arada işlemcim default modda frekansı 3.6 ile 4.9 arası değişken olarak çalışıyor ve herhangi bir işlem uygulamadım. Soğutucu olarak CORSAIR Hydro Serisi H100i RGB PLATINUM 240mm kullanıyorum.

Bu arada 3700X' de özellikle stres testinde 75 dereceleri görüyordu. Bana kalırsa 3700X ile 5900X arasındaki 5-10 derecelik sıcaklık farklar normal gibi geliyor. Ben 5900X' i sisteme format atmadan direk eski kullandığım işletim sistemi üzerine taktım. Sistemime format atamıyorum çünkü önemli ve lisansını tekrar edinemeyeceğim programlarım mevcut. Sağlıcakla ...

• ToTeM kullanıcısına yanıt

hwinfo kurun en doğru değerlere onunla ulasursınız.

overlcok bilginiz varsa voltaj sabitlemeyi dusunebılırsınız

• quote:

Orijinalden alıntı: acura07

hwinfo kurun en doğru değerlere onunla ulasursınız.

overlcok bilginiz varsa voltaj sabitlemeyi dusunebılırsınız

HWinfo 1-2 derece farklılık olsa da CPUID HWMonitor ile aynı değerleri gösteriyor. Şu an için voltaj sabitlemeyi düşünmüyorum ama olur da ileride sıcaklıkla ilgili problem yaşarsam dediğiniz gibi yapılabilir. Teşekkürler ...

• Arkadaşlar all core loadda voltaj düşük olduğu için göreceğiniz ısılarda düşük olacaktır. Tek çekirdek kullanan programlarda ise 1.5v'a kadar çıktığı için 80derecelik spike görmeniz gayet normal. 95 dereceye kadar boost algoritması çalışıyor bu işlemcilerin. Merak etmeyin hiç birşey olmaz.
  • İyi bari adamın anasına sövmemişsiniz ısı değerleri yüksek dediği için. forumdaki ryzenci tayfada kayda değer gelişme var sanırım.

• Kullandığınız kasa ve aio ya göre 82c normal bir değer. Aşağıdaki sorulara yanıt alabilirsem daha iyi yardımcı olabilirim.

-Pubg ye girmediğimden bilemiyorum acaba 5900x ile pubg de % kaç kullanım ile 82c leri gördünüz?

-r23 de maksimum sıcaklıklarınız kaç oluyor?

Cpu bilgileri konusunda bence ryzen master a güvenebilirsiniz.

Gene de bu değerler yüksek diyorsanız o zaman sabit voltaj verebilirsiniz.

Ya da bir diğer seçenek de pbo + curve optimizer ı devreye almak olabilir. Bunun ana konusu var oradan da 5900x için belli başlı değerleri kontrol edebilirsiniz.

• Hocam senin ayni sorunlarin bendede yaşaniyor ?yeni aladigim 5950x İşlemcim hicbirşeycalişmadigi halde 40 derecelere cıkıyor oyuna girince 80'dereceleri görüyor normalmi ? Sorunu çözdüysen yardimci olursan sevinirim

• Bazı arkadaşlar oyun için normal değil demiş ama bu işlemci oyunlarda daha çok ısınıyor. Ne zaman benchmark testi yapsam çok daha düşük ısılarda kalırken oyunlarda daha yüksek frekanslara çıkmak için voltajı da fazla veriyor ve tek çekirdek performansını baya artırıyor, bu da ısı olarak geri dönüyor. Kaldı ki 5900x sıcak bir işlemci. 82 dereceye 5900x için çok sıcak diyemeyiz.

Konu açılalı 7 ay olmuş ama bu sıcak günlerde maksimum sıcaklık seviyesini bios da ayarlarsınız işlemci o sıcaklığı geçmeyecek şekilde voltaj/frekans ayarlaması yapabiliyor.

• Ryzen 3000 ve 5000 serisi işlemcilerin boşta 40-50 derecelere çıkması kafaya takılacak can sıkacak şeyler değildir.

Her iki nesilde de işlemci boşta iken bazen tek çekirdek frekansını yükselttiği için anlık olarak sıcaklık artabilir.

Tam yük altında işlemci 85 dereceyi geçiyorsa o zaman ya voltaj düşürün veya PBO'yu kapatın. Tabi kullandığınız soğutma önemli. Stok işlemci soğutucusu ile işlemcinin 80-85 dereceleri görmesi normal.

Ryzen 3000 ve 5000 serisi işlemcilerde sıcaklık limiti 95 derecedir. İşlemci bu sıcaklığa erişince otomatik olarak hız ve voltaj kesecektir.

Küçük bir tüyo;

PBO'ya ihtiyacınız yok ise mutlaka kapatın. Özellikle tek çekirdek frekanslarında PBO kapatınca işlemci hem daha az ısınıyor hem de tek veya iki çekirdek yük altındayken çok daha yüksek frekanslara çıkıyor. PBO daha çok bütün çekirdekler yük altındayken işe yarıyor.

Bilginize.

Edit:

5900X ve Asus CH8 Hero kullanıcısıyım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Orodruin

Ryzen 3000 ve 5000 serisi işlemcilerin boşta 40-50 derecelere çıkması kafaya takılacak can sıkacak şeyler değildir.

Her iki nesilde de işlemci boşta iken bazen tek çekirdek frekansını yükselttiği için anlık olarak sıcaklık artabilir.

Tam yük altında işlemci 85 dereceyi geçiyorsa o zaman ya voltaj düşürün veya PBO'yu kapatın. Tabi kullandığınız soğutma önemli. Stok işlemci soğutucusu ile işlemcinin 80-85 dereceleri görmesi normal.

Ryzen 3000 ve 5000 serisi işlemcilerde sıcaklık limiti 95 derecedir. İşlemci bu sıcaklığa erişince otomatik olarak hız ve voltaj kesecektir.

Küçük bir tüyo;

PBO'ya ihtiyacınız yok ise mutlaka kapatın. Özellikle tek çekirdek frekanslarında PBO kapatınca işlemci hem daha az ısınıyor hem de tek veya iki çekirdek yük altındayken çok daha yüksek frekanslara çıkıyor. PBO daha çok bütün çekirdekler yük altındayken işe yarıyor.

Bilginize.

Edit:

yani oyunda 80 derece Cpu isinmasi Ryzen 5950x Msi meg x570 ace anakart 3080ti icin normal dogrumu ? pbo nasil kapatilacak bilgi verebilirmisin ?

• quote:

Orijinalden alıntı: Absnthe

yani oyunda 80 derece Cpu isinmasi Ryzen 5950x Msi meg x570 ace anakart 3080ti icin normal dogrumu ? pbo nasil kapatilacak bilgi verebilirmisin ?

Alıntıları Göster

İşlemci soğutucunuz ve kasanın içindeki hava silkülasyonu da önemli. Normal şartlarda stok soğutucu veya çokta iyi olmayan bir kule tipi soğutucu ile o sıcaklıkları görebilmeniz oldukça olası.

Eğer sıvı soğutma kullanıyorsanız fanlarınızın devrini bios altından ayarlayın. Ve mutlaka iyi bir termal macun kullanın.

PBO ayarı MSI anakartlarda biosta hangi sekmede bilmiyorum. Asus kullanıcısı olduğum için.

Fakat BIOS altında işlemci ve voltaj ayarlarının olduğu kısımda olması kuvvetle muhtemel.

Procession Boost OverDrive (PBO) olarak yazacaktır ilgili kısımda. Onu disable yapın.

Sıcaklıkların düşmesine yardımcı olacaktır.

• quote:

Orijinalden alıntı: Orodruin

Ryzen 3000 ve 5000 serisi işlemcilerin boşta 40-50 derecelere çıkması kafaya takılacak can sıkacak şeyler değildir.

Küçük bir tüyo;

Bilginize.

Edit:

Bu 3000 5000 ler tek çekirdeklik bir iş olduğunda bile tüm çekirdeklerin voltajını frekansını yükseltiyor diye biliyorum yanlışmı?

• Konuyu birde ben hortlatayım.

Selamlar dostlar. Yeni bir sistem topladım işlemci ryzen 5950x render yapıyorum bu yüzden almıştım.

Boşta çalışma değeri 40 altını görmedim daha. Ama yükte çalışırken 81 ile 86 arasında gidip geliyor.. şuan yükte mesela 86 gösteriyor. Yani 4 daha olsa kapatacak PC kendini.

Kullandığım macun Termal macun thermal grizzly kryonaut. Çapraz sürdüm.

Tek kullanımlık macun ama çok mu sürdüm taşırdım mı bilemiyorum.

Daha önce 3900x işlemcimde macunu çok sürdüğümden işlemciye ısı iletimi kötüydü o sıcaklığı yükseltiyordu. Sonra tekrar az sürmüştüm, yükte 60 şı zor geçiyordu.

Kullandığım sıvı sogutucu ise Cooler master 360 mm lık silver edition...

Bilmiyorum render da olsa 4.40 GHz de çalışan bir işlemcinin 90 derece olan son seviyeye bu kadar yakın çalışması beni çok rahatsız ediyor.

İşlemci ömrünü erken tamamlayabilir mi bu durumda ? Yeni nesillerin böyle sorunları devam ediyor mu ?.

Gerekirse aynı macunu yeniliyecem az sıkıp.

(Ben bunu yazarken 86 dan 82 ye düştü ısı aynı frekans ta render alırken)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DJ_DISCO -- 26 Aralık 2021; 1:46:25 >

• DJ_DISCO D kullanıcısına yanıt

105e kadar sıkıntı olmaz. 90da pc kapanmaz yani.

Sıvı soğutucu nun fanlarinin ayarina bir bakin sessizlik öncelik olmuş olabilir. Fanlar 90 derecede tam yüke giriyor olabilir.

Top tier bir soğutucu değil diye biliyorum. 80in altında tutan soğutucular mevcuttu.

Yazılım tarafında da sıkıntı olabilir. Anakart fazla voltaj veriyor da olabilir. Cipset ve bios güncellemesi denenebilir ...

Macunu çok sürmekten ziyade vidalar tam sikilmamis olabilir. Düzgün sıkıldığında fazla macun varsa kusuyor zaten.

• acura07 kullanıcısına yanıt
    Gidişatta her şey normal görünüyor. İşlemci yüke girince fanlar hızını arttırıyor. Ama sanırım benim sogutucunun gücü işlemcinin canavarlığına yetmiyor. Costum sıvı sogutma geliyor aklıma.
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.