Şimdi Ara

Ryzen 7 3700X için soğutucu tavsiyesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
1.601
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. Sistemim şu şekilde;

GPU: Inno3d GTX 1660 TI
    CPU: Ryzen 7 3700X
    Kasa: Dark Vision Pro

Yakın zamanda bi işlemci değiştirdim. R5 2600 işlemcim yük altında 65 dereceyi geçmiyorken, R7 3700x masaüstünde bile 75 derece civarlarına ani sıçramalar yapıyor, oyundayken de 65-85 arası dolaşıyor. Voltaj düşürme vs. uğraştım fakat 3-5 derece haricinde bir değişiklik göstermedi, konuya da çok hakim olmadığım için yanlış birşey yapıp kalıcı hasar vermek istemiyorum. Bu nedenle iyi bir soğutucu ile sorunu çözmem daha doğru olur diye düşünüyorum. İdeal sıcaklık değerlerine düşürebileceğim bir işlemci soğutucu önerirseniz çok sevinirim. Sıvı soğutucu hiç kullanmadım, montajı nasıl yapılır, her kasaya uyar mı vs. hiçbir bilgim yok. Eğer hava soğutma ile soğutabilirsem sistemi hava soğutmayı tercih ederim.

• Neee

nEEĞĞğĞİy

3700x masaüstünde bile 75 derece mi? yalançı, intöcü senii.

Dh-15 alırsanız ortalama 10 derece fark eder.
  • Bütçenizi belirtmemişsiniz, hava soğutma da noctualar çok iyi.

1. NOCTUA NH-U12S
    2. Scythe Mugen 5
    3. Scythe Fuma 2

biraz daha ucuz arıyorsanız

4. Arctic Freezer 34 Esports
    5. Hyper Evo 212

önerim olacaktır.

Sıvı soğutma isterseniz, Corsairin yeni seri 240mm radyatörlü çift fanlı soğutucularına bakabilirsiniz.
  • Teşekkür ederim öneriler için.
  • uv ilede sıcaklık değişmiyorsa montajda bır sıkıntı olabılırmı ? yada termal macun kurumus?

olmaz ya sogutucuyu takmadan altındakı jelatını cıkartmamıs olabılırmısnız ?

kasanızın sıtesınde 163 mm ye kadar sogutucu destegı sundugunu yazıyor. sogutucu alırken yukseklıgıne dıkkat edın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi acura07 -- 2 Eylül 2020; 9:37:34 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: acura07

uv ilede sıcaklık değişmiyorsa montajda bır sıkıntı olabılırmı ? yada termal macun kurumus?

olmaz ya sogutucuyu takmadan altındakı jelatını cıkartmamıs olabılırmısnız ?

kasanızın sıtesınde 163 mm ye kadar sogutucu destegı sundugunu yazıyor. sogutucu alırken yukseklıgıne dıkkat edın.
    Hocam ben sıcaklık değerlerine ilk başta msi afterburner ile bakıyordum. Sonra AMD Ryzen Master'ın daha doğru değerleri gösterdiğini okudum forumlarda. Ryzen master ile masaüstü, google chrome da falan 50-60 arasında. CS oynarken de 65-70 arasında.

Jelatini çıkardım, üzerindeki termal macun da kurumamıştı. Kurulumunda bir yanlışlık yapmadım diye düşünüyorum. Bu dereceler çok fazla değil anladığım kadarıyla ama yine de bir tık daha iyi bir soğutucu alsam daha iyi olur gibime geliyor içim rahat eder en azından. Sıvı soğutucu da düşündüm ama onun kurulumunu hiç yapmadım. Daha önce kasamın üst kısmı için ekstra bir fan almıştım fakat işlemci soğutucusundan dolayı sığmamıştı. Sıvı soğutucuda da aynı sorun olur mu bilemediğim için hava soğutma alayım dedim. Arctic freezer e sport duo gördüm 480TL civarlarına onu almayı planlıyorum şu an için. Farklı önerileriniz varsa çok makbule geçer.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.