Şimdi Ara

Ryzen 7 1700 4.0 GHZ Düşük volt!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
0
Favori
1.585
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Bu konumda sizlere tecrübelerimi paylaşmak istiyorum.
    Oyuncu ve orta render odaklı bir sistemim var.

Sistem:

Ryzen 7 1700
    Gigabyte Gaming 5
    Asus GTX 1070 Strix OC
    Samsung Evo 960 250GB
    ASUS PG258Q

Csgo ve pubg oynuyorum.Csde 230 fps alıyordum.Ve intel işlemcilerde daha yüksek fps olduğunu gördüm.
    Bende Stock hızı 3.0 olan işlemcimi Overclock etmeye karar verdim.
    Başta stock fan ile 3.7 e kadar çıkıp testler yaptım.Ve stock fan ile sıcaklık stres testi altında 95 dereceyi gördü.Sıvı soğutma almayı karar verdim sonra.Bütçeme uygun forumdan ML120 sıvı soğutmasını aldım.İki günce işlemcimin GOLDEN CHIP mi acaba diye RYZEN 1700 ün turbo gücüne kadar çıkayım dedim ve başardığımı gördüm.

3.0 dan 4.0 GHZ e çıkarak.1800x in performansını 120mm lik bir sıvı soğutma ile elde ettim.İşin en mükemmel yanı bence bunu düşük Voltaj değerinde sağlamam oldum.Googlede baya araştırdım ve sanırım sadece bi kişi 4.0 GHZ yi 1.36V değerinde çalıştırmayı başarmış.Kendiside Gaming 5 kullanıcısı.

Ryzen 1700 ile 4.1 GHZye çıkmayı başaran bi iki kişi var 240mm lik sıvı soğutmalarla.Ben o kadarını zorlamak istemedim.Benim için tam bir milli piyango oldu.

Benden yapmamı istediğiniz testler varmı yada önerdiğiniz düşünceler.Eleştiriye tamamen açığım.Çok yüksek donanımsal bir bilgim yok.

Buyrun buda sonuçlar:
    Boşta: 35-40 Derece
    Stres Testi(33 Dakika): Max 74.25 Derece

Ryzen 7 1700  4.0 GHZ Düşük volt!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi achilles132 -- 13 Ekim 2018; 16:17:39 >

• Corona benchmark yapabilir misin hocam cok vaktini almaz.

https://corona-renderer.com/benchmark
  • Aida64 testi işlemciyi doğru düzgün yüke sokmaz, prime95 small fft yapmalısın.

Bu arada tüm 1700'ler 4ghz görür önemli olan minimum kaç vcore'da stabil kaldığıdır, golden olup olmaması bunla alakalı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 13 Ekim 2018; 17:41:54 >
  • 3.7'ye çıkardığında 1800x performansı veriyor zaten. sen 4.0'a çıktıysan 1800x performasınıda geçmişsin. tabi stabilmi prime95 smallfft testi daha belirleyici olacaktır...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eskibirkurt -- 13 Ekim 2018; 17:24:57 >
  • Aida sistem kararlılık testi, prime 95 e göre çok hafif. Prime 95 ve bf1 multi oynayarak deneyebilir misiniz? Stabil kalacak mı?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: No Way Out

Aida64 testi işlemciyi doğru düzgün yüke sokmaz, prime95 small fft yapmalısın.

Bu arada tüm 1700'ler 4ghz görür önemli olan minimum kaç vcore'da stabil kaldığıdır, golden olup olmaması bunla alakalı.
    Prime95 small ftt ile 16 threadide strese soktum 10 dk.Ekran görüntüsünü aldım.Testi doğrumu yaptım?Hiçbir threadde hata bildirimi yok.Max 79 derece gördü işlemci 120mm lik sıvı ile. Voltaj 1,36v .Sizce nasıl bu sıcaklık yüksekmi.Prime95 sonucuna göre stabilmidir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi achilles132 -- 13 Ekim 2018; 19:9:49 >
  • Aida sistem kararlılık testi, prime 95 e göre çok hafif. Prime 95 ve bf1 multi oynayarak deneyebilir misiniz?

• achilles132 kullanıcısına yanıt
    10 dk az. Nekadar uzun çalıştırabilirsen okadar uzun çalıştır. Anlık olarak maximum sıcaklık kaç olmuş takip edebilmen içinde CPUID Hwmonitor tavsiye ederim.
  • Soğutucuda fanlar push pull mu hocam.

Tek yön ise, push pull yapıp en azından görmek için dahası denenir gibi

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    isyerine gidince bende corona render testi yaparim. Karsilastiririz. ben 1700´ü @3,840ghz 1,35V ile stok sogutucu ile kullaniyorum. Stok olmasa daha yukarilara denerdim fakat bu haliyle 75/77 derece lerde yükte. Ama sivi sogutma almiycam, ryzen sistemede enthoo pro m kasa ile noctua d15 düsünüyorum.
    cpuz:https://valid.x86.fr/x7x8cd sende cpu z yapabilirsin. karsilastirma amaciyla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mukarnas -- 13 Ekim 2018; 19:55:31 >
  • Ryzen 2700 1.3vda 4.0ghz kullaniyorum

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Threadripper 1950x 4ghz 1.26v ile çalıştırıyorum, 65derecede. Ama günler süren render işlemi olunca 3.8e çekiyorum hızı, 1.15v ile. Kaliteli çip denk geldi sanırım bana da.

• @eskibirkurt

Peki testi 1 saat yaptırdım diyelim.Sistem kararlı bi şekilde çalışmadığını nasıl anlarım.Error yazısının yanında sayı falanmı olacak?

@ruzgarnufel
    Fanlar tek yön hocam.Fanları Öne aldığım için Push Pull yapmadım ama deneyeceğim.

@Mukarnas
    Olur tabiki.Aynen Stock fanla o kadar olabiliyor
    https://valid.x86.fr/uuncjx

@` quaD.
    Oc işlemi yaptıktan sonra Sistem stabilitesini test etmek için nasıl aşamalar uyguladınız?

@kakarikikiri
    Oc işlemi yaptıktan sonra Sistem stabilitesini test etmek için nasıl aşamalar uyguladınız?
  • kakarikikiri K kullanıcısına yanıt
    anakart ve sogutucu neydi?

• quote:

Orijinalden alıntı: Mukarnas

anakart ve sogutucu neydi?
    AX370 Gaming 5
    MasterLiquid 120
    Hata yazabilir. Reset atabilir. Mavi ekran verebilir. Prime95'i durduk yere kapatabilir. v.s. özetle bir sorun çıkar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eskibirkurt -- 13 Ekim 2018; 22:36:53 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: achilles132

@eskibirkurt

Peki testi 1 saat yaptırdım diyelim.Sistem kararlı bi şekilde çalışmadığını nasıl anlarım.Error yazısının yanında sayı falanmı olacak?

@ruzgarnufel
    Fanlar tek yön hocam.Fanları Öne aldığım için Push Pull yapmadım ama deneyeceğim.

@Mukarnas
    Olur tabiki.Aynen Stock fanla o kadar olabiliyor
    https://valid.x86.fr/uuncjx

@` quaD.

@kakarikikiri
    Oyun oynadim hocam. 10-15dk cpuz bench yaptim. Sistem donmadi.

• ` quaD. kullanıcısına yanıt
    Konu sahibi arkadaşa hayırlı olsun diyerek başlayayım. Bendeki eski 1700'üm de 1,38V ile stabildi 4 Ghz'de. İyi kalitede bir silikon diyebiliriz ancak Golden Chip biraz daha 4 Ghz@1,3V falan gibi bana kalırsa.

Quad hocam. Voltaj çok fazla vermişsiniz. O voltajla 4,1 de stabil olur muhakkak. Ben 1,28V ile 4,2 Ghz 2 saat Linpack yaptım, sorun yok. Üzerine 0,02V ekledim CPU %100 stabil. 2700 ile 2700X nihayetinde aynı silikon. 2700'ler muhakkak daha kalitesizdir ama aynı voltajda 200 Mhz fark edeceğini zannetmiyorum. Bir de 4 Ghz bir kırılma noktası değil voltaj/frekans eğrisinde. Neredeyse bütün çipler 1,3V ile 4,1 Ghz oluyor internette gözlemlediğim kadarıyla(Anakartınızın voltajı tastamam verebildiğini varsayıyorum. Crosshair'di diye hatırlıyorum sanki?) Bu bağlamda aynı voltajla 4,1 ile de kullanabilirsiniz diye düşünüyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: nightsniffer

Konu sahibi arkadaşa hayırlı olsun diyerek başlayayım. Bendeki eski 1700'üm de 1,38V ile stabildi 4 Ghz'de. İyi kalitede bir silikon diyebiliriz ancak Golden Chip biraz daha 4 Ghz@1,3V falan gibi bana kalırsa.

Quad hocam. Voltaj çok fazla vermişsiniz. O voltajla 4,1 de stabil olur muhakkak. Ben 1,28V ile 4,2 Ghz 2 saat Linpack yaptım, sorun yok. Üzerine 0,02V ekledim CPU %100 stabil. 2700 ile 2700X nihayetinde aynı silikon. 2700'ler muhakkak daha kalitesizdir ama aynı voltajda 200 Mhz fark edeceğini zannetmiyorum. Bir de 4 Ghz bir kırılma noktası değil voltaj/frekans eğrisinde. Neredeyse bütün çipler 1,3V ile 4,1 Ghz oluyor internette gözlemlediğim kadarıyla(Anakartınızın voltajı tastamam verebildiğini varsayıyorum. Crosshair'di diye hatırlıyorum sanki?) Bu bağlamda aynı voltajla 4,1 ile de kullanabilirsiniz diye düşünüyorum.
    1.3v cok voltaj degil ki hocam

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.